Informacje prasowe

Orange Flex pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu

07 czerwca 2021
Orange Flex pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu

Dzięki zasilaniu energią odnawialną ze zbudowanych na potrzeby Orange farm wiatrowych w Wielkopolsce, od teraz Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną klimatycznie. Wpisuje się to w podejście #OrangeGoesGreen, którego celem jest zminimalizowanie wpływu Orange Polska na klimat i środowisko oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej netto do 2040 roku.

Orange Flex od początku swojego istnienia wprowadza na rynek telekomunikacyjny nową jakość. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nabiera to nowego wymiaru. W Orange troska o środowisko staje się częścią naszych codziennych działań i logiki biznesowej, to coś więcej niż dodatkowe zobowiązanie. Neutralność klimatyczna Orange Flex to doskonały przykład realizacji tej filozofii. Bardzo się cieszę, że możemy od dziś oferować naszym klientom usługę, która jest dla nich atrakcyjna, korzystna, i jednocześnie pomaga ograniczać negatywny wpływ człowieka na planetę – mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Korzystanie z usług we Flexie przez jednego użytkownika wiąże się z emisją 3,273 kg CO2e miesięcznie, co zostało wyliczone zgodnie z zasadami GHG Protocol, uznanego międzynarodowego standardu. W Orange Flex ponad 90% miesięcznego śladu węglowego związane jest z zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia usług. Od dzisiaj całość tej energii będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. Jest to możliwe dzięki działającym już dwóm farmom wiatrowym, które powstały na potrzeby Orange w okolicach Poznania. Wytwarzanie  energii odnawialnej nie powoduje bezpośrednich emisji CO2e do atmosfery, jest więc działaniem na rzecz planety, dzięki ograniczaniu efektu cieplarnianego związanego z emisjami gazów cieplarnianych.

Od początku Orange Flex ogranicza też źródła emisji inne niż energia elektryczna: brak papierowych umów oraz faktur i rozliczenia wyłącznie w aplikacji, promowanie kart eSIM niewymagających zużycia materiałów i niepowodujących emisji związanych z dystrybucją. Nie wszystkich emisji da się jednak uniknąć. Flex równoważy je dzięki kompensacji. Pozwala ona na usunięcie z atmosfery tej ilości CO2e, której wyemitowania nie udało się zapobiec (to około 600 ton CO2e w skali roku dla wszystkich klientów usługi Orange Flex). W ramach działań kompensacyjnych Flex wspiera projekt przekształcający zdegradowane obszary porośnięte przez sawanny w bioróżnorodne lasy zapewniające regenerację ekosystemu w Kolumbii.  Projekt jest certyfikowany przez Gold Standard, który gwarantuje, że działanie jest realne i faktycznie dzięki niemu usuwane są z atmosfery dodatkowe, deklarowane ilości CO2. Ponadto projekt wspiera rozwój lokalnej społeczności.

Farmy wiatrowe

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to element podejścia #OrangeGoesGreen. Orange jest pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, który zawarł tzw. umowę PPA, czyli długoterminową umowę zakupu energii odnawialnej bezpośrednio z jej producentem, firmą WPD. Orange wybudował i uruchomił  6 turbin wiatrowych w pobliżu Jarocina i Krotoszyna. Rocznie produkują ok. 50 GWh zielonej energii, co odpowiada ok. 9% całkowitego zużycia Orange Polska. W pierwszej kolejności ta energia jest alokowana właśnie na potrzeby Orange Flex.

Dzięki tym działaniom redukującym emisje, przejściu na 100% odnawialnej energii oraz kompensacji niemożliwego do uniknięcia pozostałego śladu węglowego, Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną dla klimatu.

Video o farmach wiatrowych pracujących na potrzeby Orange

#OrangeGoesGreen

Nadrzędnym celem Orange Polska jest osiągnięcie neutralności klimatycznej netto do 2040 roku (Net Zero Carbon – wyzerowanie netto własnych emisji bezpośrednich i pośrednich oraz emisji w całości łańcucha wartości). Pierwszy etap do 2025 roku obejmuje ograniczenie własnych bezpośrednich i pośrednich emisji e aż o 65% w porównaniu do 2015 roku. Będzie to możliwe głównie dzięki zwiększeniu do 60% udziału energii odnawialnej w zużyciu Orange Polska. To kolejne działanie Orange Flex realizujące strategię #OrangeGoesGreen. W kwietniu Flex zamienił 300 tys. GB przekazanych przez użytkowników na 10 tys. m2 bioróżnorodnego lasu na Kaszubach, który będzie pochłaniał z atmosfery na początek ok. 7 ton CO2 rocznie.

Odpowiedzialność klimatyczna będzie też tematem wydarzenia online „Miasteczko Myśli. Razem dla planety”. Odbędzie się ono 9 czerwca na facebooku WP Wiadomości.

Więcej informacji o Orange Flex na na stronie www.flex.orange.pl/eko

 

 

 

Mediateka


Informacje prasowe

Zielony Tydzień z Orange – zaczynamy!

04 czerwca 2021
Zielony Tydzień z Orange – zaczynamy!

Wszyscy możemy robić niezwykłe rzeczy dla naszej planety. Recykling starych telefonów oraz odkup urządzeń już nieużywanych mają znaczenie. Orange zachęca do pozostawienia zużytych telefonów komórkowych do odpowiedzialnego i bezpiecznego recyklingu w dowolnym salonie Orange, a tym samym - danie im szansy na drugie życie. Akcji towarzyszy konkurs dla klientów w 22 Smart Store Orange w całej Polsce. Operator zaprasza również klientów do wspólnego sadzenia wieczystych, bioróżnorodnych lasów. A wszystko to z okazji Światowego Dnia Środowiska. Orange świętuje go ponad tydzień.

Możemy dać smartfonom drugie życie!

Produkcja przeciętnego smartfonu kosztuje środowisko nawet 100 kg równoważnej emisji dwutlenku węgla, a do budowy telefonu o masie 120 g potrzeba aż 70 kg surowców. Dlatego istotne jest ponowne wprowadzanie do obiegu sprawnych urządzeń i odzyskiwanie cennych komponentów z tych, które przestały już działać. Z badań Orange wynika, że telefon wymieniamy średnio co trzy lata, a starszy, nieużywany aparat często ląduje w szufladzie.

W 22 Smart Store Orange od 4 do 12 czerwca każdy kto przyniesie do salonu nieużywany już telefon i przekaże go do recyklingu lub skorzysta z oferty odkupu może wziąć udział w konkursie. Zgodnie z przesłaniem Zielonego Tygodnia zadanie konkursowe dotyczy ekologii. Należy wymyślić hasło, które pokaże, jak wspólnie z Orange można dbać o planetę. Nagrodami są hulajnoga elektryczna, rower i smartwatche. Dodatkowo, za udział w akcji każdy klient dostanie kiełkujący ołówek. Można go zasadzić w ziemi, a po czasie zamieni się w prawdziwą roślinę.

Posadźmy razem Las na Zawsze

We wszystkich salonach Orange oraz na www.orange.pl można kupić akcesoria przyjazne środowisku, m.in. etui biodegradowalne, ładowarki oszczędzające energię, kable i uchwyty samochodowe wykonane z plastiku z recyklingu. Etui na telefony wykonane z biodegradowalnych tworzyw dobrze zabezpieczą smartfon przed uszkodzeniem, a wybór takiego etui to troska o środowisko.

Warto też świadomie oszczędzać prąd, a co za tym idzie pamiętać o odłączeniu telefonu po całkowitym naładowaniu lub zaopatrzyć się w taką ładowarkę, która sama się wyłączy: automatycznie odetnie prąd, aby ograniczyć niepotrzebne zużycie energii. To z kolei ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Każdy kto wybierze takie akcesoria, przyczyni się do posadzenia bioróżnorodnego lasu, który posadzi Orange razem z Fundacją Las na Zawsze. Akcję klienci mogą wesprzeć także przechodząc do końca lipca z faktury papierowej na elektroniczną. Zmiana na e-fakturę jest bezpłatna, a dokument w formie elektronicznej zawiera te same informacje i ma taką samą moc prawną co faktura tradycyjna. Dzięki tym akcjom jesienią tego roku, Orange posadzi w Polsce ponad 3 hektary bioróżnorodnego lasu.

Edukujmy się razem dla planety

Każdy z nas ma do odegrania rolę. Odpowiedzialnie korzystając z urządzeń i usług cyfrowych, można ograniczać własny wpływ na klimat. Jak włączyć się w działania dbające o planetę? O co chodzi ze zmianą klimatu i czy naprawdę jest tak straszna? Czy korzystanie z usług cyfrowych może wpływać na zmiany klimatu? Odpowiedzi na te i podobne pytania można znaleźć na stronie orange.pl/razemdlaplanety. Z okazji Zielonego Tygodnia są tam dostępne nowe treści edukacyjne – w szczególności cykl „Cała prawda o klimacie”, który uzupełnia informacje, które mogą pomóc w zmianie codziennych nawyków.

Więcej szczegółów o Zielonym Tygodniu z Orange na blogu Orange Polska.

Mediateka


Informacje prasowe

Testuj innowacje w 5G LAB Łódzkiej SSE. Pierwszy w Polsce kampus 5G dla startupów

27 maja 2021
Testuj innowacje w 5G LAB Łódzkiej SSE. Pierwszy w Polsce kampus 5G dla startupów

Autonomiczne wózki widłowe, cyfrowe bliźniaki fabryk, czy transmisje VR-owe z kamerami 360 stopni – to tylko niektóre innowacyjne rozwiązania, które będą testowane w sieci 5G Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wszystko dzięki 5G LAB, czyli przestrzeni do tworzenia i testowania innowacji wykorzystujących sieć piątej generacji. Od dziś młode technologiczne firmy mogą korzystać z infrastruktury 5G, którą ŁSSE stworzyła we współpracy z partnerami: Orange, Ericsson, UKE.

Łódzka strefa od lat z powodzeniem promuje, wspiera i stwarza dobry klimat inwestycyjny do realizacji innowacyjnych projektów technologicznych, także w oparciu o współpracę między światem nauki i biznesu. Pandemia koronawirusa tylko potwierdziła wzrastające zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. 5G LAB może stać się inkubatorem innowacyjnych rozwiązań, a w niedalekiej przyszłości przyczynić się do zwiększenia potencjału polskich firm, w szczególności start-upów – podkreśla wiceminister rozwoju, pracy i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Budujemy dla inwestorów szeroką ofertę wsparcia opartą na nowoczesnych technologiach. Kolejnym krokiem jest 5G Lab – przestrzeń dedykowana młodym technologicznym firmom. Łączymy startupy z inwestorami, by wspólnie mogli pracować nad innowacjami 5G i testować je, dzięki stworzonej przez nas wewnętrznej sieci 5G. Między innymi za tak nowatorskie działania zostaliśmy nagrodzeni tytułem 3. najlepszej strefy ekonomicznej na świecie i pierwszej w Europie – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Orange Polska od ponad dwóch lat testuje 5G w laboratoriach i w terenie. Operator czerpie też z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich, gdzie pierwsze wewnętrzne sieci 5G już powstały. Sieć 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obejmuje budynek siedziby i Centrum Kreatywności Fabryka. Do jej budowy Orange wykorzystał 10 anten działających w docelowym dla 5G paśmie 3,6 GHz i w paśmie 2100 MHz. Zapewniają one zasięg na powierzchni ponad 1000 mkw. Orange gwarantuje też wsparcie swoich ekspertów związane z zastosowaniem technologii 5G w przemyśle.

Bardzo nas cieszy, że mogliśmy uruchomić pierwszą w Polsce wewnętrzną sieć 5G w docelowej częstotliwości. Liczymy na to, że podobnych wdrożeń będzie w naszym kraju przybywać i że szybko pokażą one w praktyce korzyści, jakie niesie ze sobą sieć nowej generacji. 5G to jeden z filarów strategii Orange. Jako dobre przykłady wdrożeń sieci 5G zrealizowanych już przez Orange można wymienić choćby fabrykę Schneider Electric w Le Vaudreuil we Francji, port Le Havre, czy bliższą nam fabrykę Miele w nieodległym od Łodzi Ksawerowie. Jesteśmy przekonani, że 5G LAB przyczyni się do powstania innowacyjnych rozwiązań, które będą miały wpływ na rozwój gospodarczy regionu łódzkiego i całego kraju – powiedział Piotr Jaworski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii.

5G Lab w siedzibie Łódzkiej SSE w Łodzi powstało jako odpowiedź na potrzeby startupów. Firmy, które w programie Łódzkiej Strefy o nazwie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” tworzą innowacje oparte o 5G potrzebowały miejsca do przeprowadzania testów zanim ich rozwiązania na stałe wejdą do użytku w fabrykach inwestorów i partnerów biznesowych Strefy.

Zbudowany przez nas ekosystem 5G na terenie Strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Tworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G będą korzystać z infrastruktury zapewniającej minimalne opóźnienia umożliwiające zarządzanie fabrykami na odległość, w czasie rzeczywistym, komunikację maszyn oraz przepływ dużej ilości danych. Dzięki akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce przemysłowych zastosowań sieci piątej generacji – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

W budowanie sieci 5G w siedzibie Łódzkiej Strefy zaangażowany był globalny gracz na szeroko pojętym rynku telekomunikacyjnym, wieloletni partner i inwestor strefy, firma Ericsson. Eksperci szwedzkiego giganta zaprojektowali i dostarczyli urządzenia potrzebne do uruchomienia sieci wewnętrznej. Zapewniają również indywidualny transfer wiedzy, nie tylko do specjalistów Łódzkiej Strefy, ale także do partnerów biznesowych i startupów współpracujących z ŁSSE. To wsparcie biznesowe i przede wszystkim technologiczne dla przemysłowych zastosowań technologii 5G.

Wdrożenie 5G niesie za sobą olbrzymi potencjał dla przedsiębiorców z wielu sektorów, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa transfer wiedzy. Technologia 5G umożliwia rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm, jednak jeśli chcemy innowacji, na początek potrzebna jest wiedza. Angażując się w 5G LAB mogliśmy dostarczyć nie tylko technologie umożliwiające budowę sieci, ale przede wszystkim współpracować z młodymi innowatorami pomagając im w tworzeniu rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować polską i światową gospodarkę. Z niezwykłą satysfakcją patrzę, jak rozwiązania przyszłości powstają na naszych oczach. Już niedługo będzie o nich głośno – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Z wewnętrznej sieci 5G skorzystają startupy działające w akceleratorze S5 Łódzkiej Strefy, gdzie trafia do nich wsparcie merytoryczne, mentorskie i finansowe (skorzysta 40 startupów do których trafi blisko 13 mln zł wsparcia). 5G Lab Łódzkiej Strefy pozwoli osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 850 mb/s przy zachowaniu minimalnych opóźnień. Pozwoli to startupom testować przygotowane dla inwestorów i partnerów biznesowych Łódzkiej Strefy innowacje oparte na najnowszej technologii komunikacyjnej.

Zbudowaliśmy system dbający o bezpieczeństwo żywności w handlu, gastronomii i transporcie – mówi Michał Olszewski, cofounder spółki Arktikus. – Nasze bezprzewodowe sensory wysyłają z wnętrza urządzeń chłodniczych informacje o panującej tam temperaturze. Wykorzystanie technologii 5G powoduje, że nasz system jest energooszczędny i działa nawet w warunkach bardzo słabego zasięgu. Nasz projekt dostrzegła i wspiera ŁSSE w Akceleratorze S5 - to dzięki niemu już wkrótce będziemy mogli pochwalić się pierwszymi wdrożeniami – dodaje Michał Olszewski.

Poprzez współpracę z ŁSSE otrzymałyśmy możliwość stworzenia rozwiązania, które w pełni wykorzystuje kluczowe właściwości technologii 5G, jakimi są wysokie prędkości danych, niskie opóźnienia oraz niezawodność sieci. Nasza aplikacja Omniview VR/360 zrewolucjonizuje sposób prowadzenia m.in. zdalnych konferencji, transmisji „na żywo” z wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, zapewniając użytkownikom znajdującym się w zasięgu sieci 5G odczucie bycia na miejscu danego wydarzenia. Udział w programie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” oznacza dla nas wsparcie finansowe, merytoryczne oraz możliwość weryfikacji i testowania naszego rozwiązania w środowisku dojrzałego biznesu skupionego wokół ŁSSE. To w praktyce przełożyło się na nasz niezwykle dynamiczny rozwój” – mówi Firuza Piechucka, która razem z Mają Raczkowską rozwija w ramach Akceleratora startup Omniview.

ŁSSE stworzyła jako pierwsza w Polsce wspaniałe warunki do rozwoju systemów opartych na technologii 5G. Dzięki udziałowi w programie S5, cthings może realnie budować innowacyjne rozwiązania dla współczesnego przemysłu. System Intelliventory pozwala w pełni wykorzystać potencjał szybkiej i niezawodnej transmisji ogromnej ilości danych np. dla usprawnienia procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym – mówi Marcin Urbaniak, Business Development Manager w cthings.co.

Nasza technologia WindTAK 5G VG oferuje branży wiatrowej unikalną możliwość synergii między podniesieniem efektywności energetycznej a monitoringiem turbin z użyciem nowoczesnych czujników i transferu danych sprawiającego, że turbiny dosłownie komunikują się między sobą, z pominięciem stacji centralnej. Doczekaliśmy czasu, kiedy wszystko to jest możliwe tu, w jednym miejscu w centrum kraju będącego u progu przełomowych zmian - razem z właściwymi ludźmi, przestrzeniami innowacji typu 5G LAB i sprzyjającymi warunkami inwestorskimi, a także technologicznymi – mówi dr inż. Maciej Karczewski, Członek Zarządu WindTAK sp. z o.o.

 

Mediateka

Scroll to Top