Zielony Operator

Rowerem do Miasteczka Orange

16 lipca 2021

Rowerem do Miasteczka Orange

Do Miasteczka Orange wróciły warszawskie rowery Veturilo, które są idealne do poruszania się w przestrzeni miejskiej i co ważniejsze pozwalają oszczędzać środowisko. To też dobra informacja dla tych, którzy zamiast swojego roweru wolą korzystać z wygodnego, miejskiego systemu publicznego.

Choć dziś pracujemy głównie zdalnie, to powrót do biur zbliża się. Wtedy dodatkowy środek transportu dla wielu na pewno będzie zaletą. Nowa stacja zlokalizowana jest blisko głównego wejścia do budynku. W razie potrzeby będzie można ją rozbudować o dodatkowe stojaki na rowery. Powrót stacji rowerowej wynikał z potrzeb zgłaszanych przez pracowników.  Jazda rowerem łączy się również z czasem wolnym – właśnie powstaje klub, w ramach którego pracownicy będą jeździć na wspólne wycieczki.

Przyjazny dla zdrowia i klimatu

Zalety roweru wszyscy znamy. Jest szybki, dobry dla zdrowia i klimatu. Oczywiście warunkiem koniecznym powszechnego korzystania jest poczucie bezpieczeństwa na drodze oraz przystosowana, przyjazna infrastruktura, czyli ścieżki rowerowe. A tych mamy w miastach coraz więcej.  W ostatnim czasie zyskuje również inny argument – wybór roweru, jako środka transportu jest skutecznym sposobem na redukcję emisji CO2 i innych szkodliwych substancji w powietrzu.

Nawet niewielkie zmiany w nawykach transportowych mieszkańców mogą w istotny sposób zmniejszyć ślad węglowy. Wybierając raz dziennie rower zamiast samochodu, zmniejszamy średnią emisję CO2 na osobę aż o 67 proc. Jeśli taki sam odsetek populacji raz dziennie zamiast samochodu wybrałby podróż środkiem komunikacji publicznej, wówczas indywidualne emisje dwutlenku węgla związane z transportem zmniejszyłyby się o 19 proc. To wnioski z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jeśli 10 proc. populacji zastąpiłaby raz dziennie podróż samochodem podróżą rowerem, emisje CO2 związane z transportem spadłyby o ok. 10 proc., a w przypadku zamiany transportu publicznego na rower o 3% – szacują badacze. Badanie pokazuje też, że zamiana samochodu na rower przez jedną osobę powoduje zmniejszenie śladu węglowego o 3,2 kg na dzień, a jazda rowerem jest o 30 razy mniej emisyjna, niż jazda samochodem spalinowym i ok. 10 razy mniej emisyjna, niż elektrycznym.

Zrównoważony transport w Orange

W Orange nasze biura staramy się tak lokalizować, aby wpisywały się w strukturę transportu miejskiego. To ułatwia pracownikom drogę do pracy i pozwala ograniczać emisje wynikające z podróży. Chcemy także redukować emisje wynikające z naszego transportu np. ograniczając podróże służbowe na rzecz korzystania z tele- i wideokonferencji oraz promując transport współdzielony wśród pracowników – carpooling i carsharing.

Rowerzystom zapewniamy wygodną infrastrukturę, która wspiera dojazdy do pracy na dwóch kółkach. Konsekwentnie zmniejszamy liczbę samochodów służbowych, a od tego roku część naszej floty samochodów wymieniamy na niskoemisyjne samochody hybrydowe. Firmową wypożyczalnię doposażamy samochodami elektrycznymi, o czym pisałam tutaj.

Warszawski Rower Publiczny

Veturilo to jeden z największych systemów rowerów miejskich w Europie. Jako alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po mieście, jest świetnym uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Warszawie. Rowerzyści Veturilo w Warszawie mają do dyspozycji 300 stacji i ponad 4 500 rowerów, a do tego kilkadziesiąt stacji i kilkaset rowerów ufundowanych przez partnerów prywatnych takich jak np. Orange.

Wypożyczenie roweru jest proste. Należy zarejestrować się akceptując warunki korzystania i wpłacić opłatę 10 zł inicjalnej, by już za chwilę można korzystać z rowerów miejskich 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Rower pożyczamy i zwracamy za pomocą terminala zlokalizowanego na stacji, ale da się jeszcze prościej, czyli za pomocą aplikacji w telefonie. Mapę stacji w Warszawie można znaleźć tutaj.

Udostępnij: Rowerem do Miasteczka Orange

Zielony Operator

„Zielono mi” – farmy wiatrowe na potrzeby Orange

7 czerwca 2021

„Zielono mi” – farmy wiatrowe na potrzeby Orange

Zapraszam do obejrzenia pierwszego odcinka nowego cyklu blogowego „Zielono mi”, w którym pokażę jak w Orange stajemy się bardziej przyjaźni środowisku. Zaczynamy od dwóch farm wiatrowych, które właśnie zaczęły pracować na nasze potrzeby w Wielkopolsce.

Orange jest pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, który zawarł tzw. umowę PPA, czyli długoterminowego zakupu energii odnawialnej bezpośrednio od jej producenta, W naszym przypadku, firmy wpd Polska. Rocznie farmy wiatrowe wyprodukują ok. 55 GWh zielonej energii, co odpowiada ok. 9% naszego zapotrzebowania. Zieloną energię wykorzystamy m.in. na potrzeby Orange Flex. Dzięki temu będzie to pierwsza w Polsce usługa telekomunikacyjna neutralna klimatycznie. Więcej dowiecie się z komunikatu dla mediów.

 

 

Udostępnij: „Zielono mi” – farmy wiatrowe na potrzeby Orange

Zielony Operator

Twoje GB mają moc – posadźmy razem las na zawsze

12 lutego 2021

Twoje GB mają moc – posadźmy razem las na zawsze

Jeśli zostały Ci wolne gigabajty w Orange Flex, warto zamienić je na metry kwadratowe Lasu Na Zawsze! Zasada jest prosta: każde 30 GB to 1 m² lasu. Każdy użytkownik Orange Flex może przekazać tyle gigabajtów, ile chce. Akcja właśnie ruszyła, a celem jest posadzenie 10 000 m2 bioróżnorodnego i zarządzanego przez naturę lasu.

Naturalny las to dużo więcej, niż drzewa

Jak wygląda naturalny las ? Naturalny las to dużo więcej niż drzewa. To taki, w którym jest wiele gatunków drzew, krzewów i działa w nim natura, a nie człowiek. Jest ostoją bioróżnorodności, bo rosną w nim dęby, lipy, graby, topole, wiązy, a także wiele krzewów, stanowiących miejsce legowisk i pożywienia dla zwierząt i ptaków. A także mchy, grzyby, porosty, bakterie i wiele innych współzależnych organizmów. Drzewa są też różnej wielkości i są częścią całego skomplikowanego i bogatego ekosystemu. Taki las jest królestwem zwierząt i domem dla ptaków – od dużych ssaków po mikroorganizmy.

Przeciwieństwem lasów naturalnych są monokulturowe lasy gospodarcze. Prawie wszystkie lasy w Polsce to takie, z których pozyskuje się drewno Tylko 2% lasów stanowią parki narodowe i rezerwaty ścisłe, z czego 21% powierzchni jest objętych ścisłą ochroną, która wyklucza ingerencję człowieka. Cykl życia lasu uprawnego wyznacza i kontroluje człowiek, a drzewa – jednego gatunku i rozmiaru – sadzone są w dużym zagęszczeniu. Las sadzony ręką człowieka może z czasem zdziczeć nosząc wówczas znamiona lasu naturalnego, ale ekosystemem leśnym z całym bogactwem organizmów i procesów staje się dopiero w wieku około 80 lat, a wtedy z reguły jest ścinany na użytek przemysłu drzewnego. Znakomita część CO2 zamkniętego w tkankach drzew wróci do atmosfery  w przeciągu kilku lat w  procesie spalania.

Pochłaniacz emisji CO2

Lasy produkują tlen. Jedna sosna dostarcza tlenu dla 3 osób, ale duży buk zapewni tlen już dla 14 osób. Ale lasy są też mistrzami pochłaniania dwutlenku węgla. To ważne zadanie z walce z globalnym ociepleniem. Rosnący, młody las może w ciągu roku pochłonąć nawet 7 ton CO2. To tyle, ile produkują rocznie 4 samochody osobowe. Za to dorosły 100 letni las może zmagazynować nawet 700 ton CO2,  ale z reguły jest ścinany po osiągnięciu wieku rębności, średnio w wieku 60-80 lat.  Dlatego trzeba chronić stare drzewostany, ale też  sadzić jak najwięcej nowych, które będą miały szansę się zestarzeć. Dzięki lasom oddychamy czystym powietrzem, a te zlokalizowane wokół miast działają jak strefy buforowe i chronią przed hałasem. Lasy zatrzymują też wody deszczowe i utrudniają ich spływanie, chroniąc przed powodziami okoliczne tereny.

Bardzo potrzebujemy lasów – dla nas i klimatu. Mamy dość lasów uprawnych, a brakuje tych naturalnych. Zmienia się klimat, Polska jest krajem obniżających się wód gruntowych – zatem w niektórych rejonach kraju będą występować długie okresy suche i nasilą się ekstremalne zjawiska pogodowe. Lasy, jak i żyjące w nich organizmy będą musiały się dostosować lub częściowo zaniknąć, robiąc miejsce tym lepiej przystosowanym. Lasy naturalne, z nienaruszoną kopułą i mikroklimatem opóźniają  te zmiany.

EKO GB, czyli posadźmy las na zawsze

Wieczyste, bioróżnorodne lasy, które zasadzimy wspólnie z klientami Orange Flex, dzięki  przekazywanym wolnym EKO GB, mają być takimi kompletnymi leśnymi ekosystemami. Las, który chcemy posadzić nigdy nie zostanie ścięty i będzie rósł już zawsze, z myślą o przyszłych pokoleniach i planecie. W akcji wspiera nas partner Fundacja Las na Zawsze, która od kilku lat zajmuje się sadzeniem lasów w zgodzie z naturą, czyli z minimalną ingerencją.

Nasz las powstanie w miejscowości Męcikał na Kaszubach. W miejscu, w którym w 2017 huragan zniszczył okoliczne tereny leśne. Posadzony las będzie oczywiście bioróżnorodny, czyli taki w którym pojawią się gatunki drzew i krzewów liściastych, typowe dla polskich warunków. Taki las ma większe szanse przetrwania podczas huraganów, czy susz. Akcja EKO GB ruszyła 9 lutego i potrwa dopóki nie osiągniemy założonego celu. A pierwsze nasadzenia ruszą wiosną tego roku.

Orange Flex dba o środowisko

Orange Flex dba o to, aby redukować swój wpływ na środowisko.  To, co wyróżnia Orange Flex to brak papierowych umów, nie ma więc dodatkowego zużycia papieru i wydruku, ani emisji CO2 z tym związanych.  W Orange Flex można też obyć się bez fizycznej plastikowej karty SIM, wybierając wirtualną eSIM. Ale jeśli niezbędna jest karta fizyczna, jej opakowanie zostało zaprojektowane z myślą o minimalizacji zużycia materiałów. Papier posiada etykietę FSC Mix, potwierdzającą, że wytworzono go z materiału pochodzącego z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, jak i z innych kontrolowanych źródeł np. recyklingu. Blister, w którym jest umieszczona karta SIM został również zmniejszony o połowę, a to oznacza o połowę mniejsze zużycie plastiku.

Więcej szczegółów o akcji EKO GB znajdziecie TU oraz w aplikacji Orange Flex i na stronie: flex.orange.pl/eko

 

Udostępnij: Twoje GB mają moc – posadźmy razem las na zawsze

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej