Odpowiedzialny biznes

Zielone biuro, Chiny i FedCSiS, czyli krótka historia kreatywności

Marta Krajewska Marta Krajewska
24 września 2014
Zielone biuro, Chiny i FedCSiS, czyli krótka historia kreatywności

Już w październiku startuje nowa edycja Open API Hackathonu, konkursu dla kreatywnych programistów, którego pierwszą edycję zapowiadałam na blogu orange. Tym razem konkurs odbędzie pod nazwą BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API), a do grona partnerów dołączyły Poznań i Gdańsk, które udostępnią swoje dane do tworzenia aplikacji oraz dwa nowe fundusze inwetycyjne: SpeedUp Group i Black Pearls.

Więcej szczegółów na stronie BIHAPI oraz wkrótce na blogu. Tymczasem zapraszam do rozmowy z Michałem Cieszko, który w czerwcu 2013 r. razem z Piotrem Miedzikiem wygrał pierwszą polską edycję  Open API Hackathonu.

Michał,  co teraz się u Ciebie dzieje?

Niedawno wróciłem z Chin. Byłem tam na  zaproszenie Huawei. Moja magisterka została nagrodzona w konkursie organizowanym przez tę firmę. Przez dwa tygodnie zwiedzałem Pekin, Shenzhen oraz Hong Kong. Zaraz po powrocie, 8 września wystąpiłem na międzynarodowej konferencji FedCSIS, reprezentując Politechnikę Warszawską. Opowiedziałem o projekcie, który przygotowywałem podczas stażu w Orange Labs. A za parę tygodni będę bronił moją pracę magisterską na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Zacznijmy od początku. Opowiedz, jak dowiedziałeś się o Open API Hackathon?

W trakcie studiów realizowałem przedmiot, Usługi telekomunikacyjne – ewolucja. Prowadzący doc. dr inż. Marek Średniawa współpracował w tym czasie z Orange Labs, dzięki czemu studenci uzyskali darmowy dostęp do wielu API (otwartych interfejsów programistycnych) operatora telekomunikacyjnego. W ramach projektu należało zaimplementować aplikację wykorzystującą rozwiązania Telco 2.0 oraz zestaw ogólnie dostępnych w Internecie interfejsów. W trakcie semestru dowiedzieliśmy się o Hackathonie i postanowiliśmy stworzyć bardziej rozbudowane rozwiązanie i zgłosić je do konkursu.

Skąd wziął się pomysł na usługę do zarządzania zużyciem energii elektrycznej?

Piotrek wykorzystywał w domu listwę IP, która od dawna wzbudzała mój zachwyt. Szybko zdecydowaliśmy,  że nasze rozwiązanie, będzie odpowiedzią na problemy nadmiernego zużycia energii. Zbudowaliśmy system pozwalający na zarządzanie zasilaniem elektrycznym stanowisk biurowych, z możliwością sterowania za pomocą dedykowanej aplikacji webowej lub poprzez wykorzystanie komend wysyłanych SMSem.

Co stało się z aplikacją Green Your Office?

Na razie trafiła na półkę. Były plany na jej komercjalizację, ale przy okazji pojawiło się wiele wątpliwości natury organizacyjnej i prawnej związanej np. z przechowywaniem w bazie danych osobowych użytkowników czy zgodą na lokalizację ich terminali. Nie przekreślamy jednak tego pomysłu – może w przyszłości zmierzymy się z tymi kwestiami i zbudujemy ‘Green Your Office’ w wersji 2.0. Mamy z Piotrkiem kilka nowych pomysłów, które mam nadzieję doczekają się realizacji.

Jedną z nagród w OpenAPI Hackathonie był staż w Orange Labs. Czym się u nas zajmowałeś?

Przez pół roku pracowałem nad aplikacją, która pozwala na komunikację w oparciu o interfejsy programistyczne dostarczane przez Orange. W ramach projektu wykorzystałem grafową bazę danych oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań dostępnych w Internecie. Opracowany projekt udostępnia interfejsy API, pozwalające użytkownikom mojego systemu na komunikację między terminalami mobilnymi poprzez kanały SMS, USSD oraz e-mail. Swoje rozwiązanie przygotowałem i opisałem w pracy magisterskiej, która jak już wiesz, została dostrzeżona przez Huawei.

Czym zajmujesz się teraz zawodowo?

Obecnie pracuję w firmie zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Zespół, w którym pracuję odpowiada za rozwiązania z obszaru bankowości elektronicznej. Dzięki wygranej w konkursie Orange Open API Hackathon i stażowi w Orange Labs mogłem pochwalić się w CV cennym doświadczeniem i zacząć pracę w nowym miejscu już z pewnym dorobkiem.

Co dała Ci wygrana w Hackathonie?

Udział w konkursie uruchomił w moim życiu lawinę pozytywnych wydarzeń. Dzięki niemu odbyłem w Orange Labs, przygotowałem swoją pracę magisterską, wygrałem konkurs organizowany przez Huawei i pojechałem do Chin, a na początku września wystąpiłem na FedCSIS. Dwa lata temu nawet nie śmiałem wyobrazić sobie tylu pozytywnych wydarzeń moim życiu.

Jak zachęcisz studentów do udziału w 2. edycji Hackathonu?

Myślę, że moja historia jest najlepszą zachętą. Konkurs pomógł mi ukierunkować zainteresowania i był trampoliną dla dalszego rozwoju zawodowego.

a7eb820c7bbce651fbdabd50d12ad53d822


Sieć

Zmodernizowana mobilna sieć Orange

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
23 września 2014
Zmodernizowana mobilna sieć Orange

Przez ponad dwa i pół roku Wojtek informował Was o postępach w modernizacji mobilnej sieci Orange. Dziś, na spotkaniu z mediami, przedstawiliśmy efekty naszej pracy i przekonywaliśmy, dlaczego mamy teraz jedną z najnowocześniejszych sieci w Europie. Oto konkrety. Liczba stacji bazowych wzrosła o blisko 60 proc., czyli do 10 tys. Wszystkie są wyposażone w najnowszej generacji sprzęt telekomunikacyjny. Uruchomiliśmy nowe usługi jak np. Voice HD. Wprowadziliśmy LTE, z którego może korzystać już ponad 22 mln Polaków i rozbudowaliśmy zasięg 3G. Obecnie w zasięgu szybkiego, mobilnego internetu Orange znajduje się blisko 99 proc. mieszkańców Polski. Zmiany na lepsze widać szczególnie wewnątrz budynków oraz na terenach poza miastami. Warto podkreślić, że nasza sieć została zaprojektowana i wykonana z myślą o jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Stosujemy energooszczędne urządzenia, a także rozwiązania korzystające m. in. z odnawialnych źródeł energii. Dzięki zmodernizowanej sieci jesteśmy przygotowani by sprostać nie tylko obecnym, ale także przyszłym wyzwaniom, związanym z bardzo szybko rosnącym zapotrzebowaniem na mobilną transmisję danych. Więcej o sieci możecie zobaczyć ogladając video i czytając komunikat prasowy.

 


Odpowiedzialny biznes

Załóż swój Klub Sportowy Orange

Kasia Barys Kasia Barys
22 września 2014
Załóż swój Klub Sportowy Orange

Możesz załoźyć Klub Sportowy Orange dla dzieci i młodzieży. Możesz zaktywizować dzieciaki, by nie spędzały wolnego czasu przed telewizorem. Możesz zmienić swoja miejscowość. A my Ci w tym pomożemy! Jak...? Damy m.in. sprzęt treningowy, stroje sportowe, odpowiednie programy ćwiczeniowe. Wejdź na www.klubysportoweorange.pl. Masz czas od dzisiaj do końca października. Klubów będzie sto w całej Polsce. Orange Polska chce w ten sposób promować zdrowy, zrównoważony rozwój dzieci i młodzieży. Program pozwoli wielu młodym ludziom rozwinąć sportowe pasje, zaszczepić w nich umiejętność współdziałania i uczciwej rywalizacji. W programie wspierają nas Artur Siódmiak i Jerzy Dudek - wielcy sportowcy, którzy mogą być wzorem dla wielu młodych sportowców.

 

 

 

 

Scroll to Top