„Podziel się radością" to akcja Orange, dzięki której pacjentki siedemnastu oddziałów położniczych w całej Polsce mogą bezpłatnie korzystać z laptopów i bezprzewodowego dostępu do internetu. Dzięki temu kobiety oczekujące dziecka i te, które właśnie zostały mamami, mogą być w kontakcie z najbliższymi przez 24 godziny na dobę. Łatwy dostęp do sieci, poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych pozwoli im błyskawicznie podzielić się radością z rodziną i przyjaciółmi na całym świecie.
Rozpoczęta w maju akcja to już druga edycja zorganizowanej przez Orange kampanii internetowej dedykowanej najmłodszym i ich mamom. Doświadczenia ubiegłego roku dowiodły, że kobiety czekające na poród i młode mamy bardzo chętnie piszą maile do rodziny, wysyłają zdjęcia maleństwa i dzielą się swoją radością z całym światem. Mamy korzystające z internetu w szpitalach chętnie korzystają też z komunikatorów, wymieniają opinie na forach społecznościowych i szukają informacji o porodzie oraz pielęgnacji swoich pociech.
Ciąża i poród to szczególny moment w życiu każdej kobiety i jej rodziny. To czas, kiedy bardziej niż zwykle potrzebuje wsparcia i kontaktu z najbliższymi osobami. Niestety nie zawsze ma taką możliwość. Określone godziny odwiedzin w szpitalu, mąż pracujący za granicą, rodzina mieszkająca w innej miejscowości, to tylko niektóre z przyczyn uniemożliwiających kontakt z bliskimi. Jego brak może wywoływać uczucie osamotnienia i przygnębienia wpływając na gorsze samopoczucie pacjentki. Tymczasem ciąża i narodziny dziecka powinny być najszczęśliwszym czasem w życiu kobiety. Sprzyja temu akcja Orange „Podziel się radością", dzięki której na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce pacjentki mogą bezpłatnie korzystać ze stanowisk wyposażonych w laptopy i bezprzewodowy internet.
„Narodziny dziecka zawsze wiążą się z ogromnymi emocjami. Dzięki dostępowi do bezprzewodowego internetu młode mamy mogą niemal natychmiast podzielić się swoim szczęściem z przyjaciółmi i znajomymi, pochwalić się zdjęciami malucha oraz „na gorąco" przekazać im swoje przeżycia. Kontakt przez internet to również wsparcie w trudnych momentach, które czasem towarzyszą temu radosnemu wydarzeniu."- tłumaczy Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP. W zeszłym roku nasza akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i bardzo ciepłym przyjęciem ze strony pacjentek i personelu szpitali. Często przy komputerach można było spotkać nawet kilka mam, które wspólnie korzystały z sieci i wymieniały spostrzeżenia. Nasze laptopy były praktycznie bez przerwy w użyciu, dlatego postanowiliśmy powtórzyć akcję w tym roku." - dodaje.
W tym roku stanowiska komputerowe ustawione zostały na 17 oddziałach położniczych. Każde z nich jest wyposażone w biurko i krzesło oraz laptopa Dell Inspirion 1525 lub Dell XPS M1330 z modemem do mobilnego internetu. Stanowiska są umiejscowione tak by pacjentki miały do nich wygodny dostęp przez całą dobę i nie zakłócały pracy oddziału. Pierwsze z nich pojawiły się w szpitalach już w kwietniu, będzie można z nich korzystać do 30 czerwca 2009 r.
Być blisko - w dobrych i złych chwilach
Akcja „Podziel się radością" jest wsparciem również dla kobiet, dla których ciąża i pobyt w szpitalu jest związany z silnym stresem i obawą o zdrowie dziecka. W przypadku powikłań, kobiety nierzadko muszą spędzić w nim nawet kilka miesięcy, często z dala od miejsca zamieszkania. Dostęp do internetu daje im możliwość choćby wirtualnego kontaktu z najbliższymi, co jest niezwykle ważne dla ich psychiki i dobrego samopoczucia. Stały dostęp do sieci ma też wymiar praktyczny. Mamy mogą zajrzeć na fora tematyczne (np. o pielęgnacji noworodka), przeczytać dostępne w internecie publikacje i na bieżąco konsultować nowe informacje z lekarzem prowadzącym. Oprócz tego mogą zamówić przez internet wszystkie potrzebne im i dziecku artykuły, w które nie zdążyły się zaopatrzyć przed pójściem do szpitala.
Nowoczesna mama online
Współczesna mama jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa informacyjnego. Świadomie korzysta z internetu a możliwość bycia „online" także w szpitalu to dla niej szansa, by być „na bieżąco". Dla niektórych kobiet oznacza to aktywne uczestnictwo w internetowej społeczności matek. Dla innych - np. pań prowadzących działalność gospodarczą czy aktywnych zawodowo - możliwość śledzenia spraw i aktualności w firmie.
Lista szpitali wyposażonych w stanowiska internetowe Orange:
1. Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku
2. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy
3. Wojewódzki Szpital im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy
4. Akademickie Centrum Kliniczne Szpital AM w Gdańsku
5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
6. Szpital im. S. Leszczyńskiego w Katowicach
7. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
8. Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK w Krakowie
9. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie
10. II Miejski Szpital im. dr Ludwika Rydygiera w Łodzi
11. Szpital im. Fr. Raszei w Poznaniu
12. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie
13. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 w Szczecinie
14. Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie
15. Szpital Bielański w Warszawie
16. Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie
17. Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu
Kolejne szpitale już wkrótce.