;

Zielony Operator

Zapraszamy do Zielonego Salonu w Krakowie (3)

Hania Jaworska-Orthwein

12 kwietnia 2024

Zapraszamy do Zielonego Salonu w Krakowie
3

Właśnie otworzyliśmy kolejny Zielony Salon – tym razem w Centrum Handlowym Bonarka w Krakowie. To już czwarta taka przestrzeń, która przypomina o działaniach Orange na rzecz środowiska i prezentuje w wyróżniający sposób ofertę Programu Re.

W Warszawie Zielone Salony znajdziecie w Miasteczku Orange, Sezamie i Westfield Mokotów. Teraz przyszedł czas, aby z tym wyjątkowym konceptem wspierającym nasze działania #OrangeGoesGreen zapoznać również mieszkańców innych miejscowości. Pierwszy wybór padł na Kraków.

Zielony salon w Krakowie jest przestrzenią zaaranżowaną dokładnie tak samo, jak w stolicy. Znajdziecie tu szeroką ofertę odnowionych smartfonów, wybrane modele z wysoką oceną Eco-Rating a także szeroką ofertę akcesoriów Just Green.

Zapraszamy naszych klientów z Krakowa i okolic do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i skorzystania z ofert. Koniecznie weźcie ze sobą używane, niepotrzebne Wam już telefony i skorzystajcie z oferty odkupu, a jeśli macie całkiem już zużyty telefon – pozbądźcie się go wrzucając do pojemnika na recykling. My przekażemy go do profesjonalnej, bezpiecznej utylizacji.

Salon jest otwarty w dni robocze i soboty w godzinach 10.00 – 21.00.

Udostępnij: Zapraszamy do Zielonego Salonu w Krakowie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:14 14-04-2024
  Fajnie wyglądają te Wasze salony 💪
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 09:06 15-04-2024
   Nie zaprzeczę ;-)
   Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 16:06 16-04-2024
   Owszem! Salon super, ale... Na niektórych twarzach brak "uśmiechu" na dzień dobry... Wiem, że każdy może mieć zły dzień...
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Jak wygląda bezpieczne hasło (0)

Michał Rosiak

11 kwietnia 2024

Jak wygląda bezpieczne hasło
0

Tak mnie naszło na mój ulubiony temat być może dlatego, że dziś w zespole rozmawialiśmy o hasłach. Wiecie jak wygląda bezpieczne hasło? Cóż – nijak. I nie, to nie jest niegrzeczne odpyskowanie. Najlepsze hasło to takie, którego… nie ma.

Świat bez kobiet? Ciekawe, jakby się – za przeproszeniem – rozmnażały?

Maksymilian Paradys (Seksmisja)

Cytat z mojego ukochanego filmu idealnie pasuje do tego tekstu. Bo równie dobrze można by zapytać: „Świat bez haseł? Ciekawe jakbym się – za przeproszeniem – logował?”. A jak Wam powiem, że coraz częściej logujecie się bez haseł? I nie chodzi wcale to, że zapamiętujecie je w przeglądarkach.

Michał, czy to na pewno Ty

Widzieliście może w ostatnich dniach podobny monit?

Bezpieczne hasło, czy... brak hasła?

To właśnie przykład logowania bez hasła. Na zasadzie „coś, co masz” – próbując się zalogować dostajesz monit na telefon i tylko Ty możesz go zaakceptować. Co więcej – jeśli ktoś będzie gdzieś wpisywać Twoje hasło, być może nawet się o tym nie dowiesz. A w takiej sytuacji, gdy nie robiąc nic w sieci dostaniesz prośbę o potwierdzenie logowania – wiesz, że coś jest nie tak. Same plusy: szybkie ostrzeżenie, mniej roboty więc oszczędzony czas, no i bezpieczniej. Bez hasła.

Upewnić serwer, że ma czynienia z nami, możemy też używając np. haseł jednorazowych np. z Authenticatora, czy też klucza kryptograficznego. W tych wszystkich przypadków nie tylko bezpieczne hasło nie jest potrzebne. Żadne nie jest.

I o ile mam pewność, że „era paswordless” na pewno nadejdzie – to niestety jeszcze przez dłuższą chwilę będziemy musieli żyć z hasłami. Tak więc…

Zadbaj o bezpieczne hasło

Jak długie powinno być bezpieczne hasło? Tak, jasne – im dłuższe, tym lepsze, jednak jeszcze kilka lat temu mówiono, że powinno być co najmniej 8 znaków.

No nie. Przy dzisiejszych możliwościach zbruteforce’owanie całej bazy danych z ośmioznakowymi hasłami nie jest czymś nierealnym (zależnie od długości bazy rzecz jasna). Jednak im więcej znaków, czas potrzebny do złamania hasła rośnie bardziej wykładniczo, niż liniowo. Obecne wytyczne mówią już o tym, że bezpieczne hasło zaczyna się od 14 znaków, a czas na jego złamanie jest tak duży, że oszustom nawet nie opłaca się zaczynać. Tym bardziej, że – hmmm – niefrasobliwców na świecie jest wciąż wystarczająco wielu. W naszym przypadku takich, którzy wciąż tworzą hasła niewystarczająco długie. A przede wszystkich takich, którzy tworzą hasła nieprzesadnie skomplikowane.

Fraza, nie słowo

Jestem gotów postawić duże pieniądze, że gdyby teraz w dużych firmach puścić atak password spraying z hasłem Wiosna24!, napastnik nie wyszedłby z pustymi rękami (chyba, że w firmie prośbą lub groźbą udało się przekonać pracowników, że to głupie).

Ale przecież hasło musi być łatwe do zapamiętania, nie będę dawać jakiegoś fgRT%lk#39Z!gG

Oburzony internauta

A inny pomysł? Kto powiedział, że hasło musi być słowem, czy niezrozumiałą zbitką znaków? Wiem, jasne, hasło to po angielsku password, ale passphrase brzmi równie dobrze. A nawet jeszcze ciekawiej! Przyjrzyjmy się zatem zwrotowi:

Dlaczego?BoPoniewaz

Łatwy do zapamiętania? Łatwy. Długi? 19 znaków. Ma wielkie i małe litery plus choć jeden znak specjalny lub cyfrę? Ma. Składa się z kilku zrozumiałych słów, jednak takie ich ułożenie (+obecność znaku przestankowego) są niestandardowe i nieoczywiste.

Wygląda jak hasło? Nie.

Czy to bezpieczne hasło? Jeśli chodzi o czas potrzebny do jego złamania? Tak. Na pewno bardziej, niż 1QAZxsw23EDC (serio, to drugie padnie w ułamek sekundy).

A jak długie jest Twoje bezpieczne hasło

A może w ogóle korzystasz z menedżera haseł? To wyjątkowo wygodna opcja, wystarczy pamiętać tylko jedno, wyjątkowo bezpieczne hasło, które będzie chronić nasz magazyn wszystkich haseł. Jeśli nie macie menedżera, ale też nie spamiętacie setki haseł, odrębnych dla każdego serwisu. Te od kilku kluczowych (służbowe, mail, bank/i, media społecznościowe) – warto jednak zapamiętać, czyniąc naprawdę długimi i bezpiecznymi.

A jeśli ciągle zastanawiacie się, jak to zrobić, ostatnio przygotowałem jednostronicowego PDF-a o tym jak bezpieczne hasło powinno wyglądać. Można ściągnąć, wydrukować i przykleić koło komputera. Tylko pamiętajcie – nie piszcie na tej kartce haseł.

Udostępnij: Jak wygląda bezpieczne hasło
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Sieć

Nowe stacje bazowe w sieci Orange (32)

Kinga Gora

11 kwietnia 2024

Nowe stacje bazowe w sieci Orange
32

W pierwszym kwartale tego roku uruchomiliśmy 38 nowych stacji bazowych, z których korzystać mogą użytkownicy sieci Orange. Nowe stacje już poprawiają zasięg i zwiększają pojemność sieci. Przekłada się to na lepszą jakość usług i wyższy komfort korzystania z sieci.

Rozwój sieci to niekończąca się opowieść. Ruch w sieci mobilnej ciągle rośnie więc i na mapie wciąż pojawiają się nowe stacje. W pierwszym kwartale tego roku było ich 38. Co oznacza, że na koniec marca klienci Orange mieli do dyspozycji 12 376 nadajników.

Nowe stacje pojawiły się zarówno w większych miastach m.in. w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu, ale także w mniejszych miejscowościach jak Pietrzykowo na Kaszubach, Góry – niech nazwa Was nie zmyli, bo to województwo kujawsko-pomorskie czy Salomin w woj. lubelskim. Nowe stacje działają też w miejscowościach przygranicznych jak Gołdap, Wołczkowo, Stulno czy Ścinawka Dolna. Lokalizacje wszystkich nowych stacji z pierwszego kwartału roku przedstawia mapa.

Wszystkie nowe stacje nadają sygnał sieci LTE, w różnych konfiguracjach w zależności od lokalnych potrzeb sieciowych. Na 21. z nich dostępny jest sygnał 5G w technologii DSS, a 2 nowe stacje – w Poznaniu oraz Raszynie – mają także 5G w paśmie C. 

Udostępnij: Nowe stacje bazowe w sieci Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Rafał 13:52 11-04-2024
  Szkoda że miejscowości Wolanów powiat Radomski zasięg występuje zasieg tylko 2G lub marne 3G. Tak samo miejscowość Grzybowa Góra powiat Skarżysko kościelne Konkurencja w tych rejonach ma swoje nadajniki a Wasza firma niestety nie ma.
  Odpowiedz
  • komentarz
   dis 15:39 17-04-2024
   Nie opłaca się stawiać wieży dla 5 potencjalnych klientów.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Rafał 15:32 06-05-2024
    Faktycznie dla 5 osób. Jak byś zobaczył to Wolanów ma ponad 1000 + oczywiście okolica Więc faktycznie wychodzi 5
    Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 15:36 11-04-2024
  A ja czekam na modernizacje nadajnika w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225. Miała być modernizacja na Jesieni ubieglego roku i nadal nie ma.. Czy coś nowego wiadomo Pani w tym temacie? Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 09:33 12-04-2024
   Jedna stacja, która obsługuję tę lokalizację już jest po renewalu. Na drugiej – w samej Dąbrowie – renewal zaplanowany jest jeszcze w tym półroczu. Dołożone mają być dwie częstotliwości dla sieci LTE, więc sytuacja sieciowa powinna się poprawić. I również pozdrawiam :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Klient 16:05 11-04-2024
  Dzień dobry! A kiedy włączycie prawdziwe 5G na prawobrzeżnej Warszawie? Trochę źle to wygląda, gdzie szybki internet jest tylko w centrum, bo już nawet południe jest ze zwykłym pasmem. W dodatku chyba nadajniki tam już są po prawej stronie, tylko nie są działające.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:12 12-04-2024
   Po prawej stronie Warszawy jest 5G w paśmie C m.in. na Pradze Południe i Północ, w części Targówka, Białołęki. Będziemy sukcesywnie zwiększać Na mapie można dokładniej sprawdzić dostępne lokalizacje: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu O którym obszarze więc dokładniej mowa?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Klient 11:24 12-04-2024
    Dzień dobry, mi najbardziej brakuje zasięgu szybkiego 5G w dzielnicy Wawer i w Wesołej, najczęściej się tu przemieszczam i przede wszystkim mieszkam. Nowe osiedla, dzielnice się rozwijają, czekam aż tu Państwo włączą, bo zakładam, że to kwestia czasu. Na Białołęce pod ratuszem nie udało mi się złapać dużej prędkości, na szczęście to dotychczasowe 5G jako tako działało. Dzięki, spokojnej pracy!
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kinga Gora 16:18 15-04-2024
     W Wawrze działają 4 stacje z 5G w Cband, w Wesołej 2. W planach jest jeszcze po kilka kolejnych w tym roku w obu dzielnicach. Będziemy aktualizować mapę.
     Odpowiedz
 • komentarz
  zygmunt 00:10 12-04-2024
  Pani Kingo, na początku roku chwaliła się Pani uruchomieniem EVS dla iPhone-ów w rozmowach między Orange a T-mobile. Niestety od początku działa to ułomnie. Gdy z Orange dzwonimy na iPhone w T-mobile wówczas mamy EVS HD+ czyli prawdziwy tryb SuperWideBand z faktycznie wysoką jakością dźwięku. Niestety w przeciwną stronę czyli dzwoniąc z iPhone w T-mobile do Orange mamy nadal gorszą jakość: jest EVS ale w zwykłym trybie HD WideBand, który w jakości głosu w ogóle się nie różni od tego, co było wcześniej. Taka sytuacja występuje tylko między wami a T-mobile. Między resztą operatorów zawsze pełne EVS HD+ w wysokiej jakości. T-mobile twierdzi, że to kwestia konfiguracji po stronie Orange. Ogłosiła Pani sukces, ale ten sukces w połowie jest fikcyjny. Chyba nikt tego u was porządnie nie przetestował i uruchomiono to na lipę. Czy w końcu coś z tym zrobicie żeby w obie strony działało tak jak się chwaliliście?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 16:24 15-04-2024
   Fikcyjny nie jest, bo w większości działa EVS HD+ (SuperWideBand). Niemniej wiemy o problemie, o którym Pan pisze - rzeczywiście dla specyficznych scenariuszy połączenie jest realizowane w EVS WideBand. Nasi specjaliści nad tym pracują, żeby działało jak należy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Art 20:29 12-04-2024
  Dziwne podejście, miejscowość Pomysk Wielki Pomysk Mały i Soszyca woj .pomorskie szczatkowy zasięg trzeba z domu wyjść by rozmawiać przez tel na mapie zasieg jest :) a najlepsze to ze orange ma maszt po tel analogowym w Pomysku Wielkim i mie zawiesi bts , a play obok postawił maszt i lada dzień wszyscy z okolicy uciekną do play brawo orange !
  Odpowiedz
 • komentarz
  Damian 22:46 15-04-2024
  Cześć, Przez ostatnie dni coś się działo na stacji 74999329 (Gostynin ul. Wojska Polskiego) po modernizacji działało przez kilka dni 5G obecnie wróciło LTE, czy może coś wiadomo czy są plany o modernizacji do 5G lub 5G pasmo C? Większość miasta ma problem z dostępem do szybkiego łącza, FTTH jest w powijakach i po drugiej stronie ulicy zawitało Orange z Nexerą u mnie tradycyjnie biała plama od lat? Czekam na dobre wieści :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Som3b0dy 20:22 16-04-2024
   Damianie, też to zaobserwowałem w ostatnich dniach jakby były przeprowadzane jakieś testy 5G z tego nadajnika w Gostyninie. Raz telefon loguje się do LTE, innym razem do 5G. Co ciekawe, wszystkie 3 nadajniki z Gostynina mają już pozwolenia UKE na pasmo C, więc być może niedługo zawita do nas 5G na paśmie C za co trzymam kciuki. Również podłączam się do pytania czy są jakieś plany na pasmo C w miejscowości Gostynin? :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kinga Gora 13:56 17-04-2024
    Mamy w niedalekich planach 2-3 stacje w Gostyninie. Jeszcze chwile trzeba poczekać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Damian 20:09 17-04-2024
     Niedalekie w słowniku operatorów to +/- 6 miesięcy więcej? mniej? :) Kinga tchnij trochę nadziei w dawnego kolegę z pracy :) Zaczaruj nasze systemy Omni, Pszczoły i inne :) (wtajemniczeni wiedzą) bo Gostynin to era jeszcze Serwusa nawet nie OptiPosa :D
     Odpowiedz
     • komentarz
      Kinga Gora 14:19 19-04-2024
      Nawet więcej niż nadzieja, bo konkretna realizacja. Jedna stacja już jest uruchomiona, trzeba chwilę poczekać na aktualizację mapy zasięgowej na naszej stronie. Kolejne mamy w planach, bliższych niż dalszych.
      Odpowiedz
      • komentarz
       Damian 23:11 19-04-2024
       Możesz powiedzieć gdzie znajduje się ta stacja? i jakie ma pasma?
       Odpowiedz
       • komentarz
        Som3b0dy 21:06 25-04-2024
        No i mamy to! C-Band na pewno działa na stacji na ul. 18 stycznia. Test prędkości pokazywał ok. 500 Mb/s. 5G jest już dostępne praktycznie w całym mieście, nawet ze stacji na ul. Wojska Polskiego. Cieszy, że takie małe miasto już ma 5G i światłowody miejscami dostępne, a miejscami w trakcie prac. :)
        Odpowiedz
        • komentarz
         Damian 19:40 26-04-2024
         Mnie interesuje nadajnik na Wojska Polskiego mam do niego najbliżej, na dachu mam router 5G z pasmem C, czekam na z niecierpliwością. Nexera niestety pominęła mój budynek ;( 5G z pasmem C to jedyna opcja dla mnie.
         Odpowiedz
        • komentarz
         Damian 21:18 12-05-2024
         Różowy operator zaktualizował mapę i jak zwykle popłyną z fantazją w Gostyninie wg. jego mapy prawie całe miasto ma pasmo C, Orange a jak u Was to wygląda?
         Odpowiedz
 • komentarz
  mro 08:22 18-04-2024
  A co z woj. Podlaskim? Biała plama?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 16:01 18-04-2024
   W województwie podlaskim 5G w C-band jest dostępne w Suwałkach, Łomży i Białymstoku. W planach mamy kolejne stacje i miasta, trzeba trochę poczekać.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Jarek 20:18 20-04-2024
    Poprosimy dostawienie Bts Orange na wieży Play w Wąsoszu woj. podlaskie. Nawet z 2G/3G wewnątrz budynków będziemy zadowoleni. Obecnie jest szczątkowy zasięg,a na mapie orange jest super zasięg nawet lte i częściowo 5G.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Agima 10:10 18-04-2024
  Co z rejonem Laski gm. Łochów powiat Węgrowski? Tam zasięg to 2G w porywach do 3G. Zasięg jest marny i trzeba go szukać, aby wykonać połączenie. Jak wyłączycie 3G to już chyba w ogóle urwie się kontakt ze światem.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz R. 18:54 25-04-2024
  Witam, na infolinii uzyskałem informacje o planach nowej stacji w Bydgoszczy przy szpitalu Jurasza na profesora Bogdana Romańskiego czy wiadomo coś dokładniej o dacie włączenia? Drugie pytanie kiedy w Bydgoszczy na Bartodziejach będzie dostępne 5G?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krakow 17:16 03-05-2024
  W jakich miejscach w Krakowie zostały uruchomione nadajniki?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wojciech 23:27 03-05-2024
  Przydałby się nadajnik w m. Okartowo gm. Orzysz. Najbliższy jest oddalony o 4 km (Tuchlin). Siła sygnału słaba: -120-110dbm, nie ma mowy o lte. Kilkukrotnie było zgłaszane. Czy są jakieś plany rozbudowy sieci w tej lokalizacji?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Waldemar 08:27 04-05-2024
  Przydałby się nadajnik w m. Okartowo gm. Orzysz, Warmińsko-Mazurskie. Najbliższy jest oddalony o 4 km (Tuchlin). Siła sygnału jest słaba: -120-110dbm, nie ma mowy o lte. Kilkukrotnie było to zgłaszane. Wprawdzie to wieś, ale w sezonie ruch turystów bardzo duży + jest tu przystań na szlaku żeglownym przez jez. ŚNIARDWY. Czy są jakieś plany rozbudowy sieci w tej lokalizacji?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Sylwester 08:31 09-05-2024
  A czy wybudowana stacja w miejscowości Szerzawy woj świetokrzyskie już działa?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Leszek 09:43 09-05-2024
  Czy planowana jest budowa/rozbudowa stacji bazowych w okolicy ul. Reduta w Krakowie? Obecnie jest ogromny problem z normalną łącznością, a transmisja danych leży na obu łopatkach, czyli z LTE praktycznie nie da się korzystać a 3G zaraz zostanie wyłączone!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz 20:41 10-05-2024
  Gdzie w Bydgoszczy znajdują się aktywne nadajniki 5G? Czy Redmi Note 13 pro plus 5G jest obsługiwany w ORANGE w 5G?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej