Odpowiedzialny biznes

YouthLab

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
16 lutego 2022
YouthLab

Z powodu pandemii i zmian, jakie spowodowała na rynku pracy, wiele młodych osób musiało zmienić swoje zawodowe plany i szukać możliwości przebranżowienia. YouthLab pomoże im zdobyć nowe umiejętności. Modelowanie 3d, projektowanie wektorowe, elektronika, frezowanie – wszystko od podstaw. I przy wsparciu specjalistów z FabLab powered by Orange.

FabLab wspiera w rozwoju

Pandemia wielu osobom pokrzyżowała zawodowe plany, nadal szukają możliwości przebranżowienia, nowych szans i inspiracji. YouthLab może wesprzeć ich w rozpoczęciu ścieżki zawodowej w branży wytwórczej od podstaw. Pozwoli zyskać nowe umiejętności potwierdzone certyfikatem. Każdy uczestnik i uczestniczka będzie mógł/a stworzyć swoje portfolio wykonanych projektów.

Udział w tej inicjatywie jest bezpłatny - na cykl warsztatów zapraszają Fundacja Orange i Stowarzyszenie Robisz.to, które prowadzą warszawski FabLab powered by Orange. Nie raz pisałam już Wam o tym miejscu niezwykłej energii, w której powstają meble, ciuchy, deskorolki, interaktywne lampy, plecaki i wiele innych, odważnych pomysłów. To przestrzeń, w której do dyspozycji są m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka. Specjaliści i specjalistki ze Stowarzyszenia służą profesjonalnym wsparciem w zdobywaniu nowych umiejętności i tworzeniu rozmaitych przedmiotów.

Wiele projektów dedykujemy konkretnym grupom, szczególnie tym w trudniejszej sytuacji i potrzebujących wsparcia w rozwoju. To część naszej edukacyjnej misji. Ostatnio obiecałam Wam, że dam znać o nowościach.

Spróbuj z YouthLab

YouthLab to nowa propozycja do młodych osób (16-25 lat). Udział w projekcie umożliwi im rozpoczęcie ścieżki zawodowej w branży wytwórczej „od zera” i ma na celu wzmocnić ich pozycję na rynku pracy. Zajęcia realizujemy z myślą o tych, którzy nie posiadają dyplomu uczelni wyższej i których sytuacja życiowa i zawodowa uległa zmianie na skutek pandemii. Są to czynniki brane pod uwagę przy rekrutacji, ale nie są konieczne. Najbardziej liczy się motywacja do udziału w projekcie.

Fundacja Orange

YouthLab to kilka edycji tematycznych. Między innymi:

  • Modelowanie i druk 3D
  • Projektowanie grafiki wektorowej
  • Elektronika
  • Projektowanie CNC

Inicjatywa potrwa do czerwca, ale można wziąć udział tylko w wybranej edycji. Każda ze ścieżek przeprowadzi uczestnika od podstaw do poziomu średniozaawansowanego, a zwieńczona będzie stworzeniem profesjonalnego portfolio, dokumentującego wykonane w FabLabie projekty.

YouthLab to też rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie są pewne, czy chcą angażować się w cały cykl zajęć, ale chcą poeksperymentować, zdobyć nowe kwalifikacje. Mogą wtedy wziąć udział w 1,5 godzinnych wprowadzających zajęciach online i przekonać się, czy dany temat jest dla nich interesujący, a także zdobyć certyfikat, poświadczający posiadanie nowej wiedzy.

Zgłoszenia na zajęcia z modelowania i druku 3D przyjmujemy do 24 lutego. Rekrutację na kolejną edycję planujemy na marzec. Jeśli znacie młodych ludzi, którym przyda się taki zastrzyk kompetencji i inspiracji, możecie polecić im udział w tej inicjatywie. Więcej informacji i szczegóły dotyczące zapisów na stronie FabLabu.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:16 17-02-2022

Zawsze można przebranżowić się na pielęgniarza/pielęgniarkę ?. Pracy – do wyboru, do koloru, a w takich aglomeracjach jak Warszawa można by nie wracać do domu bo potrzeby „białego personelu” są tak duże że……a przed nami wielka zapaść systemu opieki bo za 5-10 lat braknie pielęgniarek na rynku pracy, ponieważ średnia wieku pielęgniarki to podajże w chwili obecnej 53 lata!

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:16 17-02-2022

Zawsze można przebranżowić się na pielęgniarza/pielęgniarkę ?. Pracy – do wyboru, do koloru, a w takich aglomeracjach jak Warszawa można by nie wracać do domu bo potrzeby „białego personelu” są tak duże że……a przed nami wielka zapaść systemu opieki bo za 5-10 lat braknie pielęgniarek na rynku pracy, ponieważ średnia wieku pielęgniarki to podajże w chwili obecnej 53 lata!

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Karta Różnorodności ma 10 lat

Monika Kulik Monika Kulik
15 lutego 2022
Karta Różnorodności ma 10 lat

Minęło 10 lat od inauguracji Karty Różnorodności w Polsce i 10 lat od jej podpisania przez Orange Polska. Byliśmy w gronie firm, które zaangażowały się we wprowadzenie Karty w naszym kraju i podpisały ją jako pierwsze. Od początku jesteśmy też jej opiekunem.

Czym jest Karta Różnorodności

Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej. W Europie funkcjonuje już 26 Kart Różnorodności. Koordynatorem Karty w Polsce jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Karta jest zobowiązaniem, podpisywanym przez organizacje, które decydują się na wprowadzenie zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i działania na rzecz promowania różnorodności. Jest wyrazem gotowości firmy do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia działają na rzecz spójności i równości społecznej.

Inauguracja polskiej odsłony Karty, stworzonej z inicjatywy firm z francuskim kapitałem oraz organizacji pozarządowych, odbyła się 14 lutego 2012 r.

Obecnie w gronie polskich pracodawców, którzy zobowiązali się do wypełniania jej zapisów poprzez jest już ponad 240 podmiotów. Są to zarówno duże korporacje, mniejsze firmy, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne.

10 lat Karty w Orange Polska

W ciągu tych 10 lat wiele zmieniło się w naszej firmie, a różnorodność zyskiwała na znaczeniu.

Różnorodność weszła do standardów naszego zarządzania. Przeprowadziliśmy dialog z interesariuszami na temat różnorodności i przyjęliśmy Politykę zarządzania różnorodnością.

Nasze główne cele w tym zakresie to:

  • tworzenie środowiska pracy otwartego na różnorodne sposoby myślenia;
  • budowanie kultury organizacyjnej czerpiącej z różnorodności;
  • zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju;
  • wspieranie zaangażowania wszystkich pracowników;
  • podnoszenie jakości zarządzania ludźmi w firmie.

Za kluczowe wymiary różnorodności w Orange Polska przyjmujemy: płeć, wiek, kompetencje, wiedzę, doświadczenie i sposób myślenia, zdolności psychofizyczne – (nie)pełnosprawność oraz status rodzicielski. Pozostałe zdiagnozowane wymiary to: religia i światopogląd, lokalizacja miejsca pracy (centrala lub region), forma zatrudnienia oraz narodowość / pochodzenie etniczne.

W Orange działa Komitet ds. równości płci i różnorodności, którego zadaniem jest monitowanie realizacji celów dotyczących różnorodności m.in. w obszarach takich jak równowaga płci we wszystkich rolach, równe szanse kariery, równe płace, work-life balance czy przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy.

Nasze programy

W firmie realizowanych jest wiele programów i projektów dotyczących różnorodności. Od kilku lat działamy wspólnie w sieci Razem.One. Chcemy pokazać, jak ważne jest wykorzystanie potencjału każdego z nas - zachęcając do  tworzenia zespołów, składających się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn. Są to działania wzmacniające potencjał kobiet, ich odwagę do podejmowania nowych wyzwań, rozwoju kariery i możliwości promocji.

Szczególną uwagę przykładamy do tych obszarów, w których równowaga płci jest zachwiana – np. techniki. W programie Włącz.One, poprzez kampanię edukacyjną i informacyjną zachęcamy kobiety do prowadzenia kariery w dziedzinie technologii.

Jednym z naszych celów jest zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach managerskich. Pomoc w realizacji tego celu zapewnia nam między innymi program Liderki.Razem.

Mamy też specjalny program dedykowany pracownikom z niepełnosprawnościami – Zdrowie na TAK, oferujący im dodatkową opiekę medyczną czy dofinansowanie, szereg działań w zakresie dobrostanu pracowników i work–life balance, które w pandemii zyskały na znaczeniu.

Wysoki standard zarządzania różnorodnością potwierdza certyfikat – Gender Equality European and International Standard.

Przez te kilka lat wiele rzeczy zrealizowaliśmy, wiele zadań jeszcze przed nami. Karta Różnorodności to dla nas zobowiązanie do dalszych starań.

rożni ludzie - kolor skóry, płeć, pochodzenie - robią sobie wspólne zdjęcie telefonem

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Orange Flex nominowany do MTA 2021

Kasia Barys Kasia Barys
15 lutego 2022
Orange Flex nominowany do MTA 2021

Orange Flex został nominowany do Mobile Trends Awards 2021 za funkcję przekaż EKO GB w kategorii „funkcjonalność prospołeczna”. Jeśli korzystasz i cenisz sobie nasze zaangażowanie w działania na rzecz środowiska prosimy o Twój głos.

Mobile Trends Conference to doroczne święto branży mobile, które nieprzerwanie odbywa się od 2012 roku. Jest to największa w Polsce cykliczna konferencja poświęcona nowym technologiom, projektowaniu aplikacji, designowi, trendom oraz marketingowi w branży mobile.

Zapewne wiecie czym jest funkcja „Przekaż GB”. Daje ona możliwość przesyłania gigabajtów innym użytkownikom Orange Flex. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, niedostępne u innych operatorów na rynku. Funkcja ta zyskała nowy wymiar w 2021 r. – oprócz przesyłania GB znajomym, można również przyłączyć się do akcji EKO GB. W jej ramach wymieniasz swoje niewykorzystane GB na m2 lasu. Nowa funkcja „przekaż EKO GB” w Orange Flex to unikalna możliwość stałego wspierania środowiska przez użytkowników sieci komórkowej, w prosty i angażujący sposób. Dzięki tej akcji w 2021 roku udało się posadzić wiele drzew - 10 000 m2 bioróżnorodnego lasu. 

Głosuj na Orange Flex

Zapraszam was do głosowania, które odbędzie się w dniach od 15 do 23 lutego na stronie https://mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

Komentarze

Scroll to Top