circular economy

Dajmy drugie życie telefonom. To dziecinnie proste!

Do produkcji telefonu o wadze ok. 120 gram potrzeba aż 70 kg surowców, w tym m.in. plastiku, miedzi i szkła. Warto zdawać sobie z tego sprawę, kiedy Wasz stary smartfon ląduje bezużyteczny w szufladzie. Jedną z recept na taką rzeczywistość jest korzystanie z dobrodziejstw gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Jej istotą jest racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych …

Dajmy drugie życie telefonom. To dziecinnie proste! Read More »

Ilustracja gospodarki obiegu zamkniętego - wykres w postaci koła. Proces zaczyna się od pozyskania z zewnątrz surowców, które wchodzą do cyklu kołowego, który składa się etapów – projekt, produkcja i przetwarzanie, dystrybucja, konsumpcja i ponowne wykorzystanie oraz naprawa, zbiórka, recykling łącząc się z pierwszym etapem projektowania, itp. Tylko część odpadów, które nie mogą być przetworzone – odpady resztkowe wychodzą z cyklu kołowego na zew.

Porozmawiajmy o circular economy

Circular economy (CE) – gospodarka cyrkularna, czy inaczej gospodarka obiegu zamkniętego, to pojęcie coraz częściej pojawiające się w dyskusji o wpływie firm na otoczenie i w polityce gospodarczej Komisji Europejskiej. Koncepcja ta zakłada przejście od modelu liniowego gospodarki (produkcja – użycie – wyrzucanie) do modelu cyrkularnego, w którym odpady stają się zasobem do dalszego wykorzystania …

Porozmawiajmy o circular economy Read More »

Scroll to Top