Informacje prasowe

Orange przeprowadził wspólnie z Ericsson testy 5G w Zakopanem. Firmy wykorzystały prototypowe urządzenia i nowe częstotliwości

28 lutego 2019

Orange przeprowadził wspólnie z Ericsson testy 5G w Zakopanem. Firmy wykorzystały prototypowe urządzenia i nowe częstotliwości
Orange Polska przeprowadził w lutym tego roku kolejne testy najnowszej technologii 5G. Uruchomiono pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie urządzenia zgodne ze standardem 3GPP, pracujące na najwyższych planowanych obecnie dla tej sieci częstotliwościach. Operator planuje w tym roku dalsze testy. 

Orange Polska, bazując na urządzeniach dostarczonych przez Ericsson, po raz pierwszy w Polsce przetestował sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stację bazową podłączono do sieci Orange Polska, co pozwoliło np. oglądać filmy poprzez aplikację Orange TV Go.

Sprzęt serii Ericsson Radio System wyprodukowany od 2015 roku został zaprojektowany, aby spełniać wymogi  technologii 5G. Transmisja danych zgodna ze standardem nowej generacji 5G może zostać uruchomiona poprzez zdalną aktualizację oprogramowania. Na całym świecie zainstalowanych zostało ponad  trzy miliony stacji bazowych firmy Ericsson, które mogą być  wykorzystane do uruchomienia technologii 5G.

– Przygotowując się do wdrożenia 5G pracujemy z różnymi dostawcami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia naszej sieci i potrzeb klientów – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Sprawne i efektywne wdrożenie sieci mobilnej kolejnej generacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne są odpowiednie przygotowania: jasne reguły gry, porządkowanie spraw takich jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii – dodał.

– Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G w wysokim paśmie częstotliwości w warunkach miejskich i jej praktycznych zastosowań. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniamiDoskonałym przykładem innowacyjnej usługi jest testowany wspólnie FWA (Fixed Wirelss Access) wykorzystujący 5G –powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

– Zakopane jako miasto turystyczne goszczące licznych turystów z Polski i zagranicy musi wciąż rozwijać infrastrukturę i wprowadzać nowe technologie, by móc sprostać wielu wyzwaniom. Cieszę się więc bardzo, że firma Orange Polska dobrze to rozumie, inwestując w naszym mieście w ultraszybki internet światłowodowy i rozwój sieci komórkowej. Liczymy także, że prowadzone obecnie testy technologii 5G przyniosą nam kolejne korzyści – powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa jest zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie 2018 r. fazą standardu 5G – Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.

Orange jako pierwszy w Polsce rozpoczął poza laboratorium testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz, zarówno na urządzeniach testowych jak i komercyjnych. Kontynuacją testów sieci 5G są testy w paśmie 26-28GHz. Ich celem jest przygotowanie operatora do komercyjnego wdrożenia sieci 5G. Kolejna generacja technologii mobilnej wymaga dalszych prac, które pozwolą zintegrować wszystkie elementy sieci. Program 5G ogłoszony przez Orange w marcu 2018 roku pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej.

***

Orange Polska i Urząd Miasta Zakopane podpisali w maju 2017 r. porozumienie dotyczące rozwoju internetu szerokopasmowego. Współpraca dotyczy w pierwszej kolejności rozwoju sieci światłowodowej, dzięki której w zasięgu superszybkiego internetu na koniec 2018 r. było już blisko 1/3 gospodarstw domowych, domów i firm w mieście. Obecnie korzysta z niego prawie tysiąc rodzin i firm – 1/4 z będących w zasięgu. W ostatnich miesiącach w mieście i okolicach operator znacząco zwiększył pojemność sieci komórkowej, co przełożyło się na jej większą odporność na przeciążenia i wyższe średnie prędkości mobilnego transferu danych. Wzrost ten wyniósł ponad 40%, a Zakopane jest jednym z kilkunastu miast w Polsce, które objęto tą zmianą w pierwszej fazie.

Mediateka

Udostępnij: Orange przeprowadził wspólnie z Ericsson testy 5G w Zakopanem. Firmy wykorzystały prototypowe urządzenia i nowe częstotliwości

Informacje prasowe

Smart Energy od Orange pomaga oszczędzać prąd w klubach sieci fitness CityFit

27 lutego 2019

Smart Energy od Orange pomaga oszczędzać prąd w klubach sieci fitness CityFit

Rozwiązanie Smart Energy od Orange CityFit wprowadził pod koniec ubiegłego roku. Obecnie system monitoruje, analizuje i zarządza zużyciem energii elektrycznej w 12 z 21 klubów sieci. Rozwiązanie z zakresu tzw. Internetu Rzeczy powstało we współpracy z firmą Teraz Energia i działa w sieci mobilnej Orange.

Pierwsze kluby sportowe CityFit zostały wyposażone w dodatkowe liczniki, tzw. analizatory sieci elektroenergetycznej, które na bieżąco monitorują zużycie energii m.in. na potrzeby klimatyzacji i oświetlenia. Informacje o napięciu, mocy i częstotliwości poboru są przesyłane co minutę. Potem system je analizuje i rekomenduje optymalne rozwiązanie.

Zastosowanie Smart Energy skłoniło kluby CityFit m.in. do wprowadzenia zmian w konfiguracji klimatyzacji, a także w poziomach zamawianej mocy.

– W CityFit stale poszukujemy nowych i innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają komfort treningu w naszych klubach, ale również optymalizują nasz biznes. Wiele z nich wprowadzamy jako pierwsi, nadając kierunek branży. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Orange i Teraz Energia. Jeżeli efekty działania systemu przyniosą spodziewane efekty, z pewnością rozważymy rozszerzenie współpracy na kolejne lokalizacje. – mówi Łukasz Gądek, COO sieci CityFit.   

Dzięki rozwiązaniom takim jak Smart Energy możemy wspierać naszych klientów w cyfrowej transformacji ich biznesu. Zdalne zbieranie danych o zużyciu prądu, ich przetwarzanie i analiza może dać im zupełnie nowe dane o ich biznesie i przełożyć się na oszczędności. – mówi Sebastian Grabowski, Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Obniżenie zużycia energii możliwe jest dzięki precyzyjnej analizie zużycia prądu pod kątem tzw. kontraktowania, poboru i nadużyć. Klient może udostępnić szczegółowe dane swojemu dostawcy energii. Umożliwia to precyzyjne kontraktowanie ilości energii kupowanej na rynku hurtowym i otrzymanie niższych cen.

Zbieranie danych pomiarowych odbywa się z wykorzystaniem sieci mobilnej Orange. Każdy analizator ma wbudowaną kartę SIM, której koszt zawarty jest w abonamencie usługi. W rozwiązaniu wykorzystywana jest technologia transmisji o niskim poborze mocy.

Partnerem Orange jest startup Teraz Energia, który zajmuje się analizą danych pomiarowych. Korzysta przy tym z autorskich, zaawansowanych systemów analitycznych oraz Machine Learning. Umożliwia to automatyczne wykrywanie i bezzwłoczne powiadamianie użytkownika (telefon, SMS, email) o gwałtownych wzrostach zużycia, zagrożeniach pożarowych czy przeciążeniowych.

To przykład kolejnego wdrożenia systemu Smart Energy. W 2018 r. Orange Polska dostarczył je do ekologicznego domu Solace, stworzonego przez startup Solace House.

Orange Polska realizuje w całej Polsce kilkadziesiąt pilotaży i wdrożeń rozwiązań opartych na Internecie Rzeczy. Najważniejsze z nich to służą do zarządzania systemem wywozu odpadów komunalnych w Mysłowicach oraz przekazującego w czasie rzeczywistym lokalizację autobusów miejskich we Wrocławiu. Operator obsługuje także system inteligentnych liczników wody w kilkunastu miastach Polski, m.in. w Józefowie.

***

Smart Energy to także kolejny przykład współpracy Orange ze startupem wyłonionym w programie Orange Fab. W ramach programu operator nawiązuje współpracę ze startupami z Polski w kolejnych rundach akceleracyjnych. Orange Fab analizuje rocznie projekty blisko 250 start-upów. Od początku programu 31 projektów przeszło już lub jest w fazie testów, część z nich została wdrożona komercyjnie.

Orange Polska jest największym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce i jedynym oferującym w pełni konwergentny pakiet usług. Bazując na zaawansowanej sieci mobilnej (4G LTE) i stacjonarnej (największa sieć światłowodowa do 1Gb/s) oferuje pakiet Orange Love, z którego korzysta już blisko milion klientów. Dostarcza także zaawansowane rozwiązania ICT, technologii chmurowej, internetu rzeczy i cyberbezpieczeństwa. Klientom biznesowym oferuje też rozwiązania pozwalające na cyfrową transformację biznesu, m.in. smart buildings i smart cities.

CityFit to polska sieć innowacyjnych klubów fitness, czynnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jej misją jest oferowanie klubowiczom pełnego komfortu ćwiczeń w atrakcyjnej cenie i bez konieczności podpisywania długoterminowych umów. Więcej informacji na stronie www.cityfit.pl.

Udostępnij: Smart Energy od Orange pomaga oszczędzać prąd w klubach sieci fitness CityFit

Informacje prasowe

Wyniki Orange Polska lepsze od oczekiwań. Historyczny wzrost EBITDA o ponad 3 proc., rośnie liczba klientów światłowodu, usług mobilnych i Orange Love.

20 lutego 2019

Wyniki Orange Polska lepsze od oczekiwań. Historyczny wzrost EBITDA o ponad 3 proc., rośnie liczba klientów światłowodu, usług mobilnych i Orange Love.

W 2018 roku o ponad 70% wzrosła liczba użytkowników internetu światłowodowego, z którego korzysta 366 tys. klientów, a w zasięgu jest już 3,4 mln gospodarstw domowych. Klienci chętnie wybierali konwergentne pakiety usług – korzysta a nich już ponad 1,2 mln użytkowników. Przybyło też ponad 380 tys. klientów mobilnych. Lepsze wyniki komercyjne, w połączeniu ze skutecznym obniżaniem kosztów przyczyniły się do historycznego, pierwszego od 12 lat wzrostu EBITDA. W 2019 roku Orange Polska planuje wzrost przychodów i utrzymanie trendu wzrostowego EBITDA.

Z przyjemnością ogłaszamy nasze wyniki finansowe za 2018 rok. Historyczny wzrost  wskaźnika  EBITDA, pierwszy od 12 lat, to więcej niż obiecaliśmy inwestorom w prognozie na ten rok. Widzimy, że strategia Orange.One oparta na konwergencji, światłowodzie oraz zwiększaniu efektywności sprawdza się i kondycja firmy jest coraz lepsza. To był bardzo dobry rok dla Orange Polska pod względem wyników finansowych i komercyjnych. Jesteśmy przekonani, że zdołamy utrzymać ten wzrost w 2019 roku – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Ogromne inwestycje w sieć światłowodową i mobilną 4G przekładają się na lepsze doświadczenia klientów i przyciągają nowych. Zapotrzebowanie na szybką transmisję danych jest ogromne. W sieci mobilnej wzrosło w ciągu roku o połowę, a każdy użytkownik światłowodu wysyła średnio miesięcznie ponad 100 GB danych. Niesłabnącą popularnością cieszą się konwergentne pakiety usług – dodał Jean-François Fallacher.

Wyniki komercyjne: lepsza sieć i dobra oferta przyciągają klientów

Z konwergentnych pakietów, które są kluczowym elementem budowania wartości firmy, korzysta już ponad 1,2 mln klientów, czyli niemal 20% więcej niż rok wcześniej. Tylko w czwartym kwartale przybyło ich 58 tys. i był to najlepszy wyniki kwartalny w całym roku. Klienci dokupują kolejne usługi dla swoich bliskich – karty SIM lub pakiety telewizyjne. Średnio każdy klient korzysta z ponad czterech usług.

Liczba użytkowników stacjonarnego internetu zwiększyła się o 122 tys. przede wszystkim za sprawą Orange Światłowodu – tylko w ostatnim kwartale przybyło 42 tys. klientów tej usługi. To był również najlepszy kwartalny wyniki w historii. Wśród klientów domowego internetu, już 57% ma cały pakiet usług od Orange. Z telewizji korzysta 943 tys. klientów, z czego zdecydowana większość (77%) w ramach pakietu konwergentnego.

Poprawiły się wyniki usług mobilnych, a liczba klientów wzrosła o 381 tysięcy, czyli 2,6% w ciągu roku. W samym czwartym kwartale, klientów abonamentowych przybyło najwięcej od pięciu kwartałów (69 tys.). Dzięki Orange Love zwiększyła się liczba klientów korzystających z telefonu komórkowego w ramach pakietu usług, a atrakcyjna oferta dla korzystających tylko z usług mobilnych sprawiła, że zmniejszyła się zarazem liczba odejść. Miniony rok przyniósł także dobre wyniki usług na kartę, zwłaszcza w ostatnim kwartale, kiedy liczba użytkowników zwiększyła się o 122 tys. To najwięcej od czasu wprowadzenia obowiązku rejestracji kart pre-paid.

Wyniki finansowe: historyczny wzrost w EBITDA, oszczędności i stabilizacja przychodów

Skorygowany wskaźnik EBITDA wzrósł o 3.1% rok do roku. Złożyły się na to lepsze przychody, znaczące oszczędności w kosztach pośrednich działalności firmy oraz rekordowe zyski ze sprzedaży nieruchomości.

Koszty pośrednie zmniejszyły się w 2018 roku o 10% rok do roku, a oszczędności sięgnęły prawie 400 mln zł. To oznacza, że założony w strategii cel obniżenia kosztów o 12-15% do 2020 roku został osiągnięty z wyprzedzeniem. Firma zrealizowała wiele działań w celu transformacji i zwiększenia efektywności. Polegały na upraszczaniu, automatyzacji i cyfryzacji wielu procesów: od zarządzania siecią, poprzez usprawnianie obsługi, aż po modernizację sieci sprzedaży.

Przychody firmy wyniosły 11,3 mld zł, co oznacza, że ich spadek został znacząco zahamowany, do zaledwie 0,7% wobec 1,4% w 2017 roku. Do tego wyniku przyczyniły się m.in. wyższe przychody z usług konwergentnych (o 30%) oraz z usług IT i integracji (o 20%). W samym czwartym kwartale 2018 roku przychody wzrosły o 1,9% rok do roku. Wpływ na to miała m.in. coraz lepsza sprzedaż smartfonów bez abonamentu. Przychody ze sprzedaży sprzętu wzrosły rok do roku o 11%.

Miniony rok upłynął pod znakiem inwestowania w sieć, która jest podstawą zwiększania jakości usług. Łącznie na inwestycje firma przeznaczyła 2,25 mld zł. Z tej kwoty ponad 700 mln zł przeznaczono na rozbudowę sieci światłowodowej, docierającej już do blisko 3,4 mln gospodarstw domowych w 117 miastach.

Dobre perspektywy na przyszłość

Odwrócenie wieloletnich, negatywnych trendów, dobre wyniki komercyjne i operacyjne pozwalają zakładać, że w 2019 roku uda się podtrzymać uzyskany wzrost. Lepsze niż przewidywane tempo realizowanych zmian przekłada się na korektę celu powrotu do wzrostów w przychodach, którego można się spodziewać już tym roku, a nie w 2020 r., jak zakładano pierwotnie.

W tym roku Orange Polska będzie dalej realizował strategię Orange.One, skoncentrowaną na budowaniu wartości, a w wymiarze komercyjnym – na promowaniu i rozwoju oferty konwergentnej oraz poprawie trendów w usługach niekonwergentnych. Podobnie jak w roku 2018, firma przeznaczy na inwestycje ok. 2 mld zł, z czego znaczna część zostanie przeznaczona na dalszą rozbudowę światłowodów.

Pełna treść raportu przedstawiającego szczegółowe wyniki finansowe i komercyjne dostępna jest na stronie: http://www.orange-ir.pl

Kontakt dla mediów:

Wojciech Jabczyński,
rzecznik Orange Polska
biuro.prasowe@orange.com
Twitter: @RzecznikOrange

Mediateka

Udostępnij: Wyniki Orange Polska lepsze od oczekiwań. Historyczny wzrost EBITDA o ponad 3 proc., rośnie liczba klientów światłowodu, usług mobilnych i Orange Love.

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej