Odpowiedzialny biznes

Zgłoś pomysł do Funduszu Sektor 3.0.

Monika Kulik Monika Kulik
09 listopada 2021
Zgłoś pomysł do Funduszu Sektor 3.0.

Masz pomysł na rozwiązanie konkretnego społecznego problemu przy pomocy technologii cyfrowych? Nie wiesz, jak go zrealizować? Zgłoś się do Funduszu Sektor 3.0 i zdobądź merytoryczne wsparcie ekspertów oraz finansowanie.

Czym jest Fundusz Sektor 3.0.

Fundusz Sektor 3.0 to projekt inkubacyjny, który wspiera tworzenie nowych rozwiązań społecznie użytecznych - #TechForGood.

#TechForGood może dotyczyć zarówno kwestii ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju czy pomocy osobom z niepełnosprawnościami, jak i codziennej działalności organizacji pozarządowych. Warunkiem jest wykorzystanie technologii do rozwiązania konkretnego problemu społecznego.

Zwycięzca Funduszu Sektor 3.0 wcieli swój projekt w życie pod nadzorem doświadczonych mentorów, wśród których znajdą się także eksperci z Orange Polska.

Co daje Fundusz

Fundusz 3.0 to pomoc w przełożeniu idei na realne działania – czyli inkubacja oraz wsparcie finansowe.

  • Inkubacja: W pierwszym etapie wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni do Inkubacji Funduszu, czyli kompleksowego cyklu szkoleń i doradztwa. W ramach trzymiesięcznego procesu wezmą udział w specjalistycznych warsztatach ułatwiających dopracowanie pomysłu, a następnie stworzenie pełnego planu realizacji i wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.  Szkolenia dotyczą tworzenie ścieżki użytkownika oraz propozycji wartości, eksperymentowania, tworzenia modelu biznesowego, sprzedaży, fundraisingu czy prezentacji pomysłu (tzw. pitch).
  • Finansowanie + wsparcie merytoryczne: Na końcu procesu inkubacji zostanie wyłoniony zwycięski zespół (lub zespoły), który otrzyma finansowanie w łącznej kwocie do 100.000 PLN na dalszy rozwój projektu. Dodatkowo zespół będzie mógł skorzystać ze wsparcia Mentorów i Mentorek Funduszu - specjalistów z różnych branż, którzy pomogą wdrożyć zwycięski projekt w życie. Laureata lub laureatów wybierze Komisja Ekspertów składająca się z partnerów oraz fundatorów środków przekazywanych w ramach Funduszu.

Na zgłoszenia pomysłów w duchu #TechForGood organizatorzy czekają do 15 listopada 2021 r. Więcej informacji na stronie Funduszu.

Fundusz Sektor 3.0 jest częścią programu „Sektor 3.0” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Orange Polska od kilku lat należy do partnerów Funduszu.

mężczyna z tabletem

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:56 10-11-2021

Fajny projekt. Pewnie zainteresowanie jest bardzo duże. Fajnie że mamy wielu kreatywnych ludzi w naszym kraju którzy wymyślają fajne rozwiązania przy użyciu nowych technologii. Ja bym stworzył aplikację w której osoby niepełnosprawne szukałyby swoich „dziennych opiekunów” – osoby które zrobiłyby zakupy, pomogły przedostać się pacjentowi do lekarza, etc….w zamian „opiekunowie” zdobywali by specjalne punkty które mogliby wymienić na bilet do kina, teatru, na wejściówkę na basen, etc..

Odpowiedz

Rozrywka

Arcane – pierwsze wrażenia z serialu o League of Legends

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
08 listopada 2021
Arcane – pierwsze wrażenia z serialu o League of Legends

Arcane to serial oparty o świat przedstawiony w grze Legaue of Legends. Legendarny “LoL” to król gatunku MOBA. Jest to jedna z najpopularniejszych gier sieciowych na świecie. Gracze spędzają w niej czas nie tylko hobbystycznie, ale nawet i zawodowo, ponieważ wokół “Ligi Legend” organizowane są turnieje e-sportowe. Tytuł osiągnął miano kultowego, a jego wpływ na popkulturę jest ogromny co widać np: po częstotliwości powstawania cosplayów w tematyce tej gry czy właśnie premiery serialu na Netflixie. Na animowaną pełnometrażową historię gracze czekali wiele lat, bo od 2009 roku gdy Legaue of Legends miało swoją premierę. Czy warto było czekać?

Arcane - Historia

Historia w serialu Arcane toczy się w trzech równoległych wątkach. Z jednej strony obserwujemy poczynania grupy młodych i biednych złodziejaszków, z drugiej próby przejęcia władzy nad światem przez antagonistę, a z trzeciej młodego i ambitnego naukowca, który próbuje poskromić magię przez naukę. To zapewnia dynamikę oglądanego seansu, a dzięki temu zabiegowi niemalże 45-minutowe odcinki w subiektywnym odczuciu znacznie się skracają.

Warto zwrócić uwagę na to, że fabuła dotyczy “backstory” nigdy wcześniej nie przedstawionych w tym uniwersum. Fani produkcji Riot Games powinni być ucieszeni z możliwości wypatrywania swoich ulubionych postaci. To bardzo ciekawe wyzwanie - ile znajdziecie znanych twarzy w trakcie seansu?

Dobrą zabawę będą mieli również widzowie nie zaznajomieni z tym uniwersum. Bohaterowie mają dobrze wykreowane motywacje. Każdego z nich do swoich poczynań napędza przedstawiona w serialu tragedia. Dla Vi i Pow jest to życie w slamsach, dla Silco zemsta na “kastowym” świecie, a Jayce został uratowany przez magię i w czasach dorosłości próbuje ją okiełznać.

Nie tylko poczynania bohaterów przykuwają oczy do odbiornika, ale i świat przedstawiony. Jest on niesamowicie barwny, nie tylko pod względem kolorów. W głowie szaleje natłok pytań. W momencie w którym na ekranie znajdują się głównie ludzie, zaczynasz zastanawiać się czym jest niskie, gadające i włochate stworzenie, które na dodatek tytułuje się profesorem? Dlaczego wśród elit znajduje się robot? Na tym polega magia niedopowiedzianej historii Arcane. Nie wszystko musi być szczegółowo wyjaśnione, dzięki czemu widz ma okazję samemu wyobrazić sobie resztę świata przedstawionego.

Arcane - animacja i muzyka

Mit dotyczący kategoryzowania animacji jako zabawy dla dzieci został już wiele lat temu obalony. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, warto sprawdzić również tę produkcję. Zachwyca nie tylko wciągającą fabułą oraz scenami akcji, ale również i warstwą audiowizualną, którą można podciągnąć pod sztukę.

Do tej pory Riot Games słynne było z tak zwanych “cinematiców”, czyli krótkich animacji reklamujących grę oraz nowe postaci. Tam poznawaliśmy jedynie ich krótkie przygody opisujące charakter i umiejętności bohatera. Tym razem twórcy wskoczyli na znacznie wyższy poziom. Francuskie studio Fortiche Productions odpowiedzialne za produkcję pierwszego sezonu Arcane, zapewniło nam widowisko pełne wrażeń. Animacja wykorzystuje wiele różnych technik. Nie jestem specjalistą, ale na pierwszy rzut oka, można zauważyć wykorzystanie cellshadingu, animacji poklatkowej oraz technologii motion capture.

Gdy oglądamy szerokie plany, można poczuć, jakby patrzyło się w ręcznie malowany, pastelowy obraz. W detalu zauważysz płynną mimikę i ruchy postaci, które choć są wyrenderowane w 3D, to wyglądają jak z kreskówki.

 

Wygląd robi wielkie wrażenie. Co z muzyką? Ta pozostała w klimacie mistycznym i dramatycznym. Słuchacz ma doczynienia zarówno z symfonią jak i klasycznymi instrumentami. Ogromne wrażenie wywołuje już początek seansu. W introdukcji możemy usłyszeć autorski kawałek Imagine Dragons przygotowany na rzecz Arcane. Rozmach widać w każdym aspekcie tego serialu.

Podsumowując jest to widowisko nie tylko dla fanów. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Oryginalne postaci potrafią skraść serce widza, a sfera audiowizualna zapewni emocje w trakcie oglądania scen akcji.

Moje wrażenia spisałem na podstawie trzech pierwszych odcinków dostępnych na platformie Netflix. Premiera kolejnych trzech, odbędzie się za tydzień. Jakie są wasze wrażenia?

Komentarze


Zielony Operator

Ważą się losy planety

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
05 listopada 2021
Ważą się losy planety

W Glasgow trwa najważniejsze światowe wydarzenie dotyczące klimatu – 26 sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, znana jako COP26. Na szczycie zapadają decyzje, które zdecydują o przyszłości naszej planety.

Po co nam szczyt klimatyczny

Prawie 30 lat temu światowi przywódcy po raz pierwszy zebrali się, by wspólnie zająć się problemem zmiany klimatu. Przełomowym wydarzeniem w dorocznych spotkaniach klimatycznych był COP21 w Paryżu, gdzie po raz pierwszy osiągnięto światowy kompromis w ramach ograniczenia zmian klimatu tzw. Porozumienie Paryskie. Globalne porozumienie zakłada międzynarodowe współdziałanie na rzecz ograniczenia globalnego ocieplania - do mniej niż 1,5 stopnia Celsjusza do końca XXI wieku, czyli do 2100 roku.

A z najnowszych szacunków ONZ wynika, że jesteśmy na drodze do podniesienia temperatury Ziemi o 2,7 stopni Celsjusza do końca stulecia! A to oznacza katastrofalne w skutkach zmiany klimatyczne. COP 26 to dla światowych przywódców szansa do wspólnego szybkiego działania na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur i powstrzymania zmiany klimatu.

Do tej pory ponad 120 państw złożyło deklarację osiągnięcia neutralności klimatycznej. W zeszłym roku dołączyły Chiny z deklaracją neutralności klimatycznej do 2060 roku, następnie doszły kolejne kraje azjatyckie w tym Korea Południowa i Japonia. Dołączyły również Australia czy Kanada. Podczas szczytu neutralność klimatyczną do 2070 r. zadeklarowały.

Rozmowy światowych przedstawicieli rządów trwają. Oczekuje się, że państwa wywiążą się ze swoich zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego i zobowiążą się do realizacji ambitniejszych celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych już do 2030 r. Mają również być omawiane środki pozwalające dostosować się do nieuniknionych skutków zmiany klimatu oraz kwestie związane ze zwiększeniem finansowania działań klimatycznych, zwłaszcza na rzecz krajów rozwijających się – bo to one już dzisiaj najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych, a najmniejszy mają na nie wpływ.

Sekretarz generalny ONZ wezwał do większego wsparcia dla krajów rozwijających się, podkreślając, że kraje skupione w grupie G20 mają większą odpowiedzialność, ponieważ odpowiadają za 80 proc. emisji.

Głos (z) Polski

Na udział w tegorocznym Szczycie Przywódców w ostatniej chwili zdecydowała się Polska. Elektromobilność i fotowoltaika – oto hasła polskiej delegacji. Natomiast nie padły ze strony Polski kluczowe daty: rezygnacji przez Polskę z węgla, ani daty osiągnięcia neutralności klimatycznej. A to właśnie jak najszybsze odejście od paliw kopalnych jest główną odpowiedzialnością, bo to węgiel i inne kopaliny są źródłem negatywnego wpływu na klimat. Na forum światowym nikt już nie dyskutuje z koniecznością odchodzenia od paliw kopalnych. Są niestety głosy podważające tempo tego procesu. A stanowisko Polski jest nadal niekonkretne, a deklaracje zbyt odległe- bo zdaniem naukowców kraje rozwinięte powinny odejść od węgla najpóźniej do 2030r.

Na szczyt udał się również nasz doradca ds. strategii klimatycznej, jako akredytowany obserwator z ramienia BusinessEurope. Jeśli kogoś ciekawią szybkie newsy na bieżąco oraz tipy, jak dojechać pociągiem z Sopotu do Glasgow minimalizując swój ślad węglowy, zapraszamy na Twittera: Jacek Hutyra (@JacekHutyra) / Twitter

 

Komentarze

Scroll to Top