Odpowiedzialny biznes

Wolontariat wysokiej jakości

8 grudnia 2021

Wolontariat wysokiej jakości

Piszę ten tekst w kilka dni po Międzynarodowym Dniu Wolontariatu i trzyma mnie piękne wzruszenie. Bo nasz wolontariat pracowniczy to „armia aniołów”, mnóstwo historii o pięknym pomaganiu, o wspólnocie i sile. Dodatkowo, program właśnie zyskał Certyfikat najwyższej jakości. Tadaaam!

Dzień Wolontariusza jest co dzień

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Przy tej okazji możemy w sposób wyjątkowy docenić wolontariuszy i wolontariuszki. Na co dzień pracują w Orange, a dodatkowo angażują się w działania społeczne z naszą Fundacją (i nie tylko), dając wsparcie tysiącom potrzebujących. Łącznie w tym roku jest z nami 2000 wolontariuszy, co w tych hybrydowych czasach jest naprawdę powodem do dumy!

Działają mimo trudów pandemii. W 2020 ich zaangażowanie dotyczyło głównie tematów „covidowych”. W tym roku, wrócili też do innych aktywności. Wiosną organizowali pikniki charytatywne, spotkania, remonty, prace porządkowe i liczne inicjatywy na rzecz ekologii w nurcie #OrangeGoesGreen na rzecz wielu placówek pomocowych. Powrócili też do realizowania zajęć z zasad bezpiecznego internetu dla dzieci i młodzieży tam, gdzie szkoły nie były w nauce zdalnej. Łącznie z nauką zdrowych nawyków cyfrowych dotarli w tym roku do ponad 1300 dzieciaków!

Zgłosili się też do świątecznej akcji Gwiazdka – i to w rekordowej liczbie 167 drużyn! Łącznie 1200 wolontariuszy i wolontariuszek z Orange dotrze ze świąteczną pomocą (i atmosferą) tam, gdzie św. Mikołaj nie da rady – do wielu domów dziecka, świetlic środowiskowych, osób starszych czy przewlekle chorych.

Dziś wspólnie z Julienem Ducarrozem, Prezesem Orange Polska i Jackiem Kowalskim, Członkiem Zarządu ds. Human Capital, mogliśmy wyróżnić i docenić wszystkich naszych bohaterów i bohaterki w czasie specjalnego wydarzenia pod hasłem „Wolontariat to relacje”. Wręczyliśmy też wyróżnienia „Razem dla innych” dziesięciu najbardziej zaangażowanym osobom w tym roku, a nominowanym do tego wyróżnienia przez swoje koleżanki i kolegów z pracy. To było spotkanie pełne pięknych wzruszeń, podziękowań i historii o pomaganiu.

Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”

Kropkę na „i” w tym wszystkim stawia fakt, że nasz program wolontariatu pracowniczego właśnie otrzymał Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” – poziom trzeci, najwyższy. To taki dokument potwierdzający zgodność programu wolontariatu pracowniczego z Kartą Zasad Wolontariatu Pracowniczego, o której kiedyś wspominałam na blogu. Oznacza to, że przestrzegamy fundamentalnych zasad , chronimy wartości wolontariatu, że wspieramy pracowników w działaniach społecznych. Potwierdził to audyt ze strony ekspertów – Komisji Certyfikacyjnej powołanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Obejmował analizę ankiety, dokumentów, ale też rozmowę z koordynatorem wolontariatu i kilkoma wolontariuszami.

Fundacja Orange

Zgodność z Kartą Zasad Wolontariatu Pracowniczego jest u nas – okazuje się – na najwyższym poziomie. Myślę sobie, że to także wielka zasługa naszych wolontariuszy i wolontariuszek. I powiem Wam, że chce się ich wspierać jak najlepiej, kiedy widzi się, jak są zmotywowani, zaangażowani, pełni zapału i serca do działania. Tej ogromnej machiny już nie da się zatrzymać! I super, #OrangeTeam!

wolontariat pracowniczy

/Jacek Kowalski, Członek Zarządu ds. Human Capital w Orange Polska, odbierając certyfikat/.

Udostępnij: Wolontariat wysokiej jakości

Odpowiedzialny biznes

Nasi pracownicy dla dzieci i dla ziemi

7 lipca 2021

Nasi pracownicy dla dzieci i dla ziemi

Ponownie ruszyli do działania. Remontują, porządkują, organizują wsparcie dla potrzebujących dzieci, a nawet loty szybowcem dla nich. Inspirują się też ekologią w nurcie #OrangeGoesGreen. Zobaczcie, jak nasi pracownicy w ramach wolontariatu z Fundacją Orange czynią małe cuda dla dzieci, dbając o planetę.

Pracownicy i pracowniczki Orange włączają się w działania Fundacji Orange – są zawsze, kiedy ich potrzebujemy. Mają też swoje pomysły na pomaganie innym, bo na co dzień żyją w swoich społecznościach i widzą, co jest potrzebne w ich otoczeniu. Fundacja wspiera te inicjatywy organizacyjnie. Zawsze w ich centrum są dzieci i młodzież w trudnej sytuacji. A w tej edycji wiosennych akcji wolontariackich nasi ludzie włączyli się też w działania ekologiczne, zainspirowani ideą #OrangeGoesGreen.

Wolontariat #OrangeGoesGreen

Wolontariusze i wolontariuszki z Orange zwykle podejmują aktualne, ważne tematy w swoich działaniach dobroczynnych. Rok temu odważnie włączyli się w walkę ze skutkami pandemii, o czym Wojtek wspominał nie raz na blogu , bo wszyscy z podziwem patrzyliśmy na ich zaangażowaną postawę w tak trudnym czasie.

Ostatnio sporo jest refleksji o zmianach klimatycznych i edukacji ekologicznej – także u nas w Orange. Nasi ludzie nie pozostali bierni i w tej edycji wiosennych akcji wolontariackich przy wsparciu Fundacji Orange połączyli dobroczynność z działaniem na rzecz ekologii. Wiele ze 100 akcji lokalnych, które ostatnio zrealizowali, podjęło ten temat. Jak?

Lidia i jej zespół posadzili drzewa tlenowe przy Szkole w Rudnej. Tymi słowami (skutecznie) przekonali nas do wsparcia ich pomysłu:
Drzewa te mają nadzwyczajne możliwości związane z produkcją tlenu – wytwarzają go 10-krotnie więcej niż zwykłe drzewa. Szkoła w Rudnej jest w pobliżu zbiornika szlamów poflotacyjnych – z okien szkoły widoczny jest wysoki wał tego zbiornika nazywanego ekologiczną bombą. W wietrzne dni piasek z niego pyli na całą miejscowość. Chcemy stworzyć przestrzeń do wypoczynku na „zdrowszym” powietrzu […] – zacienione miejsce do radosnych zabaw, w którym będzie można się pohuśtać lub po prostu zjeść drugie śniadanie na trawie.

W ramach innej akcji nasi wolontariusze wraz z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej Tamka 35 i SOSW Ignaców zbudowali piękne domki dla owadów. Berenika i jej współpracownicy przygotowali ogródek dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Białochowie, a Monika i jej ekipa zaprosili uczniów szkół podstawowych w Kaliszu do sadzenia drzew. Naszym wolontariuszom niestraszne jest też sprzątanie świata – wspólnie z podopiecznymi pieczy zastępczej oraz seniorami z Tychów ogarnęli spory teren.

Sky is the limit?

Jak zawsze, w centrum uwagi naszych wolontariuszy są dzieci i młodzież. Ekipa z Poznania wyremontowała plac zabaw w przedszkolu dla dzieci z autyzmem. Nowy blask zyskały ściany szpitala w Przemyślu, pracowni terapeutyczno-komputerowa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Otwocku, a także jedna z sal w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Halinowie. W tym remoncie wolontariusze zrealizowali projekt przygotowany przez samych uczniów, co nas dodatkowo wzruszyło.

Region Karkonoszy. Tam działa nasza prężna ekipa wolontariuszy i wolontariuszek, którzy nie raz udowodnili, że potrafią zdziałać naprawdę wiele dla dzieciaków z lokalnych domów dziecka. Tym razem przygotowali dla nich niesamowitą niespodziankę – loty szybowcami we współpracy z tamtejszym aeroklubem i „Moją Fundacją”. Taki Dzień Dziecka można zapamiętać na długo i poczuć niesamowite uniesienia, a może nawet bardziej uwierzyć w siebie. Sami zobaczcie te piękne emocje.

Nie sposób wymienić wszystkich 100 inicjatyw wolontariackich, w które włączyło się prawie 700 pracowników i pracowniczek Orange. Ale wszystkim Wam wielkie dzięki za energię, zaangażowanie i za Wasze dobre serce – po prostu. Dziękujemy, że podejmujecie ważne tematy, szukacie inspiracji i macie zawsze otwartość na potrzeby innych. Wolontariat to piękna idea.

wolontariat w orange

Udostępnij: Nasi pracownicy dla dzieci i dla ziemi

Odpowiedzialny biznes

Pierwiastek „W” jak wolontariusz

5 grudnia 2020

Pierwiastek „W” jak wolontariusz

5 grudnia to Dzień Wolontariusza. Piękna okazja, żeby podziękować naszym pomocnikom w Fundacji Orange za ich zaangażowanie i wrażliwość. Firmom i organizacjom, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu pracowniczego, polecamy inspiracje z konferencji „Liderzy ProBono”, która odbyła się w tym tygodniu.

Wolontariat to stan umysłu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to dla nas ważne święto. Wśród pracowników naszej firmy są tysiące osób, które angażują się społecznie i prężnie działają z Fundacją Orange w wolontariacie. A do tego nieustannie dostarczają nam pięknych wzruszeń. Każda historia, rozmowa, wspólna akcja emanuje dobrą energią. Wolontariuszom się CHCE! Działać, organizować, angażować i pomagać innym. I chyba mają jakieś mentalne radary wykrywające miejsca, ludzi i sytuacje, w których i którym potrzebne jest wsparcie. Dla nich ważne jest coś więcej niż „ja”, „moje”, „dla mnie”.

Piszemy o zagrożeniach w internecie -> już przygotowują się do prowadzenia zajęć dla dzieciaków o bezpieczeństwie w sieci. Potrzebne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w czasie Orange Warsaw Festival? Jeden mail – bach! Masa zgłoszeń. Potem szkolenia, przygotowania, praca w upale, a nasze wolontariuszki i wolontariusze wzruszeni i zadowoleni, że tak wiele się nauczyli, poszerzyli horyzonty. I ciągle słyszymy: „jakbyście czegokolwiek w fundacji potrzebowali, dzwońcie, piszcie”.

Nie raz szukaliśmy na to specyficzne zjawisko jakiegoś wyjaśnienia. Ukuliśmy nawet pewien termin: Pierwiastek W jak wolontariusz (z łac. Wolontarius Orangeus) – specyficzna substancja niematerialna, której budowa cząsteczkowa zawiera: dobre chęci do pomagania, mnóstwo energii i zdolność do jej pomnażania w działaniach społecznych. Jest udowodnione, że mają go w sobie pracownicy Orange. Uwaga, pierwiastek może oddziaływać na innych! 🙂

Efekt promieniotwórczy

No i powiem Wam, że ten „Pierwiastek W” nieźle promieniuje. W naszej firmie działa ponad 3 tys. wolontariuszy rocznie. Na akcje zabierają przyjaciół i rodziny. Co robią? Organizują zajęcia dla dzieci o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci, oszczędzać energię, edukują seniorów z używania smartfonów, remontują, porządkują, wspierają domy dziecka, hospicja i inne placówki pomocowe. To tak w skrócie. Z ich zajęć skorzystało już 78 tys. dzieci. A łącznie w wolontariacie przepracowali ponad 230 tys. godzin.

I nawet w pandemii, kiedy większość projektów nie mogła się odbywać tak, jak dotąd, odważnie wkroczyli do akcji! Szycie maseczek, produkcja przyłbic, zakupy dla seniorów, komputery do nauki zdalnej dla domów dziecka, posiłki dla medyków, dla dzieci w trudnej sytuacji, wsparcie szpitali, jadłodajni i domów pomocy społecznej – to tylko część z tych historii (niektóre opisywał Wojtek na blogu). W całej Polsce 400 naszych wolontariuszy pomogło łącznie 15 tys. osób.

Czy teraz nasi wolontariusze odpoczywają? Ekhm, właśnie ruszają na kolejną misję – tym razem świąteczną, bo ich „radary” kierują tam, gdzie Mikołaj… być może by nie dotarł. I tak, prawie 700 osób zorganizuje ok. 110 akcji gwiazdkowych dla ponad 5000 dzieci w różnych placówkach pomocowych. Zresztą, większość z nich wspierają od lat. Co prawda w tym roku świąteczne spotkania będą organizować online – piec z dzieciakami pierniki, robić ozdoby, śpiewać wspólnie kolędy, opowiadać o tradycjach świątecznych w innych częściach świata. Ale za to prezenty dostarczą jak profesjonalna ekipa elfów.

No i … jak ich nie uwielbiać? 🙂

[Kochani Wolontariusze i Wolontariuszki Fundacji Orange, jeśli to czytacie, to z całego serca wielkie dzięki dla Was za to wszystko! Nie ma takich słów, żeby wyrazić, jak bardzo cieszymy się, że jesteście! I jak cenimy sobie współpracę z Wami. Sto lat na Dzień Wolontariusza i oby dobro do Was wracało. Uwielbiamy Was!]

wolontariat Orange

Karta Zasad Wolontariatu Pracowniczego

68% naszych wolontariuszy zaczęło swoją przygodę z wolontariatem tu, w Orange. 85% przyznaje, że prowadzenie w firmie wolontariatu pracowniczego ma wpływ na to, jak postrzegają pracodawcę. Korzyści z tego sięgają zwykle dalej niż założenia, bo udział w wolontariacie rozwija wiele kompetencji przydatnych także w pracy: np. komunikowanie się, współpraca, zarządzanie projektem, podejmowanie decyzji (zajrzyjcie do ogólnopolskiego badania wolontariatu pracowniczego z 2019 roku/ Forum Odpowiedzialnego Biznesu). Wolontariat włącza pracowników w realizację strategii CSR w praktyce, daje im poczucie sprawczości i buduje dumę z bycia częścią firmy, która osiągając cele biznesowe, wspiera też lokalne społeczności, osoby wykluczone i działa na rzecz edukacji, pomocy socjalnej, czy ekologii. Jest coraz bardziej popularny wśród polskich firm.

Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości korzyści jakie niesie on pracownikowi, firmie
i społeczności. – mówił Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na konferencji „Liderzy Pro Bono”, która odbyła się 1 grudnia, a my jesteśmy jej partnerem. Retransmisję możecie oglądać tutaj i posłuchać debaty o Karcie Zasad Wolontariatu Pracowniczego, w której naszym doświadczeniem dzielił się Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska. Kartę wypracowali wspólnie członkowie zarządów firm i organizacji, których wspólną misją jest pokazywanie korzyści i możliwości, jakie wolontariat i społeczna odpowiedzialność biznesu dają pracownikowi, menedżerowi i całej firmie.

Jesteśmy przekonani, że w gronie Liderów Pro Bono, wolontariuszy i partnerów wypracowaliśmy konkretne zasady i wskazówki dla firm. Pomocne zarówno tym, którzy prowadzą już wolontariat pracowniczy, jak i planujących jego wdrożenie, czy podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi. – mówi Paweł Łukasiak.

Zachęcam Was do pobierania Karty, wdrażania zasad w niej zawartych i dzielenia się swoimi doświadczeniami. A może zainicjowania wolontariatu pracowniczego w Waszych firmach (u nas wolontariat zaczął się zupełnie oddolnie, do spontanicznych akcji pomocowych pracowników, a dziś to prężnie działająca „machina”). Wszystkie materiały do pobrania znajdziecie na stronie Koalicji Liderzy Pro Bono.

pro bono karta

Czy w Waszych firmach działa wolontariat ? A może udzielacie się gdzieś społecznie poza miejscem pracy? Sto lat wszystkim wolontariuszom! Niejedna organizacja, schronisko dla psów czy hospicjum nie dałoby rady bez Waszej pomocy!

Udostępnij: Pierwiastek „W” jak wolontariusz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej