;

Bezpieczeństwo

Złodzieje, wszędzie (cyber)złodzieje… (1)

Michał Rosiak

15 września 2022

Złodzieje, wszędzie (cyber)złodzieje…
1

Ile treści w sieci generują złodzieje? Taka myśl mnie ostatnio naszła. Trochę na kanwie statystyk maili, gdzie – zależnie od tego, kto liczy – spam to między 80 i 90% całości. A jak często natykamy się na bardzo podejrzane treści?

Gdyby bazować na tym, co z różnych źródeł trafia do mnie – czy to od internautów piszących do CERT Orange Polska, czy od moich znajomych – „lewizny” byłoby niewiele mniej, niż spamu. Dziś pokażę Wam dwa przykłady. Z jednej strony zupełnie różne. Z drugiej jednak wiele je łączy – fakt, że stoją za nimi złodzieje, którzy chcą naszych pieniędzy, albo dostępu do Facebooka (a potem też pieniędzy).

Rzecznik zawsze do usług!

Na Wojtka zawsze mogę liczyć :), nie tylko w materii cyberzagrożeń. Nie inaczej było w ubiegłym tygodniu, gdy podesłał mi taki zrzut ekranu:

Na początku odpisałem: „Wojtek, standardowy scam, nic takiego!”. Gdy jednak dotarłem do domu (akurat byłem na PLNOG), odpaliłem na wszelki wypadek maszynę wirtualną i poszedłem krokiem jedynego klikalnego (poza kontami oznaczonych potencjalnych ofiar) elementu.

A tam – jedyne dziewięć zdjęć na koncie składa się w mozaikę z tym samym obrazkiem, który dostał Wojtek. Tam w opisie znajdziemy już adres strony. Kliknięcie w hxxp://win-slot-bonus[.]fun/ przeniesie nas na stronę czegoś co wygląda jak kasyno (co ciekawe, każdego dnia, gdy próbowałem, adres docelowy był inny). Na tym poprzestałem, nie próbowałem założyć na nim konta. Co mogłoby się jednak stać, gdybym to zrobił?

Paradoksalnie myślę, że ryzyko, iż obrobią mnie sieciowi złodzieje jest w tym przypadku najmniejsze. Wydaje mi się, że Wojtka usiłował skusić sieciowy odpowiednik „mordowni z automatami”. Spotykanych czasami w blokowiskach obskurnych budek gdzie naiwni/pijani/jedno_i_drugie ludzie wrzucają do automatów z kolorowymi, hipnotyzującymi, kręcącymi się obrazkami kilogramy monet. Inne możliwości? Naciągnięcie ofiar na wpłatę bez żadnych, nawet matematycznych szans na wygraną. W tym miejscu akurat możliwe było zalogowanie przy użyciu mechanizmów Google, czy Facebooka. Więc jeśli tylko spryciarze nie dali mimochodem zbyt dużych uprawnień aplikacji, którą dopuszczamy do naszego, to akurat danych osobowych by nie wykradli.

Złodzieje kont (a pieniędzy potem)

Na zupełnie inny – i mimo wszystko groźniejszy – przypadek trafiliśmy w CERT Orange Polska. Tam historia zaczęła się od fałszywej reklamy na Facebooku. To niestety smutny standard (choć zazwyczaj jesteśmy w ten sposób naciągani na inwestycje w kryptowaluty). Mam wrażenie, że znaczący odsetek reklam w serwisie spod znak „f” wymaga dokładniejszego przyjrzenia się im. Jak to wyglądało tym razem?

Skręcanie długopisów? Ten scam „chodzi” od czasów kamienia łupanego (tj. przed internetem 🙂 ), pamiętam papierowe gazety gdzie tego typu ofert było regularnie dość sporo. W tym przypadku przechodzimy na stronę o dobrze dobranej domenie, klikamy „zaloguj się przez Facebook”, wyskakuje okienko logowania:

Sprytne. Nie odpala się pełna strona udająca witrynę logowania, więc ofiary nie zmyli fakt innego adresu w pasku przeglądarki. A o tym, że tego typu pop-upów Facebook nie serwuje, większość internautów w mojej opinii nie jest niestety świadoma. Co gorsza, po wpisaniu (i przekazaniu oszustom) danych, jesteśmy przekierowywani na witrynę dryg.pl – prawdziwą witrynę poświęconą poszukiwaniu pracy. W efekcie oszukany zorientuje się, że stracił login i hasło dopiero, gdy nie zdoła się zalogować na Facebooka. Co więcej – nie będzie miał zielonego pojęcia, kiedy to się stało.

Co robić?

Cóż – uważać, ale o tym piszę za każdym razem. Nie dawać się łapać na proste tricki. Nie wierzyć okazjom i szansom na szybki zarobek. No bo, kurczę, skoro nikt Was (prawda?) nie namówi na mieście na grę w trzy karty, to dlaczego mielibyście się złapać na to w sieci? Skoro nie rozdajecie losowym przechodnim kartek z loginem i hasłem do Facebooka, to czemu mielibyście zrobić to w sieci?

PRAWDA?

Udostępnij: Złodzieje, wszędzie (cyber)złodzieje…
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:12 21-09-2022
  Pomysłowość ludzka nie zna granic ;p Można się pokusić na taki "piękny obrazek" młodej kobiety ;p ;p ;p
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Nowe kursy dla seniorów – startujemy (2)

Monika Kulik

13 września 2022

Nowe kursy dla seniorów – startujemy
2

Wszystkich seniorów zapraszamy do udziału w bezpłatnym kursie online „Mój pierwszy smartfon – jak zacząć korzystać ze smartfona i wykorzystywać jego funkcjonalności na co dzień”.

Zajęcia są przeznaczone dla osób, które rozpoczynają przygodę ze smartfonem lub używają już smartfon, ale nie czują się z tym komfortowo. Kurs prowadzą trenerzy, którzy w prosty sposób pokażą, jak można wykorzystać różne funkcje urządzenia. Uczestnicy i uczestniczki korzystają ze swoich aparatów i mogą wszystko od razu przećwiczyć.

Kurs dostępny jest platformie ABC senior. Naszym partnerem jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Dodatkowo na stronie www.orange.pl/dlaseniora przygotowaliśmy nowe filmy edukacyjne.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki (zmiana terminu od 3.10.) o godzinie 14:00. Czas trwania ok. 1- 1,5 godziny.

Plan zajęć:

 • 22.09. – czwartek 14:00
  Temat: Smartfon – podstawowe ustawienia telefon

Ustawienie czcionki, kontrastu, połączenie z internetem, wygaszanie ekranu, konfiguracja połączenia telefonu z głośnikiem lub zestawem głośno mówiącym.
Udostępnianie internetu.

 • 29.09. – czwartek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – poczta i kontakty


  Założenie konta Google, korzystanie z poczty e-mail, zapisywanie kontaktów w telefonie.

  Zmiana terminu na poniedziałki godz. 14.00

  03.10. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – aplikacje – zakupy, zdrowie, rozrywka, czas wolny

Konfiguracja sklepu Google Play oraz pobieranie aplikacji
Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji

 • 10.10. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – przydatne funkcjonalności

Pisanie głosem.
Asystent Google.

 • 17.10. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – nawigacja

Korzystanie z nawigacji i usług związanych z lokalizacją telefonu.
Wyszukiwanie trasy dojazdu, dodawanie punktów na trasie, widok ulicy, informacje o korkach, wysyłanie własnej lokalizacji
Jak dojadę 

 • 24.10. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – ja w mediach społecznościowych

Korzystanie z Facebooka, Instagrama
Tłumacz Google.

 • 31.10. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – bezpieczeństwo


  Bezpieczne korzystanie z internetu – bezpieczne hasło.
  Zasady bezpieczeństwa i na co uważać.
  Jak zabezpieczyć swoje dane przed kradzieżą – Cybertarcza, Zabezpiecz Pesel, inne
 • 07.11. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – zdjęcia i filmy

Robienie i korekcja zdjęć i filmów.
Udostępnianie zdjęć.

 • 14.11. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – komunikacja z innymi

Komunikatory – Messenger, WhatsApp, inne

 • 21.11. – poniedziałek godz. 14.00
  Temat: Smartfon – udogodnienia w aplikacjach

Skycash – kupowanie biletów i płatność za parking
Zamawianie taksówki przez aplikację.

Para seniorów przed tabletem

Udostępnij: Nowe kursy dla seniorów – startujemy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:18 14-09-2022
  SUPER!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Paluch81zcie 15:43 14-09-2022
  Zróbcie kursy obsłudze bo zgłaszam błąd w aplikacji drugi miesiąc, kupa zgłoszeń i 0 efektu
  Odpowiedz

;

Smart City

Technologia pomaga przejść bezpiecznie przez ulicę (1)

Daria Drabik

13 września 2022

Technologia pomaga przejść bezpiecznie przez ulicę
1

Słaba widoczność pieszych na przejściach to jeden z głównych powodów potrąceń. Jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok statystyki wypadków szybują w górę. Smart Crossing – nowe rozwiązanie dla inteligentnych miast od Orange, pomaga bezpiecznie przechodzić przez pasy.

Statystyki policji pokazują, że w 2021 roku przyczyną aż 2086 potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu. Zginęło 131 osób, a 2029 zostało rannych. I chociaż rok do roku wypadków z udziałem przechodniów jest coraz mniej, to w porównaniu do innych krajów europejskich mamy jeszcze wiele do nadrobienia. W Norwegii, najbezpieczniejszym kraju dla pieszych, życie na drogach traci dziesięć razy mniej osób.

Jak działa Smart Crossing?

Smart Crossing to system aktywnych przejść dla pieszych, który poprawia bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czujniki ruchu, wbudowane w słupy oświetleniowe z kilkunastu metrów wykrywają zbliżającą się osobę i uruchamiają sygnalizację ostrzegawczą: świetlną i dźwiękową.

W skład Smart Crossing wchodzą słupy oświetleniowe z lampami LED z asymetrycznym rozsyłaniem światła, by doświetlać sylwetki pieszych z góry i po bokach,  podświetlane znaki D6 i żółte światła ostrzegawcze. Głośnik może emitować dowolny komunikat, by przyciągnąć uwagę pieszego. W najniebezpieczniejszych miejscach warto zamontować dodatkowe czujniki ruchu i wideomonitoring. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, jest wyłapywany przez czujniki i przejście się rozświetla. Wtedy nie sposób go nie zauważyć.

W ekosystemie smart city

Smart Crossing to element naszego rozwiązania dla miast do zarządzania oświetleniem, czyli Smart Light. To oznacza, że można nim zarządzać z jednej uniwersalnej Platformy do Zarządzania Miastem od Orange, tak samo jak innymi usługami miejskimi. Smart Crossing wdrożony przez naszego partnera, firmę Luxon, działa np. w Dąbrowie Górniczej. Jak wygląda, możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Udostępnij: Technologia pomaga przejść bezpiecznie przez ulicę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:13 14-09-2022
  Fajne rozwiązanie. Gdyby jeszcze lampy które oświetlają przejście automatycznie się wyłączały po przejściu pieszego to.....myślę że na przejściach w małych miejscowościach na trasach krajowych takie rozwiązanie by się sprawdziło.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej