Innowacje

Robot od Amazon, taksówki powietrzne jak myśliwce F-35

2 października 2021

Robot od Amazon, taksówki powietrzne jak myśliwce F-35

Co piąta osoba kupująca w sieci spotkała się z oszustwem

Jak wynika z badania „Bolączki Polaków podczas zakupów online” przeprowadzonego na zlecenie PayPal w maju br., 19% kupujących w sieci spotkało się z oszustwem, przy czym zazwyczaj dotyczyło ono nieotrzymania zakupionego produktu (68%) lub otrzymania artykułu o niższej wartości (15%).
(dlahandlu.pl)

Badanie dotyczące preferencji klientów operatorów telekomunikacyjnych

Play sprawdził preferencje i zwyczaje użytkowników Internetu w Polsce. Wynika z nich, że nie jesteśmy przywiązani do dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z badania wynika, że dla 98% respondentów ważne jest stabilne połączenie, które zapewnia Internet stacjonarny. Ponadto 90% badanych decydując o zmianie dostawcy internetu stacjonarnego bierze pod uwagę szybkość Internetu, stabilne połączenie i nieograniczony limit danych. 86% twierdzi, że wystarczająca szybkość dla gospodarstwa domowego to ta do 600 Mb/s. Optymalnym zakresem cenowym internetu stacjonarnego wskazywanym przez respondentów jest kwota w przedziale 30-50 zł miesięcznie.
(telepolis.pl)

Amazon zaoferuje pierwszego robota-asystenta, który przyniesie nawet kawę z kuchni

Gigant e-handlu, znany ze swoich inteligentnych głośników Echo i asystenta głosowego Alexa, idzie o krok dalej – chce zaoferować robota o nazwie Astro, który ma być mobilnym elementem smart home. Robot łączy w sobie technologie robotyczne, sztuczną inteligencję, usługi chmurowe, a także funkcje monitoringu domu. Zaprezentowany przez koncern nowy produkt ma kosztować 1 tys. dol.
(rp.pl)

Brytyjczycy pracują nad najcichszą powietrzną taksówką

Trzy brytyjskie firmy współpracują przy projekcie w pełni elektrycznej taksówki powietrznej. Pojazd ma docelowo osiągać prędkość 321 km/h. Taksówka przyszłości nazywa się VA-X4 i opiera się na wielu podobnych rozwiązaniach, których użyto w amerykańskich myśliwcach F-35. Według producentów pojazd jest 100 razy cichszy niż porównywalny śmigłowiec – ma wytwarzać podczas przelotu dźwięk o natężeniu 45 dB (mniej niż zwykła rozmowa).
(gadzetomania.pl)

Amerykańscy naukowcy stworzyli najmniejsze urządzenia latające

Obserwacje nasion roślin pomogły inżynierom z Northwestern University stworzyć najmniejsze latające urządzenia. Prototypy stworzone przez Amerykanów mierzą od 0,4 mm do 40 mm. Największe modele mogą zawierać czujniki umożliwiające pomiary, elektronikę do zapisywania danych albo anteny, dzięki którym urządzenia będą się komunikować ze sobą lub np. ze smartfonem. Jednostki mniejsze od ziaren piasku mogą z kolei zmieniać kolor, reagując na czynniki środowiskowe – np. obecność konkretnych związków chemicznych.
(focus.pl)

 

Udostępnij: Robot od Amazon, taksówki powietrzne jak myśliwce F-35

Innowacje

Farba zamiast klimatyzacji, więcej telefonów premium

25 września 2021

Farba zamiast klimatyzacji, więcej telefonów premium

Rośnie udział telefonów premium w globalnym rynku smartfonów

Według firmy Counterpoint globalny rynek smartfonów premium (czyli 400 dolarów i drożej) w II kw. 2021 r. urósł w porównaniu rok do roku o prawie połowę (46%). Cały rynek smartfonów wrósł znacznie mniej bo o 26%. Udział rynku premium w całym torcie zwiększył się z 21 do 24%. Rynek premium jest zdominowany przez Apple, które ma prawie 60% jego całości. Apple jest liderem tego segmentu we wszystkich regionach – nawet w Chinach.
(źródło: gsmonline.pl)

Czy farba zastąpi klimatyzację?

Naukowcy z Purdue University opracowali farbę, która odbija aż 98,1 proc. promieniowania słonecznego i dodatkowo emituje ciepło w postaci fal podczerwieni, co sprawia, że w niektórych przypadkach może zastąpić klimatyzację. Farba trafiła też do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbielsza, jaką kiedykolwiek stworzono.
(źródło: gadzetomiania.pl)

 

Udostępnij: Farba zamiast klimatyzacji, więcej telefonów premium

Innowacje

Cyfrowi nowicjusze, fala dronów i poufne dane

24 lipca 2021

Cyfrowi nowicjusze, fala dronów i poufne dane

Cyfrowi nowicjusze – nowa grupa klientów online

Według badania McKinsey, w Polsce liczba osób, które skorzystały z co najmniej jednej usługi internetowej wzrosła od początku pandemii z 66 proc. do 78 proc. Przekłada się to na około 3,6 mln nowych użytkowników usług cyfrowych w kraju. Co więcej, ok. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że będzie korzystać z nowych usług w sposób cyfrowy także po zakończeniu pandemii. 60% konsumentów określa się obecnie jako „cyfrowo ciekawych” lub „cyfrowych odkrywców”.

(źródło: dlahandlu.pl)

Niemal co 5 Polak mógł w pandemii przekazać przez telefon poufne dane oszustom


Z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów wynika, że 24 proc. Polaków deklaruje, że w pandemii rozmawiało przez telefon z osobą, która prosiła o podanie m.in. nr PESEL lub danych do logowania w e-bankowości. Aż 18 proc. osób przyznaje, że mogło podać takie informacje oszustom. Najczęściej oszuści podawali się za pracowników banków. Pamiętajcie, wakacje to czas odpoczynku, ale dla tych, co mają złe intencje to żniwa. Co ciekawe, coraz ostrożniejsze są osoby starsze. Dane do logowania w banku najczęściej przekazały osoby między 18 a 24 rokiem życia.

(źródło: wirtualnemedia.pl)

Flota dronów zapewni bezpieczeństwo w Dubaju

Władze Dubaju wdrażają nowy system oparty na flocie dronów, który będzie reagował 5 razy szybciej, niż służby ratunkowe. W Dubaju drony udzielą pomocy w zaledwie minutę. Dubajska policja i służby ratunkowe chcą wykorzystać potencjał drzemiący w załogowych i bezzałogowych pojazdach latających. Władze planują rozmieścić w różnych częściach metropolii specjalne bazy, z których będą startowały drony.

Czy to przyszłość ratownictwa medycznego, jak myślisz Pablo?

(źródło: geekweek.pl)

Udostępnij: Cyfrowi nowicjusze, fala dronów i poufne dane

Innowacje

Okna perowskitowe, elektryczne samoloty kurierskie i inne

29 maja 2021

Okna perowskitowe, elektryczne samoloty kurierskie i inne

Okna przyszłości – chronią i ładują energią

Dzisiaj może skromnie z ilością za to mam newsa, o którym może jeszcze nie słyszeliście. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o otwarciu w Polsce pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych. Są to nowatorskie ogniwa słoneczne. To innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez polski startup Saule Technologies może być wykorzystywane na Ziemi a także w kosmosie. Zastosowanie mogą znaleźć zarówno na etykietach cenowych, jak i fasadach budynków czy satelitach. Ta tania metoda wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów z pewnością zrewolucjonizuje świat pozyskiwania energii słonecznej.

Naukowcom US Department of Energy’s National Renewable Energy Laboratory (NREL) już udało się stworzyć tzw. fotowoltaikę termochromiczną. W efekcie uzyskali okna, które nie tylko zmieniają kolor po podgrzaniu, czyli pozwalają odciąć się od zbytniego promieniowania słonecznego w letnie dni i oszczędzić na ogrzewaniu, ale i potrafią pozyskiwać energię z tego promieniowania. Okna są wykonane z cienkiej warstwy właśnie perowskitu. To może się okazać przyszłością paneli słonecznych.

Źródło: geekweek.pl

Elektryczne samoloty kurierskie

Amazon bardzo poważnie podchodzi do tematu swoich założeń klimatycznych i podejmuje kolejne kroki, aby ich dostawy odbywały się w sposób bardziej ekologiczny. Firma jako lider segmentu e-commerce wykonuje ich mnóstwo, więc ślad węglowy jest znaczny. Gigant zainwestował w firmę Beta Technologies, producenta elektrycznych samolotów, którego pojazdy eVTOL Alia mogłyby znacząco ułatwić Amazonowi osiągnięcie celu neutralności węglowej do 2040 roku. Wcześniej zainwestował już w zasilane wodorem samoloty ZeroAvia i neutralne paliwowo Infinium. Elektryczne samoloty umożliwiają pionowy start i lądowanie, a to znacznie ułatwia zarządzanie nimi w warunkach miejskich.

Źródło: geekweek.pl

Stacjonarny Google Store

Google Store, który już latem otworzy się na Manhattanie, pozwoli klientom dokładnie obejrzeć i przetestować produkty firmy, zanim zdecydują się na ich zakup. Na miejscu dostępne będą więc smartfony Google Pixel, urządzenia wearable marki Fitbit czy produkty Nest – co więcej, zainteresowani będą mogli sprawdzić nawet, jak wszystkie te urządzenia działają wspólnie, w ramach jednego ekosystemu. Szkoda, że do Nowego Jorku tak daleko…

(źródło: mycompanypolska.pl)

Udostępnij: Okna perowskitowe, elektryczne samoloty kurierskie i inne

Innowacje

DeepNostalgia, opaski FB i inteligentne opony

28 marca 2021

DeepNostalgia, opaski FB i inteligentne opony

Deep Nostalgia ożywi fotografie bliskich za pomocą sztucznej inteligencji

Technologie typu DeepFake (bardzo realistyczne, pewnie widzieliście „występ” Toma Cruisa) mogą wyrządzić wiele złego. Okazuje się jednak, że można je wykorzystać także w dobrym celu np do „ożywienia” bliskich, których nie ma już z nami. Serwis MyHeritage, znany na świecie z możliwości tworzenia drzewa genealogicznego, udostępnił w ramach testów narzędzie napędzane algorytmami sztucznej inteligencji o nazwie Deep Nostalgia. W kilka sekund potrafi ono zmienić zwykłe, stare zdjęcie osoby w ożywioną animację. Ciekawe doświadczenie zobaczyć swego przodka nie tylko na płaskim, starym zdjęciu.

Czy światem zawładnie realistyczna fikcja? Jeśli będzie ta technologia wykorzystywana, by czynić dobro, możemy mieć wiele frajdy. Podobne rozwiązania przygotowuje też Facebook czy Samsung. W największym serwisie społecznościowym świata będzie można przenieść się do obiektów lub wydarzeń ze swojego dzieciństwa (zobacz tutaj), a Samsung opracował awatary, które będą naszymi przyjaciółmi (zobacz tutaj).

źródło: Geekweek.pl                                                                                                   

Opaski Facebooka pozwolą kontrolować komputery za pomocą sygnałów nerwowych

Facebook opracowuje  opaski na nadgarstki, które wykorzystują informacje na temat aktywności impulsów elektrycznych ciała użytkownika, a następnie przekształcają je na dane wejściowe do sterowania komputerem. Urządzenia są w stanie śledzić proste gesty, nazwane przez twórców „clickami”. Jakie gesty są „ćwiczone”? Między innymi chwyt, naciąganie wirtualnej cięciwy oraz odczyt ruchu palców podczas pisania na wirtualnej klawiaturze. Dzięki tej technice możliwe ma być jeszcze precyzyjniejsze sterowanie narzędziami w aplikacjach rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

źródło: komputerswiat.pl

Inteligentne opony poprawią bezpieczeństwo

Firmy oponiarskie Yokohama Rubber i Alps Alpine prowadzą intensywne prace badawczo-rozwojowe nad potencjałem wprowadzenia inteligentnych opon. Specjalne czujniki w ogumieniu mają przetwarzać dane i odpowiednio nimi zarządzać, zwiększając komfort kierowcy i pasażerów. Czujniki byłyby w stanie mierzyć zużycie bieżnika, warunki panujące na nawierzchni drogi i ciśnienie kół. Czekam, aż ktoś wymyśli takie czujniki, które będą kontrolować moje bezpieczeństwo w przedwiośniu, kiedy mam już letnie opony a tu nagle temperatura spada do 0 stopni i pada grad
źródło: gadzetomania.pl

Udostępnij: DeepNostalgia, opaski FB i inteligentne opony

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej