Informacje prasowe

Czy polskie miasta są gotowe na bycie smart?

11 maja 2023

Czy polskie miasta są gotowe na bycie smart?

Wykorzystanie rozwiązań inteligentnych tylko do zarządzania oświetleniem miejskim może zmniejszyć wydatki miasta na ten cel o 60 proc. To tylko jedna z możliwości, jakie dają systemy smart city. Mimo to ponad połowa miast nie planuje wykorzystania tych technologii w ciągu najbliższych 3 lat – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Orange Polska.

Operator, który rozwiązania inteligentne wdrożył już w ponad 100 polskich miastach, szczegółowo przepytał o smart city 77 miast, które zgłosiły się do Akademii Lidera Smart City.

– Naszą ankietę kierowaliśmy do małych, średnich i dużych miast, których potrzeby w tym zakresie mogą się różnić. Kluczowa wydaje się świadomość wymiernych oszczędności w budżetach miejskich, jakie płyną z wykorzystania rozwiązań smart. Dla części miast nie jest to oczywiste. Stąd przed dostawcami rozwiązań tego typu, takimi jak my, staje zadanie edukacji w zakresie możliwości i korzyści ze smart city. Natomiast skomplikowane procedury zamówień publicznych w zakresie finansowania inteligentnych rozwiązań w miastach to przestrzeń do pracy dla ustawodawcy – mówi Daria Drabik, ekspertka smart city w Orange Polska – Widzimy jednak światełko w tunelu. Sami mamy na koncie wdrożenia takich rozwiązań już w ponad stu polskich miastach – dodaje.

Rozwiązania inteligentne (z ang. smart) pozwalają miastom na znaczne ograniczenie wydatków i mniejsze zużycie zasobów naturalnych. Według danych World Economic Forum, wprowadzenie inteligentnego systemu do zarządzania siecią wodociągową może pomóc ograniczyć starty wody nawet o 80 litrów na mieszkańca dziennie. Na przykład Barcelona tylko dzięki inteligentnemu zarządzaniu fontannami miejskimi oszczędza ponad 0,5 mln dolarów rocznie. Tymczasem 84 proc. włodarzy polskich miast za największą korzyść z wdrożenia rozwiązań inteligentnych uważa zadowolenie mieszkańców, mniejszy nacisk kładąc na aspekt finansowy. 40 proc. miast nie bada jednak, co o rozwiązaniach inteligentnych wiedzą ich mieszkańcy, a większość z tych, które to robią, wiedzę mieszkańców na ten temat ocenia nisko (46 proc.) lub średnio (52 proc.).

Z ankiety Orange Polska wynika, że ponad 10 proc. miast nie ma strategii rozwoju, a co piąte z tych, które ją opracowały, nie uwzględniło w niej rozwiązań inteligentnych. 4 na 10 miast,  nie ma też zespołów, które zajmowałyby się tym tematem, a tam, gdzie one są, dominują zespoły 1-2 osobowe.

Dalszych informacji dla mediów udzielą:

 

Daria Drabik, Koordynatorka projektu

daria.drabik2@orange.com

 

Anna Przybysz, Icon Strategies

a.przybysz@iconstrategies.pl

telefon: 609 373 405

Mediateka

Udostępnij: Czy polskie miasta są gotowe na bycie smart?

Smart City

Tak miasta oszczędzały z Orange

3 stycznia 2023

Tak miasta oszczędzały z Orange

W ubiegłym roku aż 51 miast i gmin z całej Polski zrobiło krok w stronę smart city z Orange Polska. Dzięki tej współpracy zaoszczędziły dużo pieniędzy w budżetach m.in. zmniejszając zużycie wody i energii. Zadbały też o proekologiczne rozwiązania i wygodę swoich mieszkańców.

Nasi samorządowi partnerzy korzystali głównie z trzech rozwiązań. Dzięki usłudze Smart Water 16 miejscowości lepiej zarządzało wodą i zmniejszyło jej straty. W 15 kolejnych postawiono na bezpieczeństwo na ulicach i oszczędności energii elektrycznej dzięki Smart Light. Tyle samo zainwestowało w nowoczesne rowery miejskie Smart Bike.

Mniej prądu, więcej światła

Inteligentne rozwiązania to nie tylko zmiany na lepsze w funkcjonowaniu miast i ułatwienia dla społeczności. To także ważny element dbania o środowisko naturalne. W 2022 r. na ulicach pojawiło się ponad 7 700 nowych, energooszczędnych lamp ulicznych od Orange. W połączeniu z inteligentnym sterowaniem, zużywają one o ponad 60% mniej energii elektrycznej niż ich tradycyjne, sodowe poprzedniczki, choć moc opraw LED jest dwukrotnie większa. Lampy w systemie Smart Light pomagają zaoszczędzić 3000 MWh energii elektrycznej rocznie.

Każda kropla się liczy

Tylko w ubiegłym roku zakontraktowaliśmy blisko 14,5 tys. punktów pomiaru i zdalnego odczytu w ramach usługi Smart Water. Już ponad 55 tys. inteligentnych nakładek w 40 miejscowościach w Polsce pracuje w sieciach wodociągowych. Każdego dnia przesyłają dane o przepływach niemal w czasie rzeczywistym. Nasz system do zarządzania wodą to nie tylko ułatwienia dla mieszkańców i przedsiębiorstw wodociągowych, ale realne oszczędności. Szacujemy, że wodociągach objętych Smart Water, straty wody powstające na skutek kradzieży, wycieków czy awarii zmniejszają się o ponad 1/3. Biorąc pod uwagę, że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody pitnej w Europie, to każda kropla ma znaczenie.

Rowery zmieniają miasta

W 2022 roku na ulice wyjechało 1 200 nowych, supernowoczesnych rowerów miejskich czwartej generacji od Orange i Roovee. Już w 32 miastach można było przemierzać szlaki rowerowe z korzyścią dla zdrowia i środowiska naturalnego. W 2022 blisko 130 tysięcy użytkowników przejechało łącznie 3,5 mln kilometrów na Smart Bikes.

Pomagamy tworzyć smart city

Z badania, które przeprowadziliśmy z setką miast wynika, że barierami dla inteligentnych rozwiązań są nie tylko pieniądze czy dostępność technologii. To także brak wiedzy na temat funkcjonalności takich rozwiązań i fałszywe przekonanie, że smart city to domena metropolii. Właśnie z takimi stereotypami postanowiliśmy się zmierzyć w ramach „Akademii Lidera Smart City” – inicjatywy edukacyjnej dla samorządowców.
Przedstawiciele 50 miast, pod okiem najlepszych ekspertów i praktyków, zdobywało wiedzę i poznawało przykłady inteligentnych rozwiązań. Podczas wykładów i warsztatów samorządowcy dowiedzieli się, jak wybierać rozwiązania dopasowane do miejscowości, zdobywać na nie fundusze i wprowadzać je.

Diamentowa wisienka na torcie

Akademia Lidera Smart City” otrzymała diamentową, najwyższą nagrodę w konkursie Liderzy ESG. O jej przyznaniu zdecydowała kapituła ekspertów, w której zasiadają m.in. przedstawiciele Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, PWC, Dziennika Gazety Prawnej, NN Investment Partners TFI i UN Global Compact.

Zostaliśmy docenieni za pogłębioną analizę potrzeb i ich identyfikację wśród przedstawicieli polskich miast w zakresie dostępności i sposobów wdrażania inteligentnych rozwiązań. To dla nas potwierdzenie, że w zakresie zrównoważonego rozwoju idzie nam naprawdę dobrze. Dla mnie osobiście ta nagroda to podsumowanie naszych działań smart city w 2022 roku. A także mnóstwo satysfakcji, bo zainicjowałam i prowadziłam projekt Akademii Lidera Smart City.

Na koniec posłuchajcie, co o Akademii mówili jej uczestnicy. A my już szykujemy kolejną edycję!

Udostępnij: Tak miasta oszczędzały z Orange

Smart City

W Szczecinie wiedzą, jak być smart

5 grudnia 2022

W Szczecinie wiedzą, jak być smart

Szczecin nie leży nad morzem, ale port szczecińsko-świnoujski jest drugim pod względem wielkości w Polsce. Choć do najbliższej plaży nadmorskiej jest ze Szczecina 65 km, to miasto oblewają wody, na których obowiązują morskie, a nie śródlądowe przepisy żeglugi. W tym całym zagmatwaniu, jedno jest pewne: Szczecin to jedno z najbardziej inteligentnych miast w Polsce.   

Szczecin wprowadza rozwiązania smart z rozmachem. To suma wielu inicjatyw i mądrej, strategicznej współpracy miasta z wieloma producentami oraz dostawcami rozwiązań technologicznych. Cieszę się, że Orange Polska ma w tym swój udział.

Energia ze słońca

Na kilkudziesięciu miejskich budynkach Szczecina zamontowano ponad 4 tysiące paneli fotowoltaicznych. Zasilają przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej i obiekty sportowe, dając ponad 1300 kWp mocy.  Do swojej działalności słoneczną energię wykorzystuje też szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Na pięciu farmach fotowoltaicznych wytwarza rocznie prawie 2500 MWh energii elektrycznej.

Energia z wody i ścieków

W Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany ZWiK zainstalował nowatorską, drugą w Polsce, turbinę prądotwórczą Francisa. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Przez rok może wytworzyć nawet do  1000 MWh prądu. Z kolei szczecińskie oczyszczalnie ścieków połowę energii potrzebnej im do działania czerpią z biogazu, który jest produktem fermentacji osadów.  Jest to możliwe dzięki specjalnym generatorom.

Energia ze śmieci

EcoGenerator to nowoczesna elektrociepłownia, dla której paliwem są odpady zmieszane, pochodzące z domów Szczecinian. Podczas spalania śmieci na ruszcie, w kotle podgrzewana jest woda. W ten sposób  powstaje para, która napędza turbinę sprzężoną z generatorem energii elektrycznej. Tak produkowany jest prąd. Para służy też do produkcji energii cieplnej, podgrzewając nawet do 100 stopni Celsjusza wodę, która trafia do szczecińskich mieszkań. Przez cztery lata działalności EcoGenerator wyprodukował ponad 2,1 mln GJ ciepła i ponad 311 tys. MWh prądu.

Zwiedzanie Szczecina 4.0

Okolice Szczecina to konglomerat wysp i kanałów. Zwiedzanie ułatwia darmowa aplikacja ExploreOder, która pozwala zaplanować kajakowe, żeglarskie i rowerowe wyprawy. Można w niej znaleźć trasy wycieczek, opisy ponad 100 najciekawszych miejsc, masę praktycznych informacji i błyskawiczny dostęp do kontaktu z WOPR. Jest dostępna w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej.

Inną propozycją (wykorzystującą wirtualną rzeczywistość) jest platforma szczecin360.com. Wykonane z powietrza zdjęcia panoramiczne pozwalają na szybką podróż po różnych zakątkach Szczecina. Za pomocą jednego kliknięcia w ułamku sekundy możemy się przenieść m.in. do wnętrz katedry Św. Jakuba, portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej, na kąpielisko Dziewoklicz czy Cmentarz Centralny.

Smart rozwiązania od Orange

W drodze Szczecina w kierunku smart, Orange też ma udział. Nasz system Smart Water do zarządzania siecią wodociągową oplata prawobrzeżny Szczecin, a składa się na niego 11 tys. punktów pomiarowych. Automatycznie, bez udziału inkasenta, odczytuje stan wodomierzy z przyłączy głównych i przekazuje dane przedsiębiorstwu wodociągowemu niemal w czasie rzeczywistym. To zapewnia sprawną identyfikację awarii, ogranicza straty wody i wydatki z miejskiego budżetu.

Kolejne rozwiązanie, które wdrożyliśmy w Szczecinie, to system rowerów miejskich czwartej generacji Smart Bike. W pierwszym sezonie jego funkcjonowania, rowerzyści w Szczecinie przejechali ponad 670 tys. km.

Przypomnę, że pierwsze rozwiązanie smart wdrożyliśmy w Szczecinie w 2018 roku.  Za współpracę i transformację miasta w kierunku smart, Orange i Miasto Szczecin otrzymały I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award.

Udostępnij: W Szczecinie wiedzą, jak być smart

Smart City

Jak kamery i analityka pomagają miastom

16 maja 2022

Jak kamery i analityka pomagają miastom

Dzięki usłudze Smart AI Video można szybciej znaleźć miejsce parkingowe, zbadać atrakcyjność turystyczną deptaka, czy pomóc w wycenie lokali w centrum handlowym. Rozwiązanie działa w Dusznikach-Zdroju i dzięki niemu włodarze miasta lepiej znają potrzeby turystów.

Smart AI Video od Orange jest narzędziem analitycznym wykorzystującym kamery do wykrywania i zliczania ludzi lub innych obiektów, np. samochodów. Zbierane są dane o częstotliwości ruchu czy przepustowości, które za pomocą np. sieci GSM trafiają do komputera i tam są przetwarzane (tzw. edge computing).

Dzięki specjalnemu algorytmowi obraz z kamer zmienia się następnie w metadane i wędrują do inteligentnej platformy Live Objects, by finalnie pojawić się na ekranie komputera klienta w formie statystyk. Dane są oczywiście zanonimizowane, czyli obraz z kamer nie jest w żaden sposób przechowywany ani udostępniany. Brzmi skomplikowanie? Trochę tak, więc sprawdźmy jak Smart AI Video działa w praktyce.

Turystyczne smart – miasto

Duszniki-Zdrój, to znana miejscowości uzdrowiskowa. Potrzebowała informacji o ruchu turystycznym, aby jak najlepiej wykorzystać swój potencjał w różnych porach roku. Dlatego włodarze miasta zdecydowali się na jedną z usług z rodziny Smart AI Video.

Na początek w najbardziej uczęszczanej turystycznie lokalizacji zainstalowaliśmy specjalną kamerę  – rejestratory. Na podstawie obrazu z nich, algorytm rozpoznaje ludzi i nadaje im indywidualne numery ID. Dzięki temu ta sama osoba nie będzie zliczana wielokrotnie, nawet jeśli kilkukrotnie znajdzie się w zasięgu rejestratora.

Gotowe statystyki trafiają do miasta. Już wkrótce będzie wiadomo, które z atrakcji Dusznik-Zdroju przyciągają najwięcej turystów. W przyszłości pozwolą oszacować, ile osób odwiedza miejscowość w konkretnych dniach czy godzinach. A nawet w jaki sposób korzystają one z infrastruktury miejskiej. Ta wiedza jest podstawą do planowania kolejnych miejskich inwestycji np. rozbudowy deptaków czy ścieżek rowerowych, bazy hotelowej i parkingów.

Dużo więcej możliwości

Duszniki-Zdrój to jeden z przykładów wykorzystania nowoczesnych technologii od Orange, ale wachlarz zastosowań rozwiązania jest dużo szerszy. Można je wykorzystywać np. w centrach handlowych, aby sprawdzić, jak poruszają się klienci i dowiedzieć się, która z lokalizacji na terenie galerii jest najbardziej atrakcyjna. Będzie też pomocna w liczeniu uczestników wydarzeń kulturalnych czy manifestacji.

Videoanalityka pomaga też w zarządzaniu parkingami, identyfikując pojazdy po numerach tablic rejestracyjnych. Algorytm pomaga „zdecydować” czy dany samochód może zatrzymać się na parkingu i czy musi uiścić opłatę przed otwarciem szlabanu. Dodatkowo system identyfikuje wolne miejsca na parkingu i odpowiednio nauczony, wskaże kierowcy, gdzie może zostawić samochód.

Udostępnij: Jak kamery i analityka pomagają miastom

Smart City

Pomagamy zrobić 24 km inteligentnego oświetlenia

25 marca 2022

Pomagamy zrobić 24 km inteligentnego oświetlenia

Wkrótce 12 wsi w gminie Ścinawa na Śląsku będzie korzystać z nowoczesnego, inteligentnego systemu Smart Light do zarządzania lampami ulicznymi. To kolejny duży projekt z wykorzystujący nowoczesne rozwiązania Internetu Rzeczy.

Dzięki nowym technologiom inteligentne miasta mogą się rozwijać właściwie w każdej dziedzinie: od publicznego transportu, przez zarządzenie zasobami wodnymi, po sterowanie publicznymi parkingami, miejskie aktywności i gospodarkę odpadami. W tym kierunku zmierzają światowe metropolie – Singapur, Dubaj, Londyn, Nowy Jork czy Paryż. Ale rozwiązania smart city przynoszą realne korzyści także w miejscach, które z „city” nie mają wiele wspólnego. Takim przykładem jest Ścinawa.

Oświetlenie, które robi różnicę

W tej gminie modernizacja oświetlenia była realizowana etapami. Ten najbliższy będzie krokiem milowym. Aż 1 900 lamp zintegrowanych w ramach systemu Smart Light oświetli 24 kilometry dróg i chodników. W kilku wsiach światła uliczne rozbłysną po raz pierwszy!

Dzięki Orange Polska gmina zyska nie tylko nowoczesne oświetlenie, ale też cały system smart do sterowania pojedynczymi oprawami LED lub ich grupami. Lampy będą pracować według zadanego scenariusza, by świeciły tylko wtedy, gdy jest ciemno i z natężeniem zależnym od warunków atmosferycznych. A to korzyść dla budżetu, środowiska i na tym nie kończy się wyliczanka.

Z lampami bezpieczniej

Jednym z najważniejszych aspektów inteligentnych miast jest bezpieczeństwo. Miejscowości, w którym można czuć się pewnie, to takie, gdzie można np. bez obaw zostawić rower albo samochód na parkingu i czuć się swobodnie podczas nocnych spacerów. Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. Szacuje się, że efektywne systemy oświetleniowe obniżają poziom przestępczości w danej lokalizacji nawet o 36%

Jak sterować światłem?

Mózgiem systemu systemu Smart Light jest inteligentny sterownik, który otrzymał główną nagrodę na międzynarodowych targach Elektrotechnika. Jest on instalowany na obudowie oprawy oświetleniowej LED (montaż takiego kontrolera nie jest skomplikowany i trwa zaledwie kilka minut). Dane z kontrolera z każdej lampy w systemie spływają do systemu odpowiedzialnego za ich zbieranie, przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie. Licencjonowane pasmo umożliwia bezprzewodową, bezpieczną komunikację między lampą, a systemem sterowania.

Zarządzanie całym systemem odbywa się w prosty i intuicyjny sposób w ramach Platformy Zarządzania Miastem. Oznacza to, że uprawnione osoby mogą sterować oświetleniem z każdego miejsca z dostępem do internetu


Udostępnij: Pomagamy zrobić 24 km inteligentnego oświetlenia

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej