W Miasteczku Orange przybyło nam sporo... "miodnych" współpracowników! Mamy 5 kolorowych uli, w których żyje 10 tys. pszczół, a w czerwcu będzie ich 6 razy więcej! Projekty graficzne i nazwy uli zaproponowali nasi pracownicy. Jeśli chcecie podpatrzeć, co dzieje się u naszych pszczół nic prostszego. Zapraszamy na transmisję online z ich świata:
Odpowiedź:
(anulować)
Komentarze
Ratujcie je11:50 19-05-2021
A te dwie na pierwszym planie? Co z nimi? śpią czy umarły?
Takie rzeczy dzieją się w ulu 🙂 Pszczoła żyje 35-42 dni, codziennie rodzi się i umiera setki pszczół. A te które umierają w środku są wyciągane na zewnątrz.
Pasieki powstały z intencji naszych pracowników, a o pasiekę dba profesjonalny opiekun. Istotny przekaz wspomnianego apelu jest taki, że należy zachowywać równowagę dbając o bioróżnorodność, nie zwiększać liczby pasiek w mieście bez zwiększania liczby pożytków, czyli terenów zielonych, gdzie pszczoły – te hodowlane i te dzikie – będą mogły się wyżywić. W pobliżu naszej pasieki jest dużo terenów zielonych zarówno tuż przy ulach, za nimi jak i po drugie stronie ulicy, stąd nasza nieduża pasieka, której na dziś nie planujemy powiększać nie powinna stanowić problemu. Wspieramy również dzikie zapylacze, tu pisałam o tym jak każdy z nas może się włączyć https://biuroprasowe.orange.pl/blog/pomoz-zapylaczom-odwdziecza-sie-praca/v
Niemniej będziemy przyglądać się doniesieniom naukowym w tym zakresie, aby odpowiednio reagować.
Nintendo Switch łączy ze sobą dwa światy - konsoli przenośnej i stacjonarnej. Stworzyło zupełnie nowy nurt w świecie gamingu. Kupując urządzenie od tego producenta nie powinno się patrzeć na Sony, czy Microsoft. Czemu? Bo to zupełnie inny produkt, który oczaruje wyjątkowością. Czy warto zainteresować się konsolą w 2021 roku, aż cztery lata po wypuszczeniu urządzenia na rynek oraz premierze nowej generacji konsol?
Nintendo Switch - parametry
Nintendo Switch to konsola hybrydowa. Słowo "switch" z angielskiego oznacza zmianę i świetnie opisuje charakterystykę urządzenia. Lata doświadczenia Nintendo w produkcji konsol stacjonarnych np. Wii oraz tych mobilnych jak 3DS pozwoliły na połączoną kreację czyli Switcha. Jeżeli jesteś kanapowcem to nie ma problemu abyś podłączył konsolę pod TV, jeżeli dużo podróżujesz to swoje ulubione gry możesz zabrać ze sobą. Koncepcja brzmi idealnie, ale czy taka jest?
Urządzenie było mocno ograniczone technicznie już w dniu premiery. Konstrukcja napędzana jest mobilnym układem graficznym Nvdia Tegra 4. Pozwala na generowanie obrazu w rozdzielczości 1280×720 na 6-calowym wyświetlaczu LCD. Teoretycznie nie jest to duża rozdzielczość, a fani mogą powiedzieć, że na tak małym ekranie nie jest to widoczne. Gdy się jednak przyjrzymy jesteśmy w stanie zauważyć pojedyncze piksele np: w Pokemon Let's Go Evee czy Wiedźminie 3.
Czym byłoby urządzenie mobilne w dzisiejszych czasach bez dotykowego ekranu? Tak jest i w tym przypadku. Wyświetlacz Switcha obsługuje multi-touch.
Mimo złącza USB-C urządzenie ładuje się dość długo, bo ok. trzy godziny. To starczy na kolejne.....trzy godziny grania. Niestety bateria o pojemności 4310 Mah ma ograniczenia.
Z rzeczy mniej ważnych, ale przyjemnych w urządzeniu znajduje się złącze mini-jack do podłączenia słuchawek oraz wyjmowana podstawka na urządzenie, która umili mobilne seanse np: w parku czy na wakacjach.
Co z funkcjami stacjonarnymi? Po podłączeniu do "docka" konsola wyświetla obraz na telewizorze w maksymalnej rozdzielczości FULL HD, a w niektórych grach obraz prezentowany jest w 60 klatkach na sekundę. Większość niestety ma zablokowany licznik na 30.
Nintendo Switch - kontrolery
Najciekawszym elementem konsoli są kontrolery. W podstawowym zestawie otrzymujemy dwa Joy-cony, które służą zarówno jako jeden kontroler, ale jednego można też podać gamingowemu partnerowi. To pozwala na granie w gry multiplayer lokalnie i gdziekolwiek chcemy. Wystarczy wyjąć z urządzenia kontrolery. Te wyposażone są w akcelerometr i żyroskop, co pozwala na śledzenie ruchu urządzenia. Mówiąc prościej - to również kontrolery ruchowe. Funkcjonalność pozwala na poszerzenie możliwości gamingowych, ale o tym później.
Nintendo Switch, a inne konsole.
Największą zaletą konsoli są jej gry. Mimo leciwych podzespołów zagramy na niej w największe hity...sprzed kilku lat.
Jeżeli chcecie grać w wysokobudżetowe gry multiplatformowe na Switchu to tylko w te starszej generacji, przygotowane na nowo dla tej konsoli. Kilka lat temu branża technologiczna głośno mówiła o Wiedźminie 3 wydanym na tę platformę. Z technicznego punktu widzenia było to niemalże niemożliwe, bo ledwo co konsole zeszłej generacji radziły sobie z wysokimi detalami przedstawionymi w grze. Wiedźmin 3 został zoptymalizowany pod omawianą konsolę, a co za tym idzie użytkownik gra na najniższej jakości tekstur. Sam jestem jej posiadaczem i muszę przyznać, że tej konsoli nie kupuje się dla grafiki. A zatem po co?
Nintendo Switch - wyjątkowe rozwiązania
Dla gier ekskluzywnych przeznaczonych tylko na Switch. Nie muszę wam tłumaczyć, czym jest Mario czy seria Pokemon. To legendy, dostępne tylko na konsolach Nintendo. Jednak to nie ekskluzywność gra rolę, a jakość. Gry na Nintendo Switch wykorzystują możliwości urządzenia do samego końca.
Przykładem jest Ring Fit Adventure, czyli zestaw do ćwiczeń przed telewizorem. Po zakupieniu gry i odpowiedniego akcesorium jesteśmy w stanie ćwiczyć w domu a jednocześnie grać. Pokonujemy przeciwników, walczymy z bossami, zbieramy punkty doświadczenia, czy wirtualną walutę, która wymieniamy na power-upy. To wszystko na ekranie telewizora, a przed nim jesteśmy my - wykonujący ćwiczenia. Kontrolery Switcha dzięki wbudowanemu żyroskopowi i akcelerometrowi mierzą nasz ruch. Mało tego potrafią nawet sprawdzić puls po ćwiczeniach. To tylko jeden z przykładów.
W Pokemon Let's Go Pikachu/ Let's Go Evee by złapać pokemona, należy wykonać ruch kontrolerem przypominający faktyczne rzucanie pokeballem.
Za pomocą Nintendo Labo VR Kit możemy zamienić nasze urządzenie w cokolwiek chcemy np: w wędkę czy pianino. Wystarczy odpowiednio złożyć kartony, które otrzymujemy w zestawie.
Ostatnio na łamach cyklu "Graczyk o grach" omawiałem zestaw do wirtualnej rzeczywistości. Nintendo idzie w innym kierunku. W kierunku rzeczywistości rozszerzonej. Co to oznacza? W Mario Kart Live: Home Circuit możemy ogrywać wyścigi gokartów w mieszkaniu. Mini gokart jeździ po wyznaczonych przez nas trasach, a my kontrolujemy go wraz z podglądem na konsoli.
Przedstawiłem wam najciekawsze tytuły, ale możliwości jest wiele więcej. To właśnie tym oryginalnym podejściem wyróżnia się omawiana dziś konsola. Granie na Nintendo Switch to doświadczenie unikalne i można powiedzieć, że ponadczasowe. Nie doświadczymy podobnych wrażeń na Playstation czy Xbox. Niestety to unikalne podejście ma też swoje wady.
Wady Nintendo Switch
Największą wadą konsoli są jej niskie parametry. Faktycznie gry dedykowane na platformę wyglądają bardzo dobrze, ale również przez ich charakterystyczny design. Większość jest kolorowa i "pastelowa". Często wykorzystują techniki cdell-shadingu do stworzenia "komiksowego" stylu graficznego. Dzięki temu ubytki wizualne są mało widoczne. Reszta np. omawiamy Wiedźmin wygląda znacznie gorzej. Osobiście uważam, że konsola jest idealna, ale do dedykowanych gier i doświadczenia unikalnej rozgrywki. Jeżeli w podróży chcemy zagrać w gry AAA to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Geforce Now, czy Xbox Game Pass Ultimate. To usługi streamingowe, a że internet mobilny w Polsce jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie, to i granie mobilne powinno być przyjemne.
Prócz tego konstrukcja pozostawia wiele do życzenia. Analogi w Joy-conach dość szybko się psują, a kontrolery na rynku są dość drogie. Nie znam użytkownika Switcha, który by na to nie narzekał.
Konsola przenośna jest podatna na zarysowania, a szczególnie na ekranie. Narażamy obudowę na zniszczenia najczęściej nie w podróży, a podłączając urządzenie do "docka". Po wielu latach od premiery, Nintendo nadal nie naprawiło tej wady konstrukcyjnej.
Wspomniany "dock" nie ma wejścia Ethernet. Co za tym idzie konsolę do internetu podłączymy tylko przez Wi-Fi. Dlatego warto zainteresować się światłowodem od Orange, zwłaszcza z nowym Funboxem 6. W podróży pozostaje nam tylko udostępnianie internetu z telefonu. Konsola nie wbudowanego slotu na kartę SIM.
Last but not least nie skorzystamy z konsoli jako urządzenia multimedialnego. Nie posłuchamy na nim muzyki ze Spotify, czy nie obejrzymy odcinka na Netflixie. Switch nie posiada nawet wbudowanej przeglądarki. Jedyną aplikacją multimedialną jaką możemy pobrać na urządzenie jest Youtube. To tylko konsola i aż konsola.
Czy warto zainteresować się Nintendo Switch w 2021 roku?
Mimo ponad czterech lat, które upłynęły od premiery uważam, że Nintendo Switch to nadal całkiem dobra konsola, którą warto się zainteresować jeżeli poszukujemy unikalnego doświadczenia gamingowego. To idealne rozwiązanie jako prezent dla dziecka, czy sposób na rodzinnie spędzony czas. Unikalne gry na tej platformie dają wiele zabawy, której nie doświadczymy na innych konsolach.
Dzieci powoli wracają do szkół. Kolejne obostrzenia są zwalniane. Wracamy do normalności – ale czy będzie to ta sama "normalność" co wcześniej? Czy nagły powrót do starych zachowań i nawyków jest możliwy? Jak przygotować do tego dzieci ?
Jako firma telekomunikacyjne mieliśmy swój duży udział w tym, abyśmy mogli zdalnie uczyć się i pracować – ruch w naszej sieci w czasie pandemii zwiększył się znacznie.
Jako firma odpowiedzialna społecznie staraliśmy się zwracać uwagę na zasady odpowiedniego korzystania z sieci, z zachowaniem równowagi między byciem on- i off- line. Nasza Fundacja uczyła dzieci i nauczycieli jak efektywnie korzystać z nauki zdalnej. Wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę mówiliśmy też o zasadach korzystania z sieci przez najmłodszych i domowych zasadach ekranowych. Natomiast na naszym portalu Razem w sieci pokazywaliśmy, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w cyfrowym świecie.
Dzieci w domu
Stworzyliśmy też stronę – dzieci w domu z serią artykułów, w których mówimy jak pandemia wpływa na nas i nasze dzieci (zarówno te małe jak i większe). Pokazujemy, jak możemy im pomóc w organizacji nauki zdalnej, jak znaleźć balans między nasza pracą zdalną, a odpoczynkiem i życiem rodzinnym. Mówimy też o zagrożeniach jakie płyną ze spędzania zbyt długiego czasu dzieci przed ekranami (komputerów, telewizorów, smartfonów). Tłumaczymy, jak może to wpłynąć na ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. I co najważniejsze - podpowiadamy co zrobić, by dziecko kończące naukę zdalną, nie upatrywało jedynej rozrywki w grach komputerowych, czy śledzeniu TikToka i FB.
• Planer tygodniowy – do wypełnienia razem z dziećmi
• grafiki jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Wszystko do wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu w domu.
Warto przeczytać też wywiad ekspercki z psycholożką dziecięcą - Moniką Chrapińską-Krupą, która mów jak pandemia wpłynęła na nasze dzieci, jak zmieniła ich relacje z rówieśnikami i otoczeniem społecznym. To ważne również teraz, gdy można będzie budować te relację w realu, w kontakcie twarzą w twarz. Zastanówmy się, jak w bezpieczny i rozważny sposób pomóc dzieciom w powrocie do spotkań z grupa przyjaciół w szkole i poza nią.
Konkurs
A na koniec konkurs! Zachęcamy rodziców do podzielenia się ich niezastąpionymi pomysłami, jak spędzać czas z dzieckiem. Co miesiąc wybieramy najlepsze propozycje i nagradzamy kartą podarunkową do Empiku na kwotę 100 zł. Szczegóły na stronie www.orange.pl/dzieci-w-domu.
Odpowiedź:
(anulować)
Komentarze
Scroll to Top
Komunikat dotyczący plików cookies
Ta witryna używa plików cookies (małych plików tekstowych, przechowywanych na Twoim urządzeniu). Są one stosowane dla zapewnienia prawidłowego działania strony oraz do zbierania informacji o Twoich preferencjach i nawykach użytkowania witryny.
Pliki cookies niezbędne do działania strony używamy do zapewnienia podstawowych funkcji, takich jak logowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa witrynie. Ich wykorzystanie nie wymaga Twojej zgody.
Pliki cookies funkcyjne. Pozwalają nam zbierać informacje na temat zalogowanych sesji oraz przechowywać dane wpisane przez Ciebie w formularzach znajdujących się na stronie takich jak: czas trwania zalogowanej sesji , nazwę użytkownika.
Pozostałe kategorie wykorzystywania plików cookies, które wymagają Twojej zgody na używanie
Pliki cookies statystyczne/analityczne. Pozwalają nam zbierać anonimowe informacje o ruchu na stronie (liczba odwiedzin, źródło ruchu i czas spędzony na witrynie). Te dane pomagają nam zrozumieć, jak nasi użytkownicy korzystają z witryny i poprawiają jej działanie.
Możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w każdej chwili. W celu zarządzania plikami cookies lub wycofania zgody na ich używanie, prosimy skorzystać z ustawień przeglądarki internetowej.
Komentarze
A te dwie na pierwszym planie? Co z nimi? śpią czy umarły?
OdpowiedzTakie rzeczy dzieją się w ulu 🙂 Pszczoła żyje 35-42 dni, codziennie rodzi się i umiera setki pszczół. A te które umierają w środku są wyciągane na zewnątrz.
OdpowiedzMożna patrzeć i patrzeć! 🙂 Szkoda, że nie ma dźwięku, bzyczenie relaksuje. Super!
OdpowiedzNiestety w mieście to działania szkodliwe. Z kim konsultowano ten pomysł?
Odpowiedzhttps://kopalniawiedzy.pl/pszczola-miodna-murarka-dzika-pszczola-miejskie-ule,33959
Pasieki powstały z intencji naszych pracowników, a o pasiekę dba profesjonalny opiekun. Istotny przekaz wspomnianego apelu jest taki, że należy zachowywać równowagę dbając o bioróżnorodność, nie zwiększać liczby pasiek w mieście bez zwiększania liczby pożytków, czyli terenów zielonych, gdzie pszczoły – te hodowlane i te dzikie – będą mogły się wyżywić. W pobliżu naszej pasieki jest dużo terenów zielonych zarówno tuż przy ulach, za nimi jak i po drugie stronie ulicy, stąd nasza nieduża pasieka, której na dziś nie planujemy powiększać nie powinna stanowić problemu. Wspieramy również dzikie zapylacze, tu pisałam o tym jak każdy z nas może się włączyć https://biuroprasowe.orange.pl/blog/pomoz-zapylaczom-odwdziecza-sie-praca/v
OdpowiedzNiemniej będziemy przyglądać się doniesieniom naukowym w tym zakresie, aby odpowiednio reagować.