Informacje prasowe

Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

6 września 2023

Orange rozpoczyna wyłączanie 3G
0

Zgodnie z zapowiedziami, Orange startuje we wrześniu z wygaszaniem sieci 3G.  Pierwszy etap rozpocznie się 26 września w powiatach: pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Poprawi to zasięg i jakość rozmów, bo wykorzystana dotychczas częstotliwość zostanie użyta dla nowocześniejszej technologii LTE.

Wyższa generacja sieci to większy komfort korzystania z usług mobilnych. Zapotrzebowanie na nią rośnie – obecnie ponad 96% transmisji danych w Orange przechodzi właśnie przez sieć LTE. W ciągu ostatnich kilku lat udział 3G, w całym ruchu w sieci operatora, zmniejszył się z 26% do około 2,5%. Dlatego nadeszła pora na zmiany.

Jak się przygotować?

Choć dla większości klientów wyłączenie 3G nie wymaga podjęcia żadnych działań, warto wcześniej sprawdzić czy ma się kartę SIM i telefon, które obsługują rozmowy w technologii VoLTE bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.
W Orange Flex można sprawdzić swoją kartę SIM za pomocą aplikacji. Jeśli karta będzie wymagać wymiany, wystarczy tam złożyć takie zlecenie (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”).

Klienci korporacyjni również mogą sprawdzić karty SIM przez SMS-a. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie – w  ich przypadku – opiekun klienta biznesowego.

Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich. Dodatkowo, na stronie www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może sprawdzić, czy jego telefon obsługuje VoLTE  (czyli połączenia głosowe w technologii LTE) w Orange. Nowsze smartfony – dostosowane do planowanych zmian i gotowe już na sieć 5G – można zakupić w salonach Orange w całej Polsce. Konsultanci pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

Klienci, którzy pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu, nieobsługujących 4G, będą mieli zapewnione usługi w technologii 2G.

Kolejne kroki

Od drugiej połowy października, do końca listopada, 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim i łaskim. W kolejnym etapie, w drugim kwartale 2024 roku, z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska. Pełne wygaszanie w całej Polsce, planowane przez Orange, potrwa do końca 2025 roku.

Mediateka

Udostępnij: Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

Informacje prasowe

Rusza wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej. Posłuży tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.

5 września 2023

Rusza wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej. Posłuży tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.
0

Uruchomienie ultraszybkiej sieci 5G to przełomowy moment dla Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Dzięki współpracy uczelni, Orange Polska i APA Group powstał unikalny showroom technologiczny, w którym można w praktyce przetestować innowacje na styku nauki i przemysłu 4.0.

Inicjatywa oferuje rozszerzone możliwości rozwoju zarówno dla społeczności uczelnianej, jak i dla polskich przedsiębiorstw, które dążą do przyspieszenia transformacji cyfrowej, automatyzacji i robotyzacji.

– Uruchomienie sieci 5G na terenie Politechniki Śląskiej, we współpracy z Orange, stanowi kolejny przełomowy krok w kierunku przyszłości nauki i technologii w Polsce. Jest to wyjątkowy atut dla naszego Centrum Przemysłu 4.0, które od dawna angażuje się w badania i prezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych dla sektora przemysłowego. Współpraca z naszym strategicznym partnerem, firmą APA Group, już zaowocowała stworzeniem showroomu technologicznego, będącego realną linią produkcyjną zgodną z ideą transformacji cyfrowej 4.0. Dzięki nowo uruchomionej sieci 5G, mamy teraz możliwość nie tylko badać, ale również kształtować trudne i złożone procesy w rzeczywistej strukturze produkcyjnej. Studenci oraz naukowcy mogą teraz zdobywać praktyczne doświadczenie w technologiach, które są przyszłością zarówno nauki, jak i przemysłu. To pozwala na kształcenie nowoczesnych kadr, doskonale wytrenowanych w używaniu technologii przyszłości. – mówi dr hab. inż. Prof. PŚ  Anna Timofiejczuk – Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Studenci, wykładowcy i przedstawiciele polskiego przemysłu mogą teraz prowadzić projekty z wykorzystaniem technologii 5G opartej o pasmo 3,6 GHz udostępnione testowo przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W ramach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. mogą zarówno na miejscu, w murach uczelni, jak i w pełni zdalnie wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak AI, Big Data, czy machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (menadżer, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, zużycia energii, czy emisji CO2. Dostępność  ultraszybkiej sieci 5G zwielokratnia możliwości analizy danych i podejmowania szybkich i precyzyjnych decyzji.

– Wykorzystywanie najnowszych technologii, takich jak 5G, to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wiemy, że podobne wdrożenia dobrze pokazują potencjał rozwiązań nowej generacji, dlatego konsekwentnie budujemy sieci kampusowe. Czerpiemy przy tym zarówno z naszych doświadczeń w Polsce, gdzie takie sieci uruchomiliśmy już w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w fabryce Miele w Ksawerowie i w fabryce Nokii w Bydgoszczy, jak i z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich – wyjaśnia Bożena Leśniewska, wiceprezeska zarządu ds. rynku biznesowego w Orange Polska. – Technologia 5G znacząco przyspiesza transmisję danych, zmniejsza opóźnienia w przesyle prawie do zera i jednocześnie zwiększa radykalnie liczbę urządzeń, które mogą być wpięte w sieć. Wierzymy, że sieć na Politechnice Śląskiej znacząco przyczyni się do powstania wielu ciekawych rozwiązań i pomoże w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych – dodaje.

Sieć 5G ma na celu zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności bez kilometrów kabli dla wielu urządzeń IoT (Internet of Things), na przykład czujników i sensorów. Także rozbudowa stacji i dodawanie kolejnych urządzeń łączy się z niskim kosztem i łatwością integracji. Urządzenia te monitorują każdy etap produkcji. Pozwala to na analizę i optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom 5G rozwiązania mogą być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

Korzyści dla przedsiębiorców

– Uruchomienie sieci 5G w przedsiębiorstwie nie jest tylko krokiem do przodu. To skok technologiczny, który otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości w zakresie komunikacji, przetwarzania i analizy danych. W kontekście inteligentnych fabryk technologia ta umożliwia niemal natychmiastową komunikację między maszynami, co zdecydowanie podnosi poziom wydajności i bezpieczeństwa. Zastosowanie 5G w zarządzaniu magazynem i logistyce jest równie rewolucyjne. Możemy śledzić i optymalizować przepływ zasobów w czasie rzeczywistym, co eliminuje błędy i przyspiesza cały łańcuch dostaw.– mówi dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group – Nie można też zapomnieć o wpływie technologii na jakość życia w miastach. Dzięki zastosowaniu 5G w infrastrukturze miejskiej, możemy liczyć na efektywniejsze zarządzanie ruchem, co przekłada się na mniejsze korki i lepszą jakość powietrza. Widzę niesamowity potencjał sieci 5G dla polskich przedsiębiorstw i społeczeństwa jako całości.

W dobie cyfrowej transformacji, przedsiębiorstwa adaptują się do rosnących wymagań w zakresie komunikacji i przetwarzania danych. Ich sojusznikiem jest sieć 5G, która oferuje szereg korzyści:

  • znaczące oszczędności kosztów i czasu dzięki wyeliminowaniu zbędnej infrastruktury kablowej;
  • nieograniczone, łatwe i szybkie dodawanie nowych elementów do sieci;
  • zwiększenie przepustowości i zniwelowanie opóźnień krytycznych dla wielu aplikacji przemysłowych;
  • poprawa koordynacji ruchu automatów i robotów – zwiększenie bezpieczeństwa człowieka;
  • większa elastyczność przedsiębiorstwa, a w efekcie mniejsze koszty, niższe emisje dwutlenku węgla i mniejsze zużycie mediów.

Mediateka

Udostępnij: Rusza wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej. Posłuży tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.

Informacje prasowe

Orange Polska i Orange Cyberdefense łączą siły by świadczyć usługi cyberbezpieczeństwa dla klientów z całego świata

5 czerwca 2023

Orange Polska i Orange Cyberdefense łączą siły by świadczyć usługi cyberbezpieczeństwa dla klientów z całego świata
0

Analitycy cyberbezpieczeństwa z Security Operations Center Orange Polska będą świadczyć usługi na potrzeby globalnej działalności Orange Cyberdefense. Zespół z Polski będzie uczestniczył w zapewnianiu stałego monitoringu cyberzagrożeń dla klientów biznesowych Orange Cyberdefense z całego świata.

Orange Cyberdefense (OCD) to wyspecjalizowana, jednostka biznesowa Grupy Orange, dostarczająca zaawansowane usługi cyberbezpieczeństwa dla międzynarodowych przedsiębiorstw. Umowę podpisano na trzy lata z możliwością jej przedłużenia.

To dla nas ogromne wyróżnienie. Orange Cyberdefense stawia na doświadczenie i wysoką jakość usług, zaufał nam w tak ważnej kwestii jak zapewnienie bezpieczeństwa dużych międzynarodowych firm. Rozwiązania SOC od 10 lat doskonale sprawdzają się na rodzimym rynku, obecnie obsługujemy ponad 1500 firm i instytucji – mówi Przemysław Dęba, dyrektor cyberbezpieczeństwa Orange Polska.

Cieszymy się, że będziemy pracować wspólnie z zespołem z Orange Polska, ekspertami w dziedzinie wykrywania i reagowania na cyberzagrożenia. Zwłaszcza CERT Orange Polska cieszy się dużym uznaniem na polskim rynku. Razem będziemy mogli chronić naszych klientów przed wyspecjalizowanymi atakującymi i wyrafinowanymi cyberzagrożeniami, zapewniając najwyższą jakość i efektywność – mówi Sara Puigvert, wiceprezes odpowiedzialna za działania globalne Orange Cyberdefense.

Usługi oferowane na bazie SOC Orange Polska (Security Operations Center – Centrum Zarządzania Operacjami Bezpieczeństwa) polegają m.in. na całodobowym monitoringu systemów informatycznych klientów biznesowych. Do tego celu wykorzystywane są rozwiązania klasy SIEM (Security Information and Event Management) oraz SOAR (Security Orchestration, Automation And Response). Zespół operatorów SOC natychmiast reaguje na zidentyfikowane incydenty i ryzyka, dzięki czemu firmy pomimo zagrożeń zachowują ciągłość działania kluczowych systemów biznesowych. Wśród klientów SOC Orange Polska są m.in. duże banki, firmy ubezpieczeniowe czy instytucje publiczne.

 

==

Orange Cyberdefense to jednostka biznesowa Grupy Orange świadcząca usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa. Obsługuje 8700 klientów na całym świecie. Jako europejski lider w zakresie cyberbezpieczeństwa, stara się budować bezpieczniejsze społeczeństwo cyfrowe. Potencjał oferowanych usług zawdzięcza badaniom i inteligentnym rozwiązaniom, co pozwala oferować klientom wyjątkową wiedzę na temat obecnych i przyszłych zagrożeń. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, 3 000 ekspertów, 18 centrom bezpieczeństwa (SOC) i 14 centrom cyberbezpieczeństwa (CyberSOC) zlokalizowanym w różnych częściach świata wie, jak rozwiązywać globalne i lokalne problemy klientów. Chroni ich na wszystkich etapach zagrożenia w ponad 160 krajach.

 

https://orangecyberdefense.com/global/

https://twitter.com/orangecyberdef

Udostępnij: Orange Polska i Orange Cyberdefense łączą siły by świadczyć usługi cyberbezpieczeństwa dla klientów z całego świata

Informacje prasowe

CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje najpowszechniejszym oszustwem minionego roku

20 kwietnia 2023

CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje najpowszechniejszym oszustwem minionego roku
0

Ponad 130 tysięcy zablokowanych fałszywych stron wyłudzających dane i przeszło 5 milionów ochronionych internautów – to bilans ubiegłego roku według danych CERT Orange Polska. Oszustwa z wykorzystaniem socjotechniki wciąż stanowią największą część cyberzagrożeń. W ubiegłym roku najpowszechniejszym sposobem wyłudzania danych i pieniędzy były fałszywe oferty inwestycji.

Tegoroczny Raport CERT Orange Polska potwierdza trend widoczny od kilku lat: głównym zagrożeniem w sieci są ataki oparte na manipulacji i socjotechnice. Świadomość internautów – powstrzymanie się od bezwiednego klikania w linki w wiadomościach, sensacyjne newsy, reklamy obiecujące niebotyczne zarobki – pozostaje kluczowa. Równie ważne jest jednak reagowanie, zgłaszanie podejrzanych stron czy wiadomości. Szybka blokada może ochronić wielu internautów – mówi Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii. – Nieustannie szukamy nowych sposobów walki z zagrożeniami. Od trzech lat naszą CyberTarczę wspierają mechanizmy uczenia maszynowego i algorytmy sztucznej inteligencji. Widzimy, że są one potężnym narzędziem w walce z cyberzagrożeniami. Obecnie blokujemy dzięki nim ponad dziesięciokrotnie więcej fałszywych stron niż przed ich wdrożeniem – dodaje.

Phishing, ataki DDoS i złośliwe oprogramowanie w czołówce zagrożeń

Według danych Raportu CERT Orange Polska za rok 2022, oszustwa polegające na wyłudzaniu danych, czyli głównie phishing, podobnie jak w ubiegłym roku, stanowiły ponad 40% wszystkich z jakimi mierzył się zespół operatora dbający o bezpieczeństwo internautów. Wśród nich najwięcej było ofert szybkiego zarobku ogromnych kwot poprzez różnego rodzaju inwestycje, m.in. w akcje znanych firm czy giełdy kryptowalut – oczywiście fałszywe. Wyłudzaniu danych służyły także sensacyjne fake newsy, a pieniędzy – fałszywe sklepy i popularne również rok wcześniej tzw. oszustwo na kupującego.

Prócz phishingu, spory udział w cyberzagrożeniach notowały ataki DDoS (20%) oraz złośliwe oprogramowanie (16%). W minionym roku ataki DDoS miały średnio nieco mniejszą siłę niż rok wcześniej (2,5 Gbps w 2022 vs. niemal 3 Gbps w roku 2021), jednak na przestrzeni ostatnich lat widać trend wzrostowy. W ubiegłym roku częstsze były ataki bardziej wyrafinowane, dopasowane do atakowanego celu. W minionym roku nie odnotowano ataku DDoS, którego maksymalna siła przewyższyłaby rekord z 2021 roku (476 Gb/s). Jednak już na początku stycznia 2023 – w sieci Orange Polska odparto atak o sile wyższej o niemal 100 Gb/s  – aż 543,9 Gb/s.

Socjotechnika kluczowym elementem wielu cyberzagrożeń

W najnowszym raporcie pokazano także podział zagrożeń według metodologii bazującej na rodzaju działań i technik stosowanych przez atakujących by zrealizować cel[1]. W ten sposób skategoryzowano oszustwa zgłaszane przez internautów do CERT Orange Polska. Najpowszechniejsze z nich to: hakowanie (73%), które obejmuje m.in. przełamywania haseł, ataki DDoS, ale też użycie skradzionych danych logowania; złośliwe oprogramowanie (65%), czyli działania z wykorzystaniem oprogramowania przejmującego kontrolę nad urządzeniem, wykradającego dane czy szpiegującego; oraz socjotechnika (niemal 60%), czyli manipulacja, podszycie się. Co ważne, na poszczególne ataki składa się zazwyczaj kilka działań: np. mail phishingowy (socjotechnika) nakłaniający do uruchomienia załącznika, który ściągnie złośliwe oprogramowanie na nasz komputer, czy atak z wykorzystaniem podatności w urządzeniu IoT (hakowanie), zainstalowanie złośliwego oprogramowania i atakowanie tym przejętym urządzeniem innych.

Sztuczna inteligencja pomaga w szybkim blokowaniu zagrożeń

W sieci Orange Polska od 8 lat działa CyberTarcza, która coraz skuteczniej wykrywa i blokuje zagrożenia takie jak ataki phishingowe czy złośliwe oprogramowanie. – W ubiegłym roku, dzięki sztucznej inteligencji, CyberTarcza skutecznie radziła sobie z tworzonymi przez oszustów na masową skalę fałszywymi stronami na bazie jednej domeny, setkami subdomen. W 2022 roku zablokowaliśmy 130 tysięcy fałszywych domen. Aż 13 tysięcy stanowiły  blokady typu wildcard, polegające na blokowaniu dużej liczby subdomen zaledwie jednym wpisem w CyberTarczy. Ochroniliśmy ponad 5 milionów osób, które w ub. roku kliknęły w link prowadzący do fałszywej strony. Dzięki blokadzie CyberTarczy, nie wpisały na niej swoich danych, a w efekcie nie straciły pieniędzy – wyjaśnia Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.   

Bezpieczna firma – najlepiej zacząć od profilaktyki

Bezpieczeństwo jest wyzwaniem również dla firm – niezależnie od branży i skali działalności. Ataki oparte na socjotechnice dotykają także biznes. Tymczasem szacujemy, że zaledwie kilka procent firm dba o szkolenie swoich pracowników w tym zakresie. Wyzwaniem jest także infrastruktura przemysłowa oraz infrastruktura krytyczna, czyli taka, która obejmuje swoim działaniem dużą liczbę mieszkańców. Audyty bezpieczeństwa pozwalają poznać stan infrastruktury, odkryć potencjalne słabe punkty. W Orange Polska działa Laboratorium OT, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą w bezpieczny sposób ocenić podatność ich firmowej infrastruktury na ataki, sprawdzić, jakie elementy stanowią najsłabsze ogniwa, w jaki sposób zamieniać urządzenia na inne, by poprawić bezpieczeństwo organizacji. – Stawiamy też na bezpieczeństwo związane z rozwiązaniami internetu rzeczy i sieci 5G. Wraz z rozwojem nowych technologii, coraz większa uwaga firm powinna być skierowana na kompleksowe podejście do bezpieczeństwa oprogramowania– dotyczy to zarówno wytwarzania bezpiecznego kodu i aplikacji, ale też odpowiedniego podejścia i zabezpieczenia procesów jego produkcji – w modelu „security by design” – mówi Piotr Markowicz, dyrektor Strategii i Rozwoju ICT.

Trendy w cyberprzestrzeni wg CERT Orange Polska

Jak wynika z Raportu CERT Orange Polska, wojna w cyberprzestrzeni towarzysząca działaniom zbrojnym w Ukrainie przejawiała się zalewem dezinformacji, a także tym, że żądanie okupu przestało być nieodłącznym elementem ataków wykradających dane. Ich celem w wielu przypadkach stała się kompromitacja lub trwałe uszkodzenie atakowanego celu, a nie finanse.

Zjawiska, które zdaniem ekspertów CERT Orange Polska będą się rozwijać w przyszłości to m.in. dalsze doskonalenie sztucznej inteligencji w wymiarze głosu, wykorzystywane do phishingu oraz spoofingu, czy wzrost skali ataków na infrastrukturę 5G i urządzenia IoT. CERT Orange Polska przewiduje, że sztuczna inteligencja oprócz pozytywnych aspektów dla cywilizacji stanowić będzie też zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kolejny możliwy trend to coraz większy udział losowych, nieprzewidywalnych domen w socjotechnicznych atakach na użytkowników. Eksperci obserwują również więcej aktywności w dziedzinie edukacji i chęci przeprowadzania szkoleń zarówno wśród użytkowników indywidualnych, ale także firm.

Bądź bezpieczny i reaguj

Warto śledzić aktualności i ostrzeżenia na stronach CERT Orange Polska, na Twitterze @CERT_OPL, a także w każdy czwartek na blogu Orange.  Ważne jest także reagowanie – jeśli otrzymamy wiadomość z linkiem – SMS-em lub na komunikatorze, która zawiera link i wzbudza nasz niepokój czy choćby niepewność lub zauważymy podejrzaną reklamę w mediach społecznościowych, warto przesłać je SMS-em na numer 508 700 900.  Pozwoli to na skuteczniejszą ochronę wielu osób przed oszustwem. Wysłanie wiadomości na 508 700 900 jest darmowe dla klientów usług mobilnych Orange Polska.

Raport do pobrania tu: https://cert.orange.pl/raporty-cert

1 Model VERIS, Vocabulary for Event Recording and incident Sharing; http://veriscommunity.net/


Kontakt dla mediów:

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska
biuro.prasowe@orange.com
Twitter: @RzecznikOrange
Nasz blog: www.biuroprasowe.orange.pl

Mediateka

Udostępnij: CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje najpowszechniejszym oszustwem minionego roku

Informacje prasowe

Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

21 marca 2023

Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany
0

We wrześniu Orange Polska rozpocznie proces wygaszania sieci 3G. W pierwszym etapie wyłączone zostaną nadajniki obsługujące tę sieć w okolicach Piły i Sieradza. Od dziś klienci operatora mogą samodzielnie sprawdzić, czy ich karta SIM i smartfon umożliwiają bezproblemowe przejście na korzystanie z 4G.

Ze względu na postępujące zmiany technologiczne Orange Polska, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rusza w tym roku z wygaszaniem swojej sieci 3G. W zamian operator zapewni dostęp do 4G. Dla użytkowników komórek będzie to oznaczać zwiększony komfort korzystania z telefonu: lepszą jakość połączeń głosowych i sprawniejsze działanie sieci.

Tam, gdzie wyłączane będzie 3G, oprócz sieci 4G, która dzięki refarmingowi pasm pozyskanych z wygaszanej sieci będzie stopniowo ulepszane, dostępne będą również usługi 2G oraz 5G od Orange.

Jak się przygotować?

Pierwszy, pilotażowy etap wyłączania 3G rozpocznie się we wrześniu. Już dziś warto sprawdzić, czy posiadana karta SIM i telefon korzystają z 4G i umożliwiają głosowe połączenia przez mobilny internet, czyli VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.

Klienci korporacyjni również mają dostęp do usługi sprawdzenia karty SIM przez SMS. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie w ich przypadku opiekun klienta biznesowego.

Użytkownicy Orange Flex mogą sprawdzić swoją kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. Jeśli karta SIM wymagać będzie wymiany, wystarczy złożyć takie zlecenie bez wychodzenia z domu, bezpośrednio w aplikacji (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”) – nową kartę bezpłatnie dostarczy kurier.

Dodatkowo, za pomocą strony internetowej www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może od ręki sprawdzić, czy jego smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska.

Co jeśli okaże się, że któryś z tych elementów wymaga wymiany? Warto pomyśleć o tym już dziś. Starsze karty SIM można bezpłatnie wymienić w każdym salonie Orange Polska. Użytkownicy nju mobile mogą bezpłatnie wymienić kartę SIM przez formularz po zalogowaniu na swoje konto lub przez infolinię (*610). Jeśli zaś chodzi o smartfony, wszystkie urządzenia w aktualnej ofercie operatora posiadają funkcję VoLTE. Dotyczy to również smartfonów odnowionych, dostępnych w bardzo dobrych cenach. Wymieniając telefon warto przynieść do salonu stary model – Orange przyjmie go i przekaże do bezpiecznego recyklingu lub utylizacji. W przypadku nowszych urządzeń, które wymagają jednak wymiany, konsultanci sprawdzą, czy dostępna będzie opcja odkupu, dzięki której można zyskać bon za zakup nowego telefonu.

Start już we wrześniu

Proces wygaszania sieci 3G od Orange w Polsce rozpocznie się w drugiej połowie września. W pierwszej kolejności obejmie powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański oraz złotowski i częściowo pilski i wałecki.

Orange-wyłącza-3G

Następnie, w październiku, 3G zostanie wyłączone na pozostałym obszarze powiatów pilskiego i wałeckiego oraz w powiatach: sieradzkim, zduńskowolskim, łaskim, poddębickim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim i wągrowieckim. To początek działań Orange Polska, które umożliwią klientom przejście z 3G do 4G. Kolejny etap prac przewidziany jest na 2024 rok. Operator planuje, że wygaszanie 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 r.

Mediateka

Udostępnij: Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej