Informacje prasowe

Oświadczenie dla mediów dotyczące wniosku DPTG do Trybunału Arbitrażowego o kolejne 280 mln DKK

02 listopada 2011
Oświadczenie dla mediów dotyczące wniosku DPTG do Trybunału Arbitrażowego o kolejne 280 mln DKK

TP ze zdziwieniem przyjmuje informację o złożeniu przez DPTG wniosku do Trybunału Arbitrażowego o dodatkowe 280 mln koron duńskich. Zdaniem strony duńskiej miałaby to być rekompensata za nie zapłacenie przez TP kwoty przyznanej decyzją arbitrów z dnia 24 sierpnia 2010.

Roszczenie DPTG jest bezzasadne, gdyż decyzja arbitrów nie posiada jeszcze mocy prawnej ani na terenie Polski, ani żadnego innego kraju Unii Europejskiej. Sprawa jest również przedmiotem badania sądu gospodarczego w Wiedniu, w związku ze skargą TP o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego, a decyzja sądu austriackiego jest spodziewana do końca tego roku.

TP, która zakwestionowała wyrok Trybunału Arbitrażowego, skorzystała z przysługujących jej środków prawnych do zakwestionowania decyzji arbitrów na terenie Polski i w innych jurysdykcjach, w których DPTG próbuje egzekwować wyrok a żadne z tych postępowań nie jest zakończone. Żądanie zapłaty odszkodowania jest tym bardziej, bezpodstawne, że decyzja arbitrów zawiera przecież wyliczenie odsetek w przypadku nie uiszczenia należności w terminie. Żądania DPTG to próby podwójnego liczenia tych samych pieniędzy.

Działanie to wpisuje się w dotychczasową strategię GN Nord – większościowego udziałowca DPTG - której celem jest jedynie wywarcie za pośrednictwem DPTG nacisku na TP, dyskredytacja operatora w oczach inwestorów i opinii publicznej oraz wymuszenie płatności kwot zasądzonych na rzecz DPTG kwestionowanym przez TP, niepodlegającym egzekucji wyrokiem Trybunału Arbitrażowego. GN Nord od początku traktuje arbitraż jako szansę na uzyskanie jak największej płatności od TP. Dowodzą tego liczne wnioski składane w postępowaniu arbitrażowym pokazujące coraz to dokładniejsze i aktualniejsze wyliczenia kwot ich zdaniem należnych od TP. Miało to miejsce w przypadku pierwszej fazy arbitrażu - roszczenia DPTG rosły aż do ponad 700 mln euro, drugiej fazy – zwiększono kwotę z 125 mln euro do prawie 300 mln euro. Wniosek do arbitrażu z 1 listopada 2011 wpisuje się więc w strategię maksymalnej eskalacji roszczeń praktykowaną przez GN od początku sporu.


Informacje prasowe

TP udostępni studentom Politechniki Warszawskiej sieć LTE do testów

02 listopada 2011
TP udostępni studentom Politechniki Warszawskiej sieć LTE do testów

Telekomunikacja Polska, wspólnie z Huawei, udostępni studentom Politechniki Warszawskiej sieć Long Term Evolution (LTE) do konstruowania nowoczesnych usług bazujących w pełni na technologii IP. Firmy podpisały umowę o prowadzeniu wspólnych badań i wymianie doświadczeń.

- Wspólnie z naszymi partnerami stworzyliśmy środowisko badawcze do rozwoju usług bazujących na technologii LTE, które wyprzedzają dzisiejszą ofertę TP. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli zaoferować klientom zaskakujące i nowatorskie usługi najnowszej – powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Polska.

Współpraca w modelu open innovation, w ramach którego powstaje porozumienie z udziałem wiodącego na rynku partnera technologicznego (Huawei), naukowego (PW) oraz operatora telekomunikacyjnego (TP) to szansa na rozwój zarówno dla studentów, jak i firm partnerskich. Jest to  jeden z niewielu  projektów w modelu open innowvation w Polsce.

To kolejny krok we współpracy TP i PW. W ubiegłym roku ruszył wspólny projekt  „Miasteczko Testowe TP w PW", który polegał na nieodpłatnym udostępnieniu infrastruktury szerokopasmowej w technologiach FTTH, VDSL2 i radiowych do prowadzenia wspólnych projektów badawczych oraz wymiany doświadczeń związanych z najnowszymi trendami naukowymi i technologicznymi. Głównymi użytkownikami tej sieci są studenci, których zadaniem jest jej ocena pod względem jakości oraz doskonalenie lub opracowywanie nowych usług.

*****

Orange Labs Polska jest częścią międzynarodowej sieci, w skład której wchodzi 15 jednostek badawczo-rozwojowych i laboratoriów Grupy Orange-FT rozmieszczonych na 4 kontynentach. Zadaniem Orange Labs jest generowanie innowacyjnych rozwiązań i wsparcie rozwoju Grupy.

Polskie Orange Labs blisko współpracuje z wieloma uczelniami i jednostkami naukowymi w kraju i za granicą. Wśród partnerów ma m.in. Politechnikę Warszawską, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Łódzką, Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytety Ekonomiczny i Medyczny w Poznaniu, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych.


Informacje prasowe

Pierwszy interaktywny audiobook „1812: Serce Zimy”

27 października 2011
Pierwszy interaktywny audiobook „1812: Serce Zimy”

Telekomunikacja Polska stworzyła pierwszy w Polsce interaktywny audiobook „1812: Serce Zimy”. Jego akcja przenosi nas do Rosji w czasach kampanii Napoleona.  Scenariusz książki wyłoniony został w konkursie organizowanym przez Telekomunikację Polską. Lektorem jest znakomity aktor Piotr Fronczewski.

Partnerem projektu jest Wirtualna Polska.

Serce Zimy to nowatorska gra, która opiera się niemal wyłącznie na dźwiękach. Grafika została zredukowana do minimum tak, aby gracz mógł skoncentrować się na opowieści. Akcja rozgrywa się w czasie inwazji wojsk Napoleona na Rosję. Historia ma wiele wątków, a decyzje, które podejmuje gracz, mają wpływ na losy bohaterów i bieg wydarzeń. Scenariusz jest dziełem cenionego w świecie fantasy duetu: Magdy i Macieja Reputakowskich. Autorzy chcieli uniknąć schematów z typowych światów fantasy i wybrali ciekawe połączenie wątków literackich znanych z epoki romantyzmu, dość bliskim polskim odbiorcom, z tłem historycznym początku XIX wieku. „Romantyzm ma też tę zaletę, że pozwala na wprowadzenie motywów nadnaturalnych i magicznych, ożywiających fabułę odrobiną niesamowitości” – podkreślił Maciej Reputakowski. Postaciom swoich głosów użyczyło 36 aktorów, w tym Piotr Fronczewski (lektor), Jacek Kopczyński oraz Jarosław Boberek.

„Scenariusz gry jest bardzo rozbudowany i zapewnia interesującą zabawę przez wiele godzin. Ponadto, jest to jeden z pierwszych produktów tego typu na rynku, innowacyjny i bardzo obiecujący, który daje osobom niewidomym i niedowidzącym możliwość pełnego korzystania z elektronicznej rozrywki”– powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs. Polski Związek Niewidomych przeprowadził testy weryfikujące dostępność gry, które potwierdziły możliwość samodzielnego korzystania z aplikacji przez osoby z dysfunkcją wzroku.

Gra "Serce Zimy" jest już dostępna dla urządzeń z systemem iOS na Apple AppStore w promocyjnej cenie 2,39 EUR (do końca 2011 roku). Sprzedaż na pozostałych platformach zostanie uruchomiona w listopadzie. Użytkownikom komputerów z systemem Windows oraz urządzeń mobilnych z systemem Android i Symbian S60 v3, w oczekiwaniu na pełną wersję polecamy bezpłatny prolog Serca Zimy, dostępny na www.sercezimy.pl.

Polskie Orange Labs należy do sieci laboratoriów Grupy France Telecom, w skład której wchodzi 15 jednostek badawczo rozwojowych i laboratoriów Orange w dziewięciu państwach na czterech kontynentach (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska, Chiny, Japonia, Egipt, Jordania oraz Stany Zjednoczone). W ośrodkach Orange Labs pracuje blisko 3,5 tys. ekspertów specjalizujących się w pracach badawczo - rozwojowych, marketingu i promocji.

Scroll to Top