Oferta

Funbox 6 – szybki i ekologiczny

Michał Rosiak Michał Rosiak
28 stycznia 2021
Funbox 6 – szybki i ekologiczny

Wreszcie mogę się przyznać! Mam Funbox 6! A uwierzcie, że przez ostatnie bodaj dwa miesiące ciężko było mi trzymać język za zębami. Gdy FB6 trafił do mnie na testy podchodziłem do niego z dużą rezerwą, spodziewając się chorób wieku dziecięcego. Już dzień-dwa później najchętniej poleciłbym go całemu światu :)

Jestem niepoprawnym gadżeciarzem i early adopterem. Najchętniej testowałbym wszystko, co nowe, więc już dawno temu zgłosiłem się do grona zainteresowanych testami pracowniczymi szykowanych dla Was, klientów, rozwiązań. Zrobiłem to chyba jako pierwszy. Funbox 6 zainteresował mnie szczególnie, bo z Neostrady korzystam od kiedy pamiętam. Gdy tylko w moim ówczesnym mieszkaniu można było uruchomić Neo, wreszcie mogłem korzystać z porządnego stacjonarnego łącza, zamiast osiedlowej radiówki. Zaczęło się od bodaj megabitowej (wtedy miałem wrażenie, że to Pierwsza Prędkość Kosmiczna) Neostrady i pierwszego Liveboxa. Trzeba go było trzymać w kuchni, bo pojawiające się i znikające logo TP SA było tak jaskrawe, że niektórym (np. mnie) nie dawało zasnąć.

Prędkości rosły, ale po kablu

I tak czas mijał, megabity na sekundę słane miedzianymi kablami rosły, Livebox zamienił się na „dwójkę” i LB3, potem pojawiły się Funboxy, z najnowszą, obecną u wielu z Was wersją Funbox 3. Wszystkie te urządzenia łączyło jedno. O ile przy podłączeniu kablem wszystko cudownie hulało, próba skorzystania z WiFi... Hmmm, jakby to ładnie powiedzieć? O, wiem. Internet bezprzewodowy najlepiej działał w malutkiej, ustawnej kawalerce.

Gdy trafiałem w sieci na opinie o Funboxach, motywem dominującym było pytanie: „Co zrobić, żeby lepiej działało mi WiFi?”. Mnie też, gdy przed wakacjami zainstalowałem w domu mający wspomagać w zdalnej pracy/nauce całą rodzinę gigabitowy światłowód od Orange, szybko zrzedła mina. Gdy próbowałem pracować w sypialni, odległej w linii prostej może 10 metrów od routera, często okazywało się, że osiągam 20-30 Mbps (czasami bardziej opłacało się przełączyć na internet udostępniany ze smartfona).

30 razy szybciej

Nic więc dziwnego, że podłączywszy nowy modem od razu pognałem do sypialni :) Odblokowanie telefonu, Chrome, Netflix – działa, nie haczy się. No to pora zerknąć, co pokaże Speedtest!

Gdyby nie to, że już siedziałem, to siadłbym z wrażenia. Począwszy od tego pierwszego testu, do teraz, odczyty prędkości w niedostępnym uprzednio miejscu wahają się między 500 a 600 Mbps. Byłem w ciężkim szoku! Wystarczyła zmiana routera, by prędkość wzrosła trzydziestokrotnie!

Choć oczywiście „zmiana routera” to pojęcie bardzo ogólne. Funbox 6 to przede wszystkim wprowadzenie nowego standardu WiFi, zwiększenie liczby anten, czy optymalizacja ich ustawienia. Nie bez przyczyny zalecane jest, by dla efektywności połączenia urządzenie stało pionowo, jak najbardziej odkryte (a najlepiej w ogóle na górnej półce). No i wskazane, by urządzenia z których korzystamy obsługiwały standard WiFi 6, a przynajmniej łączyły się z siecią na częstotliwości 5 Ghz. Te starsze, które używają wyłącznie bezprzewodowej sieci 2,4 Ghz, nie przyspieszą aż tak bardzo.

Zastanawiacie się, czy przegapiliście Funboxy 4 i 5? Od razu o to spytałem. Nic się im jednak nie stało. Ten przeskok z 3 od razu na 6 to po prostu efekt implementacji w nowym urządzeniu wspominanego kilka zdań wyżej standardu WiFi 6.

Funbox 6, czyli gamechanger

Drugiego dnia po tym, gdy podłączyłem w domu Funbox 6, napisałem do kolegi, odpowiedzialnego za techniczną stronę tego projektu: „Stary, to jest gamechanger. Ten sprzęt wstrząśnie rynkiem”. Możecie powiedzieć, że piszę tak, bo muszę. Przecież pracuję w Orange. Cóż - mógłbym przecież też użyć paru frazesów, pochwalić, powiedzieć, że fajny sprzęt i zapomnieć o sprawie. Nie musiałbym się rozpływać w zachwytach i z uśmiechem na twarzy co kilka dni odpalać w różnych częściach domu Speedtesta.

Tu nie ma się do czego przyczepić. Internet działa szybko i płynnie, niezależnie od tego, ile urządzeń i w jakich częściach mieszkania zeń korzysta. Co więcej, sam Funbox 6 (a w zasadzie jego obudowa) powstał w 100 procentach z recyklingowego plastiku, a w papierowym pudełku nie ma żadnej zbędnej folii.

Jest świetny. To fakty, nie marketing. Sami sprawdźcie, nie będziecie żałować.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:05 28-01-2021

Fajny test, może kiedyś skuszę się na Orange Love ? Gdyby nie to wiercenie ścian to…..

Odpowiedz
ziemowy
ziemowy 19:24 28-01-2021

Chcę go bardzo 🙂 Tym bardziej, że w domu chula Orange Światłowód 1Gbps i smartfon wspierający Wi-Fi 6 🙂

Odpowiedz
piotr
piotr 20:39 28-01-2021

Ile to to zżera prądu?

Odpowiedz
Rafal
Rafal 12:32 29-01-2021

czy mając funbox 3 można wymienić na funbox 6 ? jakie są koszty ?

Odpowiedz
    Michał Rosiak
    Michał Rosiak 16:58 29-01-2021

    Obecnie można wymienić przy przedłużaniu umowy na 600 Mbps lub 1 Gbps. Za darmo rzecz jasna.

    Odpowiedz
      asad
      asad 11:21 01-02-2021

      można także wymienić 3 na 6 przy podniesieni prędkości na 600Mb/s lub 1Gb/s, bez przedłużania umowy, tak zrobiłem,
      jestem w szoku jak działa wifi, 5Ghz jest w całym domu, nawet w tych miejscach gdzie nie dochodziło wcześniej 2,4Ghz trójki, też chodzę po domu i co chwile, w różnych miejscach robię speedtesta i ciągle uśmiech na twarzy 🙂
      no i w końcu ma USB 3.0,

      Odpowiedz
        Michał Rosiak
        Michał Rosiak 11:43 01-02-2021

        Ja podłączyłem przenośny dysk do FB6 i – co ciekawe – widzę go jako serwer multimedialny w interfejsie Smart TV Samsung. I normalnie z niego odpalam np. filmy.

        Odpowiedz
          asad
          asad 13:55 01-02-2021

          dokładnie tak samo robię 🙂
          wcześniej bardzo brakowało mi USB 3.0, długo się wgrywało ma dysk i czasem przycinki były, gdy filmy miały po kilkadziesiąt GB, a teraz działa super

          Odpowiedz
      Obija
      Obija 22:52 08-02-2021

      Standard ze nowe dla nowych a stare dla starych..

      Odpowiedz
Krzysztof
Krzysztof 14:24 26-03-2021

Rewelacja! Nie wierzyłem, że w moim betonowym ,,apartamencie” może dobrze działać WiFi…otóż może…Funbox 6…mimo, że mam laptop i smartfony z WiFi 5. Działa nawet na balkonie, w najdalszym od modemu/routera punkcie mieszkania. Brawo Orange!

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Top Employer dla Orange Polska

Monika Kulik Monika Kulik
28 stycznia 2021
Top Employer dla Orange Polska

Orange Polska po raz 11. zdobył certyfikat Top Employer – potwierdzający wysoką jakość procesów zarządzania kapitałem ludzkim w firmie.

Po raz kolejny poddaliśmy się ocenie przez Top Employers Institute. Audyt obejmuje analizę różnych obszarów – strategia i przywództwo, środowisko pracy i digitalizacja, employer branding i zarządzanie talentami, dbałość o rozwój pracowników – szkolenia i ścieżkę kariery, kwestie kultury organizacyjnej i work-life balance oraz podejście do etyki, zrównoważonego rozwoju i zarządzania różnorodnością. Analizowany jest też cały cykl życia pracownika w organizacji: od zainteresowania się ofertą, proces rekrutacyjny i przyjęcie do pracy, aklimatyzację, zdobywanie doświadczeń i rozwój, ścieżkę kariery, do momentu odejścia z firmy. Kryteriami są między innymi: spójność, transparentność, etyka oraz digitalizacja.

Ten sprawdzian jest wielostopniowy - pierwszym krokiem jest wypełnienie Kwestionariusza Najlepszych Praktyk HR, a kolejnym weryfikacja udzielonych odpowiedzi oraz dokumentów podczas audytu. Ocenianych jest około 400 praktyk dotyczących między innymi strategii HR, środowiska pracy, kultury organizacyjnej, rozwoju pracowników, zrównoważonego rozwoju czy różnorodności. Zanim przyznana zostanie ostateczna punktacja, cały proces weryfikuje niezależny audytor.

Po raz kolejny zdaliśmy ten sprawdzian celująco – czego potwierdzeniem jest certyfikat i 4. miejsce wśród firm z certyfikatem TOP Employer 2021.

Cieszy nas to również dlatego, że to był szczególny rok. Z uwagi na pandemię musieliśmy dość szybko zmienić bardzo wiele w naszej organizacji pracy nie tracąc efektywności i jakości, dbając przy tym o dobrostan pracowników. Tu też mamy potwierdzenie wysokiej jakości działań – tym ważniejsze, że pochodzi od naszych pracowników. W wewnętrznym badaniu kultury organizacyjnej wysoko ocenili te działania, opisując naszą kulturę organizacyjną słowami „otwartość, współpraca, zaufanie”. W jednym z komentarzy z badania czytamy „Świetnie poradziliśmy sobie z sytuacją pandemii. Uważam że dzięki ludziom – bo sytuacja była nadzwyczajna i nie była opisana w procedurach”. Mamy w firmie wielu takich dobrych ludzi.

wolontariat Orange

Komentarze

mike278
mike278 10:01 14-11-2024

Bonus ok i faktycznie gratis. Natomiast start promocji fatalny że względu na problemy w aplikacji.

Odpowiedz
Maniu
Maniu 12:25 14-11-2024

A kiedy będzie rozstrzygnięty konkurs wakacje z Orange?

Odpowiedz
fajera
fajera 14:38 15-11-2024

co to są mobilne usługi głosowe?

Odpowiedz
Wake Up
Wake Up 12:19 16-11-2024

już był

Odpowiedz
mst
mst 14:34 22-11-2024

Katastrofa. Nie da się tego uruchomić w aplikacji. Klikam dołącz i brak reakcji….

Odpowiedz
Robi
Robi 15:52 22-11-2024

Brak gb po 2 pompowaniu , po reklamacji na czacie wpadły na 1 nr z 3 , zachwytów nie było końca jak to odpowiedni dział pozytywnie naprawił , podczas 2 reklamacji konsultant podał mi „mój” nr z kosmosu , dzięki jeszcze zadzwonię.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Włącz się w Dzień Bezpiecznego Internetu

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
27 stycznia 2021
Włącz się w Dzień Bezpiecznego Internetu

Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W tym roku przypada we wtorek, 9 lutego.

Zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku, ale od jakiegoś czasu wykracza poza granice krajów europejskich. Bardzo mnie to cieszy, bo pod jego „szyldem” podejmowane są działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. I na rzecz wzrostu świadomości rodziców, opiekunów i nauczycieli o zagrożeniach i o pozytywnym, odpowiedzialnym korzystaniu z technologii.

W Polsce „operatorem” wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, w którego skład wchodzi NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem jest nasza Fundacja Orange. Ale każdy może się włączyć, do czego serdecznie zapraszam.

Zgłoś inicjatywę lokalną

Zależy nam, żeby rozpowszechniać idee odpowiedzialnego korzystania z internetu, żeby angażować w DBI społeczności szkolne, organizacje pozarządowe, instytucje, czy inne firmy. Dlatego zachęcamy do organizowania lokalnych inicjatyw Dnia Bezpiecznego Internetu. To może być happening, konkurs, kampania informacyjna, zajęcia edukacyjne, pogadanka na lekcji wychowawczej, akcja plakatowa w szkole (ok, może bardziej MEMowa w tych czasach).  I – uwaga! – nie muszą być one realizowane dokładnie 9 lutego. Można je zgłaszać do końca marca tutaj.

Dla chętnych jest propozycja materiałów edukacyjnych i promocyjnych: skrypty lekcji zdalnych, webinary dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi, banery oraz grafiki. Najlepsze pomysły na lokalne inicjatywy zostaną nagrodzone w konkursie. Każda zgłoszona otrzyma elektroniczny certyfikat udziału w DBI 2021. Rok temu padł rekord: takich inicjatyw w Polsce było ponad 4000.

Dołącz do konferencji

Nauczyciele, pedagodzy szkolni, rodzice, edukatorzy! Przyjdźcie na konferencję z okazji #DBI2021. Tu możecie posłuchać ekspertów, inspirować się, zdobywać wiedzę. To już we wtorek, 9 lutego, w godz. 17.00 – 20.30.

W tym roku zapraszamy online, transmisja odbędzie się na stronie dbi.pl bez konieczności wcześniejszej rejestracji.  Program konferencji to m.in:

  • Wystąpienie dr. Tomasza Rożka, autora bloga “Nauka - to lubię”
  • Dzieci, rodzice i ekrany w czasie pandemii - Agnieszka Stążka-Gawrysiak, blog “DyleMatki”
  • Samodzielnie, nie znaczy dobrowolnie – treści internetowe wytworzone przez młodzież - Martyna Różycka, NASK
  • Ta dzisiejsza młodzież, czyli dlaczego warto rozmawiać o Discordzie i TikToku? - dr Karol Jachymek, SWPS
  • Jak przeciwdziałać przemocy rówieśniczej wobec mniejszości - Łukasz Wojtasik, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
  • Psychologiczne i społeczne konsekwencje izolacji społecznej oraz edukacji zdalnej u dzieci, młodzieży i ich rodzin - Aleksandra Hapcar, psychoterapeutka.W trakcie wydarzenia będzie możliwość zadania pytań i dyskusji z prezentującymi.
  • W zeszłym roku było tak - tu możecie zobaczyć wystąpienia prelegentów na DBI 2020 (wtedy jeszcze na żywo, face to face, wiecie… z wystąpieniami na scenie, ze spotkaniami w kuluarach, stoiskami partnerów, wspólnym lunchem i kawą. To były czasy).

Porozmawiaj o bezpiecznym internecie w domu

Zrób to, koniecznie. W Dzień Bezpiecznego Internetu lub każdy inny dzień! Mam dla Was kilka pomocy:

• Poradnik Dzieci i ekrany. Rodzice pytają, psychologowie odpowiadają.

• Kopalnia wiedzy i artykułów poradnikowych, które zgromadziliśmy na stronie projektu Razem w sieci.

• Inspiracje do ustalania domowych zasad ekranowych pod szyldem kampanii Zadbaj o dziecięcy mózg.

• Coś dla najmłodszych – zabawa i edukacja w jednym. Darmowa aplikacja MegaMisja dla dzieci w wieku 6-10 lat.

 

Komentarze

Scroll to Top