;

Zielony Operator

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie (6)

Hania Jaworska-Orthwein

4 marca 2022

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie
6

Tylko natychmiastowe działania mogą uratować naszą przyszłość, apelują autorzy drugiej części raportu opublikowanego przez ONZ-owski Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Choć ludzkość podejmuje sporo działań w celu ograniczenia zagrożenia to wciąż za mało i za wolno!

Zmiana klimatu źle wpływa na wiele ekosystemów i życie miliardów ludzi na całym świecie. Fale upałów, susze i powodzie są wyzwaniem dla natury. Powodują masowe wymieranie niektórych gatunków np. drzew i koralowców. Dziś ekstremalne zjawiska powodują, że miliony mieszkańców – przede wszystkim tzw. Globalnego Południa (Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, wysp oceanicznych) – mają poważne problemy z dostępnością wody i pożywienia. 

Będzie tylko gorzej

Należy się spodziewać, że w najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczy próg 1,5℃ ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Oznacza to katastrofalne konsekwencje dla ludzkości i natury. 

Skutki zmian klimatu dotkną również Europę i Polskę. Twórcy raportu zidentyfikowali kluczowe zagrożenia dla naszego kontynentu. Wśród nich są: upały powodujące zmiany w ekosystemach, problemy zdrowotne i wyższą śmiertelność u ludzi, problemy z uprawami, niedobory wody dla ludzi i przemysłu, a także powodzie oraz rosnący poziom morza.

Miasta bardziej zrównoważone

Raport odnosi się również do kwestii miast, w których mieszka ponad połowa ludności świata. To w produkuje się większość emisji gazów cieplarnianych. Dlatego mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na skutki zmiany klimatu. Jednocześnie miasta mogą przeciwdziałać zmianie klimatu i jej skutkom, wdrażając rozwiązania redukujące emisje czy zużycie zasobów, takich jak energetyka odnawialna, „zielone” budynki, stabilne dostawy wody czy zrównoważone systemy transportu publicznego.

Orange wspiera ekologiczne rozwiązania

Miasta i ich zielona, cyfrowa transformacja są kluczowe dla redukcji wpływu na klimat i adaptacji do jego zmian. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą opracować tańsze i bardziej ekologiczne modele dostarczania usług miejskich. Już ponad 80 miast i gmin korzysta z rozwiązań smart city od Orange. Stosują je do zdalnego opomiarowania wody, ograniczenia zużycia energii na oświetlenie, zarządzania systemami rowerów miejskich czy monitoringu usług komunalnych pozwalających optymalizować wywóz odpadów.

Innym przykładem naszego zaangażowania jest współpraca z miastem Łódź nad „rozbetonowaniem” przestrzeni miejskiej przy naszej łódzkiej siedzibie. Pokryty betonem plac przeszedł całkowitą metamorfozę i zamienił się w żywy, pełen roślin skwer.

Zapraszam na World Urban Forum

O koncepcji zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju miast i osiedli będzie mowa podczas kolejnej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się w Katowicach pod koniec czerwca br. Orange Polska dołączył do Rady Biznesowej tego wydarzenia, którego organizatorem jest UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich), we współpracy z Polską (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz miastem Katowice.

Całą treść raportu IPCC oraz jego podsumowanie można pobrać TU

Polecam też solidny artykuł na portalu naukaoklimacie.pl

Udostępnij: Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 15:04 04-03-2022
  Pisanie o klimacie w czasie wojny to trochę niepoważne... :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 17:21 04-03-2022
   Zmiany klimatu nie poczekają, a o naszej pomocy dla Ukrainy można przeczytać tu https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/jestesmyzwami-%d0%bc%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b8/
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:58 04-03-2022
   Czasy są mega trudne. Często zastanawiam co się dzieje z milionami ton odpadów które powstały na skutek pandemii. Kombinezony, bytu foliowe, maseczki, gogle, rękawiczki. Czasem na jednym dyżurze "produkuje" trzy duże pudełka odpadów. Owszem trzeba zmieniać nasze przyzwyczajenia, chociaż uważam że przez ostatnie lata dużo się zmieniło w naszych gospodarstwach domowych. Sama technologia led która w większości "oświetla" nam już nasze mieszkania/domy przyniosła ogromny spadek poboru mocy. Co raz więcej ludzi segreguje też już odpady. Zmieniamy się na plus. Jedyne co mnie nurtuje to samochody elektryczne. Dla mnie nie są one osobiście ekologiczne. Produkcja akumulatorów, produkcja prądu do ich zasilania, etc.....gdzie tu ekologia? Gdyby produkcja prądu była w 70‰ że źródeł odnawialnych to tak, auta elektryczne mają sens, ale przy produkcji prądu z "węgla" nie ma to sensu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Hania 22:41 04-03-2022
    Tak, odpady medyczne to trudna kategoria i obciążenie dla środowiska, poszukuje się rozwiązań problemu rosnących odpadów m.in. poprzez produkcję mniejszych opakowań z materiałów odnawialnych czy opracowanie masek biodegradowalnych. Według WHO śmieci z placówek leczniczych powinny trafiać na wysypiska śmieci jedynie w ostateczności, ale jak jest ? Produkcja każdego produktu to zużycie energii, wody i różnych surowców, natomiast samochody elektryczne rozwiązują problem zanieczyszczeń powietrza. Osobiście chcę wierzyć, że stacji ładowania na oze będzie przybywać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 18:02 06-03-2022
     Pani Haniu! A jak pani widzi możliwość ładowania milionów aut??? W ŻADNYM kraju nie ma takiej możliwości! Systemy energetyczne tego nie wytrzymają!!! I gadanie o elektrycznych autach to totalny bezsens! :P
     Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 20:51 10-03-2022
     Mhm....co do firm farmaceutycznych. Mam wrażenie że firmy te idą w przeciwnym kierunku, tzn w opajowanach leków a pułkowych jest co raz więcej plastiku. Czy wytłoczka na ampułki nie może być zrobiona z papieru? Szkoda ze nie da się dodawać tutaj na Blogu zdjęć w komentarzach, ale.....uwazam że firmy farmaceutyczne powinny zmienić trend.
     Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj (8)

Michał Rosiak

3 marca 2022

Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj
8

Przeróżnego rodzaju „łańcuszki” krążące po sieci to zazwyczaj w łagodnej wersji rzeczy niewarte uwagi. W ostrzejszej mogą być narzędziami szerzenia dezinformacji, czy nawet paniki. Dziś jednak po sieci krąży obrazek, który jest wyjątkowym przypadkiem naprawdę użytecznego virala.

„Obyś żył w ciekawych czasach!”. Autorem tego powiedzonka, mylnie atrybuowanego nieznanemu chińskiemu mędrcowi, jest tak naprawdę brytyjski polityk Joseph Chamberlain. Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach wyjątkowo ciekawych… A ja – świadom wielkiej wagi tego, co za chwilę opiszę – nie spodziewałem się, że będę miał okazję o tym pisać, w kontekście sytuacji w Polsce.

Nie pomagaj rosyjskim szpiegom!

Tak tak, to nie przesada. Jeśli ktoś sądzi, że w naszym kraju nie spotkamy zakonspirowanych pracowników wywiadu Federacji Rosyjskiej, szczególnie w sytuacji, gdy ich kraj zaatakował za naszą wschodnią granicą Ukrainę, jest – wybaczcie – naiwny. Jasne, informacja o jednej, czy dwóch kolumnach wojska pewnie wielkiej różnicy nie zrobi. Jednak wprawny analityk, mając dostęp do danych z całej sieci, jest w stanie uzyskać wiele bardzo wartościowych danych. A wartość informacji wywiadowczych w warunkach konfliktu zbrojnego jest nieoceniona, gdy wiadomo czego, z grubsza kiedy – i gdzie! – można się spodziewać.

Media społecznościowe, czyli wojna na żywo

Skąd w ogóle pomysł na taki tekst w cyklu o cyberbezpieczeństwie? Stąd, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym środkiem informacji jest internet. A przede wszystkim media społecznościowe! Nie bez przyczyny wyżej odmalowałem Wam obraz, kojarzący się raczej z filmami z II wojny światowej, czy Zimnej Wojny. Wtedy szpiedzy faktycznie na własne oczy wyglądali kolumn na szlakach komunikacyjnych. Teraz dużą część z ich roli może przejąć właśnie analityk. Siedzący spokojnie, w klimatyzowanym pomieszczeniu, w biurze, analizujący… wpisy w mediach społecznościowych.

Bo przecież nie ma lepszego źródła? To w mediach społecznościowych dzieje się znaczna część naszego życia (im młodsi użytkownicy, tym więcej). To do nich wrzucamy chętnie zdjęcia rodziny, posiłków, czy selfie z dowolnego miejsca. Kto by się nie pokusił o wrzucenie fotografii eszelonu z czołgami? Czy kolumny pojazdów opancerzonych mknącej drogą (dla nich niezbyt) szybkiego ruchu? Czy wojskowych ciężarówek obładowanych tak, że „buda” siedzi na nadkolu? Lajki lecą jak szalone, lans na dzielni…

Zapomnij o lajkach (chociaż na chwilę)

…a sprzęt – a przede wszystkim wykorzystujący go żołnierze – po przekroczeniu granicy i wjeździe na teren konfliktu, w śmiertelnym niebezpieczeństwie! Zdjęcia są przecież geotagowane. A nawet jeśli nie (lub niedokładnie) to trochę pracy doświadczonego analityka wystarczy, by dokładnie zlokalizować transport, przewidzieć jego drogę i czas przejazdu. Wszystko po to, by wiedzieć, którędy i kiedy wiedzieć na teren, gdzie można go zaatakować, bez ryzyka eskalacji wojny na kolejne kraje.

Bądźmy odpowiedzialni. Nie tylko nie szerzmy coraz szerszej dezinformacji (ta może prowadzić do niepotrzebnej paniki), ale też czasami powstrzymajmy się od przesadnego informowania. Są chwile, gdy warto zaniechać ekshibicjonizmu w sieci. Pomyśleć o ludziach, którym ten sprzęt może pomóc w uniknięciu śmierci. I o tym, że to nie lajki w mediach społecznościowych definiują nas, jako ludzi.

Udostępnij: Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 18:15 03-03-2022
  Czyżby to ruski fejk??? https://www.orange.pl/omnibook/nowa-usluga-utrzymanie-numeru-w-sieci-zmiana-cennikow-orange-na-karte?_ga=2.113656583.1408986934.1645993676-1830276345.1634036830#scrollNav-1
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 10:35 04-03-2022
   Jeśli to prawda to piękny strzał w kolano! Wszystkie numery przenoszę do innego operatora, po tylu latach będąc w orange od Idei... :(
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 13:57 04-03-2022
    To sa te pozytywne zmiany dla klientów o których niedawno mówiono. Rozumiem że chodzi o wykończenie "leżaków". I ciekawostka. Zlecacie w banku doładowanie za 5 plnów co 30 dni. I są one kasowane bo wg tego "rozumianej jako wykonanie połączenia wychodzącego (minuty/SMS/MMS/internet) lub zakup usługi dodanej lub pakietu." nie jest to czynność płatna. No i nazywanie tego USŁUGĄ to takie trochę w stylu rządu. To nie jest podatek, to jest danina.
    Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 14:17 04-03-2022
   I tak mnie pytanie męczy. Może ktoś sprawdzi? Czy opłata została wprowadzona w całej grupie ORANGE czy tylko w Polsce?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:45 04-03-2022
    Panowie wiem że zmiana nie korzystna, też mam 5 numerów w prepaid, w tym 3 leżaki ? Ale raz w Msc sms za 20 gr i po sprawie, albo połączenie które będzie trwało 5 sekund i.....tylko teraz będzie trzeba pamiętać żeby raz w Msc taką czynność wykonać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 17:54 06-03-2022
     Niekorzystna jak najbardziej! A potrafisz kiedyś bardziej skrytykować operatora, którego kochasz? ;)
     Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:22 03-03-2022
  Cenne wskazówki. Pamiętajmy że "milczenie jest złotem". Uważam że część influenscerów też mogłaby przystopować i...... w tym trudnym okresie dla nas wszystkich trochę mniej publikować swojego "szczęśliwego życia" w portalach społecznościowych.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 12:07 05-03-2022
  Orange chce wyczyścić baze leżaków pewnie im sie uda :-( kto bedzie mądry płacił za nie korzystanie z telefonu miesiecznie 5 zł musiałby mieć coś z główką.
  Odpowiedz

;

Oferta

Orange Flex dla obywateli Ukrainy (1)

Kasia Barys

3 marca 2022

Orange Flex dla obywateli Ukrainy
1

Wczoraj pisaliśmy o ofercie bezpłatnych starterów, ale mieliśmy też pytania o ofertę Orange Flex. Być może dlatego, że jeszcze przed inwazją blisko 7 tys. osób z Ukrainy  korzystało z niej ze względu na dużą elastyczność i możliwość samodzielnej rejestracji numeru z wykorzystaniem karty pobytu lub paszportu. Aplikacja oraz strona internetowa Flex są dostępne w języku ukraińskim, wszystko aby ułatwić korzystanie z usługi.

Orange Flex przygotował specjalne pakiety dla osób z Ukrainy. Dla użytkowników dostępny jest pakiet rozmów międzynarodowych na Ukrainę: 100 minut ważny przez 30 dni za 0 zł. Wystarczy wpisać kod UKRAINA w polu kody promocyjne w swojej aplikacji Flex, by odebrać bezpłatny pakiet. Kod można aktywować do 31.03.2022r.

Warto pamiętać, że w każdy z Planów komórkowych wbudowany jest Social Pass, który umożliwia korzystanie z popularnych komunikatorów i mediów społecznościowych bez limitu GB. W Social Pass znajdują się m.in. WhatsApp, Viber, Messenger, Facebook, Telegram i Twitter. Dzięki nim można utrzymać kontakt z bliskimi, którzy zostali w ojczyźnie czy z tymi, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Żeby aktywować numer we Flexie trzeba pobrać na smartfon bezpłatną aplikację mobilną Orange Flex. Aplikacja dostępna jest w Google Play, App Store oraz AppGallery. Po pobraniu aplikacji i wyborze Planu komórkowego należy zweryfikować tożsamość poprzez zrobienie zdjęcia dokumentu tożsamości oraz selfie. Dla obywateli Ukrainy może to paszport lub karta pobytu. Płatności za Plan komórkowy można dokonać BLIKIEM lub kartami płatniczymi Visa, Mastercard i Maestro. Z kodem FLEX pierwszy miesiąc korzystania z numeru będzie za 1 zł. Należy go wpisać przed wyborem metody płatności, przed aktywacją numeru.

Pamiętajcie, że do aktywacji numeru będą potrzebne:

 • smartfon,
 • karta SIM lub wirtualna eSIM,
 • dokument tożsamości (paszport/ karta pobytu/ dowód tożsamości),
 • karta płatnicza.

Kartę SIM Orange Flex można odebrać za darmo w dowolnym salonie Orange. W przypadku, gdy ma się już miejsce zamieszkania czy pobytu, można skorzystać z darmowej dostawy kurierem.

Jeśli użytkownik posiada już numer w innej ofercie w Orange, to w aplikacji można szybko przenieść numer do Flexa. Nie potrzebna jest już wtedy nowa karta SIM.

Oferta rodzinna w Orange Flex

Dodatkową opcją aktywowania numeru w Orange Flex jest oferta rodzinna. Osoby, które chcą wesprzeć przyjeżdżających z Ukrainy mogą skorzystać z opcji dodania do swojego konta numerów bliskich, znajomych czy współpracowników. W ten sposób można ułatwić proces aktywacji numeru dla osoby z zagranicy, który jest znacznie krótszy. Nie potrzeba weryfikacji tożsamości ani wyboru metody płatności. Będąc administratorem numeru obsługuje się też płatności.

Udostępnij: Orange Flex dla obywateli Ukrainy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:16 03-03-2022
  Super ? Jest moc. Fajnie ze tak "masowo" wspieramy różnymi akcjami naród ukraiński. Obawiam się tylko jednego, żeby nie było jak z "medykami" przy pandemii covid. Wszyscy bili nam brawa, a później.....nie będę używał niecenzurowanych słów ? Oby miłość do narodu ukraińskiego nie przerodziła się za "jakiś" czas w mowę nienawisci/hejt. Osobiście gdzieś w "środku" się tego obawiam.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej