Bezpieczeństwo

Zabójczy lunch

Michał Rosiak Michał Rosiak
08 stycznia 2015
Zabójczy lunch

Każde miasto ma swoje "zagłębia białych kołnierzyków". W Warszawie od razu nasuwa się na myśl Służewiec. Jednak w zasadzie wszędzie, gdzie centra handlowe znajdziemy w okolicy biurowców, w porze lunchu foodcourty zapełniają się pracownikami mniejszych lub większych firm. A teraz będę straszył...

Grzebaliście kiedyś w śmieciach? Pytanie nieco przewrotne, ale to jedno z podstawowych działań... szpiegów. Zanim zaczną się włamywać do budynków, czy sieci, kraść dokumenty, czy telefony, najpierw zaglądają do śmietnika. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile rzeczy ląduje w śmieciach i jak często okazujemy się albo zbyt niefrasobliwi albo po prostu nam się nie chce pilnować, co wyrzucamy, a nawet wrzucić ważnych dokumentów do niszczarki... Chwila roboty i już możemy sobie wykreować tożsamość pracownika, osoby, która przejdzie przez pierwszą kontrolę bezpieczeństwa, albo wyśle mail z adresu, któremu zaufa ofiara.

No dobra - powiecie - ale ja dbam o swoje dokumenty, a tak naprawdę, to nie wyrzucam nic, poza torebkami po drugim śniadaniu. A wychodzicie czasami na lunch do pobliskich kafeterii? Oczywiście z kolegami/koleżankami, bo przecież samemu się nie chce, a w kilka osób zawsze raźniej. Prawda? A skoro tak, to prędzej, czy później - raczej prędzej - zaczniemy rozmawiać o pracy. No i w to graj tym ze szpiegów, którzy za babraniem się w kontenerach raczej nie przepadają.

Oczywiście co nieco przesadzam, ale spójrzmy na to z innej strony, postawmy się sami w sytuacji człowieka, który chce się dostać do firmy X. Najpierw znajduje jej siedzibę. W kolejnym kroku rozgląda się za interesującymi miejscami, w których można coś zjeść. Potem wystarczy już tylko czekać, aż wejdzie ktoś z identyfikatorem firmy X, czy choćby z wiszącą na szyi smyczą z odpowiednim logo. A potem siadamy przy stoliku obok i mamy przed sobą bardzo szeroki wybór rozwiązań. Można zeskanować "badge'a", by potem sklonować go na czystej karcie, którą następnie dyskretnie przytkniemy do bramek w firmie. Albo wręcz ukraść identyfikator. Nie musi być jednak tak drastycznie - wystarczyć rzucić okiem na imię i nazwisko, albo słuchać i notować o czym mówią nasze ofiary, ucząc się zachowań, języka i kultury korporacyjnej. Już samo to dla wprawnego socjotechnika wystarczy, by wykoncypować, jak wejść do budynku firmy bez wzbudzenia zainteresowania. A potem? Cóż, zależy od tego, co potrzebuje ukraść...

PS: A tak przy okazji. Niedawno przyglądaliśmy się trojanowi Emotet. Chłopaki z CERT Orange Polska wgryźli się w niego jeszcze bardziej i rozpracowali algorytm losowego generowania domen. Jeśli ktoś bardzo pragnie przeczytać mocno hardocore'ową analizę, to polecam tutaj.


Rozrywka

Środy z Orange przez kolejne dwa lata w Multikinie

Kasia Barys Kasia Barys
07 stycznia 2015
Środy z Orange przez kolejne dwa lata w Multikinie

Miłośnicy kina, klienci Orange wraz z przyjaciółmi i bliskimi będą mogli przez kolejne dwa lata korzystać ze Śród z Orange w sieci kin Multikino. Do końca 2016 roku będziecie mogli do kupionego biletu otrzymać drugi w prezencie. I pomysł na randkę czy miły czas spędzony z przyjaciółką gotowy :) W minionym roku największą popularnością wśród środowych kinomanów cieszyły się filmy polskie m.in. "Bogowie", "Miasto 44" czy "Służby Specjalne". Pamiętajcie, wystarczy wysłać sms o treści FILM na nr 241. Zwrotnie orzymacie kod, który należy pokazać w kasie Multikina. Ponad 25 tysięcy takich kodów wygenerowano na środę 22 stycznia 2014 r. Ale to i tak nie był rekord akcji, bo najwięcej takich kodów wygenerowano na jedną ze śród 2012 r. Było ich wtedy aż 75 tysięcy!


Oferta

Oddaj swój głos i zgarnij nagrodę

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
05 stycznia 2015
Oddaj swój głos i zgarnij nagrodę

W nowym roku chciałabym Wam przypomnieć o trwającym konkursie Klienci Orange Polecaja, w którym wygrać możecie: smartfon LTE w zestawie z tabletem, a także tablety, inteligentne opaski SmartBand SONY oraz rabaty na usługi Orange. Wystarczyć podzielić się w formularzu swoją opinie na temat usługi i oddać swój głos na jedną z nich: Szybka Neostrada w FunPacku z 40-calowym telewizorem za 1 zł, Tablet, smartwatch lub smartband do smartfona w Smart Planach Multi, oraz Orange Free Net z nowymi planami taryfowymi i nielimitowanym LTE. Na Wasze głosy i opinie czekamy do 12 lutego 2015 r. Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

b533d224d69ff61fdac4e38f47ccc7da907

Zapisz

Scroll to Top