Odpowiedzialny biznes

Akademia Orange już po raz drugi!

29 grudnia 2010

Akademia Orange już po raz drugi!

Już od stycznia 2011 ruszy realizacja 42 projektów edukacji kulturalnej, które otrzymały granty w ramach programu Akademia Orange. W II edycji dzieci i młodzież będą tworzyć muzykę w oparciu o techniki cyfrowe, przygotują gry edukacyjne, interaktywne mapy regionów, wideo dokumentacje, przeprowadzą eksperymenty artystyczne, zapoznają się z kulturą dalekiego wschodu. Łączna pula dofinansowania od Fundacji Orange wynosi podobnie jak w ubiegłym roku 1,5 mln złotych.

Nagrodzone w II edycji projekty, które możecie zobaczyć tu, skierowane są m.in. do dzieci niepełnosprawnych, niewidomych, pochodzących z ubogich regionów i dzielnic, do wychowanków domów dziecka czy zakładów poprawczych. Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, wydarzeniach kulturalnych i tworzenie materiałów, mają okazję poznawać otaczający świat, integrować się z grupą, a także uwierzyć we własne możliwości. Wszystkie projekty będą realizowane w partnerstwach. Program promuje także idee Creative Commons pozwalające twórcom, autorom i pomysłodawcom różnorodnych rozwiązań zachować pewne prawa autorskie i jednocześnie podzielić się swoją twórczością, pomysłami oraz wypracowanymi w trakcie trwania projektów materiałami edukacyjnymi.

Przedszkole Mediow_fot KKondratczyk.JPG

Poprzednia edycja Akademii Orange, trwająca od października 2009 do czerwca 2010, przyniosła znakomite efekty: 78 organizacji zrealizowało 38 projektów edukacyjnych w 12 województwach, w których uczestniczyło ponad 4 tys. dzieci i młodzieży. Zapis filmowy z procesu tworzenia jednego z zeszłorocznych projektów: cyklu edukacyjnego WYDARZENIA Toruńskiego Forum Twórców i Animatorów Kultury zrealizowanego we współpracy z warszawską Zachętą możecie zobaczyć tu, a nasz materiał wideo o nim  tu.  W ramach I edycji Akademii Orange został utworzony portal http://www.akademiaorange.pl/ zawierający filmy, zdjęcia, materiały edukacyjne, opisy działań, scenariusze zajęć i lekcji związane z projektami. Tegorocznym laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! A na wiosnę z pewnością z kamerą odwiedzimy autorów jednego ze zwycięskich projektów.

Udostępnij: Akademia Orange już po raz drugi!

Informacje prasowe

Dzieci i młodzież w roli uczestników i twórców kultury – wyniki II edycji Akademii Orange

23 grudnia 2010

Dzieci i młodzież w roli uczestników i twórców kultury – wyniki II edycji Akademii Orange

Już od stycznia 2011 ruszy realizacja 42 projektów edukacji kulturalnej, które otrzymały granty w ramach programu Akademia Orange. W II edycji dzieci i młodzież będą tworzyć muzykę w oparciu o techniki cyfrowe, przygotują gry edukacyjne, interaktywne mapy regionów, wideo dokumentacje, przeprowadzą eksperymenty artystyczne, zapoznają się z kulturą dalekiego wschodu. Łączna pula dofinansowania od Fundacji Orange wynosi 1,5 mln złotych. Patronem medialnym Programu jest portal organizacji pozarządowych NGO.pl

Fundacja Orange wierzy, że kultura łączy ludzi, rozwija kreatywność, poszerza horyzonty oraz uczy otwartości na innych. Aby skutecznie zachęcić współczesną młodzież do uczestnictwa i tworzenia kultury, warto pokazywać, że internet i nowoczesne technologie mogą być nie tylko rozrywką, ale także narzędziem do zdobywania wiedzy i pokonywania barier społecznych. Dlatego właśnie w 2009 roku powstał program Akademia Orange, który koncentruje się na nowoczesnej edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, aby wspierać nowatorskie działania organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i instytucji kultury (teatry, galerie, muzea, biblioteki, etc.) z całego kraju.

Nagrodzone w II edycji projekty skierowane są m.in. do dzieci niepełnosprawnych, niewidomych, pochodzących z ubogich regionów i dzielnic, do wychowanków domów dziecka czy zakładów poprawczych. Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, wydarzeniach kulturalnych i tworzenie materiałów, mają okazję poznawać otaczający świat, integrować się z grupą, a także uwierzyć we własne możliwości. Wszystkie projekty będą realizowane w partnerstwach. Program promuje także idee Creative Commons pozwalające twórcom, autorom i pomysłodawcom różnorodnych rozwiązań zachować pewne prawa autorskie i jednocześnie podzielić się swoją twórczością, pomysłami oraz wypracowanymi w trakcie trwania projektów materiałami edukacyjnymi.

Łącznie w II edycji zgłoszonych zostało 461 projektów. Zwycięskie inicjatywy wyłoniła Kapituła Akademii Orange, w skład której wchodzą uznane autorytety świata edukacji, nowych technologii, kultury i mediów: prof. dr hab. Barbara Fatyga – antropolog kultury, Jacek Michałowski – psycholog, szef Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Krukowski – historyk sztuki, menadżer kultury, wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, Edwin Bendyk – dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski – socjolog, koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange.

Kapituła premiowała projekty, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom. Istotnym kryterium było również nawiązanie partnerstwa z inną organizacją oraz zastosowanie nowoczesnych technologii w proponowanych działaniach. Projekty II edycji będą realizowane w pierwszej połowie 2011 r.

Projekty będą realizowane w całej Polsce. Najwięcej pochodzi z województwa mazowieckiego (14), małopolskiego i śląskiego (po 6).

Poprzednia edycja Akademii Orange, trwająca od października 2009 do czerwca 2010, przyniosła znakomite efekty: 78 organizacji zrealizowało 38 projektów edukacyjnych w 12 województwach, w których uczestniczyło ponad 4 tys. dzieci i młodzieży. W ramach I edycji Akademii Orange został utworzony portal www.akademiaorange.pl zawierający filmy, zdjęcia, materiały edukacyjne, opisy działań, scenariusze zajęć i lekcji związane z projektami.

Fundacja Orange

Fundacja Orange, stworzona w 2005 roku przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (Orange) pod nazwą Fundacja Grupy TP, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym prowadząc autorskie programy lub wspierając wartościowe działania innych organizacji pozarządowych w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, ochrony zdrowia, krzewienia kultury, pielęgnowania i ochrony dziedzictwa narodowego. Fundacja Orange dąży do tego, aby wprowadzać pozytywne zmiany w życie jej beneficjentów.

We wszystkie działania Fundacji angażują się wolontariusze Grupy TP. Głównymi Programami Fundacji Orange są: „Akademia Orange”, „Dźwięki Marzeń”, „Edukacja z Internetem”, „Szkoła bez przemocy”, „Telefon do Mamy”, „Akademia Orange dla bibliotek” i program wolontariatu pracowniczego „w trosce o innych”

Więcej informacji udziela:

Antonina Bojanowska, Koordynator ds. Komunikacji Programów, Fundacja Orange

Tel. (22) 844 58 98, E-mail: antonina.bojanowska@orange-tp.com

 

Krzysztof Rykowski, Koordynator ds. Komunikacji i Wydarzeń Specjalnych, Fundacja Orange

Tel. (22) 844 60 65, E-mail: krzysztof.rykowski@orange-tp.com

Udostępnij: Dzieci i młodzież w roli uczestników i twórców kultury – wyniki II edycji Akademii Orange

Informacje prasowe

Rusza II edycja Akademii Orange

24 września 2010

Rusza II edycja Akademii Orange

Fundacja Orange ogłasza II edycję ogólnopolskiego programu grantowego – Akademia Orange. Jego celem jest propagowanie nowoczesnej edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Do 26 października można zgłaszać kreatywne i innowacyjne projekty edukacyjne. Organizacje, których propozycje działań zostaną najwyżej ocenione, otrzymają na ich realizację granty do 50 tysięcy złotych. Łączna pula grantów to 1,5 mln złotych.

Fundacja Orange wspiera realizację projektów, które w kreatywny sposób budują umiejętności społeczne dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałają wykluczeniom. Premiowane będą inicjatywy wykorzystujące nowatorskie narzędzia i metody nauczania. Wszystkie projekty zgłaszane do Akademii Orange muszą być realizowane w partnerstwach. Program promuje także idee Creative Commons pozwalające twórcom różnorodnych rozwiązań zachować pewne prawa autorskie i jednocześnie podzielić się swoją twórczością, pomysłami oraz wypracowanymi w trakcie trwania projektów materiałami edukacyjnymi.

O grant na projekt z zakresu edukacji kulturalnej mogą ubiegać się zarówno organizacje pozarządowe, instytucje kultury (teatry, galerie, muzea, biblioteki, etc), jak i placówki oświatowe. Wszystkie dokumenty niezbędne do wzięcia udziału w Programie są dostępne na stronie Fundacji Orange: www.fundacja.orange.pl. Tam też znajduje się prosty formularz, który należy przesłać do Fundacji do 26 października 2010. Ogłoszenie wyników nastąpi w grudniu. Organizacje będą zrealizować swoje projekty do końca maja 2011 r.

Wnioski oceni Kapituła Akademii Orange, w której pracach biorą udział uznane autorytety świata edukacji, nowych technologii, kultury i mediów: prof. dr hab. Barbara Fatyga, antropolog kultury, Jacek Michałowski, psycholog i szef Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Krukowski, historyk sztuki, menadżer kultury i wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska, reżyser filmowy, Edwin Bendyk, dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski, socjolog, koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.

Pierwsza edycja Akademii Orange przyniosła znakomite efekty. W 12 województwach 78 organizacji zrealizowało 38 projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 4 tys. dzieci i młodzieży. Wśród nich znalazły się projekty edukacji regionalnej poprzez gry miejskie, hip-hopowe warsztaty akustyczne czy streetartowe rewitalizacje osiedli. Projekty wspierały m.in. integrację dzieci niepełnosprawnych z ich zdrowymi rówieśnikami przez wspólne zajęcia teatralne oraz pokazywały, że nowe media mogą pomóc w przełamywaniu barier społecznych.

Powstał też specjalny portal www.akademiaoragne.pl, gdzie umieszczane są filmy, zdjęcia, materiały edukacyjne, opisy działań, scenariusze zajęć i lekcji związane z projektami. W zamierzeniu Fundacji strona Akademii Orange stanie się portalem społecznościowym, na którym prezentowane będą dobre praktyki edukacji kulturalnej.

 

Więcej informacji udziela:

Antonina Bojanowska, Koordynator ds. Komunikacji Programów, Fundacja Orange
Tel. (22) 844 58 98, E-mail: antonina.bojanowska@orange-tp.com

Krzysztof Rykowski, Koordynator ds. Komunikacji i Wydarzeń Specjalnych, Fundacja Orange
Tel. (22) 844 6065, E-mail: krzysztof.rykowski@orange-tp.com

Udostępnij: Rusza II edycja Akademii Orange

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej