Innowacje

Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

Daria Drabik Daria Drabik
09 lutego 2023
Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej

W Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 i w budynkach Politechniki Śląskiej uruchomimy ultraszybką sieć kampusową 5G. Będzie pomagała w tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu.

Studenci, naukowcy, zespoły badawcze, start-upy i firmy od początku lutego mogą korzystać z innowacyjnego Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, udostępnionego Politechnice Śląskiej w Gliwicach przez APA Group. W tym unikalnym showroomie technologicznym mogą przetestować m.in. systemy bezpieczeństwa, zaawansowane modele produkcyjne czy systemy informatyczne, aby je udoskonalać. My dołożymy kolejną cegiełkę.

Zaczynamy współpracę

Podpisanie listu intencyjnego

List intencyjny o współpracy w zakresie utworzenia sieci kampusowej podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu, podczas inauguracji Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Dzięki możliwościom 5G - wysokiej prędkości transmisji danych i minimalnym opóźnieniom - rozwiązania będą mogły być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

Światłowód w powietrzu

Można powiedzieć, że sieć 5G to taki światłowód, tylko mobilny. Dlatego w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 umożliwi podłączenie setek urządzeń IoT, czujników i sensorów bez kilometrów kabli. Pozwolą one monitorować każdy etap produkcji, wykorzystując sztuczną inteligencję, Big Data i uczenie maszynowe. Dodatkowo, nowoczesna technologia sprawdzi, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie danego elementu. Dostarczy też informacje o zużyciu energii i emisji CO2. Tak szczegółowa analiza, dostępna niemal od ręki, nie była do tej pory możliwa.

Centrum testowania technologii przemysłu 4.0
Materiały redakcyjne APA Group

Dla Orange Polska to kolejna sieć kampusowa, którą przygotujemy. Wcześniej uruchomiliśmy je w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, fabryce Nokii w Bydgoszczy i w fabryce Miele w Ksawerowie pod Łodzią.

Na filmie poniżej możecie poznać możliwości Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w Gliwicach.

https://www.youtube.com/watch?v=4gUV6MGNPmg
Materiał APA Group


Oferta

Odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja

Kasia Barys Kasia Barys
09 lutego 2023
Odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja

Dla wszystkich klientów telewizji kablowej (IPTV), którzy korzystają z Pakietu Optymalnego oraz Orange Love Standard odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja. Będzie dostępny do 30 marca 2023 r. na kanale nr 128.

Motowizja to kanał dla wszystkich pasjonatów motoryzacji. W ofercie ma ponad 10 produkcji polskich oraz 30 wyselekcjonowanych europejskich i amerykańskich formatów. To telewizja, która przez 24 godziny na dobę daje pełen obraz świata motoryzacji. Prezentuje spojrzenie na technologię, ekologię oraz nowości ze świata motoryzacji. 

Motowizja oferuje interesujące polskie programy m.in Motojazda - Garaż Motowizji, gdzie nowości na drogach testuje Marek Wieruszewski, Na Osi gdzie Piotr Zelt prezentuje ciężką motoryzację czy Autoportret Ostrego - nowy format Aleksandra Ostrowskiego.

Motowizja to także wielkie sportowe emocje, w tym transmisje z zawodów żużlowych, wyścigów serii NASCAR Cup Series, ADAC GT Masters, Porsche Carrera Cup Germany, Euroformula Open, Ferrari Challenge Europe oraz relacje z WRC, ERC, WRX, RSMP, GSMP, FIA WTCR, FIM EWC, IOM TT.

Przed nami jest sezon w najważniejszych rajdowych ligach świata. FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) zatwierdziła kalendarze Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy. Są nowości, legendarne i wyjątkowe rundy, a także 79. Rajd Polski. Co ważne, zmagania w pełni będzie można śledzić na antenie Motowizji, która pokaże transmisje na żywo ze wszystkich odcinków specjalnych.


Odpowiedzialny biznes

Nie tylko zeszyt i długopis

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
08 lutego 2023
Nie tylko zeszyt i długopis

Rola nauczycieli jest nie do przecenienia. To za ich przykładem i dzięki ich kreatywności uczniowie mogą lubić szkołę i chętnie poszerzać wiedzę o świecie. Aktywizujące metody nauczania oraz umiejętne wykorzystanie cyfrowych możliwości mogą być w tym ogromnym wsparciem. Trwają zapisy na bezpłatne szkolenia w projekcie Lekcja:Enter, które rozwijają cyfrowe kompetencje nauczycielek i nauczycieli.

Projekt „Lekcja:Enter” pokazuje nauczycielom i nauczycielkom, jak mogą w ciekawy sposób prowadzić zajęcia, nie opierając ich tylko na książkach, zeszytach i długopisach, ale urozmaicając je o to, co młodych ludzi dziś naprawdę interesuje - nowe technologie.

Do tej pory w szkoleniach w ramach projektu wzięło udział ponad 61 tysięcy nauczycielek i nauczycieli z niemal 7 tysięcy szkół w całej Polsce. To jedna z największych inicjatyw cyfrowej edukacji w Polsce. Szkolenia skierowane są do nauczycielek i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, informatyki oraz artystycznych. W ich trakcie pedagodzy zobaczą, że podstawę programową można przekazać uczniom w kreatywny sposób dzięki wykorzystaniu technologii.

Atrakcyjne lekcje - ważne dla obu stron

Nie tylko dzieci nie chcą już korzystać z samych książek i zeszytów do nauki. Chcą, aby szkoła podążała z duchem czasu, włączała do lekcji nowoczesne metody nauczania, w tym ciekawe aplikacje, wirtualne wycieczki, quizy i inne cyfrowe narzędzia edukacyjne. Nauczyciele również chcą korzystać z tego potencjału. Sprawdzian ze słówek nie musi odbywać się na kartce – tylko w aplikacji Kahoot. Dzięki aplikacji możemy podzielić klasę na zespoły, a grupy mogą zdobywać punkty. Dzieci uczą się, bawiąc, a zajęcia stają się dla nich bardziej atrakcyjne.

Dzięki udziałowi w szkoleniach w projekcie Lekcja:Enter nauczycielki i nauczyciele mają szansę poczuć się pewniej w cyfrowym świecie i lepiej zrozumieć rzeczywistość swoich uczniów i uczennic. Podczas lekcji zdalnych, wielu zrobiło już duży krok w rozwoju cyfrowych umiejętności. Warto to kontynuować i prowadzić zajęcia dostosowane do potrzeb młodych ludzi.

Nieodłącznym elementem szkolenia było zwracanie uwagi na metody aktywizujące w pracy z uczniami, bo technologia to tylko narzędzie do realizacji edukacyjnych celów. Zdobyte na szkoleniu umiejętności pozwoliły mi na zaangażowanie dzieci i wyzwolenie ich ogromnej kreatywności. Uczniowie robią np. animacje, filmy i wzbogacają je o różne efekty, przeprowadzają wywiady, tworzą gry i udostępniają je innym – mówi Agnieszka, nauczycielka z Zespołu Szkół w Czernikowie.

Jak może wyglądać lekcja z wykorzystaniem wiedzy zdobytej podczas szkoleń?

https://www.youtube.com/watch?v=AF-TVKiiEQg

Szeroki zakres szkoleń

Szkolenia – poza dostarczeniem nowej wiedzy – pozwalają na uporządkowanie tego, czego uczestnicy i uczestniczki nauczyły się do tej pory. To też dobre miejsce na wymianę doświadczeń. I inspiracja do tego, by zmienić sposób, w jaki dotychczas prowadzili lekcje, na bardziej angażujący młodzież i odpowiadający jej potrzebom. Ponadto zarówno w trakcie, jak i po odbyciu szkolenia, uczestnicy mają dostęp do platformy szkoleniowej, na której znajdują się tysiące materiałów i scenariuszy zajęć. Opinie o nich są dla nas bardzo pozytywne.

Jak wziąć udział?

To ostatni rok realizacji projektu Lekcja:Enter. Warto zgłaszać się jak najszybciej. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Są one przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych (licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika, szkoły branżowe I stopnia). W szkoleniach mogą wziąć udział wszyscy nauczyciele z danej szkoły. Więcej informacji znajduje się na stronie.

Projekt Lekcja:Enter realizuje Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Spraw Publicznych. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. (Działanie 3.1 "Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych").

Scroll to Top