Odpowiedzialny biznes

Młodzi rozmawiają o internecie

21 czerwca 2023

Młodzi rozmawiają o internecie

Cyberprzemoc, hejt, niebezpieczne treści. To wszystko dzieje się w sieci i z takimi zjawiskami często kojarzymy aktywności młodych ludzi. Tymczasem okazuje się, że robią w sieci tez duuużo dobrego! I inspirują do tego innych. Takim wydarzeniem jest Digital Youth Forum. To dawka wiedzy oraz ciekawych wystąpień o tym, jak młodzi za pomocą internetu mogą zmieniac świat na lepsze. Obejrzyjcie transmisję i pokażcie ją swoim dzieciom.

Takim wydarzeniom lubimy patronować. Digital Youth Forum (DYF) co roku przyciąga dziesiątki tysięcy widzów. W tym roku 700 osób w realu w Warszawie oraz ponad 500 klas ze szkół z całej Polski, które śledziły transmisję online. Wierzę, że ta konferencja jest dla nich ważnym przeżyciem, dawką ogromnej inspiracji do tego, żeby w świecie pełnym technologii dbać o siebie i myśleć o innych.

Były wątki o cyfrowej higienie, o aktywizmie, o sztucznej inteligencji. Nie zabrakło tematów związanych z kryzysem zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Bo na DYF mówi się o tym, co ważne dla młodych. Tego dnia odbyła się tez premiera świetnego filmu „Dopamina”, o którym jeszcze wspomnę.

Digital Youth Forum 2023

Pamela Krzypkowska – specjalistka w obszarze sztucznej inteligencji – mówiła o tym, jak AI wpływa na nasze życie codzienne i jakie daje nam możliwości – w szkole, w domu i w codziennych zadaniach. Martyna Kaczmarek – działaczka społeczna promująca idee ciałopozytywności, która mówiła, jak akceptować własne ciało i odnaleźć wewnętrzny spokój, pozostawiając widzów z refleksją: „czy ciało jest tylko na lato czy może na lata”? Z kolei Tomasz Bilicki – pedagog, psychoterapeuta, interwent kryzysowy oraz nauczyciel, poruszył temat rówieśniczej interwencji kryzysowej online. Opowiedział, jak dzięki internetowi można uratować komuś życie.

Wspominam tylko część wystąpień, ale DYF to naprawdę o wiele więcej ciekawych wątków.  Całość wydarzenia możecie zobaczyć na YouTube. Jeśli macie dzieci w wieku 13-17, to najlepiej wspólnie z nimi. Gorąco polecam. 

Digital Youth Forum organizuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a Fundacja Orange jest partnerem głównym wydarzenia.

Dopamina działa

Młodzież żyje w czasach nieustannie pikających powiadomień, presji na lajki, reakcje, wiadomości, wśród zalewu newsów każdego dnia. Technologie niosą za sobą wiele zagrożeń, których młode osoby często nie widzą, nie rozumieją lub niestety – których nie potrafią udźwignąć. Cyberprzemoc, hejt, wykluczenie z grupy rówieśniczej, brak higieny cyfrowej, ciągła presja bycia online – z wszystkim tym muszą nauczyć się sobie radzić. Często niestety bez wsparcia dorosłych, którzy również są zagubieni wobec tych zjawisk.

„Chodzi o to, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas” – to przekaz, który niesie film Dopamina”. Swoją premierę miał właśnie na DYF. W centrum stawia doświadczenie nastoletnich użytkowników mediów społecznościowych i ich językiem opowiada o tym, z czym mierzą się młodzi w sieci.

Daje też zastrzyk konkretnej wiedzy (naukowej) o tym, co dzieje się z mózgiem, kiedy napływają nowe newsy i powiadomienia i dlaczego tak kusi, aby odpowiadać na każde z nich. To oczywiście „zasługa” dopaminy, a każde powiadomienie powoduje jej „strzał”.  

Film porusza też takie zagadnienia jak profilowanie treści w sieci czy toksyczne relacje online, przy jednoczesnym unikaniu jednostronnej narracji o szkodliwości nowych technologii. Usłyszymy w nim wypowiedzi młodych bohaterów, którzy mówią o idealizacji życia w mediach społecznościowych, porównywaniu się z innymi, uzależnieniu od telefonu, czy toksycznych relacjach online, ale i o tym, jak ważną funkcję internet pełni w ich życiu i jak starają się korzystać z niego świadomie i z umiarem.

Film „Dopamina” możecie obejrzeć na YouTube. Polecamy wspólnej refleksji – może w klasie? Materiał idealny na ostatnie lekcje roku szkolnego przed rozpoczęciem wakacji, podczas których niestety czas spędzony online będzie pewnie intensywniejszy i dłuższy. Uważajmy na tę „pułapkę” i korzystajmy ze smartfonów „z głową”! 

Prawa dziecka w środowisku cyfrowym

O tym, co jeszcze mówią młodzi o życiu w świecie pełnym technologii, możecie poczytać w naszym raporcie „Dojrzeć do praw”– z monitoringu poszanowania praw i podmiotowości dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego. Jeden z jego rozdziałów poświęcony jest wynikom badań jakościowych z dziećmi i młodzieżą.

Badani i badane mają poczucie, że dla dorosłych bezpieczeństwo w sieci to przede wszystkim chronienie danych osobowych i konieczność unikania rozmów z nie­znajomymi. To bardzo ważne aspekty, jednak nie dotyczą problemów, które sami młodzi uznają za najbardziej niebezpieczne. W ich odczuciu zdecydowanie większym zagrożeniem są dla nich rówieśnicy:

Kompletnie nie czuję się bezpiecznie w internecie, dla mnie jest tam dużo niebezpieczniej niż na ulicy.* (Olga, 14 lat)

* Cytat pochodzi z badania jakościowego „Dzieci i młodzież o swoim cyfrowym świecie” opublikowanego w raporcie „Dojrzeć do praw. Raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego. Edycja I (2023)”. W wywiadach i focusach udział wzięły dzieci w wieku 11–17 lat z małych, średnich i dużych miejscowości na terenie całej Polski.

Młodzi mówią o tym, że największym zagrożeniem jest dla nich to, że mogą być nagrani, sfotografowani i materiał z ich udziałem dostanie się do sieci poza ich kontrolą, powodując kpiny. Mówią też o tym, dlaczego tak intensywnie „siedzą” online, dlaczego potrzebują być ciągle na bieżąco. To dla nich ważne, a jednocześnie męczące. Odpowiadają na pytania, czy to, jak próbują pomagać im dorośli, jest dla nich rzeczywiście wsparciem… Gorąco polecam lekturę całego raportu.

Zarówno DYF, jak i nasz raport „Dojrzeć do praw”, oddaje głos młodym, bo to właśnie dzieci i młodzież są ekspertami i ekspertkami w obszarze swoich doświadczeń. Warto ich słuchać i…usłyszeć, żeby lepiej ich rozumieć i wspierać. Szczególnie w obliczu wielu nowych zjawisk, których my – jako dorośli – także dopiero się uczymy.

Współczesne technologie i cyfrowa rzeczywistość stawiają wie­le wyzwań przed KAŻDYM – dorosłymi, rodzicami, a także dziećmi i młodzieżą. Istotne jednak, aby korzystać z nich w sposób bezpieczny i rozwijający – świadomie i z umiarem. A także mieć otwartość na rozmowę i uczenie się od siebie nawzajem. Bardzo do tego zachęcam.


Udostępnij: Młodzi rozmawiają o internecie

Odpowiedzialny biznes

W internecie rządzi młodość?

26 maja 2021

W internecie rządzi młodość?

Już 5 000 osób zapisało się na Digital Youth Forum. Cieszy nas, że młodzi ludzie interesują się tym, jak korzystać z nowoczesnych technologii i interenetu w sposób wartościowy i na rzecz lepszego świata. Tu dostaną mnóstwo inspiracji. Wydarzenie już 10 czerwca, online. Fundacja Orange partnerem.

Digital Youth Forum (#DYF) co roku towarzyszy niezwykły duch młodości i chęci zmiany świata na lepsze. Wiem, że brzmi to może górnolotnie. Ale byłam tam nie raz i tej atmosfery nie da się zapomnieć. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że to zaszczyt być partnerem tego wydarzenia, bo tu jest po prostu zawsze…ciekawie i różnorodnie. Potwierdza to wynik zeszłorocznej edycji online, w której wzięło udział aż 20 000 uczniów.

Głos i scenę #DYF oddajemy głównie młodym. To oni opowiadają, co mądrego można robić w sieci, jak rozwijać swoje pasje, kompetencje i …pomagać sobie, innym, planecie. Inspirują ich też dorośli. W poprzednich edycjach byli z nami m.in. ks. Boniecki, Maciek Budzich, Paulina Mikuła, Przemek Staroń czy Izabela Jąderek. Zobaczcie sami TUTAJ. Organizatorem tej imprezy jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. My – partnerem głównym.

#DYF kierujemy do młodzieży z klas 7-8 i szkół średnich. Transmitujemy forum w sieci, aby docierać do szkół i zachęcać do udziału w nim w ramach zajęć zdalnych. Ale odtworzyć można je będzie w każdej chwili.

Digital Youth Forum 2021

Co przygotowaliśmy w tym roku? Startujemy w czwartek 10 czerwca o 9.00. Transmisja wydarzenia będzie na stronie projektu digitalyouth.pl , dostosowana także do potrzeb osób niesłyszących. W tym roku wystąpienia i prezentacje przeplatane będą przerwami na krótkie dyskusje na forum klasy, na udział w konkursach towarzyszących, czy po prostu odpoczynek od ekranu.

Wśród prelegentów m.in. Michał Rogalski, twórca jednej z większych publicznie dostępnych baz danych o epidemii koronawirusa w Polsce,  przedstawiciele kampanii społecznej „Pokaż to” o nauce Polskiego Języka Migowego,  Zuzanna Korcz – popularyzatorka edukacji obywatelskiej, Hania Sywula – twórczyni psychologicznego kanału Hania Es. Nie zabraknie też rozmów o przyszłości w dobie pandemii. I o różnorodności.

Rejestracji na DYF dokonuje nauczyciel lub nauczycielka na stronie projektu. Udział jest, oczywiście, bezpłatny. Wszystkie zarejestrowane szkoły otrzymają certyfikat udziału w DYF 2021.

DYF_Fundacja Orange

Możecie zobaczyć też, jak było w edycji 2020 tutaj.

Warto trzymać z młodymi i z mądrymi 🙂

Jeśli szukacie sposobów na to, jak „przemycać” wartościowe treści Waszym nastolatkom, jak skłonić ich do refleksji, to zaproście ich na #DYF2021. Ba, sami oglądajcie! Gorąco zapraszamy.

Partnerujemy temu wydarzeniu, bo chcemy zadbać o to, żeby młodzi ludzie korzystali z technologii „z głową”, z pomysłem, z myślą o swojej przyszłości i z poszanowaniem też pewnych granic. Chcemy inspirować ich do refleksji nad ich własnym światem, który pełen jest internetowych pokus i cyfrowych gadżetów.

Partnerujemy też tej imprezie, bo… organizuje ją Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, z którą od lat współpracujemy w tematach związanych z cyfrową edukacją i bezpieczeństwem dzieci w internecie. Fundacja niesie pomoc dzieciom krzywdzonym, wspiera dorosłych – rodziców, profesjonalistów, nauczycieli w mądrym dbaniu o rozwój dzieci. Właśnie obchodzi 30-lecie swojej działalności i z tej okazji, jeszcze raz, życzymy jej wielu pomyślnych projektów i powodzenia w tej pięknej społecznej misji.

Udostępnij: W internecie rządzi młodość?

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej