Zielony Operator

Zdalna praca lepsza dla klimatu

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
15 stycznia 2021
Zdalna praca lepsza dla klimatu

Prawie 30% całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej pochodzi z transportu, najwięcej z tego drogowego. A właśnie emisje dwutlenku węgla, spowodowane działalnością człowieka sprawiają, że klimat się ociepla. Czy to oznacza, że pracując z domu i podróżując mniej, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji? Oczywiście, że tak!

Pandemia zatrzymała nas w domach

Jeszcze rok temu przeciętny Polak spędzał blisko półtorej godziny w drodze do i z miejsca pracy. Przebijając się przez miejskie korki, nie tylko przyczynialiśmy się do zwiększonej emisji CO2, ale także zanieczyszczeń powietrza powodujących smog. Gdy koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie i zaczęliśmy pracować w domu, efektem było zmniejszenie zużycia energii w wyłączonych z użytku biurach, przy jednoczesnym wzroście poboru w domach. Istotniejszym dla środowiska efektem zdalnej pracy było jednak ograniczenie codziennych dojazdów do pracy i wyjazdów służbowych. Ostatecznie jednak bilans wychodzi zdecydowanie korzystniej dla klimatu.

Zdalna pracę umożliwiają nowoczesne technologie, co świetnie przećwiczyliśmy na własnej skórze w Orange. Okazało się, że wiele zadań można wykonać z domu, bez konieczności przemieszczenia się. Tradycyjne spotkania zastąpiliśmy tele i wideo konferencjami, a wydarzenia „w realu” stały się internetowymi webinariami. Efekt? Według szacunków ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) ruch drogowy na świecie podczas pandemii zmalał… aż o 50-75%.

Mniej dojazdów, mniejsze emisje

Wpływ na redukcje emisji pochodzących z transportu oczywiście jest większy tam, gdzie dojazdy są dłuższe, a pracownicy rzadziej korzystają z transportu publicznego. W Stanach Zjednoczonych oszacowano, że aż 98% emisji gazów cieplarnianych związanych z pracą zawodową bierze się właśnie z dojazdów i podróży służbowych, a ta niewielka reszta wynika ze zużycia prądu w czasie pracy. W przypadku specyfiki USA gdzie, aby dojechać do pracy pokonuje się znacznie dłuższe dystanse, niż w Europie i to zazwyczaj własnym samochodem, możliwość rezygnacji z dojeżdżania do pracy wydaje się idealnym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego.

Gdyby na całym świecie każdy, kto jest w stanie pracować z domu, robił to tylko przez jeden dzień w tygodniu, globalne zużycie ropy w drogowym transporcie pasażerskim spadłoby o 1% w skali roku - tak uważają eksperci IEA. Uwzględniając jednoczesny wzrost zużycia energii przez gospodarstwa domowe (szacowane na od 7 do 23 procent w zależności od regionu świata, wielkość domu, potrzeby ogrzewania lub chłodzenia oraz wydajności zamontowanych urządzeń), emisja CO2 spadłaby rocznie o 24 mln ton. To mniej więcej tyle, ile w ciągu roku produkują mieszkańcy Warszawy i Krakowa razem! A przecież mniej dojazdów to nie tylko mniej emisji CO2, ale też zanieczyszczeń, co oznacza lepszą jakość powietrza.

Cyfryzacja w walce z kryzysem klimatycznym

Praca zdalna jest dobrym przykładem, gdzie telekomunikacja i cyfryzacja stają się częścią globalnych rozwiązań dla problemów klimatycznych. GSMA - światowe zrzeszenie operatorów telekomunikacyjnych, wspólnie z Carbon Trust przeprowadziły badania wskazujące, że emisje operatorów telekomunikacyjnych prowadzą do uniknięcia nawet 10 razy większych emisji w przemyśle, transporcie czy usługach. Usługi umożliwiające pracę zdalną i ograniczające dojazdy czy podróże to dokładnie taki przypadek. Nie zwalnia jednak operatorów z odpowiedzialności redukowania własnych emisji, w szczególności poprzez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii.

Jestem przekonana, że ze względu na większą elastyczność, oszczędność czasu i zadowolenie deklarowane przez samych pracowników, praca zdalna pozostanie z nami w różnym stopniu także po zakończeniu pandemii. Znaczące i trwałe przejście na pracę w domu będzie mieć z kolei znaczący wpływ na transport, czy zapotrzebowanie na powierzchnię biurową.

Wraz z odmrażaniem gospodarki ruch samochodowy stopniowo przybiera na sile. Wiele osób chętniej używa samochodu, obawiając się np. korzystania ze środków transportu publicznego. Ale i tak spora część z nas wciąż pracuje zdalnie. Rozważmy, czy w czasach „powrotu do normalności" praca zdalna nie powinna stać się standardem tam, gdzie tylko to możliwe. Czas tracony na dojazdy można wykorzystać znacznie lepiej.

 

 

 

 

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:28 15-01-2021

Ciekawe dane. To może praca zdalna zostanie na dłużej w naszej rzeczywistości. Covidkowi podziękujemy już, a ludzie niech pracują zdalnie, jeśli jest tylko taka możliwość. Jestem tylko ciekawy – wydajności i efektywności takiej pracy.

Odpowiedz
  Hania
  Hania 12:42 01-02-2021

  Tak, tak, – covidowi już dziękujemy. Jeśli chodzi o efektywność to patrząc po sobie robię znacznie więcej rzeczy i nie tracę czasu na dojazdy.

  Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 20:28 15-01-2021

Ciekawe dane. To może praca zdalna zostanie na dłużej w naszej rzeczywistości. Covidkowi podziękujemy już, a ludzie niech pracują zdalnie, jeśli jest tylko taka możliwość. Jestem tylko ciekawy – wydajności i efektywności takiej pracy.

Odpowiedz
  Hania
  Hania 13:42 01-02-2021

  Tak, tak, – covidowi już dziękujemy. Jeśli chodzi o efektywność to patrząc po sobie robię znacznie więcej rzeczy i nie tracę czasu na dojazdy.

  Odpowiedz

Oferta

Samsung Galaxy S21 5G już do kupienia przedpremierowo!

Beata Giska Beata Giska
14 stycznia 2021
Samsung Galaxy S21 5G już do kupienia przedpremierowo!

29 stycznia do regularnej sprzedaży trafi kolejny model Samsunga. Tym razem będzie to najnowszy, flagowy smartfon Samsung Galaxy S21 5G. Dostępny w wersjach: S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G. Już dziś rozpoczynamy przedsprzedaż.

 

Zakup wcześniej w Orange

Przedsprzedaż online Samsunga Galaxy S21 5G (we wszystkich wariantach) startuje 14 stycznia i potrwa aż do 28. Zamówiony sprzęt otrzymamy jako pierwsi, już 26 stycznia, zanim trafi na sklepowe półki. W salonach Orange pojawi się 29 dnia miesiąca. Czemu jednak warto skorzystać z opcji wcześniejszego zakupu?

W przedsprzedaży zarezerwujemy sobie wybrany model i kolor, mając gwarancję, że na pewno będzie on dostępny. Poza tym Samsung przygotował promocję na ten wcześniejszy okres. Zamawiając już teraz (a potem rejestrując się w aplikacji Samsung Members) otrzymamy prezenty:

 • przy zakupie Samsung Galaxy S21 5G / S21+ 5G – słuchawki Galaxy Buds Live w kolorze czarnym + lokalizator Galaxy SmartTag w kolorze czarnym;
 • przy zakupie Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – słuchawki Galaxy Buds Pro w kolorze czarnym + lokalizator Galaxy SmartTag w kolorze czarnym

  (gadżety te dostaniemy gratis tylko w przedsprzedaży, później można je dokupić osobno, pełnopłatnie).

samsung galaxy s21 5g

Czym wyróżnia się Samsung Galaxy S21 5G?

Każdy z tych modeli cechuje duża pamięć ROM – można wybierać pomiędzy 128, 256 i 512GB. Inne parametry – zarówno pod kątem wytrzymałości, prędkości, jakości czy funkcjonalności też są imponujące. Wszystkie umożliwiają dostęp do najszybszej sieci #hello5G. Do tego dochodzi elegancki design; telefony dostępne są w klasycznej kolorystyce czerni, bieli i szarości, jak również w pastelowych odcieniach fioletu i różu.

Samsung Galaxy S21 5G oraz S21+ 5G posiadają nowoczesny, dynamicznie odświeżany wyświetlacz 120 Hz, co sprawia, że ekran pracuje płynnie i przewija treści w błyskawiczny sposób, uwydatniając każdy szczegół. Mają też wytrzymałe baterie, które naładuje się zarówno przewodowo, jak i indukcyjnie, nawet w kilka minut. Dzięki funkcji PowerShare można dzielić się energią z innymi urządzeniami. Jest też nagrywanie obrazów z wielu kamer w rozdzielczości 8K, 30 klatek na sekundę, co pomoże profesjonalnie sfilmować i utrwalić wszystkie wspomnienia.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G zachwyca aparatem 108 MP (plus kilka obiektywów), wychwytującym każdy detal oraz najnowocześniejszym zoomem (100x przy zdjęciu i 20x wideo). Zdjęcia wygodnie może edytować za sprawą – dedykowanego tej serii – rysikowi S Pen (sprzedawany oddzielnie), a później oglądać na ekranie o rozdzielczości WQHD, z odświeżaniem 120 Hz. Zapewni to realistyczne kolory w każdym świetle. Warto też wspomnieć o baterii 5000 mAh, a także o dostępie do najszybszej sieci internetowej 5G, którą obsługuje każdy z tych smartfonów.

Wszystkie szczegóły przedsprzedaży, a także parametry techniczne najnowszych Samsungów znajdziecie na orange.pl . Link do przedsprzedaży to: orange.pl/sklep/samsung-galaxy-s21 . Zapraszamy.

Smartfony te miał okazję już obejrzeć i przetestować Wojtek Jabczyński - rzecznik prasowy Orange. Zobaczcie poniżej (a także na Twitterze), jak prezentowały się na żywo:

samsung s21 galaxy

 

 

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Zadbajmy o nauczycieli

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
14 stycznia 2021
Zadbajmy o nauczycieli

Przejście na lekcje online było dla nauczycieli nagłe, niespodziewane i stresujące. W ekspresowym tempie szlifowali swoje cyfrowe kompetencje, w czym staramy się ich wspierać. Ale ważne jest też zadbanie o ich samopoczucie. Dlatego razem z Głosem Nauczycielskim startujemy z inicjatywą „Uczę innych, dbam o siebie”. Zaproście do niej znajomych edukatorów.

Nauczyciele w kryzysie.

Kiedy rok temu dochodziły do nas informacje o wirusie, który paraliżuje Chiny, to niektórzy żartowali, że zaraz będziemy kichać w ramię i witać się łokciami. Nikt w najczarniejszym scenariuszu nie spodziewał się tego, że ten dowcip stanie się rzeczywistością. Ani wielu rzeczy, których doświadczamy w tej chwili: praca zdalna, nauka online, teleporady u lekarza, święta na wideochatach.

Na początku epidemii w Polsce byliśmy świadkami akcji wsparcia i solidarności z personelem medycznym czy sprzedawcami, którzy ryzykują, abyśmy my mogli robić zakupy. Ale o tym, co spotkało nauczycieli i nauczycielki, nie było już tak głośno. A musieli w ekspresowym tempie przejść na edukację zdalną. Wielu z nich praktycznie bez przygotowania merytorycznego i sprzętowego. Po prostu mieli to zrobić. Dla tysięcy uczniów, którzy czekali w domach na lekcje. Zrobili to lepiej lub gorzej, ale zrobili.

Rzadko kto pytał wtedy, jakim kosztem i ile dodatkowej pracy to im przysporzyło.

Potrzeba kompetencji i uważności.

Wiele organizacji ruszyło… trochę na ratunek tej sytuacji. W tym nasza Fundacja Orange. Już w pierwszym tygodniu lockdownu z zespołem Lekcji:Enter przygotowaliśmy webinar o tym, jak uczyć zdalnie. Obejrzało go aż 29 tysięcy osób. Potem zorganizowaliśmy kolejne spotkania, reagując na bieżące wyzwania nauczycieli. Ze szczególną troską o wychowawców klas 1-3. Bo tam zdalna edukacja wymagała wiele uważności i mądrego dostosowania się do potrzeb najmłodszych uczniów.

Pedagodzy chętnie korzystali z takiej pomocy i webinary o zdalnej edukacji cieszyły się sporą frekwencją. Musieli po prostu w ekspresowym tempie nauczyć się wielu nowych rzeczy i szlifować swoje cyfrowe kompetencje. Lub budować je od zera.

Sprawna obsługa aplikacji, korzystanie z e-zasobów edukacyjnych – to bardzo ważne umiejętności. Od lat wspieramy w tych tematach nauczycieli (i nie tylko). Ale ważne jest też zadbanie o siebie w nowych realiach, zrozumienie dla kryzysowej sytuacji, w jakiej znaleźli się nauczyciele i nauczycielki jako grupa zawodowa. A w toku tego wszystkiego widzieliśmy, jak wielu z nich jest zmęczonych, zdemotywowanych. Takie sygnały płynęły też z badań o edukacji zdalnej, których byliśmy partnerem.

Szczęśliwszy nauczyciel to szczęśliwszy uczeń.

„Dobrostan nauczyciela przekłada się na dobrostan ucznia. Trudno, samemu będąc zestresowanym, przemęczonym czy zniechęconym, dobrze pracować i wspierać uczniów.” – pisze dr hab. prof. UAM Jacek Pyżalski (polecam Wam cały artykuł w naszej publikacji "Jutro w szkole. Szkoła jutra" ).

Dlatego wspólnie z Głosem Nauczycielskim, który jest najbardziej rozpoznawanym medium wśród kadry pedagogicznej, postanowiliśmy odpalić projekt „Uczę innych – dbam o siebie”. Będzie to cykl artykułów autorstwa cenionych w środowisku ekspertów o dobrostanie nauczycieli. Będą też webinary z psychologami: Agnieszką Turską-Majewską i Tomaszem Majewskim o tym, jak zadbać o siebie, jak radzić sobie ze stresem, jak motywować uczniów. Pierwszy z nich „Jak wykorzystywać potencjał i mocne strony w motywowaniu ucznia” odbył się w grudniu i skierowany był do uczestników projektu „Lekcja:Enter”. Kolejny już za dwa tygodnie i jest otwarty dla wszystkich.

Więc jeśli znacie nauczycieli, którzy byliby tym zainteresowani, zaproście ich na webinar pt. „Empatia dla siebie – czyli o radzeniu sobie ze stresem okiem psychologa”. Już 27 stycznia, w godzinach 16:00 – 18:00 na Facebooku.

Dobrostan nauczycieli to ważny aspekt tego, aby cała edukacja naszych dzieci była po prostu bardziej przyjazna.

Więcej o projekcie dla nauczycieli przeczytacie tutaj. Zapraszam.

Komentarze

Scroll to Top