
Wczoraj uroczyście otworzyliśmy nowe miejsce w Warszawie – FabLab powered by Orange. To miejsce, w którym dzięki technologii i odpowiednim narzędziom można stworzyć wszystko: drona, protezę, R2D2 czy multimedialne hula hop. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, bo cała reszta potrzebna do kreatywnego tworzenia jest na miejscu: na Twardej 14/16.
FabLab – stolica kreatywności
Przestrzeń składa się z kilku pracowni: makerspace, strefa druku 3D, strefa elektroniki, prototypownia, pracownia cyfrowej obróbki drewna, strefa szycia, stolarnia. Poszczególne pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. W laboratoriach można skorzystać z takich urządzeń jak drukarki 3D, plotery laserowe czy cyfrowe frezarki.
Zobaczcie materiał z wczorajszego otwarcia.
Bezpłatne zajęcia dla każdego
W ofercie jest wiele zajęć bezpłatnych organizowanych przez Fundację Orange a warsztaty można łatwo zarezerwować przez internet. FabLab powered by Orange jest ważnym miejsce dlatego, że poszerza edukację cyfrową dzieci oraz przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu np. osób starszych. To kolejny dowód na to, że Orange mocno angażuje się w działania związane z cyfrową edukacją. Dostarczamy narzędzia do nauki i rozwoju, oparte na światłowodzie wyrównując szanse edukacyjne dzieci. W 75 miejscowościach mieszkańcy korzystają z multimedialnych Pracowni Orange, otwartych dla starszych i młodszych. W ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam zarówno młodzi internauci, jak również ich opiekunowie i nauczyciele uczą się dbać o bezpieczeństwo w sieci. Z kolei dzięki programowi #SuperKoderzy uczniowie z klas 4-6 uczą się kodowania na lekcjach innych niż informatyka.
Adam Słodowy się chowa
Kiedyś majsterkowaliśmy z Adamem Słodowy. Teraz złapałby się za głowę widząc, że najnowsze technologie są na wyciagnięcie ręki. Przykładowo w Strefie Elektroniki można zaprojektować układ lektroniczny. Stanowiska wyposażone są w stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne, części elektroniczne, itp. Na wyposażeniu znajdują się również mikrokontrolery Arduino, Raspberry Pi, drukarka 3D, mała frezarka do frezowania układów oraz stanowisko do wytrawiania płytek PCB. To miejsce wpisuje się w międzynarodowy ruch FabLabów zrzeszający entuzjastów ruchu DIY (do-it-yourself), konstruktorów, majsterkowiczów. Na całym świecie powstało już ponad tysiąc takich miejsc. A ty? Lubisz majsterkować, masz ciekawe pomysły, ale brakuje Ci narzędzi i wsparcia instruktora? Napisz, co byś stworzył/ ła w FabLabie. Drona, deskorolkę a może biżuterię? Najbardziej kreatywne trzy odpowiedzi nagrodzę gadżetami FabLab m.in. powerbankiem.
Więcej przeczytacie w komunikacie prasowym: FabLab powered by Orange – nowe miejsce kreatywnej edukacji
Obejrzyjcie kulisy powstania FabLab powered by Orange
Mediateka
Komentarze
-
Chciałbym z części ogólnodostępnych w mojej piwnicy system do profesjonalnego i spersonalizowanego monitoringu domu. Rolety antywłamaniowe, bramy, furtki, nadajniki okienne i drzwiowe, które mogłyby ,mnie rozpinać i otworzyć okno/drzwi w momencie kiedy zbliża się do danego pomieszczenia. W przypadku wyjazdu z domu automatycznie uzbroiłyby alarm i pilnowały domowego bezpieczeństwa.
-
Przy pomocy drukarki 3d chciałbym wydrukować uchwyty identyczne jak te które znajdują się w starym kredensie babci. Niestety te stare są już prawie wszystkie połamane. Jedyny cały uchwyt zeskanowałbym na skanerze, a identycznych kilkanaście sztuk bym wydrukował na drukarce 3d.
-
-
Jedyna rozsądna osoba, którą skucha się z przyjemnością w obecnym rządzie to Pani Minister Streżyńska.
-
W FabLabie stworzyłbym inteligente łóżko. Tak łóżko :) Często boli mnie kręgosłup, fajnie gdyby inteligentny materac "mierzył" ułożenie ciała (kręgosłupa) i distosowywał ułożenie, twardość oraz temperaturę materaca do aktualnej potrzeby.
-
Przepraszam. Nie napisałam, ze konkurs trwa do końca najbliższej niedzieli
-
Tak przyziemnie, to porobiłbym bym automatyczne zapalacze świateł w domu. Ale tak kreatywnie gdybym posiadał odpowiednią wiedzę, możliwości i zdolności manualne to stworzyłbym inteligentne lustro domowe, takie do którego dałoby się załadować zdjęcia spódnic, sukienek, garsonek i innych strojów wszelakich i by moja małżonka mogła wirtualnie je przymierzać, dopasowywać, obracać się w nich i podziwiać bez konieczności przebierania się ciągle. Sądzę że małżonce też by się spodobało. :)
-
Moderacja przychyliła się do Twojej prośby by nie wpuszczać duplikatu wpisu o_O. Jednocześnie moderacja serdecznie pozdrawia ;-)
-
Moderowany bardzo dziękuje. :) Natomiast Piotrze uciążliwe są te "zamuły" bloga. Przy ładowaniu stron i przy komentarzach bywa nader "ciekawie", czasami nie wiem czy komentarz przeszedł czy nie. I to na moje oko to nie jest zależne od przeglądarki (u mnie FF, Opera, Vivaldi, TorBrowser)
-
Cały czas pracujemy nad optymalizacją strony. Ostatnio, na przykład wprowadziliśmy rozwiązanie, które zmniejsza wielkość obrazków na stornie.
-
-
-
-
Bardzo ładnie piszą Panowie wyżej. A ja? Jaki ja mam pomysł? Przyziemny. Bardzo. Miałbym pomysł na akumulator. Do smartfona. Taki, który nie prosi o ładowarkę o godz. 14. Taki, który w czasie intensywnej pracy, wytrzyma na jednym ładowaniu tydzień. Nie pół dnia. I wszyscy będą szczęśliwi. Będę udzielał wywiadów. Będą sobie robili ze mną zdjęcia. Wszyscy. Posiadacze smartfonów. Powiedzą o mnie w serwisach informacyjnych. Kasia nie będzie dawała nagród w postaci power banków. Ogólna radość. Tyle ☺️
-
Fajna sprawa taki FabLab, ale jakieś skrawarki, stolarnie i maszyny do szycia??? Orange jako operator telekomunikacyjny powinien stworzyć jakąś mini "linię produkcyjną", którą można było by samemu sterować ;) np. telefonów komórkowych - niech będzie kilka modeli od czołowych dostawców, gdzie można było by złożyć aparat z poszczególnych podzespołów; i wydaje mi się, że producenci przystali by na to bez problemów :D
-
Fajne pomysły :) Panowie: Pan Pikuś, Krzysiek i Mike272 - poproszę o adresy do wysyłki :)
-
Dziękuję :-)
-
dziękuję
-