Informacje prasowe

5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych w zasięgu Orange Światłowodu

19 stycznia 2021
5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych w zasięgu Orange Światłowodu

W zasięgu najszybszego internetu światłowodowego na koniec 2020 było już 5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych w 154 miejscowościach. Tym samym Orange Polska dotrzymał słowa danego w strategii Orange.one. To nie koniec inwestycji operatora w superszybkie światłowody.

W ubiegłym roku operator zapewnił dostęp do usług światłowodowych Orange Polska w 389 tys. budynków mieszkalnych i użytkowych. Składają się na to inwestycje własne, łącza wybudowane w ramach programu POPC oraz dostępne dla klientów na bazie umów z partnerami.

Porównując skalę inwestycji własnych Orange: w 2020 r. operator objął zasięgiem 4 razy więcej budynków niż w 2017 roku - ponad 191 tys. versus 52 tys. Zakładając pracę w systemie 52 tygodnie w roku x 5 dni roboczych x 8 godzin, w 2020 roku ekipy Orange podłączały światłowody w tempie 735 budynków dziennie, czyli jeden budynek co 40 sekund.

Warto dodać, że w miarę inwestowania proces nie jest łatwiejszy, ponieważ podłączanych jest dużo więcej pojedynczych domów, a budynki wielorodzinne są coraz bardziej rozproszone. To wymaga od operatorów większej pracy i nakładów. Dodatkowo, inwestycje od niemal roku utrudnia pandemia.

Z Orange Światłowodu najwięcej klientów korzysta w: Warszawie (105 ,7 tys.), Wrocławiu (39,6 tys.), Krakowie (37,6 tys.), Łodzi (24 tys.) i Szczecinie (23,7 tys.). Natomiast top 5 miast, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe w zasięgu to: Warszawa – 696,4 tys. , Kraków – 261,4 tys., Wrocław – 227,4 tys., Łódź – 200 tys. i Poznań - 198 tys.

Systematycznie rośnie też nasycenie, czyli stosunek liczby klientów do zasięgu światłowodów. Spośród 154 miast, w których dostępna jest sieć światłowodowa Orange, już w 29 wskaźnik ten wynosi powyżej 20 proc. Rekordowa jest pod tym względem Podkowa Leśna, gdzie nasycenie sięga niemal  60%.

Od 2015 roku Orange Polska zainwestował w budowę sieci światłowodowej ok. 3,3 mld zł.

 

Mediateka


Informacje prasowe

5G od Orange rusza w Trójmieście

15 stycznia 2021
5G od Orange rusza w Trójmieście

Orange Polska poszerza zasięg swojej sieci nowej generacji. Dziś #hello5G mogą powiedzieć mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Dzięki inwestycjom możemy dziś zaproponować pierwsze doświadczenia z siecią 5G naszym klientom z Trójmiasta. Łącznie z #hello5G może już korzystać ok. 6 mln użytkowników w ok. 400 miejscowościach. To kolejny krok ku budowie kompletnej sieci 5G w Polsce – mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. – Dzisiaj #hello5G to przede wszystkim bardziej komfortowe korzystanie z internetu w komórkach przez konsumentów. W przyszłości – to nowe rozwiązania dla przemysłu i biznesu, wspierające rozwój gospodarki. Potencjał tej sieci będziemy mogli rozwinąć dzięki docelowym pasmom, w tym częstotliwości 3,6 GHz, na której rozdysponowanie czekamy  – dodaje.

#hello5G jest dostępna dla ok. 90 tys. mieszkańców Trójmiasta. Zasięg tej sieci obejmuje główny szlak komunikacyjny aglomeracji oraz popularne punkty, m.in. gdańskie Stare Miasto.

Z #hello5G mogą korzystać klienci Orange, którzy znajdą się w zasięgu tej sieci, korzystają z urządzenia współpracującego z tą technologią oraz posiadają jeden z wybranych planów taryfowych. Są to użytkownicy Orange Love Extra i Premium, Planu Mobilnego 75, Planu za 80 zł w Orange Flex oraz usługi Bez Limitu w Orange na kartę, jak również przedsiębiorcy posiadający Plan Firmowy L lub Plan Firmowy XL. Duże paczki danych dostępne w tych planach pozwalają komfortowo korzystać z superszybkiego internetu.

Aby poprawnie działać z #hello5G, smartfon powinien być zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania. Obecnie sieć 5G od Orange współpracuje z ponad 30 modelami urządzeń mobilnych z różnych półek cenowych. Są to:

  • smartfony Huawei z serii P40: P40, P40 Pro, P40 Pro+, P40 Lite 5G;
  • urządzenia Xiaomi Mi 10: Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Lite 5G, Mi 10T 5G, Mi 10T Pro 5G, Mi 10T Lite 5G;
  • modele Velvet 5G oraz Wing 5G od LG;
  • urządzenia marki Samsung: smartfony S20+ 5G, S20 Ultra, Note 20 5G, Note 20 Ultra 5G, Galaxy Z Flip 5G, Galaxy S20 FE 5G, Galaxy Z Fold 2 5G, Galaxy A42 5G oraz tablet Galaxy Tab S7+ 5G;
  • Sony Xperia 1 II oraz 5 II;
  • Motorola Edge, Moto G 5G Plus oraz Razr 5G;
  • OPPO Reno4 Pro 5G i OPPO Reno4Z 5G;
  • najnowsze modele iPhone: 12, 12 Pro, 12 mini oraz 12 Pro Max;
  • Nokia 8.3.

Orange systematycznie poszerza listę urządzeń obsługujących #hello5G – wkrótce kolejne nowości, m.in. zaprezentowany premierowo 14 stycznia Samsung Galaxy S21. Smartfony wspierające 5G cieszą się coraz większą popularnością. W styczniu 2021 r. już 14% telefonów sprzedawanych przez Orange posiadało tę funkcjonalność. Aktualne oferty na urządzenia wspierające 5G można znaleźć w sklepie Orange.

Obecnie #hello5G działa na częstotliwościach 2100 MHz, wykorzystując dynamiczne współdzielenie pasma 4G i 5G. Ponad 1600 stacji bazowych zapewnia klientom Orange dostęp do #hello5G. Po rozdysponowaniu częstotliwości przewidzianych do budowy 5G w Europie, możliwości sieci będą stopniowo polepszane. W przyszłości pasmo wykorzystywane dla potrzeb #hello5G pozwoli wzmocnić np. zasięg sieci 5G wewnątrz budynków.

Dowiedz się, jak działa #hello5G

Mediateka


Informacje prasowe

Duże firmy i instytucje wybierają usługi cyberbezpieczeństwa od Orange. Dwukrotny wzrost liczby klientów w 2020 roku.

14 stycznia 2021
Duże firmy i instytucje wybierają usługi cyberbezpieczeństwa od Orange. Dwukrotny wzrost liczby klientów w 2020 roku.

Już tysiąc klientów biznesowych korzysta ze specjalistycznych usług cyberbezpieczeństwa Orange Polska opartych o całodobowy SOC, czyli Security Operations Center.  To duże firmy i instytucje – wśród nich największe polskie banki i spółki akcyjne, firmy ubezpieczeniowe, ale także uczelnie wyższe, gminy i instytucje publiczne.  W 2020 roku firma odnotowała rekordowe zainteresowanie tymi usługami – liczba klientów podwoiła się.

- Wzrost świadomości cyberzagrożeń powoduje, że firmy czują potrzebę zabezpieczania się przed nimi. Nasze usługi cyberbezpieczeństwa od ponad 8 lat zapewniają przedsiębiorcom bezpieczne prowadzenie biznesu. Zaufanie klientów i rozwój nowych usług umacniają naszą pozycję lidera w tej dziedzinie – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Zarządu Orange Polska.

Orange Polska oferuje usługi cyberbezpieczeństwa dla firm i instytucji na bazie SOC  (Security Operations Center - Centrum Zarządzania Operacjami Bezpieczeństwa) od 2012 roku. Pierwszą z nich była ochrona przed atakami DDoS - DDoS Protection, która do dziś pozostaje jedną z najczęściej wybieranych i cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza wśród banków. Atak DDoS blokujący serwis internetowy czy łącze poprzez zalanie go olbrzymią ilością danych stanowi jednak zagrożenie nie tylko dla instytucji finansowych czy sklepów internetowych. W czasach powszechnej pracy zdalnej, skuteczny atak np. na łącze VPN może zablokować działalność niezależnie od branży, uniemożliwiając pracownikom łączenie się z firmową siecią z domu. Jak wynika z danych CERT Orange Polska, w czerwcu 2020 roku miał miejsce (i został odparty) największy w historii polskiego internetu atak DDoS o sile 303 gigabity na sekundę .

Wśród banków nie słabnie także zainteresowanie usługą StopPhishing, chroniącą przed najpowszechniejszym obecnie zagrożeniem jakim jest wyłudzanie danych. Skala tego zagrożenia rośnie bardzo szybko, wg CERT Orange Polska, w sieci operatora odnotowano w 2020 roku dwa razy więcej ataków phishingowych niż rok wcześniej.  Jedną z najnowszych usług jest CyberWatch, która oferuje kompleksową ochronę wszystkich firmowych urządzeń – stacjonarnych i mobilnych. Blokuje dostęp do stron phishingowych czy innych podejrzanych serwisów, chroniąc tym samym przed utratą firmowych danych, zabezpiecza przed łączeniem się urządzeń z serwerami Command & Control zarządzanymi przez cyberprzestępców. Klient codziennie otrzymuje raport z informacją jakiego rodzaju niebezpieczne próby połączeń zostały zablokowane i z których urządzeń.

Bezpieczeństwo przez całą dobę

Wspólnym mianownikiem wszystkich usług oferowanych na bazie SOC jest całodobowy monitoring systemów informatycznych klientów biznesowych. Do tego celu wykorzystywane są rozwiązania klasy SIEM (Security Information and Event Management) oraz SOAR (Security Orchestration, Automation And Response). Zespół operatorów SOC natychmiast reaguje na zidentyfikowane incydenty i ryzyka, dzięki czemu firmy pomimo zagrożeń zachowują ciągłość działania kluczowych systemów biznesowych.

Więcej o usługach cyberbezpieczeństwa dla dużych firm: https://www.orange.pl/duze-firmy/cyberbezpieczenstwo

Scroll to Top