Inne

Mniej facebooka i inteligentna laska

5 lutego 2022

Mniej facebooka i inteligentna laska

Facebook traci użytkowników

Społecznościówka Marka Zuckerberga nie jest już cool dla młodego pokolenia, które przesiaduje więcej w innych miejscach np na TikToku. W 4 kwartale 2021 roku liczba użytkowników spadła o 1 milion. Dodatkowo, akcje Mety zmalały o 22%. Ale Meta nie próżnuje i teraz rozwija nowość czyli Reels, funkcję krótkiego wideo na Instagramie, bardzo przypominającej TikToka. Czy pomoże to firmie w osiąganiu lepszych wyników finansowych oraz zwiększeniu (albo utrzymaniu) liczby użytkowników? Czas pokaże. A wy, korzystacie z fb?

źródło: benchmark.pl

Inteligentna laska dla niewidomych

Dzięki naukowcom z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda powstała inteligentna laska dla osób niewidomych. Korzysta ona z technologii stosowanej w pojazdach autonomicznych. To właśnie dlatego znakomicie spisuje się w czasie, kiedy niewidomy porusza się w nieznanym terenie, pomagając wykryć przeszkody znajdujące się na jego drodze.

Inteligentna laska działa na bazie czujnika LIDAR (ang. Light Detection and Ranging), który wykorzystuje do nawigacji pomiary odległości od obiektów. Pozycję, prędkość i kierunek poruszania się użytkownika pozwalają śledzić dodatkowe czujniki urządzenia: GPS, akcelerometry, magnetometry i żyroskopy.

źródło: logo24.pl

 

Udostępnij: Mniej facebooka i inteligentna laska

Oferta

Najbogatszy YouTuber i kevlarowa bateria

22 stycznia 2022

Najbogatszy YouTuber i kevlarowa bateria

Najbogatszy YouTuber 2021 roku

Magazyn Forbes przygotował zestawienie najbogatszych YouTuberów. Na samym szczycie znalazł się MrBeast, który praktycznie podwoił liczbę swoich odsłon z roku poprzedzającego i zarobił w 2021 roku aż 54 mln dolarów. Nie udało się to wcześniej żadnemu innemu YouTuberowi. Wyprzedził Billie Eilish, Kim Kardashian czy Angelinę Jolie. Znacie go? To filantrop z USA, który kocha wygłupy i dziwne wyzwania.

YouTuberzy z pierwszej dziesiątki zarobili łącznie w ubiegłym roku ok. 300 mln dolarów. To o 40% więcej niż rok wcześniej. Sam YouTube też może się pochwalić nowym rekordem – obecnie ma blisko 2 mld użytkowników.
źródło: https://geekweek.interia.pl/internet/news-najlepiej-zarabiajacy-youtuberzy-minionego-roku-te-liczby-sz,nId,5776785

Kevlarowa bateria przyszłości

Baterie litowo-siarkowe są obiektem zainteresowania naukowców od dłuższego czasu. Wykorzystują tańsze i łatwiej dostępne materiały niż powszechnie stosowane akumulatory litowo-jonowe. Dodatkowo mogą magazynować znacznie więcej energii (2-5 razy więcej). Niestety szybciej ulegają degradacji. W spowolnieniu degradacji mają pomóc włóka kevlarowe.
Bateria wzmocni wydajność do maksimum a pojemność 5 razy większej niż typowa bateria litowo-jonowa. Naukowcy szacują, że w połączeniu z technologią szybkiego ładowania, można będzie docelowo stworzyć baterii na ok. 1000 cykli ładowania. To by oznaczało, że 1 bateria starczy na na 10 lat pracy.

źródło: https://geekweek.interia.pl/technologia/news-wlokna-kevlarowe-pomoga-stworzyc-niemal-idealna-baterie-przy,nId,5774674

 

Udostępnij: Najbogatszy YouTuber i kevlarowa bateria

Innowacje

Latający plecak i podwodna bateria

15 stycznia 2022

Latający plecak i podwodna bateria

Odrzutowy kombinezon w akcji ratunkowej

Jetpack, odrzutowy kombinezon ma wspaniałe możliwości. Producent zaprezentował filmik z akcji ratunkowej z wykorzystaniem tego wynalazku. Cała operacja była przeprowadzana w ramach ćwiczeń w trudno dostępnych  górach. Żołnierz z jetpackiem dostarczył rannemu osocze. Dzięki tej technologii udało się dotrzeć do potrzebującej osoby dosłownie w kilka minut, zamiast godzin. Taki nowocesny „plecak”, jest w stanie unieść osobę ważącą ok 120 kg. Wynalazek pozwala odbyć lot na dystansie kilku kilometrów, przy maksymalnej prędkości 50 km/h. Te parametry póki co nie są imponujące, ale jednak wystarczające w trudnych warunkach, by uratować życie

źródło: https://tech.wp.pl/brytyjski-jetpack-znowu-w-akcji-tym-razem-w-roli-latajacego-sanitariusza-6724925213305824a

Bateria oceaniczna pomoże zaoszczędzić energię

Jest nowy sposób na przechowywanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. To bateria ulokowana na dnie oceanów. Takie magazyny energii ulokowane na dnie morskim to ostatnio bardzo popularny trend. Z powodzeniem do tej pory wykorzystywano źródła energii ze słońca, wiatru czy fal. Ocean Battery to pomysł na przechowywanie energii na dnie morskim.

źródło: https://geekweek.interia.pl/technologia/news-bateria-oceaniczna-czyli-nowy-sposob-przechowywania-energii-,nId,5759983

 

 

Udostępnij: Latający plecak i podwodna bateria

Inne

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS

5 grudnia 2020

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS

Poniżej kolejna porcja ciekawych, ale także bardzo optymistycznych informacji ze świata technologii. To mój mały, subiektywny skrót tego, o czym pisały media w minionym tygodniu.

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość sms

Minęły już niemal trzy dekady, od kiedy wysłano pierwszego SMS-a. Pierwszą tego typu wiadomość przekazano 3 grudnia 1992 r. za pomocą eksperymentalnej sieci GSM Vodafone. Jej nadawcą był brytyjski inżynier Neil Papworth z firmy Sema Group. Co ciekawe, wiadomość o treści „Merry Christmas”, przesłano z komputera na telefon przenośny Orbitel 901 – jej adresatem był inny inżynier Richard Jarvis – dyrektor Vodafone

Wiecie dlaczego sms miał być krótki?  To efekt analizy długości… wiadomości na kartkach pocztowych. Właśnie w 1984 r. zaproponowano dla nich limit długości 160 znaków. Ta regulacja zainspirowała również dwadzieścia lat później twórców Twittera.

Źródło: www.rmf.fm 

Zielone światło dla największej farmy wiatrowej świata

Czajnik, pralka, ogrzewanie, pojazd elektryczny, laptop będą czerpać czystą energię z wiatru, który wieje wokół wysp brytyjskich. Na morzu, u wschodniego wybrzeża Anglii powstanie największa farma wiatrowa na świecie. Prace już ruszyły, całość ma być gotowa za niecałe 6 lat.

W przeciwieństwie do energii z paliw kopalnianych, odnawialne źródła energii, nie emitują gazów cieplarnianych ani nie przyczyniają się znacząco do zanieczyszczania środowiska. Dzięki temu powinny być elementem strategii walki ze zmianami klimatu na świecie. O tym jak farmy wiatrowe pomagają planecie pisała na blogu także Hania.

Źródło: www.portaltechnologiczny.pl

Rozpoczyna się historyczny projekt sprzątania ze śmieci ziemskiej orbity

Obecnie na orbicie znajduje się ponad 3 tysiące dużych kosmicznych śmieci. Sprzątanie kosmosu nie będzie tanim zadaniem. ESA przeznaczyła na to blisko 90 milionów dolarów. Na dobry początek inżynierowie zamierzają wskrzesić możliwie jak najwięcej satelitów, które uległy awarii. Pomogą w tym budowane właśnie specjalne roboty serwisowe.

Źródło: www.geekweek.pl  

Naukowcy po raz pierwszy w historii odwrócili proces starzenia u człowieka

Oglądaliście film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”? Bohater urodził się jako staruszek, by z każdym rokiem młodnieć… Naukowcy z Tel Awiwu zaprezentowali dowód, że czysty tlen podawany ludziom w komorach ciśnieniowych wydłuża telomery o 20%, czyli na niespotykaną wcześniej skalę. Zdaniem badaczy u osób biorących udział w testach telomery mają teraz taką długość, jak 25 lat wcześniej. Kiedy ludzie się starzeją, telomer, czyli fragment chromosomu, ulega skróceniu, powodując uszkodzenia DNA i zaprzestanie replikowania komórek. Takie komory tlenowe są dostępne w Polsce, pomagają np sportowcom lub dzieciom z porażeniem mózgowym

Źródło: www.geekweek.pl

 

Udostępnij: 28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS

Inne

Subiektywna prasówka tygodnia

28 listopada 2020

Subiektywna prasówka tygodnia

Każdego dnia pojawiają się setki newsów związanych z technologiami. Ciekawostki, informacje bardziej i mniej ważne: dla specjalistów, geeków i zwykłych czytelników. Niestety zdarzają się też fałszywe informacje. Jak się w tym ogarnąć i  nie przegapić prawdziwych perełek? Pomogę Wam i co tydzień będę prezentować mój subiektywny wybór newsów technologicznych oraz ciekawych nowinek. 3,2,1… Zaczynamy!

Będzie zakaz używania telefonów przy przechodzeniu przez jezdnię

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Zaproponowano m.in. regulacje, które zakazują pieszemu wchodzącemu na jezdnie lub torowisko  korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń, które ograniczają ocenę bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska. Jaka jest wasza opinia? Bezpieczeństwo najważniejsze, ale czy zapis jest potrzebny, czy nie? (źródło: telko.in)

Blisko połowa dzieci korzysta z serwisów SVOD

Z badania ,,Dzieci w sieci multiscreen” wynika, że już niemal w połowie gospodarstw domowych (46 proc.), w których mieszkają dzieci w wieku od 3 do 12 lat oglądane są serwisy SVOD. Najbardziej popularną platformą jest Netflix (70 proc.). Podobnie jest u mnie, jeszcze 2 lata temu dzieci oglądały bajki na kanałach TV, teraz każde ma swoje zdanie, ulubionych bohaterów i wie, że może oglądać to co chce i kiedy ma ochotę (prawie). A nie tak dawno było zupełnie inaczej. Pewnie co niektórzy pamiętają jak pokornie siadaliśmy do Wieczorynki o 19.00… ? (źródło: wirtualnemedia.pl)

Smartfony coraz częściej narzędziem do e-zakupów

Okres pandemii spowodował zmianę przyzwyczajeń konsumentów i przeniesienie dużej części zakupów do internetu. Częściej do e-zakupów wykorzystywane są smartfony niż pozostałe narzędzia – wynika z raportu agencji Spicy Mobile. Raport mówi, że 74% użytkowników urządzeń mobilnych ma na swoim smartfonie zainstalowaną przynajmniej jedną aplikację zakupową. To dane z września br. W porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. łączny zasięg aplikacji zakupowych wzrósł trzykrotnie. (źródło: wirtualnemedia.pl)

Grafika ilustracyjna do tekstu z listą telefonów z WiFi Calling i VoLTE w Orange

Zainteresowanie elektroniką wśród konsumentów utrzyma się na wysokim poziomie

Z prognoz przeprowadzonych przez analityków Gfk wynika, że  na koniec 2020 roku wartość globalnego rynku elektroniki konsumenckiej utrzyma się co najmniej na porównywalnym poziomie co w zeszłym roku. Dodatkowo bazując na historycznej obserwacji dynamiki sprzedaży z 2019 roku GfK prognozuje, iż w IV kwartale „hitami” sprzedażowymi w Polsce mogą stać się kategorie: suszarek do odzieży, konsol do gier, opon, drukarek 3D i ekspresów do kawy. Święta już niedługo. Pewnie spora część osób dostanie takie prezenty i się ucieszy. Ja jednak liczę, że od Mikołaja dostanę coś innego niż… suszarka ? Ważniejsze jednak od prezentów jest to, że choć w mniejszym gronie i skromniej to jednak święta będą czasem pełnym miłości i dobra.
(źródło: gsmonline.pl)

Pierwsza elektrownia jądrowa stanie przy bazie na Księżycu za 6 lat

NASA zakończyła prace nad projektem Space Technology Mission Directorate (STMD), w ramach którego powstał kompaktowy reaktor jądrowy o nazwie Kilopower.  Agencja zapowiedziała, że już w 2026 roku będzie gotowa do wysłania go na Księżyc lub Marsa i przeprowadzenie tam związanych z nim eksperymentów. Reaktor ma zapewnić normalne egzystowanie ludzi w tamtejszym ekstremalnym środowisku. To, co planujemy kosmiczne wakacje…? (źródło: geekweek.pl)

Sztuczna inteligencja będzie koordynować prace moderatorów na Facebooku

Do tej pory na Facebooku systemy uczenia maszynowego były wykorzystywane z powodzeniem przy moderacji kontrowersyjnych treści. Jednak zadania do wykonania były im zlecane przez ludzkich moderatorów. Teraz ma nastąpić zmiana. Władze Facebooka chcą, by to moderatorzy opierali się zaleceniach serwowanych przez sztuczną inteligencję. Temat jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ tylko w pierwszym kwartale 2020 roku, moderatorzy musieli zweryfikować aż 9,6 miliona postów, co stanowi ogromny wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku, w którym zgłoszeń było 5,7 miliona. W ten sposób za pomocą sztucznej inteligencji moderatorzy zostaną odciążeni. Przez tzw. fake newsy, coraz częściej borykają się oni z poważnymi problemami psychicznymi.

(źródło: geekweek.pl)

Udostępnij: Subiektywna prasówka tygodnia

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej