Odzyskiwanie z rynku i recykling telefonów komórkowych to jedno z działań, które podejmujemy, aby zrealizować nasze cele klimatyczne. Kolejną ważną inicjatywą ograniczającą wpływ firmy na środowisko jest dawanie drugie życia stacjonarnym modemom i dekoderom. Co roku odnawiamy i przekazujemy do ponownego użytkowania aż do pół miliona takich urządzeń.
Gospodarka dzielenia się to wykorzystywanie produktu bez posiadania go na własność. W Orange z powodzeniem stosujemy od lat ten model, udostępniając urządzenia multimedialne na czas świadczenia usług. Modemy i dekodery są dzierżawione, a po wygaśnięciu umowy sprzęt wraca do nas. Następnie poddajemy go odnowie w wyspecjalizowanym centrum. Dzięki temu wygląda, a co ważniejsze działa „jak nowy”.
Eko-efektywna odnowa
Proces odnowy składa się z kilku etapów: testy, aktualizacja oprogramowania, czyszczenie, kontrola jakości i pakowanie. Wszystkie komponenty zwrócone z urządzeniem tzn. kable, piloty, zasilacze również poddajemy testom i czyścimy. Jedynie brakujące elementy zostają uzupełnione nowymi. Recyklingowi poddajemy również kartony, w których zwracane są urządzenia.
Takie działanie pozwala ograniczyć produkcję nowych urządzeń, których wytworzenie oznaczałoby emisję gazów do atmosfery oraz zużycie setek ton surowców naturalnych. Dzięki wykorzystaniu własnych linii produkcyjnych lepiej kontrolujemy jakość pracy, jednocześnie zwiększając eko-efektywność, aby niekorzystny wpływ na środowisko podczas wszystkich faz cyklu życia produktu był jak najmniejszy.
Pomaga nam też być zawsze na bieżąco z wiedzą techniczną o urządzeniach, które przekazujemy do użytkowania klientom. Podczas szczegółowych testów eliminujemy ewentualne usterki, zapewniając wyższą sprawność, a także dopasowujemy je do wymagań użytkowników, co przekłada się na ich wyższą satysfakcję.
Projekt odnowy wymagał wdrożenia procedur gwarantujących odzyskanie urządzeń od klientów po wygaśnięciu usługi. Blisko 100% urządzeń wraca od naszych klientów. Dzięki przyjętemu modelowi klient nie musi zastanawiać się co zrobić ze zużytym urządzeniem, nie zalega mu w domu, nie ma też ryzyka, że wyląduje na śmietniku. Odnowiony sprzęt służy wielokrotnie, co wydłuża jego cykl życia.
Dbamy również o opakowania, w których urządzenia trafiają do klientów. Pozbyliśmy się zbędnych plastikowych folii wewnątrz opakowania. Optymalizujemy wykorzystywane surowców w procesie produkcji m.in. dopasowując przestrzeń opakowania do wielkości urządzenia, żeby unikać pustych miejsc. A te, które są wolne, wykorzystujemy do komunikacji o produkcie. Staramy się stosować surowce przyjazne dla środowiska np. karton ze zrównoważonych upraw leśnych i farby roślinne.
Orange liderem obiegu zamkniętego
Nasze działania na rzecz recyklingu, odnowy i ponownego udostępnienia urządzeń zostały docenione w konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii „Przedsiębiorcy”. Konkurs ma na celu promowanie firm, wdrażających rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).
Dzięki naszym działaniom na rzecz gospodarki obiegu zamkniętemu znaleźliśmy się ponadto w gronie uczestników pierwszej edycji programu Climate Leadership realizowanego przez Centrum UNEP- Grid Warszawa i UN Environment.
