Informacje prasowe

Oświadczenie Telekomunikacji Polskiej w sprawie wszczęcia przez UKE postępowania zmierzającego do separacji funkcjonalnej TP

15 grudnia 2008
Oświadczenie Telekomunikacji Polskiej w sprawie wszczęcia przez UKE postępowania zmierzającego do separacji funkcjonalnej TP

Telekomunikacja Polska spodziewała się takiej decyzji UKE i nie jest nią zaskoczona. Regulator od wielu miesięcy w mediach zapowiadał taką decyzję i podejmował liczne działania, które miały na celu jej uzasadnienie. Obecnie nastąpiło jedynie medialne apogeum.

Zwracamy uwagę, że dziś regulator nie podjął decyzji o podziale TP, a jedynie rozpoczął postępowanie, które długo potrwa i wcale nie musi zakończyć się narzuceniem podziału.

Telekomunikacja Polska podtrzymuje wielokrotnie przedstawiane stanowisko, że ewentualne podjęcie przez UKE decyzji o podziale TP będzie niekorzystne dla rynku i zahamuje inwestycje. W jej wyniku Polacy nic nie zyskają. Nie powstanie ani jedna dodatkowa linia telekomunikacyjna, ani jedno gospodarstwo domowe nie zyska w tym czasie podłączenia do Internetu. Doświadczenia brytyjskie pokazują, że reorganizacja TP wydłuży czas na przyłączenie Internetu czy rozpatrzenie awarii na rzecz klientów operatorów alternatywnych.

Zdaniem autorów raportu o zasadności podziału, przygotowanego na zlecenie UKE, a także niezależnych analityków, na proces separacji stracimy 4-5 lat. Koszty podziału będą ogromne, osiągną ponad 750 mln zł.

Obecnie nie ma żadnych podstaw prawnych do przeprowadzenia takiej operacji. Dlatego TP proponuje zamiast wątpliwego prawnie i ekonomicznie podziału, wprowadzenie całkowicie transparentnych warunków obsługi wszystkich operatorów - plan równoważności dostępu.

Podział funkcjonalny proponowany przez UKE będzie oznaczał wydzielone księgowości, oddzielne systemy infromatyczne i zarządzania. TP natomiast proponuje mniej inwazyjne zmiany organizacyjne wewnątrz spółki. Pozwolą one jednak stwierdzic niezbicie, że Firma nie faworyzuje spółek z Grupy TP kosztem operatorów alternatywnych, w tym własnej części detalicznej oraz PTK Centertel. Już teraz co miesiąc publikowane są informacje na temat warunków obsługi innych operatorów tzw. wskaźniki KPI.

Propozycje TP można zrealizować dużo szybciej i taniej niż podział. Ich wdzrożenie potrwałoby ok. roku i kosztowałoby od 60 do 80 proc. mniej. Regulator uczestyniczyłby w każdym etapie realizacji planu równoważności dostępu.


Informacje prasowe

Operatorzy komórkowi wspólnie przystąpią do konkursu na DVB-H

12 grudnia 2008
Operatorzy komórkowi wspólnie przystąpią do konkursu na DVB-H

Czterej operatorzy  telefonii komórkowej - Polska Telefonia Cyfrowa, P4, Polkomtel S.A. oraz PTK Centertel,- powołali spółkę Mobile TV. Celem jej założenia jest wspólny udział w ogłoszonym przez UKE konkursie na wybór operatora multipleksu świadczącego hurtowy dostęp do telewizji mobilnej DVB-H.

Powołanie spółki Mobile TV jest kolejnym elementem działań polskich operatorów komórkowych, którzy na mocy zawartego rok temu porozumienia zdecydowali się na współpracę przy opracowywaniu jednolitych standardów i szybkim wprowadzaniu na rynek nowoczesnych usług telekomunikacyjnych.

Czterej udziałowcy spółki posiadają w niej równe prawa - po 30 udziałów stanowiących 25 proc. kapitału zakładowego, uprawniających do 25 proc. ogólnej liczby głosów na Zgromadzeniu Wspólników. Przedmiotem działalności będzie świadczenie usług umożliwiających dostęp do telewizji mobilnej w oparciu o technologię DVB-H lub inną.

Wszystkie podmioty zainteresowane dostarczaniem programów do powstającej telewizji mobilnej mogą zgłaszać swoje propozycje pod adresem e-mail: kontakt@tv-mobi.pl"

* * *

W lutym bieżącego roku czterej operatorzy telefonii komórkowej uruchomili pierwsze w Polsce testy Cyfrowej Telewizji Mobilnej w standardzie DVB-H. Testowa emisja programów była możliwa dzięki kooperacji z nadawcami telewizyjnymi oraz wsparciu UKE. Emisja programów była realizowana z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


Informacje prasowe

Wolny Weekend w Nowym Orange Go

11 grudnia 2008
Wolny Weekend w Nowym Orange Go

Wolny Weekend to nowa usługa dla użytkowników oferty Nowe Orange Go. Dzięki niej dostają darmowe godziny i SMS-y do wykorzystania na sobotnio - niedzielne kontakty w Orange i sieciach stacjonarnych.

Każdy klient korzystający z oferty Nowe Orange Go, który jednorazowo doładuje swoje konto kwotą nie mniejszą niż 25 zł, otrzyma bezpłatne godziny na połączenia lub SMS-y, do wykorzystania w ciągu najbliższego weekendu po doładowaniu.

Aby skorzystać z usługi należy wysyłać niewykorzystany wcześniej, 14-cyfrowy kod z karty zdrapki pod numer 919. Wykonane w ten sposób doładowanie nie tylko przedłuża ważność konta, ale dodatkowo daje nawet 12 darmowych godzin do wykorzystania w czasie weekendu.

Liczba promocyjnych godzin w usłudze Wolny Weekend jest zależna od kwoty doładowania:

Kwota doładowania

Dodatkowe minuty na rozmowy w Orange i na stacjonarne do wykorzystania w weekend po doładowaniu konta

25 zł

2 godziny

50 zł

6 godzin

100 zł i więcej

12 godzin

Promocyjne minuty są wymienialne na SMS-y, jedna minuta to cztery SMS-y. Bonusowe środki niewykorzystane w czasie najbliższego weekendu po doładowaniu przepadają.

Scroll to Top