Sieć

Co łączy byka i światłowód? Jak to działa #19

Piotr Domański Piotr Domański
30 lipca 2019
Co łączy byka i światłowód? Jak to działa #19

W zasięgu światłowodu  od Orange jest już 3,8 mln polskich gospodarstw domowych. Za podłączeniem wielu z nich kryją się anegdoty, które rozruszają nawet najnudniejsze rodzinne spotkanie. Oczywiście nie chodzi tu o dziesiątki niezbędnych  zgód i pozwoleń. Mówię o sytuacji, w której ekipa naszych techników przychodzi podłączać światłowód na krakowskim Starym Rynku i okazuje się, że… na studzience, którą trzeba w tym celu otworzyć stoi „ogródek piwny”.  Jego podłogę trzeba zatem rozebrać na czas trwania prac i złożyć, gdy pojawiają się goście. I tak kilka dni pod rząd.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzyjcie do tego wideo.

Byk, zaspa, światłowód

Historia z bykiem jest autentyczna, podobnie jak fragment z raportu, który jej dotyczy: „gdyby to była krowa to bym się odważył, ale nie w przypadku byka…” . Sądzę, że równie duży stres przeżyli panowie, którzy pewnej wyjątkowo obfitej górskiej zimy koparką przedzierając się przez zaspy w poszukiwaniu studzienki służącej do podłączenia światłowodu zdali sobie sprawę… że jedną z zasp jest samochód. Na całe szczęście poszukiwania prowadzili z właściwą spawaczom światłowodu delikatnością i subtelnością, więc żaden samochód nie został uszkodzony.

To tylko trzy historie opowiedziane przez Marcina, który podzielił się swoimi doświadczeniami w tym odcinku serii. Podobnych w skali kraju są setki. Są także tysiące innych – zablokowane peszle w budynkach, trudności z dostępem do pasa drogowego, budynków spółdzielni czy kanalizacji technicznej innych operatorów. Wszystkie one oznaczają wolniejsze podłączanie kolejnych budynków. Wielokrotnie pisaliśmy już o tym na blogu choćby w tekstach „Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód” oraz tekście towarzyszącym 10 odcinkowi serii, gdzie odpowiadałem na Wasze pytania w ramach Q&A, dlatego jeżeli chcecie wiedzieć więcej – zajrzyjcie do nich.

Czas na kolejny Q&A. Jesteście gotowi?

Skoro już przy Q&A jesteśmy – czas na kolejny. Jeżeli widzieliście już wideo pewnie o tym wiecie. Po raz kolejny, w 20 odcinku serii chciałbym odpowiedzieć na Wasze pytania dotyczące działania naszej sieci.

Możecie je zadawać w komentarzach poniżej i na YouTube (a także gdziekolwiek indziej chcecie, ale wtedy nie daję gwarancji, że je odnajdę ;-) ). Na wszystkie nie dam rady odpowiedzieć, dlatego będę musiał przeprowadzić selekcję. Do zobaczenia już za miesiąc!

Ile tych światłowodów i gdzie one są?

Na samym początku tekstu napisałem o 3,8 mln gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu, to dane na koniec czerwca 2019 r. Jednak tę cyfrę już znacie z naszych wyników finansowych za pierwsze półrocze 2019 roku. Jednak mam dla Was kilka innych, równie ciekawych, a może nawet bardziej. W końcu wiecie już jak niesamowite historie mogą się kryć za statystyką, do której tak bardzo lubimy się odwoływać.

Intensywnie inwestujemy w światłowód, już w 130 polskich miastach, w 66 z nich w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się już ponad połowa gospodarstw domowych. Są nawet takie, jak Słupsk, Bydgoszcz, Olsztyn czy Lublin, gdzie w zasięgu usługi jest już ponad 75% z nich. Co bardzo ważne, dla Was jak sądzę też, w drugim kwartale 2019 roku aż 20% wszystkich gospodarstw domowych podłączaliśmy w miejscowościach w których mieszka mniej niż 10 tys. osób.

Światłowód Orange w Krakowie - grafika ilustracyjna

Często słyszę, że nasza sieć światłowodowa jest „pusta” co ma dowodzić wielu różnych błędów, które popełniliśmy w trakcie jej budowy. Nie będę się kłócił, pokażę dane. W połowie 2017 roku, dokładnie 2 lata temu  z naszego światłowodu korzystało 7,4% z 1,953 mln gospodarstw domowych w zasięgu, co było poważnym wzrostem z nieco ponad 3% w połowie 2016 roku. Na koniec czerwca 2019 roku w zasięgu Orange Światłowodu było ponad dwa razy więcej gospodarstw domowych – 3,8 mln, a z naszej sieci korzystało już 12,4%. Jednak to nie wszystko w Podkowie Leśnej ze światłowodu korzysta ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w zasięgu. Są też takie miasta jak Zakopane czy Grodzisk Mazowiecki, gdzie ze światłowodu korzysta 25% z nich.

Światłowód jest... energooszczędny ;-)

A skoro już przy liczbach jesteśmy, czy wiecie, że światłowód jest energooszczędny? Otóż zużycie prądu na klienta światłowodu jest 8-krotnie mniejsze niż w przypadku klienta korzystającego z łącza miedzianego i 5-krotnie niższe niż w przypadku klienta korzystającego z łącza mobilnego. Pewnie ma to związek z tym jak światłowód działa.

Obejrzyjcie także inne materiały wideo o światłowodzie, które powstały w ramach serii "Jak to działa?", znajdziecie je poniżej.

P.S. jeżeli chcecie więcej telekomunikacyjnych anegdotek polecam Wam tekst Jak się kradnie kable?

 

Komentarze

Yanek
Yanek 16:49 30-07-2019

Mam uwagę do poprowadzonego światłowodu w Opolu. Stosujecie technikę napowietrzną. Wiadomo tak jest taniej 🙂 a może inaczej się nie dało. Ale montowane przyłącza do domów są byle jak wykonane. Światłowody zwisają tak, że można je złapać ręką. W dodatku mufy na słupach są niewłaściwe rozlokowane. Jeszcze jedna sytuacja mi się przypomina. Na chodniku studzienka Orange w której lecą światłowody. \Natomiast budynek przy które stoi połączacie łączem napowietrznym które się ciągnie przez całą szerokość ulicy i duży podjazd. Gdzie inndziej na tej samej ulicy podłączacie klienta ze słupa po drugiej stronie drogi, keidy klient ma słup na swojej posesji (razem ze studzienką). Gdzie tu logika? Mogę podać konkretną taką lokalizację. Jako coś to mail: yanek@1poczta.pl

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 17:14 30-07-2019

  Dzięki za sygnał, w razie potrzeby będę się odzywał.

  Odpowiedz
   Yanek
   Yanek 18:27 30-07-2019

   Oczywiście czekam na kontakt. Ale kiedy już ktoś zerwie światłowód nie będzie to przyjemne ani dla was ani dla klienta.

   Odpowiedz
Nobody1313
Nobody1313 17:06 30-07-2019

Os. Europejskie w Gorzowie Wlkp. – tylko jeden słuszny operator wpuszczony na osiedle do budynków od jednego z największych deweloperów (kilka tysięcy lokali).
Hmmm ciekawe dlaczego nie ma Orange Światłowód?

Odpowiedz
marko25
marko25 17:43 30-07-2019

U mnie dla przykładu wybudowaliście całą kanalizację kablową, rurki są na posesjach (zabudowa szeregowa) prace były wykonywane w czerwcu 2018 roku (byliśmy informowani że podłączacie światłowód) i od tamtej pory nikt się nie pojawił, a zainteresowana cała ulica. Lwia cześć prac wykonana, a finału nie widać. Wnioskując z filmu pozostało (tylko lub aż) wykonać podejścia do budynku na terenie prywatnym i wdmuchać światłowód. Jedyne co mogą powiedzieć to to, że w opinii mieszkańców Wasza firma straciła wiarygodność.
Piotrze opisywałem Tobie tą sytuację w korespondencji mailowej, ale do tej pory nie uzyskałem żadnej konkretnej odpowiedzi.

Odpowiedz
  Kżybo
  Kżybo 19:05 30-07-2019

  O to zupełnie jak u mnie. Infrastruktura pod światłowód czeka już chyba półtora roku, jak nie więcej. Do tego w zeszłym roku połowa osiedla (domy jednorodzinne) w końcu sie doczekała światłowodu. Dopytywalem się wówczas bardzo intensywnie ekip kiedy moja cześć. Dostałem niby dość pewne info, że w przyszłym roku idą ze światłem dalej. Mamy sierpień i ani żadna z ekip się nie pojawiła, ani na żadnych mapach czy infoliniach nikt nic nie wie… :/
  Piotrze, jakaś opcja na dowiedzenie się o aktualne plany lub ewentualne przyspieszenie realizacji? Poznań, północna część Os. Kwiatowe go. Od lat czekam z utęsknieniem na możliwość techniczne, żeby zamówić usługę

  Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 11:27 31-07-2019

  Będę to sprawdzać.

  Odpowiedz
   marko25
   marko25 19:19 31-07-2019

   Jeśli jest taka potrzeba to mogę ponowić tego maila, którego wysyłałem?

   Odpowiedz
mariusz
mariusz 18:54 30-07-2019

Panie Piotrze właśnie tym przykładem udowadnia Pan, że sieć budujecie jedynie pod statystyki i tabelki dla inwestorów. Wynik 12,4% po tylu latach to wg mnie słabizna. A dlaczego się poprawiło? Nie napisał Pan a przypuszczam, że część inwestycji z bloków przenieśliście na domki i mniejsze miasta, to i poszybowała sprzedaż. Gdybyście od początku inwestowali w sieć tam gdzie jej nie ma albo jest słabej jakości, dzisiaj byłoby się czym naprawdę pochwalić.

Nie byłoby tych wirtualnych 3,8 mln pustych gniazdek ale 1 mln klientów na światłowodzie.

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:31 30-07-2019

Bardzo fajne video 🙂 Dobre wyjaśnienie – byk przy słupie. Co do Orange światłowodu – cały czas rozważam montaż światłowodu od Orange. Jedyne co mnie zniechęca to rozprowadzanie kabli po mieszkaniu. Jestem pod tym względem bardzo wyczulony, tym bardziej mój dwuletni synek i jego małe rączki które wszystko „wydłubią” ;p Pożyjemy zobaczymy 🙂 Czekamy na kolejne video 🙂 Ja chętnie obejrzałbym video z zakresu kart sim gsm – najstarsza karta sim ile ma lat (abonament/prepaid), najdłużej zalogowana karta do sieci, największy ruch na karcie, najstarsza taryfa – kto ile lat korzysta bez migracji np z oferty POP, etc, etc….takie perełki Orange.

Odpowiedz
Krzysiek87
Krzysiek87 11:08 31-07-2019

Piotrze,czy może ruszyło się coś w Mojej sprawie odnośnie światłowodu? W salonie system podał informację,że planowana dostępność jest na Luty 2020. Zauważyłem że w innych rejonach miasta Orange przeprowadził kabel światłowodowy przez słup Tauronu ale nie montował na nim białej puszki. W Moim przypadku chodzi tylko właśnie o jeden słup który stoi pomiędzy waszymi dwoma.Pozdrawiam

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 11:24 31-07-2019

  Cześć, tak jak pisałem mailem – słup, który pozwoliłby doprowadzić do Ciebie światłowód nie należy do nas, na razie nie mamy możliwości by to zmieniać. Nie chcę nic obiecywać, bo sytuacja nie zależy do końca od nas.

  Odpowiedz
   Krzysiek87
   Krzysiek87 18:22 01-08-2019

   Piotrze doskonale rozumie,że nie jest to Wasz słup ale w takim razie jak wytłumaczyć to,że w innej części miasta klientowi został podpięty Wasz światłowód właśnie po słupie Tauronu. Pozdrawiam

   Odpowiedz
Mac
Mac 11:23 31-07-2019

U mnie światłowód znajduje się dosłownie na ulicy obok, dzieli mnie od niego jakieś 300 metrów. Mimo to póki co nikt nie jest w stanie podać nawet orientacyjnej daty, kiedy ze światłem planowane jest pójść dalej. Szkoda bo walczyłem o to długo przed tym jak pojawił się na tamtej ulicy i mimo to póki co jestem tylko skazany na czekanie. Infolinia nic nie wie, czat nic nie wie, trudno powiedzieć do kogo się odezwać, żeby uzyskać choćby jakieś widełki kiedy można by się było spodziewać podłączenia.

Odpowiedz
Miblue
Miblue 12:21 31-07-2019

Ja mam trochę inne pytanie, średnio ile podpisów musi być na stronie Orange żeby zaczęli rozważać inwestycje w danej lokalizacji? Na jakie lata Orange planuje rozbudowę infrastruktury w wioskach?

Odpowiedz
Margo
Margo 16:25 31-07-2019

Mam pytanie jak wygląda standardowo kontakt wykonawcy z wlascicielem nieruchomosci na ktorej jest „urzadzenie telekomunikacyjne” gdzie ma byc światłowod ? Czy pracownicy firm podwykonwczych Orange powinny legitymowac sie tytulem prawnym do prowadzenia takich prac? Czy wlasciel nie powinien byc powiadomiony wczesniej o planach zleceniodawcy Orange ? Chyba sa na to odpowiednie przepisy.

Odpowiedz
posener
posener 18:02 31-07-2019

Piła. Wg mapy zasięgu Orange codziennie dodawane są nowe lokalizacje światłowodu. Ale tylko w blokowiskach. Orange jak ognia unika inwestycji np na Os. Górnym w domkch jednorodzinnych mimo ze oplata za utrzymanie linii jest niemała. W salonach zaś pracownicy od roku jak mantre powtarzają ze juz niedługo i domy jednorodzinne skorzystają ze światłowodu. I co pan na to panie Domański? Wzrosła Wam sprzedaż tam gdzie jest od lat ASTA i VECTRA? Watpie.

Odpowiedz
Adam
Adam 20:48 31-07-2019

Janowiec Wielkopolski doczeka sie swlatlwodow?

Odpowiedz
…
11:13 02-08-2019

Skoro tak Orange inwestuje to dlaczego w Warszawie Wesolej nadal nie ma światłowodu. Dostepne lącze to 1mb….

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 11:56 05-08-2019

  Ponieważ mimo najszczerszych chęci nie możemy inwestować wszędzie i jednocześnie. W Polsce jest kilkanaście milionów gospodarstw domowych, trudno podłączyć wszystkie w kilka lat. Zresztą podobnie jak z drogami – nie można w kilka lat wyremontować nawierzchni na wszystkich drogach gminnych i powiatowych w Polsce.

  Odpowiedz
Jary
Jary 18:36 02-08-2019

Teraz z innej „beczki” Zielona Góra Aleja Konstytucji 3 Maja 5 w styczniu doprowadzono światłowód. Niestety Pan projektant totalnie „skopał” numerację mieszkań. wspólne podwórko z jednym wejściem i 3 klatki, numeracja od 1 do 8.
Według Pana projektanta jest:Aleja Konstytucji 3 Maja 5/1 m.1,2, Aleja konstytucji 3 Maja 5/2 m.1,2, Aleja Konstytucji 3 Maja 5/3 m.1,2,3. A i tak zgubił jeden numer.
Zainstalowano mi światłowód pod nieprawdziwym adresem Aleja Konstytucji 3 Maja 5/3 m.3.
Pod prawidłowym adresem 5/8 mam zainstalowaną Neostradę z której chcę zrezygnować, niestety pod prawidłowym adresem nie można zainstalować światłowodu takie zdanie ma konsultant Orange. Brak przesłanek do wcześniejszej rezygnacji z Neostrady. Kwadratura koła. Proszę o interwencję i o prawidłową numerację mieszkań.

Odpowiedz
Sebo39
Sebo39 16:05 06-09-2019

Mam pytanie. Dla czego, mimo posiadanych przez Państwa wszystkich potrzebnych zgód, w centrum 200 tyś miasta, jakim jest Bielsko-Biała, podłączenie ostatnich 50 m światłowodu, od studzienki, w której jest główną magistrala, do kamienicy, przesuwane jest już od 2 lat. Co roku słyszę ” do końca Sierpnia”, a jak kończy się Sierpień, to słyszę ” do końca Marca”. I tak od dwóch lat…

Odpowiedz

Rozrywka

Półmetek filmowego Lata z Orange na kartę

Kasia Barys Kasia Barys
30 lipca 2019
Półmetek filmowego Lata z Orange na kartę

Za nami półmetek wakacyjnej trasy filmowego lata z Orange na kartę, w którym oglądamy najlepsze przeboje kinowe w najpiękniejszych zakątkach Polski. Do tej pory w seansach pod chmurką uczestniczyło ponad  5 tys. widzów. To jednak nie koniec filmowego lata. Sprawdźcie repertuar oraz harmonogram projekcji:

Od Karkonoszy po Bałtyk

Trasa rozpoczęła się 28 czerwca br. na rynku w Gnieźnie. Bajeczny widok na gotycką budowlę nazywaną „matką kościołów polskich” towarzyszył wszystkim trzem pokazom w pierwszej stolicy Polski, które zgromadziły niemal tysiąc widzów.  Na trasie kina znalazły się także malowniczy Łagów w Lubuskiem oraz Łomnica z widokiem na Śnieżkę. Następne przystanki to Kujawy: Inowrocław i Barcin, potem  Kaszuby i Bory Tucholskie. Pierwszą część trasy zamknęły pokazy w Cieplewie i Krynicy Morskiej, na nadbałtyckim bulwarze.

Od przedszkolaka do emeryta :)

Filmowe Lato z Orange to projekt realizowany przez  Orange we współpracy z Multikinem i partnerami projektu. Najpiękniejsze wakacyjne polskie kurorty odwiedzamy  od 2017 roku. Nad morzem, nad brzegami mazurskich i pomorskich jezior, w górach  i na rynkach najstarszych miast Polski odbywają się pokazy filmowe dla całych rodzin. Prezentowane są filmy familijne, kino festiwalowe oraz najciekawsze propozycje ostatnich lat. W tym roku obejrzeć można między innymi „Cudownego chłopaka” z Julią Roberts i Owenem Wilsonem, odkrycia festiwalu w Sundance, czyli „Królowie lata” i „Najlepsze najgorsze wakacje”, a także komedię romantyczną  „Casanova po przejściach”.

Od Mazur po Bieszczady z "Filmowe lato z Orange na kartę"

To nie koniec. Następne na trasie Filmowego Lata z Orange na kartę są Mazury i Suwałki, gdzie pokazy odbędą się w dniach 1 - 6 sierpnia br. W kolejny weekend kinowa ekipa odwiedzi Zamość, a stamtąd uda się prosto w góry: Bieszczady, potem  Tatry, by zakończyć tegoroczną filmową przygodą w Szklarskiej Porębie. Jeśli pogoda dopisze, co udawało się do tej pory (tylko jeden odwołany pokaz), na seansach do końca wakacji  pojawią  się kolejne tysiące widzów.

Komentarze


Rozrywka

Ekipa Orange obala mity

Stella Widomska Stella Widomska
26 lipca 2019
Ekipa Orange obala mity

Pamiętacie Ulkę i Michała? Zakładam, że większość z Was pamięta, ale dla nowych osób krótkie przypomnienie. Pod koniec ubiegłego roku organizowaliśmy konkurs, którego zwycięzcy mieli stać się twarzami kanałów należących do Orange Polska w mediach społecznościowych. Chcieliśmy stworzyć Ekipę Orange – zespół osób zainteresowanych branżą telekomunikacyjną, testowaniem gadżetów, recenzjami nowych telefonów, ale też szeroko rozumianą kategorią lifestyle. I tak oto po burzliwych obradach jury trafili do nas Ulka i Michał. Co więcej, są z nami już ponad pół roku.

Ekipa Orange? Lubicie to!

Po statystykach, komentarzach i Waszym zaangażowaniu widzimy, że Ekipa Orange - Ulka i Michał to był strzał w dziesiątkę. Zamiast wielkiej anonimowej korporacji komunikuje się z Wami dwójka przesympatycznych osób, które z pasją i ogromnym poczuciem humoru prowadzą konkursy, testują sprzęt, pokazują Wam ciekawostki nie tylko z branży, ale również ze swojego życia, zabierają Was na plany zdjęciowe, wyjazdy wakacyjne, uczą robić zdjęcia, a ostatnio obalają mity. Między innymi ten czy zalany wodą telefon uratuje trzymanie w ryżu. Jeśli chcecie się dowiedzieć czy uratuje, to zapraszam do poniższego materiału.

Instastories nafajniejsze!

A jeśli chcecie poznać bliżej Ulkę i Michała, to koniecznie wbijajcie na nasze kanały. Ja na przykład jestem fanką stories na Instagramie i notorycznych sprzeczek między naszą radosną dwójką. No i dajcie znać co o nich sądzicie. Dają radę, prawda? A może macie pomysły na kolejne mity, które powinni obalić?

Komentarze

Scroll to Top