24 lipca 2010 o godzinie 19.30 podczas Festiwalu Ogrody Muzyczne odbędzie się pierwsze popremierowe wykonanie dwóch kompozycji napisanych ku czci Fryderyka Chopina z okazji trwającego Roku Chopinowskiego. Utwory autorstwa Polaka Zygmunta Krauze i Francuza Regis Campo, zostały zamówione przez polską Fundację Orange, francuską Fondation Orange we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu.
Powstanie kompozycji Zygmunta Krauze i Regis Campo jest wydarzeniem niezwykłym. Rzadko zdarza się by zamówienie na współczesny utwór muzyki poważnej składały fundacje korporacyjne. Dodatkowo ich partnerstwo jest też unikalnym przykładem, współpracy polsko - francuskiej, której celem jest złożenie hołdu wielkiemu kompozytorowi.
Obaj artyści wykorzystali w swych utworach fragmenty listów pisanych przez Chopina do rodziny i przyjaciół podczas emigracji we Francji. Projekt stanowi jednocześnie ilustrację udanego połączenie dwóch kultur i jest interesującą próbą związania słowa z muzyką przez współczesnych kompozytorów z różnych pokoleń reprezentujących odmienną wrażliwość muzyczną.
Partnerzy Projektu: polska Fundacja Orange, francuska Fondation Orange i Instytut Polski w Paryżu zaprosili do wykonania utworu Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. W utworze Régis Campo „7 Humoresek" Cameracie towarzyszy kwartet smyczkowy Altra Volta z Krzysztofem Korzeniem, kontrabas (gościnnie) oraz Michał Sieczkowski - aktor. Wykonanie kompozycji Zygmunta Krauze „Podróż Chopina" przy udziale zespołu Warsztat Muzyczny grającego na polskich instrumentach ludowych.
Obydwa utwory zostaną ponownie wykonane w Paryżu, 15 września 2010 podczas słynnej „La nuit de la voix" (Noc Głosu) w Opera Comique, organizowanej corocznie przez francuską Fondation Orange
******
Régis CAMPO „ 7 Humoresques" na chór mieszany i kwintet smyczkowy (2010). Utwór skomponowany na podstawie fragmentów listów Chopina, napisanych w języku francuskim podczas emigracji we Francji. 7 krótkich Humoresek nadaje koloryt pełen lekkości i prostoty życiu codziennemu kompozytora. Wszystkie utwory umiejętnie odmalowują ulotność i bezpośredni charakter listów.
Zygmunt KRAUZE „Podróż Chopina" („Voyage de Chopin") na chór mieszany i instrumenty ludowe (2010). Utwór skomponowany na podstawie fragmentów listów Chopina, napisanych w języku polskim podczas emigracji we Francji Zastosowanie rzadko spotykanych instrumentów ludowych ma przywołać dźwięk i atmosferę, którą zapewne doświadczył Chopin w swojej młodości. W utworze wykorzystane będą motywy ludowe zarówno w partii chóru jak i w partii instrumentalnej. Jedną z idei kompozycji jest ukazanie pejzażu polskiego, w którym wyrósł Chopin i który na obczyźnie pozostał na zawsze w jego pamięci. Czterech solistów będzie grało na autentycznych instrumentach ludowych z różnych regionów Polski. Soliści w trakcie wykonywania utworu będą zmieniać instrumenty, będą przemieszczać się po estradzie jednocześnie grając.