Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył dzisiaj nagrody najlepszym wychowawcom oraz uczniom z 48 polskich szkół. Zwycięzcy to laureaci programu społecznego „Szkoła bez przemocy”. VI edycja programu realizowana była pod hasłem „Kibicuję fair play”. Program wspiera Fundacja Orange. 5 czerwca to także ogólnopolski Dzień Szkoły bez Przemocy.
16 najlepszych polskich wychowawców, z którymi spotkał się dzisiaj Prezydent RP to laureaci konkursu „Wychowawca Roku”, organizowanego już po raz czwarty w ramach programu „Szkoła bez przemocy”. Konkurs miał na celu podkreślenie wychowawczej roli nauczycieli, którzy swoją pracą i oddaniem pokazują, że wychowawca to nie tylko zawód, ale misja.
Do konkursu zostały zaproszone szkoły z całej Polski. Kandydaci do tytułu „Wychowawcy Roku 2012” zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Do etapu finałowego zakwalifikowało się dziesięciu wychowawców z każdego województwa, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Na finalistów głosować można było za pośrednictwem kuponów publikowanych w dziennikach regionalnych lub SMS-ów. Nagrodą dla zwycięzców są granty na łączną kwotę 24 000 złotych na realizację inicjatywy wychowawczej.
Dzień Szkoły bez Przemocy to także podsumowanie projektów grantowych promujących ideę kibicowania fair play, przeciwdziałających przemocy szkolnej czy kultywujących historię i kulturę regionu. – Program grantowy po raz kolejny pokazał, że w nauczycielach, rodzicach i uczniach tkwi niesamowity potencjał i potrzeba wychodzenia ze swoimi pomysłami poza mury szkolne. Szkoły chcą angażować się w życie społeczności lokalnej, a granty dają im możliwość realizacji projektów na większą skalę – dodała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange. W ramach tegorocznego programu grantowego 48 szkół otrzymało dotacje na łączną kwotę 96000 złotych.
W roku szkolnym 2011/2012 w Programie brało udział prawie 5 000 szkół z całej Polski. Pod apelem o przestrzeganie bezpieczeństwa na stadionach podpisało się 160 000 uczniów, rodziców i nauczycieli. W konkursie na koszulkę promującą zasady fair play nadesłano prawie 2500 projektów. Szkoła, w której odbył się Dzień Fair Play z udziałem oficjalnych maskotek Euro 2012 Sławka i Slavko została wyłoniona spośród autorów 600 scenariuszy, a do konkursu na Kodeks Fair Play nadesłano 800 propozycji. Na zwycięski Hymny Kibica „Szkoły bez przemocy” oddano ponad 13 000 głosów.
Uroczystość była także okazją do podsumowania VI edycji programu „Szkoły bez przemocy” poświęconej idei Kibicowania Fair Play. W jej ramach powstał m.in. Kodeks Fair Play. W uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim udział wzięli ambasadorzy Programu, sportowcy Tomasz Majewski i Leszek Blanik.
Patronem medialnym programu społecznego „Szkoła bez przemocy” są grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne.
Program społeczny „Szkoła bez przemocy” zainicjowały wiosną 2006 dwie Grupy Wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundacja Orange. We wrześniu 2010 Program objął Honorowym Patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski. Celem Programu jest zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku.
Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
22 527 19 39