Od dzisiaj (18 lutego) mamy w ofercie unikatowe na polskim rynku rozwiązanie, Ekstra Sygnał. Dzięki niemu mobilna sieć Orange dotrze wszędzie tam, gdzie do tej pory nie można było skorzystać z 3G: do budynków z grubymi murami, kafejek i zakładów usługowych w piwnicach, nowoczesnych budynków, których kształt uniemożliwia dotarcie sygnału GSM oraz miejsc położonych na granicy zasięgu 3G. W jaki sposób? Dzięki femtokomórkom.
Zasięg wytwarzany przez femtokomórkę działa podobnie do zasięgu sieci WiFi. Rozwiązanie opiera się na technologii Small Cells, w skład której wchodzą dwa komponenty: rzeczona femtokomórka, czyli niewielki nadajnik telefonii komórkowej, który zapewnia dostęp do sieci 3G, instalowany u klienta oraz kontroler znajdujący się w sieci operatora.

Do uruchomienia usługi potrzebne jest gniazdko elektryczne (220V) oraz dostęp do przewodowego Internetu o minimalnej przepustowości łącza 1 Mb/s pobieranie i 512 Kb/s wysyłanie. Femtokomórka jest podłączana do prądu oraz do modemu lub routera użytkownika i łącząc się z siecią Orange generuje zasięg 3G przy użyciu licencjonowanej częstotliwości.
Z sygnału generowanego przez femtokomórkę mogą korzystać wszyscy użytkownicy sieci Orange, którzy korzystają z telefonu lub tabletu obsługującego technologię 3G. W strefie zasięgu można korzystać ze standardowych usług: prowadzić rozmowy telefoniczne, wysyłać SMS-y/MMS-y, przesyłać dane itp. (uwaga: połączenia głosowe mają priorytet przed transmisją danych).
Jedna femtokomórka może obsłużyć jednocześnie cztery rozmowy głosowe. Klient, czyli właściciel urządzenia może zdefiniować numery, które są traktowane priorytetowo (pozostałe mogą korzystać z połączenia w miarę dostępności) lub ustanowić tryb otwarty, czyli pozwalać użytkownikom na łączenie się z siecią na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. W tym pierwszym trybie numer uprzywilejowany może wykonać połączenie, nawet jeśli femtokomórka jest zajęta przez połączenia spoza listy priorytetowej – numer bez priorytetu zostaje wówczas „przerzucony” na sieć macro 3G. Tak samo stanie się po wyjściu z zasięgu urządzenia.
Co sądzicie o naszym rozwiązaniu?
PS. Jeśli macie pytania dotyczące rozwiązania, jak i samej technologii, zachęcam do zadawania ich w komentarzach. Nasi eksperci, którzy pracowali nad stworzeniem usługi chętnie na nie odpowiedzą.