Odpowiedzialny biznes

Ruszamy na MegaMisję!

29 września 2015

Ruszamy na MegaMisję!

78cfd13494b8d1bfcc28a2fdd0f19b2b2ddFundacja Orange ogłosiła otwarcie nowego programu edukacyjnego MegaMisja. O jego założeniach, celach i zasadach rozmawiam z Iwoną Kamińską, Koordynatorką Programu w Fundacji Orange.
Na czym polega program MegaMisja?

MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do świetlic szkolnych. Chcemy poprzez tę inicjatywę wzmacniać kompetencje cyfrowe dzieci w wieku 6-10 lat oraz wychowawców świetlic. Zależy nam, żeby najmłodsi stali się bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a wychowawcy mieli dostęp do sprawdzonych narzędzi edukacyjnych, które urozmaicą ofertę świetlicy i uczynią ją bardziej nowoczesną. MegaMisję oparliśmy o fabularyzowaną grę, po to, by dzieci z frajdą i zaangażowaniem realizowały zadania. W świetlicy nie ma ocen, panuje luźniejsza atmosfera i można się uczyć poprzez zabawę. Tak ma być w MegaMisji.

Jak będą wyglądały zajęcia?

Nasze aktywności oparliśmy o system grywalizacji i platformę internetową, która będzie raz w tygodniu podsuwać kolejne wyzwania do realizacji przez całą grupę najmłodszych przy wsparciu wychowawcy. Fabuła gry przenosi dzieci do cyfrowego laboratorium i pełnej przygód misji. Będą tu genialne dzieciaki oraz Psotnik, którego figle dzieci będą naprawiać, by chronić laboratorium. Zadania są tak dobrane, aby zapewnić uczniom możliwość nabycia 10 kluczowych umiejętności i postaw, zdefiniowanych przez Fundację Nowoczesna Polska w „Katalogu kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych”.
Uczniowie nauczą się, jak bezpiecznie korzystać z internetu, jakie treści można udostępniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać netykiety i praw autorskich, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. Nauczyciele uczestniczący w programie otrzymają przygotowane przez nas instruktaże i scenariusze, po to, by wzbogacać też swoją wiedzę o bezpieczeństwie w sieci i móc wspierać dzieci. To informacje przydatne każdemu wychowawcy w XXI wieku.

Czyli będzie to rodzaj gry? Czy dzieci będą ze sobą rywalizować, zdobywać jakieś punkty, kolejne poziomy zaawansowania?

Projektując grę, nie myśleliśmy o tworzeniu rywalizacji, ale warunków do współdziałania. Wiele zadań w MegaMisji będzie wymagać pracy zespołowej, przewidujemy też współpracę między świetlicami. Staraliśmy się, aby zadania były wykonywane nie on–line, ale w przestrzeni świetlicy, szkoły czy na podwórku. Dzieci dobrze sobie radzą z technicznymi sprawami, są obyte ze sprzętem, a nam chodzi bardziej o budowanie postaw – ostrożności, uważności, pokazywanie, że można być twórcami, mieć krytyczne i kreatywne podejście do nowych mediów, a nie tylko biernie i bezrefleksyjnie „konsumować” to, co jest w sieci.
Oczywiście będą w tej grze nagrody, aby motywować świetlice do realizacji zadań: tablety, książki, gry edukacyjne, materiały plastyczne, które wzbogacą wyposażenie placówki i służyć będą wszystkim dzieciom.

A jaka jest rola wychowawcy świetlicy? Czy powinien posiadać już pewne kompetencje cyfrowe, aby uczyć dzieci, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z technologii?

Przygotowując MegaMisię konsultowaliśmy się z opiekunami świetlic, przeprowadziliśmy też badania w 200 szkołach, aby sprawdzić, jakie są ich potrzeby w tym zakresie. Wynika z nich, że o ile znacząca większość wychowawców świetlic korzysta z nowoczesnych mediów w życiu prywatnym, nie wykorzystuje ich w pracy z dziećmi.
Dlatego będą oni mieli do dyspozycji nie tylko szczegółowe scenariusze zajęć, ale też tematyczne filmy instruktażowe i wsparcie szkoleniowe. Staraliśmy się również, aby zadania nie były dla nich zbyt obciążające – są przewidziane raz na tydzień, a wykonanie każdego nie powinno zająć dłużej niż 2 godziny.
Jestem przekonana, że przygotowane przez nas materiały edukacyjne pozwolą wychowawcom świetlicy swobodniej porozumieć się z dziećmi na temat nowych technologii oraz umocnić ich pozycję jako cyfrowych przewodników.

Dlaczego akurat świetlice szkolne? Czy edukacja w szkole nie jest już wystarczająco cyfrowa?

Z badań wynika, że obecnie świetlice pełnią dwie główne funkcje- „przechowalni dzieci” czekających na lekcje lub miejsca odrabiania prac domowych. Zajęcia z twórczym wykorzystaniem nowych technologii należą do rzadkości. Tymczasem już 2 mln najmłodszych uczniów w Polsce surfuje po internecie. Nie wszyscy wiedzą, jak robić to bezpiecznie i gdzie znajdować wartościowe treści w sieci. Zdaniem 97% wychowawców świetlic nowe technologie są szansą na ciekawszą i łatwiejszą naukę dla dzieci. Jednocześnie 80% z nich obawia się zagrożeń, jakie powodują technologie cyfrowe wśród najmłodszych. Dodatkowo, w świetlicach często brakuje wyposażenia.
Może nie wszyscy to wiedzą, ale wychowawcy świetlic czują, że ich status w społeczności szkoły jest niższy niż nauczycieli przedmiotowych. Jednocześnie mają pozytywny stosunek do pracy, poczucie spełnienia i satysfakcji. Postanowiliśmy pomóc rozwinąć potencjał świetlic i po raz kolejny zareagować na potrzebę cyfrowej edukacji dzieci.

Jak można głosić się do Programu?

Do MegaMisji może zgłosić się każda szkoła podstawowa prowadząca świetlicę. Wystarczy do 16 października przesłać do nas filmik prezentujący świetlicę i wypełnić krótki formularz na stronie www.megamisja.pl. Ze zgłoszeń wybierzemy 50 szkół, które wezmą udział w edycji pilotażowej.
Ten pilotaż pozwoli nam sprawdzić nasze założenia i lepiej przygotować się do pełnej edycji w roku szkolnym 2016/2017, która obejmie już kilkaset świetlic.
Nauczyciele zainteresowani udziałem w programie nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej, ani być cyfrowymi ekspertami. Powinni jednak być otwarci na współpracę i poznawanie nowych technologii. Jesteśmy bardzo podekscytowani tą współpracą i mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zrobić wiele dobrego.

Więcej informacji na stronie www.megamisja.pl.

 

Udostępnij: Ruszamy na MegaMisję!

Informacje prasowe

Bezpiecznie Tu i Tam – nowy program edukacyjny Orange

6 maja 2015

Bezpiecznie Tu i Tam – nowy program edukacyjny Orange

Specjalny serwis internetowy, konkurs grantowy oraz działania edukacyjne to odpowiedź Orange na wyzwania związane z zagrożeniami w sieci. Kompleksowy program Bezpiecznie Tu i Tam powstał, aby internet był bezpieczniejszym miejscem, szczególnie dla dzieci. 

„Zapewnienie dostępu do internetu to nie wszystko. Aby przełożyło się to na rozwój społeczny użytkownicy muszą wiedzieć, jak korzystać z sieci w twórczy sposób i jak radzić sobie z towarzyszącymi nowym technologiom zagrożeniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci. Dlatego Orange edukuje użytkowników sieci, aby bezpiecznie i świadomie korzystali z nowych mediów. Nasi wolontariusze przeszkolili już 34 tys. uczniów, prawie 10 razy tyle skorzystało ze specjalnych kursów elearningowych. Tym samym mamy realny wpływ na kształtowanie ich internetowych umiejętności” – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. Prezesa Fundacji Orange oraz odpowiadający za komunikację i CSR w Orange Polska.

Z badań przeprowadzonych przez TNS dla Orange Polska i Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że choć ponad 90% rodziców uważa, że są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w internecie, to w praktyce wielu z nich nie radzi sobie z tym wyzwaniem. Najpopularniejszą metodą nadzoru rodzicielskiego jest sprawdzanie historii odwiedzanych stron na komputerze w domu (69% badanych), co oznacza, że o ewentualnych zagrożeniach dowiadują się już po fakcie.

Połowa dzieci obawia się wirusów i hakerów, na drugim miejscu tego, że internet przestanie działać, niepokoi też zachowanie innych internautów – podszywanie się (38%), publikowanie ośmieszających zdjęć (32%) lub internetowy hejt (31%). Tymczasem rodzice chcą chronić dzieci głownie przed kontaktem z niebezpiecznymi treściami (65%), nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi (46%) czy publikowaniem prywatnych danych (39%). Wprawdzie dwie trzecie młodych internautów twierdzi, że zdarza im się wspólnie z rodzicami korzystać z sieci (deklaruje to aż 95% dorosłych) to zdaniem dzieci, szczególnie tych starszych, opiekunowie często są bardziej naiwnymi internautami i mają niższe kompetencje. „Dzieje się tak wtedy, kiedy rodzic, zamiast rozwijać internetowe umiejętności, wycofuje się, racjonalizując, że to nie jest jego świat. A światy dziecka i rodzica muszą się przenikać, także te internetowe, bo w sieci, czy tego chcemy czy nie, równolegle toczy się życie młodych” – podkreśla Małgorzata Ohme, psycholożka i psychoterapeutka dziecięca, Ambasadorka programu Bezpiecznie Tu i Tam.

Bezpieczeństwo w internecie to jeden z najważniejszych obszarów zaangażowania społecznego Orange Polska.  Aby skuteczniej pomóc rodzicom w ochronie dzieci przed sieciowymi zagrożeniami, powstał specjalny serwis Bezpiecznie Tu i Tam:  www.orange.pl/bezpieczenstwo. Portal skupia w jednym miejscu wszystkie informacje na temat działań Orange Polska i Fundacji Orange (w tym inicjatywy prowadzone we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje), na rzecz bezpieczeństwa w internecie. Informacje pogrupowano w 3 modułach tematycznych: edukacja, bezpieczeństwo sieciowe oraz bezpieczne produkty i usługi. Na stronie można znaleźć pełne informacje na temat m.in. Bezpiecznego Startera, dzięki któremu dziecko bezpiecznie korzysta z internetu przez telefon oraz ma stały kontakt z rodzicem nawet w przypadku braku środków na koncie; e-bezpieczeństwa czyli pakietów McAfee, do zabezpieczenia komputerów i sieci domowej czy geolokalizacji, która pomaga sprawdzić gdzie jest dziecko. Udostępniono też wszelkie materiały edukacyjne w formie do pobrania dla dzieci i dorosłych: broszury, poradniki, ulotki, publikacje, monografie czy scenariusze lekcji.

W ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacja Orange wspiera też oddolne inicjatywy i autorskie pomysły na edukację pozaszkolną. 6 maja startuje konkurs grantowy, skierowany do organizacji pozarządowych oraz placówek kultury i oświaty. Na wsparcie finansowe mogą liczyć autorzy pomysłów na projekty edukacyjne podnoszące bezpieczeństwo w sieci najmłodszych internautów. Wnioski można nadsyłać do 3 czerwca 2015 r., szczegółowe informacje o tym, jak ubiegać się o grant znajdują się na  www.fundacja.orange.pl 

Widzimy wielką potrzebę edukacji na temat bezpieczeństwa w Internecie skierowaną nie tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim do ich rodziców” – podkreśla nadkomisarz Michał Grzelec z Komendy Głównej Policji. W odpowiedzi na to wyzwanie, Fundacja Orange przygotowuje także multimedialny, edukacyjny portal e-learningowy dla opiekunów, który w unikalny sposób pomoże rodzicom czy nauczycielom zrozumieć świat młodych internautów. Portal będzie poruszał  tematykę m.in. aktualnych trendów i zjawisk internetowych, którymi żyją najmłodsi użytkownicy sieci, a także różnorodnych zagrożeń związanych z cyberprzemocą, ryzykownymi kontaktami online, czy ochroną wizerunku.

Program Bezpiecznie Tu i Tam to także wsparcie techniczne infolinii dla rodziców i nauczycieli 800100100, która ma na celu pomóc dorosłym w ich staraniach o bezpieczeństwo dzieci.

Kontakty:

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska

e-mail:wojciech.jabczynski@orange.com

tel.:22 527 19 37

Daria Drabik, Fundacja Orange

e-mail:daria.drabik@orange.com

tel.:+48 508 192 217

Mediateka

Zainteresował Cie wpis? Jeśli chcesz otrzymywać informacje prasowe, zostaw nam swój adres e-mail
Napisz do Nas
Udostępnij: Bezpiecznie Tu i Tam – nowy program edukacyjny Orange

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej