Innowacje

W pogoni za innowacją – wywiad

15 listopada 2011

W pogoni za innowacją – wywiad

Niedawno pisalam o wywiadzie, jakiego udzielil dyrektor Orange Labs, Krzysztof Kozłowski Rzeczpospolitej (zobacz: Izolacja jest wrogiem twórczego myślenia). Dzisiaj przedstawiam Wam pełen zapis tej rozmowy, dostępny w internetowym serwisie dziennika.

„Innowacje (…) wymagają dobrego pomysłu, wiedzy inżynierskiej i ekonomicznej oraz zdolności sprzedażowych. Potrzeba też dobrego i sprawnego wdrożenia, zdolności optymalnego wykorzystana zasobów, zarządzania projektem. Tylko umiejętnie łącząc wszystkie składniki powstaje coś konkurencyjnego, wartościowego i trwałego.”

Zobacz, co jeszcze powiedział nasz dyrektor: W pogoni za innowacją

Udostępnij: W pogoni za innowacją – wywiad

Innowacje

Izolacja jest wrogiem twórczego myślenia – wywiad z dyrektorem Orange Labs

4 listopada 2011

Izolacja jest wrogiem twórczego myślenia – wywiad z dyrektorem Orange Labs

Czy innowacje są opłacalne i czy rynek jest na nie gotowy? Jak stymulować kreatywność pracowników w firmie? Na te i inne pytania odpowiedział dyrektor Orange Labs, Krzysztof Kozłowski w rozmowie z dziennikarzem Rzeczpospolitej, Łukaszem Dec. Poniżej znajdziecie fragment wywiadu, który ukazał się w dzienniku w dn. 25 października 2011.

Rzeczpospolita: Trudno w warunkach dużego przedsiębiorstwa wyhodować i wdrożyć innowację?

Krzysztof Kozłowski: Kiedy dochodzi do realizacji, wszystkim się wydaje, że to najbardziej oczywista rzecz na świecie. Nikt nie kwestionuje przydatności telefonu z ekranem dotykowym, ale tylko Apple’owi udało się poskładać w jedną funkcjonalną całość dobrze znane technologie i wprowadzić na rynek pod postacią iPhone’a. Takie innowacje budzą zresztą najwięcej emocji, podczas gdy efektywność R&D moim zdaniem jest sumą prostych, praktycznych udogodnień. Na przykład w Grupie TP: optymalizacja klimatyzacji w obiektach telekomunikacyjnych. Mało spektakularna, ale przynosząca konkretne oszczędności kosztów energii elektrycznej.

Trudno jest wydobyć od ludzi pomysły?

Nie. Trudniej jest znaleźć dla nich zastosowanie i przeprowadzić wdrożenie. Inżynierowie, często pracując nad jednym projektem, wpadają na pięć nowych pomysłów. Trzeba je od nich wydobyć i pomóc zamienić we wdrożenie. Kluczem jest rozmowa, stała komunikacja w ośrodku R&D. Dlatego zależy mi na jak najbardziej bezpośrednich kontaktach pomiędzy moimi pracownikami. Walczę z zamkniętymi pomieszczeniami, z długimi korytarzami. Nie wszystko da się zrobić od razu, ale udało się zmienić sposób myślenia pracowników, że drzwi powinny być otwarte. Ja mam swoje otwarte ciągle.

Ludzie myślą praktycznie czy bardziej abstrakcyjnie?

Bardzo praktycznie, ale często ich wiedza i pomysłowość ograniczają się do centrum R&D. Czasem brakuje wiedzy, gdzie to zastosować. Dlatego tak ważne jest, żeby nie zamykać się i ciągle rozmawiać z kolegami z innych pionów przedsiębiorstwa. W naszym przypadku oznacza to pion techniki. Często rozmowa wygląda tak: „mamy taki a taki problem… ale przecież my to dawno już w R&D rozwiązaliśmy!”. Uważam, że udało nam się wytworzyć kulturę komunikacji unikalną na skalę całej Grupy France Telecom, do której należy TP.

Dlaczego?

Nasze kontakty z kolegami z jednostek operacyjnych, mimo że zorganizowane polegają na wielu niesformalizowanych interakcjach. Na całym świecie, w każdej korporacji są tendencje do budowania pionowych silosów izolujących ludzi wewnątrz jednej firmy. My staramy się te silosy burzyć. Koledzy z Francji mówią o tym z uznaniem, a koledzy z Chin z zazdrością, bo tam w ogóle nie ma pionów operacyjnych.

(…)
A jak ocenia pan otwartość swojej grupy na innowacje? Innowacje oznacza zwykle zmianę, a zmian ludzie nie lubią…

Odpowiem trawestując cytat z polskiej komedii: „Polacy bardzo lubią nowości… pod warunkiem, że je dobrze znają”. Na poważnie: innowacja jest zmianą, a zmiana ryzykiem, więc trzeba odwagi, aby je podjąć. Paradoksalnie najłatwiej jest powiedzieć, że nasza konkurencja coś robi, więc my też musimy. Dodatkowo w tak dużej firmie, jak nasza wdrożenie długo trwa. I trudno to przeskoczyć. Ze względu na skale i zobowiązania, jakie  nakłada np. giełda, czy regulator rynku, wdrażanie produktów na rynek trwa długo, mimo że w laboratorium od dawna są technologicznie gotowe.

Jestem ciekawa, jak postrzegacie rolę innowacji w telekomunikacji? Czy jest potrzebna, a jeśli tak, to w jakiej formie? Czekam na Wasze komentarze.

Udostępnij: Izolacja jest wrogiem twórczego myślenia – wywiad z dyrektorem Orange Labs

Innowacje

IPv6 – zapis czatu

9 czerwca 2011

IPv6 – zapis czatu

6 czerwca zgodnie z zapowiedzią odbył się czat poświęcony IPv6. Dla tych z was, którzy w nim nie uczestniczyli, a są zainteresowani tą tematyką, mam zapis czatu. W razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji – możecie zadawać pytania poprzez opcję ‚komentarze’. Miłej lektury 🙂
PS. Zapis jest dostępny również tutaj

<~zielonyyoo> Czy nowa technologia internetowa będzie droższa od aktualnej?
Docelowo nie. Jednak w pierwszej fazie urządzenia obsługujące IPv6 mogą być nieznacznie droższe.

<~Gedeon> Kiedy planowane jest udostępnienie IPv6 nowym i obecnym użytkownikom Neostrady?
Aktualnie w TP trwają intensywne prace nad wdrożeniem nowego protokołu. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale przewidujemy 2012 rok.

<~fan_ip> Zapewne istnieje problem segmentacji przestrzeni adresowej – o ile efektywniej zostanie wykorzystana przestrzeń adresowa w IPv6 w porównaniu z IPv4?
Aktualnie TP posiada klasę 21, a więc prefiksy rozgłaszane przez TP będą spójne. Lepsza polityka zarządzania klasą adresową IPv6 pozwoli na lepszą agregację prefiksów niż w przypadku IPv4.

<~kowalgrz> Jak przygotowani są dostawcy sprzętu dla sieci IPv6? Czy jedynie bramy domowe są wspierane przez dostawców dla dużych ISP? Czy przewiduje się obsługę każdego urządzenia z IPv6?
Aktualnie według naszej wiedzy nie ma na rynku bram domowych wspierających w pełni funkcjonalność IPv6. Aczkolwiek producenci tych urządzeń intensywnie pracują nad udostępnieniem tej funkcjonalności w tym lub w następnym roku.

<~fan_ip> Czy w IPv6 również będzie wykorzystywany mechanizm portów – tj. różne usługi na poszczególnych portach?
Mechanizm portów jest częścią protokołu TCP oraz UDP i jest niezależny od wersji protokołu IP. Dzięki wprowadzeniu IPv6 możliwe będzie zaadresowanie każdego komputera publicznym adresem, również w sieci domowej.

<~kowalgrz> Jak długo będzie trwał proces przejścia z Dual Stacka (IPv4/IPv6) na jedynie IPv6?
Naszym zdaniem przejście tylko na IPv6 w Internecie jest procesem długotrwałym i może zająć nawet kilkanaście lat.

<~JanuszP> Sporo się teraz mówi o Machine To Machine (M2M) i Internet of Things (IoT). Czy ma to związek z planami wprowadzenia IPv6?
Wprowadzenie IPv6 z pewnością wspomoże upowszechnienie wyżej wymienionej technologii z uwagi na bardzo szeroki zakres dostępnych adresów.

<~fan_ip> Czy lepsza polityka zarządzania klasą adresową w IPv6 wynika z przewagi technicznej nad IPv4? Chyba nie? To samo można było robić również w IPv4 – zawsze można lepiej zarządzać!
IPv4 nie było projektowane na taką liczbę użytkowników, jaka jest obecnie w Internecie, w związku z tym nie ma mechanizmów umożliwiających optymalizację, o której mówisz. Wprowadzenie IPv6 umożliwia dużo bardziej efektywne zarządzanie adresami w tak dużej sieci, jaką obecnie jest Internet. Istotnym elementem jest tutaj zaszłość w przydzielaniu adresów IPv4.

<~fan_ip> Jaką wartość dodaną poza zwiększoną przestrzenią adresową daje nam IPv6 w porównaniu z IPv4?
Z pewnością zastosowanie IPv6 pozwala na osiągnięcie większego stopnia bezpieczeństwa z powodu braku możliwości przeskanowania wszystkich dostępnych adresów.

<~Gedeon> Czy TP planuje udział w światowym dniu IPv6 (World IPv6 Day), który wypada 8 czerwca?
Między innymi w Miasteczku Testowym TP części studentów udostępniliśmy możliwość korzystania z Internetu przy wykorzystaniu IPv6. Dzięki temu będą oni mogli w tym szczególnym dniu korzystać z zasobów po protokole IPv6.

<relaks> Czy IPv6 będzie miało jakikolwiek wpływ na rozwój prędkości Internetu? Czy przyczyni się do tego by ją zwiększyć?
Prędkość dostępu do Internetu jest niezależna od rodzaju protokołu IP.

<~Jacek_2> Czy są jakieś plany odnośnie wdrożenia szóstej wersji w części „mobilowej” – Orange. Mam na myśli kliencki, nie core.
Prace nad wprowadzeniem protokołu IPv6 dotyczą wszystkich usług dostępu do Internetu, również usługi mobilne oferowanej przez Orange.

<~Jacek_1> Czy wdrożenie wersji szóstej dotyczy sieci szkieletowej TP i jest niewidoczne dla klientów czy mówimy również o interfejsie klienckim? Czy klient będzie mógł skonfigurować sobie PC pod v6?
W sieci szkieletowej TP protokół IPv6 jest już od 2007. Obecnie pracujemy nad udostępnieniem tego protokołu dla naszych Klientów.

<~neolord> Czy IPv6 będzie dostępne od razu dla wszystkich użytkowników Neostrady czy pierwsi będą użytkownicy z dużych miast, a dopiero potem miasteczek i wsi?
Usługa w jednakowy sposób będzie dostępna dla wszystkich Klientów, niezależnie od lokalizacji.

<Staly_Nick> Po co zmieniacie coś, co działa?
Obecna pula adresów IPv4 zostanie wkrótce wyczerpana. W Europie jest wolnych ok. 70 mln adresów, które wyczerpią się najpóźniej w 2012. Wdrożenie IPv6 umożliwi dalszy rozwój Internetu.

<~kowalgrz> Jeśli w rdzeniu mamy IPv6, to czy użytkownicy nie mogą korzystać z tych samych adresów IPv4 po obu stronach szkieletu? Czy IPv6 w corze to tylko połączenia między urządzeniami?
Adresy IP są niezbędne do zaadresowania urządzeń podłączonych do Internetu. Brak adresów IPv4 spowoduje brak możliwości podłączenia nowych klientów.

<~mig1anc> Czy rozważane są inne sposoby uruchomienia IPv6 niż oparte o PPP?
Tak, pracujemy nad innymi mechanizmami uruchomienia IPv6, np. DHCP.

<~jojo> Kiedy będą dostępne adresy IPv6 dla klientów podłączonych przez FR/ATM lub w technologii GE?
Dla wybranych Klientów biznesowych oferujemy już w tej chwili testowe łącza wykorzystujące IPv6.

<~michał_1> Chce pan powiedzieć ze IPv6 nie działa w DHCP?
Przydzielanie adresów IPv6 za pomocą protokołu DHCPv6 nie jest do końca ustandaryzowane. W związku z tym różne systemy operacyjne mogą się różnie zachowywać.

<~mig1anc> Jak oceniacie Państwo dostępność urządzeń klienckich wspierających IPv6 – mam na myśli CPE terminujące usługi dostępu – DSL czy też Mobile?
Producenci przewidują, że pierwsze urządzenia będą dostępne w 2012 roku.

<~tim_1> Jakie możliwości daje IPv6 w porównaniu do IPv4?
Z punktu widzenia użytkownika końcowego różnica pomiędzy protokołami nie ma praktycznego znaczenia. W przypadku zastosowań typu Machine to Machine dużo większa przestrzeń adresowa ułatwi realizację tego typu usług.

<~michał_1> Nie do końca zgadzam się z odp. pana na pytanie, po co zmieniać coś, co działa, fakt adresy wyczerpują się, jednak spora część adresów jest jeszcze niewykorzystana. Mają je firmy, które przed prowadzaniem technologii jak NAT itp. dostawały całe zakresy adresów, co z tymi wolnymi adresami?
Zarządzanie adresami na poziomie globalnym jest w gestii organizacji takich jak IANA, na które nie mamy żadnego wpływu. Nawet gdyby odzyskano te pule adresowe, to odsunęłoby tylko problem w czasie, ale nie zlikwidowało barier w rozwoju Internetu.

<~tim_1> Czy TP jest gotowa na wprowadzenie IPv6?
W momencie wyczerpania adresów IPv4 będziemy gotowi. Trwają intensywne prace badawczo-rozwojowe nad przygotowaniem infrastruktury TP do wdrożenia IPv6.

Dziękujemy za wszystkie pytania. Do zobaczenia w świecie IPv6.

Udostępnij: IPv6 – zapis czatu

Innowacje

IPv6 – Internet przyszłości, czy wiele hałasu o nic? Wejdź na czat

6 czerwca 2011

IPv6 – Internet przyszłości, czy wiele hałasu o nic? Wejdź na czat

Już w najbliższy wtorek, o godzinie 13:00 zapraszam Was do serwisu Wirtualna Polska na czat z poświęcony IPv6 Wejdź na czat. Krzysztof Kozłowski, dyrektor polskiego Orange Labs oraz Rafał Dziedzic, szef Strategii Architektury Techniki odpowiedzialny za Program IPv6 w Grupie TP odpowiedzą na Wasze pytania związane z tematem IPv6.
Według prognoz ekspertów zbliża się kres dominacji protokołu IPv4, który jest obecnie podstawą komunikacji w Internecie oraz sieciach Intranetowych. Wyczerpywanie się puli wolnych adresów IP w wersji 4 stało się bodźcem do wprowadzenia nowej wersji protokołu internetowego – IPv6 o wielokrotnie większej ilości adresów do wykorzystania. Czołowi dostawcy treści jak Google, Facebook czy Wikipedia udostępniają już swoje serwisy w wersjach wspierających IPv6. Co to oznacza dla Internautów? Jakie nowe możliwości otwiera wdrożenie protokołu IPv6 ? Jakie działania podejmują operatorzy telekomunikacyjni w tym zakresie? O to możecie zapytać już jutro. Zapraszam!

fot. Jupiterimages

Udostępnij: IPv6 – Internet przyszłości, czy wiele hałasu o nic? Wejdź na czat

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej