;

Zielony Operator

Zdalna praca lepsza dla klimatu (2)

Hania Jaworska-Orthwein

15 stycznia 2021

Zdalna praca lepsza dla klimatu
2

Prawie 30% całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej pochodzi z transportu, najwięcej z tego drogowego. A właśnie emisje dwutlenku węgla, spowodowane działalnością człowieka sprawiają, że klimat się ociepla. Czy to oznacza, że pracując z domu i podróżując mniej, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji? Oczywiście, że tak!

Pandemia zatrzymała nas w domach

Jeszcze rok temu przeciętny Polak spędzał blisko półtorej godziny w drodze do i z miejsca pracy. Przebijając się przez miejskie korki, nie tylko przyczynialiśmy się do zwiększonej emisji CO2, ale także zanieczyszczeń powietrza powodujących smog. Gdy koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie i zaczęliśmy pracować w domu, efektem było zmniejszenie zużycia energii w wyłączonych z użytku biurach, przy jednoczesnym wzroście poboru w domach. Istotniejszym dla środowiska efektem zdalnej pracy było jednak ograniczenie codziennych dojazdów do pracy i wyjazdów służbowych. Ostatecznie jednak bilans wychodzi zdecydowanie korzystniej dla klimatu.

Zdalna pracę umożliwiają nowoczesne technologie, co świetnie przećwiczyliśmy na własnej skórze w Orange. Okazało się, że wiele zadań można wykonać z domu, bez konieczności przemieszczenia się. Tradycyjne spotkania zastąpiliśmy tele i wideo konferencjami, a wydarzenia „w realu” stały się internetowymi webinariami. Efekt? Według szacunków ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) ruch drogowy na świecie podczas pandemii zmalał… aż o 50-75%.

Mniej dojazdów, mniejsze emisje

Wpływ na redukcje emisji pochodzących z transportu oczywiście jest większy tam, gdzie dojazdy są dłuższe, a pracownicy rzadziej korzystają z transportu publicznego. W Stanach Zjednoczonych oszacowano, że aż 98% emisji gazów cieplarnianych związanych z pracą zawodową bierze się właśnie z dojazdów i podróży służbowych, a ta niewielka reszta wynika ze zużycia prądu w czasie pracy. W przypadku specyfiki USA gdzie, aby dojechać do pracy pokonuje się znacznie dłuższe dystanse, niż w Europie i to zazwyczaj własnym samochodem, możliwość rezygnacji z dojeżdżania do pracy wydaje się idealnym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego.

Gdyby na całym świecie każdy, kto jest w stanie pracować z domu, robił to tylko przez jeden dzień w tygodniu, globalne zużycie ropy w drogowym transporcie pasażerskim spadłoby o 1% w skali roku – tak uważają eksperci IEA. Uwzględniając jednoczesny wzrost zużycia energii przez gospodarstwa domowe (szacowane na od 7 do 23 procent w zależności od regionu świata, wielkość domu, potrzeby ogrzewania lub chłodzenia oraz wydajności zamontowanych urządzeń), emisja CO2 spadłaby rocznie o 24 mln ton. To mniej więcej tyle, ile w ciągu roku produkują mieszkańcy Warszawy i Krakowa razem! A przecież mniej dojazdów to nie tylko mniej emisji CO2, ale też zanieczyszczeń, co oznacza lepszą jakość powietrza.

Cyfryzacja w walce z kryzysem klimatycznym

Praca zdalna jest dobrym przykładem, gdzie telekomunikacja i cyfryzacja stają się częścią globalnych rozwiązań dla problemów klimatycznych. GSMA – światowe zrzeszenie operatorów telekomunikacyjnych, wspólnie z Carbon Trust przeprowadziły badania wskazujące, że emisje operatorów telekomunikacyjnych prowadzą do uniknięcia nawet 10 razy większych emisji w przemyśle, transporcie czy usługach. Usługi umożliwiające pracę zdalną i ograniczające dojazdy czy podróże to dokładnie taki przypadek. Nie zwalnia jednak operatorów z odpowiedzialności redukowania własnych emisji, w szczególności poprzez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii.

Jestem przekonana, że ze względu na większą elastyczność, oszczędność czasu i zadowolenie deklarowane przez samych pracowników, praca zdalna pozostanie z nami w różnym stopniu także po zakończeniu pandemii. Znaczące i trwałe przejście na pracę w domu będzie mieć z kolei znaczący wpływ na transport, czy zapotrzebowanie na powierzchnię biurową.

Wraz z odmrażaniem gospodarki ruch samochodowy stopniowo przybiera na sile. Wiele osób chętniej używa samochodu, obawiając się np. korzystania ze środków transportu publicznego. Ale i tak spora część z nas wciąż pracuje zdalnie. Rozważmy, czy w czasach „powrotu do normalności” praca zdalna nie powinna stać się standardem tam, gdzie tylko to możliwe. Czas tracony na dojazdy można wykorzystać znacznie lepiej.

 

 

 

 

Udostępnij: Zdalna praca lepsza dla klimatu
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:28 15-01-2021
  Ciekawe dane. To może praca zdalna zostanie na dłużej w naszej rzeczywistości. Covidkowi podziękujemy już, a ludzie niech pracują zdalnie, jeśli jest tylko taka możliwość. Jestem tylko ciekawy - wydajności i efektywności takiej pracy.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 13:42 01-02-2021
   Tak, tak, - covidowi już dziękujemy. Jeśli chodzi o efektywność to patrząc po sobie robię znacznie więcej rzeczy i nie tracę czasu na dojazdy.
   Odpowiedz

;

Oferta

Samsung Galaxy S21 5G już do kupienia przedpremierowo! (1)

Beata Giska

14 stycznia 2021

Samsung Galaxy S21 5G już do kupienia przedpremierowo!
1

29 stycznia do regularnej sprzedaży trafi kolejny model Samsunga. Tym razem będzie to najnowszy, flagowy smartfon Samsung Galaxy S21 5G. Dostępny w wersjach: S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G. Już dziś rozpoczynamy przedsprzedaż.

 

Zakup wcześniej w Orange

Przedsprzedaż online Samsunga Galaxy S21 5G (we wszystkich wariantach) startuje 14 stycznia i potrwa aż do 28. Zamówiony sprzęt otrzymamy jako pierwsi, już 26 stycznia, zanim trafi na sklepowe półki. W salonach Orange pojawi się 29 dnia miesiąca. Czemu jednak warto skorzystać z opcji wcześniejszego zakupu?

W przedsprzedaży zarezerwujemy sobie wybrany model i kolor, mając gwarancję, że na pewno będzie on dostępny. Poza tym Samsung przygotował promocję na ten wcześniejszy okres. Zamawiając już teraz (a potem rejestrując się w aplikacji Samsung Members) otrzymamy prezenty:

 • przy zakupie Samsung Galaxy S21 5G / S21+ 5G – słuchawki Galaxy Buds Live w kolorze czarnym + lokalizator Galaxy SmartTag w kolorze czarnym;
 • przy zakupie Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – słuchawki Galaxy Buds Pro w kolorze czarnym + lokalizator Galaxy SmartTag w kolorze czarnym
  (gadżety te dostaniemy gratis tylko w przedsprzedaży, później można je dokupić osobno, pełnopłatnie).

samsung galaxy s21 5g

Czym wyróżnia się Samsung Galaxy S21 5G?

Każdy z tych modeli cechuje duża pamięć ROM – można wybierać pomiędzy 128, 256 i 512GB. Inne parametry – zarówno pod kątem wytrzymałości, prędkości, jakości czy funkcjonalności też są imponujące. Wszystkie umożliwiają dostęp do najszybszej sieci #hello5G. Do tego dochodzi elegancki design; telefony dostępne są w klasycznej kolorystyce czerni, bieli i szarości, jak również w pastelowych odcieniach fioletu i różu.

Samsung Galaxy S21 5G oraz S21+ 5G posiadają nowoczesny, dynamicznie odświeżany wyświetlacz 120 Hz, co sprawia, że ekran pracuje płynnie i przewija treści w błyskawiczny sposób, uwydatniając każdy szczegół. Mają też wytrzymałe baterie, które naładuje się zarówno przewodowo, jak i indukcyjnie, nawet w kilka minut. Dzięki funkcji PowerShare można dzielić się energią z innymi urządzeniami. Jest też nagrywanie obrazów z wielu kamer w rozdzielczości 8K, 30 klatek na sekundę, co pomoże profesjonalnie sfilmować i utrwalić wszystkie wspomnienia.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G zachwyca aparatem 108 MP (plus kilka obiektywów), wychwytującym każdy detal oraz najnowocześniejszym zoomem (100x przy zdjęciu i 20x wideo). Zdjęcia wygodnie może edytować za sprawą – dedykowanego tej serii – rysikowi S Pen (sprzedawany oddzielnie), a później oglądać na ekranie o rozdzielczości WQHD, z odświeżaniem 120 Hz. Zapewni to realistyczne kolory w każdym świetle. Warto też wspomnieć o baterii 5000 mAh, a także o dostępie do najszybszej sieci internetowej 5G, którą obsługuje każdy z tych smartfonów.

Wszystkie szczegóły przedsprzedaży, a także parametry techniczne najnowszych Samsungów znajdziecie na orange.pl . Link do przedsprzedaży to: orange.pl/sklep/samsung-galaxy-s21 . Zapraszamy.

Smartfony te miał okazję już obejrzeć i przetestować Wojtek Jabczyński – rzecznik prasowy Orange. Zobaczcie poniżej (a także na Twitterze), jak prezentowały się na żywo:

samsung s21 galaxy

 

 

Udostępnij: Samsung Galaxy S21 5G już do kupienia przedpremierowo!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:22 14-01-2021
  Cud, miód i orzeszki, piękny!! To kiedy konkurs na Blogu?? Może tym razem się uda ;p ;p ;p ;p
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Zadbajmy o nauczycieli (1)

Tosia Bojanowska

14 stycznia 2021

Zadbajmy o nauczycieli
1

Przejście na lekcje online było dla nauczycieli nagłe, niespodziewane i stresujące. W ekspresowym tempie szlifowali swoje cyfrowe kompetencje, w czym staramy się ich wspierać. Ale ważne jest też zadbanie o ich samopoczucie. Dlatego razem z Głosem Nauczycielskim startujemy z inicjatywą „Uczę innych, dbam o siebie”. Zaproście do niej znajomych edukatorów.

Nauczyciele w kryzysie.

Kiedy rok temu dochodziły do nas informacje o wirusie, który paraliżuje Chiny, to niektórzy żartowali, że zaraz będziemy kichać w ramię i witać się łokciami. Nikt w najczarniejszym scenariuszu nie spodziewał się tego, że ten dowcip stanie się rzeczywistością. Ani wielu rzeczy, których doświadczamy w tej chwili: praca zdalna, nauka online, teleporady u lekarza, święta na wideochatach.

Na początku epidemii w Polsce byliśmy świadkami akcji wsparcia i solidarności z personelem medycznym czy sprzedawcami, którzy ryzykują, abyśmy my mogli robić zakupy. Ale o tym, co spotkało nauczycieli i nauczycielki, nie było już tak głośno. A musieli w ekspresowym tempie przejść na edukację zdalną. Wielu z nich praktycznie bez przygotowania merytorycznego i sprzętowego. Po prostu mieli to zrobić. Dla tysięcy uczniów, którzy czekali w domach na lekcje. Zrobili to lepiej lub gorzej, ale zrobili.

Rzadko kto pytał wtedy, jakim kosztem i ile dodatkowej pracy to im przysporzyło.

Potrzeba kompetencji i uważności.

Wiele organizacji ruszyło… trochę na ratunek tej sytuacji. W tym nasza Fundacja Orange. Już w pierwszym tygodniu lockdownu z zespołem Lekcji:Enter przygotowaliśmy webinar o tym, jak uczyć zdalnie. Obejrzało go aż 29 tysięcy osób. Potem zorganizowaliśmy kolejne spotkania, reagując na bieżące wyzwania nauczycieli. Ze szczególną troską o wychowawców klas 1-3. Bo tam zdalna edukacja wymagała wiele uważności i mądrego dostosowania się do potrzeb najmłodszych uczniów.

Pedagodzy chętnie korzystali z takiej pomocy i webinary o zdalnej edukacji cieszyły się sporą frekwencją. Musieli po prostu w ekspresowym tempie nauczyć się wielu nowych rzeczy i szlifować swoje cyfrowe kompetencje. Lub budować je od zera.

Sprawna obsługa aplikacji, korzystanie z e-zasobów edukacyjnych – to bardzo ważne umiejętności. Od lat wspieramy w tych tematach nauczycieli (i nie tylko). Ale ważne jest też zadbanie o siebie w nowych realiach, zrozumienie dla kryzysowej sytuacji, w jakiej znaleźli się nauczyciele i nauczycielki jako grupa zawodowa. A w toku tego wszystkiego widzieliśmy, jak wielu z nich jest zmęczonych, zdemotywowanych. Takie sygnały płynęły też z badań o edukacji zdalnej, których byliśmy partnerem.

Szczęśliwszy nauczyciel to szczęśliwszy uczeń.

„Dobrostan nauczyciela przekłada się na dobrostan ucznia. Trudno, samemu będąc zestresowanym, przemęczonym czy zniechęconym, dobrze pracować i wspierać uczniów.” – pisze dr hab. prof. UAM Jacek Pyżalski (polecam Wam cały artykuł w naszej publikacji „Jutro w szkole. Szkoła jutra” ).

Dlatego wspólnie z Głosem Nauczycielskim, który jest najbardziej rozpoznawanym medium wśród kadry pedagogicznej, postanowiliśmy odpalić projekt „Uczę innych – dbam o siebie”. Będzie to cykl artykułów autorstwa cenionych w środowisku ekspertów o dobrostanie nauczycieli. Będą też webinary z psychologami: Agnieszką Turską-Majewską i Tomaszem Majewskim o tym, jak zadbać o siebie, jak radzić sobie ze stresem, jak motywować uczniów. Pierwszy z nich „Jak wykorzystywać potencjał i mocne strony w motywowaniu ucznia” odbył się w grudniu i skierowany był do uczestników projektu „Lekcja:Enter”. Kolejny już za dwa tygodnie i jest otwarty dla wszystkich.

Więc jeśli znacie nauczycieli, którzy byliby tym zainteresowani, zaproście ich na webinar pt. „Empatia dla siebie – czyli o radzeniu sobie ze stresem okiem psychologa”. Już 27 stycznia, w godzinach 16:00 – 18:00 na Facebooku.

Dobrostan nauczycieli to ważny aspekt tego, aby cała edukacja naszych dzieci była po prostu bardziej przyjazna.
Więcej o projekcie dla nauczycieli przeczytacie tutaj. Zapraszam.

Udostępnij: Zadbajmy o nauczycieli
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:26 14-01-2021
  To j apoproszę o podobny projekt dla swoich koleżanek. Moje koleżanki pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze....zaczynamy wysiadać psychicznie, zaczynają się wewnętrzne konflikty. Już prawie 10 miwsięcy ubieramy się co dyżur w kombinezon, walczymy o każdy oddech pacjenta, czasem się udaje, czasem nie. "Bagaż" stresu zaczyna nas już przygniatać.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej