;

Zielony Operator

Zadbaliśmy o zielony klimat konferencji (1)

Hania Jaworska-Orthwein

10 czerwca 2022

Zadbaliśmy o zielony klimat konferencji
1

Tegoroczna konferencja Women in Tech była wyjątkowa. Po raz pierwszy ambicją organizatorek było to, aby wydarzenie stało się pierwszą w Polsce imprezą pozytywną klimatycznie, a my w tym pomogliśmy.

W tym roku, moja firma była głównym partnerem klimatycznym konferencji Women in Tech. Dzieliliśmy się doświadczeniem zdobytym w realizacji naszej strategii #OrangeGoesGreen i zaangażowaliśmy się w konkretne działania. Jedynym z nich była rekompensacja emisji dwutlenku węgla, związana z realizacją wydarzenia. Aby tak się stało sfinansowaliśmy objęcie ochroną naturalnego, bioróżnorodnego lasu w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze.

Zielone działania

Zorganizowaliśmy także „zieloną strefę”, w której opowiadaliśmy o naszej strategii, usługach i działaniach klimatycznych. Mam na myśli m.in. Orange Flex – pierwszą w Polsce neutralną klimatycznie usługę telekomunikacyjną i czystą energię oraz fotowoltaikę od Orange Energia. Zaprosiliśmy tez zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe: Fundację Las Na Zawsze, Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze, Centrum UNEP-Grid Warszawa i Kampanię 17. Celów, do zaprezentowania swoich działań na rzecz ochrony środowiska, klimatu i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Szkolenie #OGG dla wszystkich

Dzięki Orange wszyscy uczestnicy mogli też pogłębić swoją wiedzę o klimacie i wziąć za darmo udział w naszym e-szkoleniu #OrangeGoesGreen. Specjalnie na konferencję przetłumaczyliśmy cały materiał na język angielski. Dostęp do szkolenia znajdziecie tutaj i gorąco Was zachęcam, aby do niego zajrzeć.

Pozytywni dla środowiska

Chcę podkreślić, że kwestie klimatyczne przewijały się w całej konferencji. I bardzo dobrze! Organizatorki stworzyły przestrzeń dla utalentowanych kobiet z branży technologii do dyskusji o wyzwaniach kryzysu klimatycznego, rozwiązaniach technologicznych i ideach globalnej transformacji.

Neutralność klimatyczna polega na redukcji i kompensacji. Jak wspominałam, aby wydarzenie stało się pozytywne klimatycznie należało zredukować wszystkie możliwe emisje, które pojawiły się podczas przygotowań i w trakcie. Dlatego organizatorki promowały transport publiczny i dojazd rowerem. Zachęcały wystawców do budowy stoisk z możliwością ich wielokrotnego wykorzystania. Wyeliminowały plastik jednorazowego użytku, przygotowały aplikację zamiast papierowej broszury. Zadbały także o właściwą segregację odpadów – nawet identyfikatory można było zostawić w specjalnym pojemniku do recyklingu.

Do wyliczenia całkowitego śladu węglowego Women in Tech 2022, zgodnie ze standardem GHG Protocol w 3 zakresach emisji, zaproszono start-up Plan Be Eco. Emisji, których nie dało się uniknąć zostaną skompensowane powstaniem wiecznego lasu, w którym drzewa nigdy nie zostaną ścięte.

Moim zdaniem tegoroczne wydarzenie na stałe wprowadziło do branży eventowej nowe standardy klimatyczne. O tym co więcej działo się na Women in Tech 2022 przeczytacie w tekście Marty.

Udostępnij: Zadbaliśmy o zielony klimat konferencji
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:22 10-06-2022
  Fajne wydarzenie. Gratulacje.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Confidence 2022, czyli zadzwoń do babci! (0)

Michał Rosiak

9 czerwca 2022

Confidence 2022, czyli zadzwoń do babci!
0

„Ależ ja na to czekałem!” – wydawali się mówić wszyscy obecni osobiście w Krakowie na Confidence 2022. Czołowa polska – i popularna w Europie – konferencja cyberbezpieczniaków to kolejna impreza, która po pandemii wróciła do formuły „na miejscu”.

„Martwi mnie średnia wieku obecnych na Confidence 2022” – to jeden z wniosków z prezentacji Andrzeja Karpińskiego, dyrektora cyberbezpieczeństwa w Biurze Informacji Kredytowej. Popularny „Karpio”, który lata przepracował w Orange Polska, w mojej opinii przesadził po dwakroć. Po pierwsze – nie wiem, gdzie patrzył, ale ja widziałem w krakowskim Muzeum Lotnictwa sporo młodzieży. Po drugie, Confidence akurat od zawsze pełni rolę takiego „zlotu dinozaurów” naszej branży. To spory plus i powód do chwały dla organizatorów imprezy, którzy rokrocznie gromadzą top krajowych ekspertów z branży.

O czym tak rozprawialiśmy

Tym razem nieco zmienię tradycję relacjonowania najciekawszych wykładów najpierw pierwszego, a potem drugiego dnia konferencji. Z występu nadkom. Dominika Rozdziałowskiego, naczelnika wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Kielcach zapamiętałem najbardziej jedną rzecz. Do wybuchu wojny w Ukrainie telefoniczni spooferzy podszywali się pod banki, używając stron/bramek spoofingowych i mówiąc ze wschodnim akcentem. Niemal od razu skończył się ruch z bramek, atakujący zaczęli mówić dobrą polszczyzną, porządnie przygotowując się do ataków. Skąd wiadomo? Sugerując np. ofierze spacer do banku i wypłatę pieniędzy, używali regionalizmów w języku „na dwór” vs. „na pole” i kierowali ją do banku przez telefon, używając nazewnictwa charakterystycznego dla „lokalsów”.

I Ty możesz być debilem

Głównym motywem zarówno nadkom. Rozdziałowskiego, jak też rozpoczynającego w poniedziałek konferencję Piotra Koniecznego z Niebezpiecznika była gra na emocjach. Przestępcy, którzy chcą nas przekonać do wypłaty pieniędzy, czy wpisania na podstawionej stronie loginu i hasła do banku, są – o czym regularnie piszę i tutaj i na stronie CERT Orange Polska – wytrawnymi socjotechnikami. Dlatego zanim czytając o kolejnej ofierze bezmyślnie napiszesz w sieci: „Co za debil daje się na coś takiego oszukać?!” – najpierw zajrzyj na tę stronę, a potem zastanów się, czy na pewno nie dałbyś się złapać na dowolny phishing? Jeśli nie jesteś bezpieczniackim hardkorem, idę o zakład, że byś się dał. I co, wtedy spojrzysz w lustro i sam odpowiesz na cytowane wcześniej pytanie?

To dla nas bezpieczniaków sieć to życie. Dla zwykłego człowieka internet jest jak samochód. Ma go dowieźć z punktu A do punktu B, a on tylko dolewa benzynę, czyli u nas włącza komputer. Przyznam, że potrafiłem empatycznie wczuć się w opowieść Piotra o tym, że trudno jest przejść obojętnie i nie wzruszyć się w sytuacji, gdy 70-letnia starsza pani mówi, że oszust pozbawił ją oszczędności całego życia, a 22-letnia studentka, że straciła na szczęście „tylko” 600 złotych, ale to oznacza, że do końca miesiąca nie ma za co kupić jedzenia.

Confidence 2022, czyli jak włamać się do sieci

Cóż, przede wszystkim etycznie i podpisując uprzednio umowę. Prezentacje Borysa Łąckiego i Jakuba Nawalańca mocno wbiły mi się w głowę, bo miały klimat dobrego szpiegowskiego filmu. Takiego, gdzie szpieg długo rozważa i planuje w jaki sposób dostać się do siedziby wrogiej firmy/agencji, a potem waląc w klawiaturę, niczym zawodowa maszynistka, wykrada tajne dane.

Okazuje się, że dla niektórych tak wygląda codzienne życie. O ile o testach penetracyjnych stron/aplikacji sieciowych dowiedziałem się przez lata sporo, o tyle o tzw. redteamingu w wersji siłowej tak dużo usłyszałem po raz pierwszy. W sumie skoro firmy coraz bardziej inwestują w wyrafinowane zabezpieczenia techniczne, to czemu nie wejść do jednego z sieci kilkudziesięciu sklepów i po prostu, „na chama” nie wpiąć pendrive’a ze złośliwym kodem albo wleźć na zaplecze i na jednym z komputerów ręcznie zainstalować program, gwarantujący wejście?

Nie bez przyczyny prezentacje obu prelegentów miały oznaczenie „Live-only”, więc szczegółową kuchnią wejść siłowych nie mogę się tutaj podzielić. Wrażenie było spore, gdy dowiedziałem się jak długo może trwać sam rekonesans przed atakiem, a istotne są nawet drobne rzeczy, jak to, w którą stronę otwierają się drzwi na zaplecze.

Podsumowanie, czyli nie wierzcie (wszystkim) bezpieczniakom

Ten nieco przewrotny śródtytuł to nawiązanie do prezentacji Adama Haertle, którą można by też nazwać „sprzedawcy bull***tu”. Naczelny Zaufanej Trzeciej Strony przyjrzał się publikowanym od kilku lat w jednym medium informacjom prasowym pewnej kojarzonej z branżą firmy, a szczegółowa analiza wykazała, iż czytelnicy karmieni są każdego miesiąca bredniami, których nie rozumie nawet autor przedrukowywanego 1:1 komunikatu prasowego. Przyjrzenie się praktykom innych wykazało, że niektórych – choć rzadko i bez regularności – też się zdarza…

To smutna konkluzja, że w dzisiejszych czasach, gdy sieć stała dużo bardziej niebezpieczna od prawdziwego, realnego świata w aspekcie cyberzagrożeń wciąż mamy w niej dużo bełkotu dla bełkotu. Tym samym odnalezienie wartościowych treści, może okazać się dla niektórych zbyt trudne. A w tej materii brak świadomości skończy się może brakiem… zbieranych przez lata oszczędności.

Na koniec zacytuję ostatnie słowa Piotrka Koniecznego z pierwszej prezentacji Confidence 2022.

Nie marnuj czasu. Zadzwoń do babci, dziadka, wujka, cioci, mamy czy taty i spytaj, czy przypadkiem ostatnio nikt im nie proponował „inwestycji w kryptowaluty” albo nie informował ich o „podejrzanym ruchu na koncie bankowym”.

Udostępnij: Confidence 2022, czyli zadzwoń do babci!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Gigabajt na pocieszenie (2)

Kasia Barys

9 czerwca 2022

Gigabajt na pocieszenie
2

Reprezentacja Polski w piłce nożnej przegrała z Belgią, ale udało się jej strzelić gola. Dlatego na pocieszenie dajemy Wam 1 GB internetu.

Bonus możecie aktywować w aplikacji Mój Orange, w zakładce „dla Ciebie”. Jeśli wolicie inny sposób, wyślijcie SMS-a o treści FRYTKI pod numer 233 (opłata zgodna z cennikiem planu taryfowego). Użytkownicy Orange Flex mogą zgarnąć dodatkowe 1 GB, wpisując FRYTKI w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”.    

Na numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać dzisiaj do godz. ok 22.30. Promocyjne GB ważne są 3 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju.

Udostępnij: Gigabajt na pocieszenie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 10:10 09-06-2022
  Dobre niz nic .Co do meczu klapa
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 15:19 10-06-2022
   Mecz....porażka. Nie ma kto grać. Obawiam się że nie jedna szkolna drużyna ograłaby naszą reprezentację narodowym.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej