Zastanawialiście się kiedyś ile prądu potrzeba do działania sieci komórkowej? Mam na myśli stacje bazowe, serwerownie, czy elementy sieci szkieletowej. Podpowiadam - sporo. Dlatego od wielu lat pracujemy nad tym, żeby nasza sieć była możliwie energooszczędna. Nawet pomimo ciągłej budowy nowych stacji bazowych, rozbudowy posiadanych i bardzo szybkiego wzrostu ruchu (ponad siedmiokrotny wzrost w latach 2015-2018).
Ile prądu zużywa sieć mobilna?
W ubiegłym roku pokonaliśmy kolejną granicę - 0,2 kWh za każdy przesłany GB w sieci mobilnej. Dla porównania w 2015 roku było to aż… 1,4 kWh. To ogromne oszczędności dla środowiska naturalnego i firmy. Żebyście mieli porównanie 2 kWh zużywa średniej klasy żelazko włączone ma maksymalną moc przez godzinę, a ok. 0,6 kWh odkurzacz pracujący z maksymalną mocą. Przyjmuje się, że średnio gospodarstwo domowe potrzebuje od 2 kWh do 2,5 kWh na bieżące potrzeby. O tym w jaki sposób ograniczamy zużycie prądu w Orange niedawno opowiadała Marta. Zapraszam Was do obejrzenia jej wideo.
Prąd to nie jedyny składnik kosztów sieci
Warto pamiętać, że koszty energii, to nie jedyna składowa bieżących wydatków na utrzymanie naszej sieci mobilnej. Musimy wynająć powierzchnie na nasze urządzenia, modernizować ustawienia sieci i usuwać ewentualne awarie. Czasem prace prowadzą nas w dość nietypowe miejsca, chociażby na Kasprowy Wierch.
Dodatkowo cały czas prowadzimy refarming i zwiększamy liczbę stacji bazowych z agregacją pasma (dokładnie 8000 sztuk). Na blogu piszemy o tym regularnie. Powiecie, że to inwestycje, które musimy robić. Tak, to prawda, bez nich się nie obejdzie, jeżeli chcemy zachować wysoką jakość transferu danych. Tylko w ten sposób możemy Wam zapewnić komfort w korzystaniu z sieci. Polecam raport Instytutu Łączności, w którym pokazano, co się wydarzy, jeżeli sieć nie będzie rozwijana.
Jeżeli interesuje Was temat energooszczędności, pisałem o tym także w kontekście światłowodu przy okazji pamiętnego filmu z bykiem. Okazuje się bowiem, że światłowód jest bardziej energooszczędny od podobnych technologii.
Komentarze
Część Piorek ! Kiedyś już pisałem o tym, miałeś wstawić artukuł na bloga ale chyba wypadło ci to z głowy ;P
OdpowiedzW Gryfinie około 2-3 lat temu przeprowadzany był jakiś pionierski test VDSL. Z tego co wiem karta VDSL była zainstalowana na ulicy Łużyckiej. Wiem że w przeciągu kilkunastu misięcy w ramach POPC 2 będziemy mieli światłowody u nas w mieście jednak z zwykłej ciekawości chętnie bym poczytał coś mądrego na temat tego testu VDSL. Mogę liczyć na twoje zaangażowanie i ciekawy artykuł na blogu w kwestii tego VDSL-a ? 😉
pewnie piszesz o zasilaniu ONU-sa. wiec nad samym vdsl nie ma co sie rozpisywac
OdpowiedzMógłbyś rozwinąć myśl?
OdpowiedzPiotrze kolejny super wpis. Super ze usprawniacie sieć tak by była jak najbardziej energooszczędna. Tak trzymać.
Odpowiedzdołożenie pasma = oszczędność prądu? haha
Odpowiedzodkurzacz 600-watowy?
ale lubię Was poczytać
Piotrze, przy okazji. Jak to jest z rachunkami za prąd, jeśli stacja nadaje sygnał Orange i T-Mobile, a przecież licznik prądu jest jeden. Często bywa tak, że z danej lokalizacji Orange nadaje tylko LTE 800 a T-Mobile 800 i 1800. Jak dzielicie rachunki za prąd? I jeszcze jedno, ile średnio miesięcznie taka wiejska stacja mająca tylko LTE 800 i GSM UMTS 900 pobiera kWh na miesiąc?
OdpowiedzWidzę, że nie chcesz odpowiedzieć. Pofatygowałem się pod maszt w Nowosielcu koło Niska na Podkarpaciu. Tam jest Networks i Plus. Widoczny jest jeden licznik prądu. Nie wiem czy wasz czy plusa. Ale zużycie może być podobne. W ciągu jednej doby od wczoraj do dziś, stacja zużyła dokładnie 109 kWh.
OdpowiedzZdradzę Ci tajemnice – są nawet stacje bazowe, na których wisi sprzęt wszystkich operatorów :-). Przepraszam nie zauważyłem Twojego pytania. Takie kwestie rozlicza się miedzy operatorami. Szczegółów Ci nie podam. Podobnie jak średniego zużycia na stację. Pozdrawiam
Odpowiedz