;

Zielony Operator

Zielony i dostępny festiwal (2)

Hania Jaworska-Orthwein

3 czerwca 2022

Zielony i dostępny festiwal
2

Dziś na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec startuje Orange Warsaw Festival. Wspólnie z organizatorem staramy się zminimalizować jego wpływ na środowisko, a także sprawić, aby wydarzenie było przyjazne i bezpieczne dla wszystkich.

Organizacja festiwali pozostawia swój „ślad” w środowisku – powstają zanieczyszczenia i odpady, emisje związane z transportem i energią. Dokłada się także przygotowanie festiwalowej infrastruktury, oferta gastronomiczna, produkcja stref i gadżetów. Dlatego, wspólnie z organizatorem i innymi partnerami, staramy się aby Orange Warsaw Festival był realizowany z możliwie dużą dbałością o środowisko i miejsce, w którym się odbywa.

Transportem miejskim lub rowerem

W obydwa dni festiwalowe, aż do 5 czerwca do godz. 4:00 rano na OWF można dojechać korzystając z warszawskiego transportu miejskiego za darmo, na podstawie opaski festiwalowej. Uruchomiona zostanie też specjalna linia autobusowa. Na rowerzystów czeka parking – aż 100 stojaków. Transport publiczny lub rower to zdecydowanie mniejsze emisje CO2.

Wegańska i wegetariańska kuchnia

Dieta roślinna i ograniczenie mięsa to jeden ze sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu na planetę. Na festiwalu na fanów muzyki będą czekały wyselekcjonowane stoiska gastronomiczne z bogatą ofertą roślinną. Do współpracy zostali zaproszeni lokalni gastronomowie prowadzący na co dzień stacjonarne lokale w Warszawie i wystawią się na OWF ze swoimi stoiskami. Wegetarianie i weganie będą wniebowzięci.

Akcja – segregacja!

Na terenie festiwalu obowiązuje selektywny system sortowania odpadów. Sporo ich powstaje, zarówno na etapie montażu jak i festiwalowej zabawy. Dzięki wprowadzonemu systemowi kaucyjnemu i kubkom wielorazowego użytku redukujemy liczbę plastikowych odpadów. Na terenie festiwalu działa też grupa eko-patroli i belownica, której zadaniem jest zgniatanie zbieranych odpadów. Chodzi o makulaturę, aluminiowe puszki i plastikowe butelki. Dzięki temu odzyskamy surowce wtórne i dodatkowo ograniczymy transporty, a tym samym emisje.

Dostępny dla wszystkich

Od wielu lat staramy się, aby OWF był wydarzeniem przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich, także osób z niepełnosprawnościami. Dlatego wraz z organizatorem i wspierani przez partnerów z organizacji pozarządowych, dbamy o rozwiązania dla różnych grup osób. Możecie o nich przeczytać tutaj.

Do zobaczenia na festiwalu i udanej zabawy.

Udostępnij: Zielony i dostępny festiwal
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:47 04-06-2022
  Te wielorazowe kubeczki......jestem za ekologią, ale.....może za dużo czytam o wirusach, bakteriach i ich drogach transmisji ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 13:46 06-06-2022
   Wszystko pod kontrolą :-)
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Wszyscy wiedzą, że zawsze pomożemy (1)

Wojtek Jabczyński

3 czerwca 2022

Wszyscy wiedzą, że zawsze pomożemy
1

Znają ich w każdym domu dziecka. Pierwszy raz pomogli 8 lat temu, przywożąc stół do piłkarzyków. Teraz organizują kilkadziesiąt wolontariackich akcji rocznie i założyli własną fundację. Co zmieniła wojna w Ukrainie? Nauczyli się szyć kamizelki kuloodporne.

Piotr Karnia i Michał Ślemp są z Jeleniej Góry. Sprzedają nasze usługi. Zawsze działają razem. – Matka firma nas poznała i związała. Świetnie się uzupełniamy w pracy i jako wolontariusze – śmieją się.

Uśmiechy za piłkarzyki

Michał lubi liczby, exele i mieć wszystko poukładane – opisuje przyjaciela Piotr. – Tylko wtedy może spokojnie działać. Bycie wolontariuszem wymaga dyscypliny. Trzeba wiedzieć kiedy, co i jak chcemy zrobić. On nam to zapewnia.

– W rejonie Karkonoszy Piotr zna wszystkich i wszystko załatwi – przekonuje Michał. – Jest bezpośredni, szybko skraca dystans. Po prostu relacyjny facet. Otwiera nam każde drzwi, kiedy mamy pomysł na wolontariat.

Zaczęli pomagać 8 lat temu. Na korytarzu w pracy stał stół do gry w piłkarzyki. Wpadli na pomysł, aby go podarować dzieciakom z Domu Dziecka w Kaczorowie. Zorganizowali transport, zapakowali do samochodu i zawieźli. Było szczęście i uśmiechy. Wystarczyło dziękuję. Ruszyła lawina.

Najskuteczniej na dwa fronty

Piotr i Michał skupili się na wspieraniu 8 domów dziecka w rejonie Karkonoszy. Organizowali Jasełka, Dni Dziecka, loty szybowcem, przywozili tablety i komputery podczas pandemii Covid-19. Korzystali ze wsparcia Fundacji Orange. Zachęcali też innych. Wokół nich zebrała się grupa 30 osób.

– Mieliśmy wiele różnych pomysłów na pomaganie – mówią. Dlatego postanowili założyć własną fundację, którą nazwali „Moja Fundacja”. Dzięki działaniu „na dwa fronty” organizują nawet 20-30 akcji rocznie. Prowadzą nawet Akademię Piłkarską dla dzieci z domów dziecka.

Za swoje zaangażowanie dwa lata temu zostali wyróżnieni przez miasto Jelenią Górę tytułem „Wolontariusz roku 2020”.

Kamizelki dla żołnierzy

Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu zaczęli organizować pomoc. Dowiedzieli się czego najpilniej potrzeba i za granty Fundacji Orange kupili jedzenie dla uchodźców. Robili zbiórki dla matek z dziećmi, które zamieszkały w hostelu w Szklarskiej Porębie. – Potrzebne było niemal wszystko. Kobiety przyjeżdżały do nas z jedna walizką w ręku – wspomina Piotr.  

Nie byliby sobą, gdyby nie wymyślili kolejnych akcji. Założyli stronę www.helpforua.pl i przygotowali aplikację do koordynowania pracy wolontariuszy.

Poznali też Ukraińca Maksa, który mieszka na Dolnym Śląsku od lat i zajmuje się produkcją mebli. Ma kontakty z wojskowymi w ojczyźnie i tak urodził się wspólny pomysł – uszyjmy kamizelki kuloodporne, które są bardzo potrzebne na froncie.

Maks zrobił projekt, wolontariusze zorganizowali odpowiednie materiały a szyciem zajęły się kobiety z Ukrainy. Zrobiono 70 kamizelek. – Dostaliśmy informację, że „nasza” kamizelka uratowała życie żołnierza. Właśnie szyjemy kolejnych 160 sztuk – informuje Michał.

Każdy ma swoją historię

Dlaczego pomagają? – Każdy wolontariusz ma swoją historię, która go napędza. Pomagając innym, pomaga sobie. Cieszę się, że robię w życiu coś, co ma większy sens – przekonuje Piotr.

– Wolontariat uczy pokory. Dzięki temu jesteśmy lepszymi ludźmi. Robimy coś dla innych, nie tylko dla siebie – dodaje Michał. 

Ludzie, z którymi pracujemy wiedzą, że zawsze pomożemy. To nasz największy sukces – kończą zgodnie. 

***

Spotkanie z Piotrem Karnia i Michałem Ślempem jest kolejnym odcinkiem cyklu, w którym przybliżamy wolontariuszki i wolontariuszy Orange Polska zaangażowanych w pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Prawie 1 000 pracowników wspiera ponad 130 różnych inicjatyw, między innymi dzięki grantom ufundowanym przez Fundację Orange. Dodatkowo Fundacja przeznaczyła 75 grantów dla pracowników goszczących w swoich domach uchodźców z Ukrainy.

Tutaj znajdziecie sylwetki: Ani Grodeckiej, Renaty Niezabitowskiej – Gerard, Janusza Osiadły, Kasi Barys i Cezariusza Banaszka.

Udostępnij: Wszyscy wiedzą, że zawsze pomożemy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:55 04-06-2022
  Przed takimi ludźmi zawsze chylę głowę. Gratulacje ?
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Fundacja Orange Dobroczyńcą Roku 2022 (2)

Tosia Bojanowska

2 czerwca 2022

Fundacja Orange Dobroczyńcą Roku 2022
2

Kolejne wyróżnienie dla nas za działania społeczne. Fundacja Orange otrzymała tytuł Dobroczyńcy Roku 2022. To najważniejszy laur za wysokie standardy społecznego zaangażowania przedsiębiorstw w Polsce.

To dla nas tym cenniejsze wyróżnienie, że otrzymaliśmy je za nasze działania edukacyjne. A właśnie edukacja jest sercem Fundacji Orange.

Wyróżnień czar

Dobroczyńca Roku to tytuł przyznawany co roku za najwyższe standardy działania społecznego zaangażowania. To najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce – właśnie obchodzi swoje 25-lecie. Projekty zgłaszane w kategorii „Kultura i edukacja” dotyczyły m.in. prowadzenia wysokiej jakości edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, która służy wyrównywaniu szans, rozwojowi  kompetencji przyszłości i idei uczenia się przez całe życie.

Fundację Orange nominowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, z którą współpracujemy na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie. Wyboru laureatów spośród zgłoszeń dokonali niezależni eksperci i członkowie Kapituły Konkursu. Organizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.

Nasza Fundacja była już wyróżniona tytułem Dobroczyńcy – w 2018 roku. A wcześniej dwukrotnie nagrodzono nasz Program Wolontariatu Pracowniczego w Orange w 2011 i 2012 roku.

Dla nas to podwójna satysfakcja, bo kilka tygodni temu Fundacja Orange odebrała także wyróżnienie na Gali Nagród im. Janusza Korczaka za wieloletnie działania na rzecz edukacji cyfrowej młodzieży i wsparcie nauczycieli – w duchu nauk wielkiego pedagoga. A nawet potrójna, bo kilka dni temu po raz kolejny firma otrzymała Listek CSR Polityki.

Dziękujemy

W imieniu Fundacji dziękuję wszystkim pracownikom i pracowniczkom Orange, bo to dzięki Wam i Waszej pracy Fundacja może z sukcesem realizować swoją edukacyjną misję i wspierać tysiące dzieci, młodzież i nauczycieli w rozwijaniu zdrowych nawyków cyfrowych i ważnych kompetencji przyszłości. Część z Was nie tylko nam kibicuje, ale i włącza się w nasze inicjatywy jako wolontariusze i wolontariuszki – zawsze z wielkim sercem, nawet w najbardziej wymagających chwilach jak wybuch pandemii czy kryzys humanitarny wywołany napaścią Rosji na Ukrainę.

Wielkie dzięki też dla zespołu eksperckiego ds. integracji społecznej – czterech niesamowitych edukatorek z Ukrainy, które w ostatnim czasie wpierają nas w dostosowaniu naszych działań do potrzeb dzieci z Ukrainy.

Dobro czyń cały rok

Gratuluję wszystkim laureatom Dobroczyńcy Roku. Wspaniale jest być w gronie ludzi, organizacji i firm, którym zależy, które działają na rzecz innych i mają poczucie odpowiedzialności za więcej niż sam biznes.

Cieszymy się z tych wyróżnień, to dobry moment na chwilę zatrzymania. Ale równie przyjemnie jest na co dzień robić to, co robimy – z troską o innych i z wiarą w to, że możemy razem choć skrawek świata, skrawek edukacji zmienić na lepsze. To piękna praca!

Udostępnij: Fundacja Orange Dobroczyńcą Roku 2022
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 09:57 03-06-2022
  Gratulacje
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:30 03-06-2022
  Gratulacje.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej