Informacje prasowe

Testuj innowacje w 5G LAB Łódzkiej SSE. Pierwszy w Polsce kampus 5G dla startupów

27 maja 2021
Testuj innowacje w 5G LAB Łódzkiej SSE. Pierwszy w Polsce kampus 5G dla startupów

Autonomiczne wózki widłowe, cyfrowe bliźniaki fabryk, czy transmisje VR-owe z kamerami 360 stopni – to tylko niektóre innowacyjne rozwiązania, które będą testowane w sieci 5G Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wszystko dzięki 5G LAB, czyli przestrzeni do tworzenia i testowania innowacji wykorzystujących sieć piątej generacji. Od dziś młode technologiczne firmy mogą korzystać z infrastruktury 5G, którą ŁSSE stworzyła we współpracy z partnerami: Orange, Ericsson, UKE.

Łódzka strefa od lat z powodzeniem promuje, wspiera i stwarza dobry klimat inwestycyjny do realizacji innowacyjnych projektów technologicznych, także w oparciu o współpracę między światem nauki i biznesu. Pandemia koronawirusa tylko potwierdziła wzrastające zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. 5G LAB może stać się inkubatorem innowacyjnych rozwiązań, a w niedalekiej przyszłości przyczynić się do zwiększenia potencjału polskich firm, w szczególności start-upów – podkreśla wiceminister rozwoju, pracy i technologii i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Budujemy dla inwestorów szeroką ofertę wsparcia opartą na nowoczesnych technologiach. Kolejnym krokiem jest 5G Lab – przestrzeń dedykowana młodym technologicznym firmom. Łączymy startupy z inwestorami, by wspólnie mogli pracować nad innowacjami 5G i testować je, dzięki stworzonej przez nas wewnętrznej sieci 5G. Między innymi za tak nowatorskie działania zostaliśmy nagrodzeni tytułem 3. najlepszej strefy ekonomicznej na świecie i pierwszej w Europie – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Orange Polska od ponad dwóch lat testuje 5G w laboratoriach i w terenie. Operator czerpie też z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich, gdzie pierwsze wewnętrzne sieci 5G już powstały. Sieć 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obejmuje budynek siedziby i Centrum Kreatywności Fabryka. Do jej budowy Orange wykorzystał 10 anten działających w docelowym dla 5G paśmie 3,6 GHz i w paśmie 2100 MHz. Zapewniają one zasięg na powierzchni ponad 1000 mkw. Orange gwarantuje też wsparcie swoich ekspertów związane z zastosowaniem technologii 5G w przemyśle.

Bardzo nas cieszy, że mogliśmy uruchomić pierwszą w Polsce wewnętrzną sieć 5G w docelowej częstotliwości. Liczymy na to, że podobnych wdrożeń będzie w naszym kraju przybywać i że szybko pokażą one w praktyce korzyści, jakie niesie ze sobą sieć nowej generacji. 5G to jeden z filarów strategii Orange. Jako dobre przykłady wdrożeń sieci 5G zrealizowanych już przez Orange można wymienić choćby fabrykę Schneider Electric w Le Vaudreuil we Francji, port Le Havre, czy bliższą nam fabrykę Miele w nieodległym od Łodzi Ksawerowie. Jesteśmy przekonani, że 5G LAB przyczyni się do powstania innowacyjnych rozwiązań, które będą miały wpływ na rozwój gospodarczy regionu łódzkiego i całego kraju – powiedział Piotr Jaworski, Członek Zarządu Orange Polska ds. Sieci i Technologii.

5G Lab w siedzibie Łódzkiej SSE w Łodzi powstało jako odpowiedź na potrzeby startupów. Firmy, które w programie Łódzkiej Strefy o nazwie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” tworzą innowacje oparte o 5G potrzebowały miejsca do przeprowadzania testów zanim ich rozwiązania na stałe wejdą do użytku w fabrykach inwestorów i partnerów biznesowych Strefy.

Zbudowany przez nas ekosystem 5G na terenie Strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Tworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G będą korzystać z infrastruktury zapewniającej minimalne opóźnienia umożliwiające zarządzanie fabrykami na odległość, w czasie rzeczywistym, komunikację maszyn oraz przepływ dużej ilości danych. Dzięki akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce przemysłowych zastosowań sieci piątej generacji – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

W budowanie sieci 5G w siedzibie Łódzkiej Strefy zaangażowany był globalny gracz na szeroko pojętym rynku telekomunikacyjnym, wieloletni partner i inwestor strefy, firma Ericsson. Eksperci szwedzkiego giganta zaprojektowali i dostarczyli urządzenia potrzebne do uruchomienia sieci wewnętrznej. Zapewniają również indywidualny transfer wiedzy, nie tylko do specjalistów Łódzkiej Strefy, ale także do partnerów biznesowych i startupów współpracujących z ŁSSE. To wsparcie biznesowe i przede wszystkim technologiczne dla przemysłowych zastosowań technologii 5G.

Wdrożenie 5G niesie za sobą olbrzymi potencjał dla przedsiębiorców z wielu sektorów, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa transfer wiedzy. Technologia 5G umożliwia rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm, jednak jeśli chcemy innowacji, na początek potrzebna jest wiedza. Angażując się w 5G LAB mogliśmy dostarczyć nie tylko technologie umożliwiające budowę sieci, ale przede wszystkim współpracować z młodymi innowatorami pomagając im w tworzeniu rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować polską i światową gospodarkę. Z niezwykłą satysfakcją patrzę, jak rozwiązania przyszłości powstają na naszych oczach. Już niedługo będzie o nich głośno – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Z wewnętrznej sieci 5G skorzystają startupy działające w akceleratorze S5 Łódzkiej Strefy, gdzie trafia do nich wsparcie merytoryczne, mentorskie i finansowe (skorzysta 40 startupów do których trafi blisko 13 mln zł wsparcia). 5G Lab Łódzkiej Strefy pozwoli osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 850 mb/s przy zachowaniu minimalnych opóźnień. Pozwoli to startupom testować przygotowane dla inwestorów i partnerów biznesowych Łódzkiej Strefy innowacje oparte na najnowszej technologii komunikacyjnej.

Zbudowaliśmy system dbający o bezpieczeństwo żywności w handlu, gastronomii i transporcie – mówi Michał Olszewski, cofounder spółki Arktikus. – Nasze bezprzewodowe sensory wysyłają z wnętrza urządzeń chłodniczych informacje o panującej tam temperaturze. Wykorzystanie technologii 5G powoduje, że nasz system jest energooszczędny i działa nawet w warunkach bardzo słabego zasięgu. Nasz projekt dostrzegła i wspiera ŁSSE w Akceleratorze S5 - to dzięki niemu już wkrótce będziemy mogli pochwalić się pierwszymi wdrożeniami – dodaje Michał Olszewski.

Poprzez współpracę z ŁSSE otrzymałyśmy możliwość stworzenia rozwiązania, które w pełni wykorzystuje kluczowe właściwości technologii 5G, jakimi są wysokie prędkości danych, niskie opóźnienia oraz niezawodność sieci. Nasza aplikacja Omniview VR/360 zrewolucjonizuje sposób prowadzenia m.in. zdalnych konferencji, transmisji „na żywo” z wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, zapewniając użytkownikom znajdującym się w zasięgu sieci 5G odczucie bycia na miejscu danego wydarzenia. Udział w programie „S5 – Akcelerator Technologii 5G” oznacza dla nas wsparcie finansowe, merytoryczne oraz możliwość weryfikacji i testowania naszego rozwiązania w środowisku dojrzałego biznesu skupionego wokół ŁSSE. To w praktyce przełożyło się na nasz niezwykle dynamiczny rozwój” – mówi Firuza Piechucka, która razem z Mają Raczkowską rozwija w ramach Akceleratora startup Omniview.

ŁSSE stworzyła jako pierwsza w Polsce wspaniałe warunki do rozwoju systemów opartych na technologii 5G. Dzięki udziałowi w programie S5, cthings może realnie budować innowacyjne rozwiązania dla współczesnego przemysłu. System Intelliventory pozwala w pełni wykorzystać potencjał szybkiej i niezawodnej transmisji ogromnej ilości danych np. dla usprawnienia procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym – mówi Marcin Urbaniak, Business Development Manager w cthings.co.

Nasza technologia WindTAK 5G VG oferuje branży wiatrowej unikalną możliwość synergii między podniesieniem efektywności energetycznej a monitoringiem turbin z użyciem nowoczesnych czujników i transferu danych sprawiającego, że turbiny dosłownie komunikują się między sobą, z pominięciem stacji centralnej. Doczekaliśmy czasu, kiedy wszystko to jest możliwe tu, w jednym miejscu w centrum kraju będącego u progu przełomowych zmian - razem z właściwymi ludźmi, przestrzeniami innowacji typu 5G LAB i sprzyjającymi warunkami inwestorskimi, a także technologicznymi – mówi dr inż. Maciej Karczewski, Członek Zarządu WindTAK sp. z o.o.

 

Mediateka


Informacje prasowe

Nauczyciel Jutr@ – rusza nowy konkurs towarzyszący wyborom Nauczyciela Roku

25 maja 2021
Nauczyciel Jutr@ – rusza nowy konkurs towarzyszący wyborom Nauczyciela Roku

Startuje Konkurs Nauczyciel Roku organizowany już po raz 20 przez Głos Nauczycielski. Nowością tej edycji  jest możliwość zgłaszania się także do konkursu towarzyszącego - Nauczyciel Jutr@. Zainicjowała go Fundacja Orange. Wyróżnienie to zdobędzie pedagog lub pedagożka, którzy pokonując wyzwania np. nauczania zdalnego, rozwijają swoje kompetencje, w tym kompetencje cyfrowe, sprawiając, że lekcje są bardziej nowoczesne, ciekawe i angażujące dla uczniów i uczennic.

Inspiracją dla nowego Konkursu Nauczyciel Jutr@, była edukacja zdalna. Z raportu o statusie i rolach nauczycieli i nauczycielek w Polsce, którego premierę Fundacja Orange zaplanowała na czerwiec tego roku wynika, że 62% nauczycieli i nauczycielek uważa, że pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację i prestiż ich pracy. Tym bardziej warto docenić ich pracę i wysiłek.

- Nauczyciel Jutr@ to dla nas taki, który stawia swoich uczniów i uczennice i ich potrzeby na pierwszym miejscu. Dlatego stale rozwija swoje kompetencje w tym cyfrowe, pokonuje wyzwania i robi wszystko, by nauka była jak najbardziej twórcza - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange. - Wiemy, że takich nauczycieli i nauczycielek nie brakuje, bo spotykamy ich w swoich projektach np. Lekcji:Enter. Liczymy, że wielu podobnych pedagogów i pedagożek zgłosi się do konkursu, który w tym roku tworzymy z Głosem Nauczycielskim – dodaje Ciesiołkiewicz.

Dlaczego warto się zgłosić?

To, kim jesteśmy, zawdzięczamy w dużej mierze naszym nauczycielkom i nauczycielom. Głos Nauczycielski od 20 lat organizuje Konkurs Nauczyciel Roku. Chcemy w ten sposób pokreślić, że zawód nauczyciela to najpiękniejszy i najważniejszy zawód świata, chociaż trudny i wymagający niezwykłej siły, odporności, pasji. W tym roku chcemy powiedzieć jeszcze więcej - to jest zawód przyszłości, zawód ważny dla przyszłości, dlatego chcemy docenić zaangażowanie nauczycielek i nauczycieli w pracę z dziećmi i młodzieżą między innymi w okresie pandemii – mówi Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny Głosu Nauczycielskiego.

Do Konkursu zgłosić mogą się czynni zawodowo nauczyciele i nauczycielki ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, oraz placówek oświatowych.  Co ważne podobnie jak w Konkursie Nauczyciel Roku kandydatów mogą zgłaszać także inni nauczyciele, dyrekcja szkół lub placówek oświatowych, rodzice uczniów czy sami uczniowie. Aby wziąć udział w Konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie.

Jury Konkursu spośród nadesłanych do 10 września 2021 roku zgłoszeń wybierze osoby, które w swojej pracy wyróżniają się:

  • otwartą postawą na prowadzenie zajęć z uczniami w oparciu o nowoczesne, angażujące metody nauczania, zgodne z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie cyfrowym;
  • dążeniem do podnoszenia swoich kompetencji, w tym kompetencji cyfrowych;
  • i wykorzystaniem przy tym nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić bardziej nowoczesne, ciekawe i angażujące lekcje dla uczniów i uczennic.

Finał konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na 12 października 2021 roku

w Warszawie.

Mediateka


Informacje prasowe

Open’er Park – siedmioro nowych artystów! Aż 3 koncerty Dawida Podsiadło

25 maja 2021
Open’er Park – siedmioro nowych artystów! Aż 3 koncerty Dawida Podsiadło

Open'er Park Powered by Orange coraz bliżej! Już 15 lipca rozpocznie się najważniejsza kulturalna historia tego lata! Na kilka tygodni przeniesiemy się w klimatyczną przestrzeń Parku Kolibki w Gdyni, którą wypełni muzyka i sztuka świetnych artystów. Dziś do ich grona dołączają Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Schafter, OIO, Artur Rojek, Organek i Molesta Ewenement.

DARIA ZAWIAŁOW

Daria Zawiałow to niezwykle utalentowana, świadoma, bezkompromisowa artystka i jeden z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Na scenie jest istnym wulkanem energii z ogromną charyzmą. W 2017 roku zadebiutowała albumem „A kysz!“ i zdobyła dwa Fryderyki w kategoriach Album Roku Alternatywa oraz Fonograficzny Debiut Roku. Dokładnie dwa lata później światło dzienne ujrzał drugi album artystki zatytułowany „Helsinki“. Tak jak jego poprzednik, również zyskał status Platynowej Płyty, a sukces przypieczętował Fryderyk w kategorii „Album roku Pop Alternatywny”. Singlami „Kaonashi”, „Żółta taksówka” i „Za krótki sen” z Dawidem Podsiadło Daria zapowiada swój 3 album studyjny „Wojny i noce”! Już w czwartek 22 lipca zobaczymy ją na Orange Stage!

DAWID PODSIADŁO

Niewielu jest dziś w Polsce artystów jak Dawid Podsiadło, którzy swoją popularnością są w stanie przyćmić największe zagraniczne gwiazdy, wyprzedając koncerty na stadionach. Przez ostatnią dekadę, od alternatywnej energii zespołu Curly Heads po niepodważalne sukcesy solowych albumów, konsekwentnie torował sobie ścieżkę do dzisiejszego, ikonicznego statusu. Wszystkie jego albumy - "Comfort and Happiness" (2013), "Annoyance and Disappointment" (2015) i "Małomiasteczkowy" (2018), trafiły w Polsce na pierwsze miejsce sprzedaży, a on sam zgarnął do tej pory aż 12 Fryderyków. Nie ma jednak wątpliwości, że serca fanów zdobył nie tylko świetnymi kawałkami, ale także swoim charakterem, szczerością i otwartością. Jego energii nie wystarczy na jeden występ. Dlatego Dawid Podsiadło zagra podczas Open’er Park aż 3 koncerty – 23, 24 i 25 lipca.

ARTUR ROJEK

Artur Rojek jest jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej ostatnich 25 lat. Bez względu na to czy mówimy o jego działalności zespołowej (Myslovitz, Lenny Valentino) czy wydawnictwach solowych, znany jest z ciągłej eksploracji nowych artystycznych rejonów. Chociaż wydana w 2014 roku płyta "Składam się z ciągłych powtórzeń" była ogromnym sukcesem, fani Rojka musieli wypatrywać nowego albumu aż 6 lat. Finał wyczekiwania przyszedł wraz z wydaniem "Kundla". "To płyta o prostych rzeczach, od których uciekamy w pędzie naszego życia, w pogoni za czymś, czego nigdy nie osiągamy (...)", mówił Artur Rojek o albumie. Artysta wystąpi na Open’er Park 30 lipca.

ØRGANEK

Grupa ØRGANEK powstała w 2013 roku z inicjatywy Tomasza Organka i do dziś wydała dwa albumy - „Głupi” (2014) oraz „Czarna Madonna” (2016 – Fryderyki w kategoriach Album Roku Rock oraz Piosenka Roku). Oba albumy uzyskały status platynowej płyty. W roku 2020, pomimo pandemii, zespół wydał dwa single promujące nowy album -„Pogo” i „Walcz”. Drugi z nich stał się częścią kampanii wspierającej osoby w kryzysie psychicznym. Premiera nowego albumu planowana jest na jesień tego roku. Do zobaczenia na Open’er Park

MOLESTA EWENEMENT

Molesta Ewenement  to prekursorzy ulicznego rapu w Polsce. Grupa powstała w 1995 roku w Warszawie z inicjatywy Piotra „Vienia” Więcławskiego i Pawła „Włodiego” Włodkowskiego pod nazwą Mistic Molesta. Wkrótce potem skład uzupełnił Marek „Kaczy” Andrasik. Zespół zadebiutował w 1998 roku pod nazwą Molesta płytą „Skandal”, a w kolejnych latach, w zmieniającym się składzie, wydał jeszcze cztery albumy „Ewenement” (1999). „Taka płyta...” (2000), „Nigdy nie mów nigdy” (2006 jako Molesta Ewenement) oraz „Molesta i kumple” (2008). W 2016 roku zespół się rozpadł, a prace nad nową płytą zostały przerwane. 2 października 2020 na ekranach kin pojawił się dokumentalny film „Skandal. Ewenement Molesty” (reż. Bartosz Paduch), którego sukces zmobilizował zespół do reaktywacji. Formacja wystąpi na Orange Stage 1 sierpnia.

SCHAFTER

Trudno zdecydować, czy schafter stał się twórcą najbardziej oczekiwanego polskiego debiutu 2019 roku w momencie, w którym singiel „hot coffee” opanował listy przebojów w komercyjnych rozgłośniach radiowych, czy dopiero, kiedy jego trasa koncertowa wyprzedała się na pniu. Jego debiutancka płyta „audiotele” odbiła się szerokim echem zarówno w środowisku muzycznym, jak i wśród publiczności.  Na albumie znaleźli się goście zarówno ci spodziewani - Taco Hemingway i Żabson, jak i zupełnie zaskakujący: Belmondo, Ras, Młody Dzban i Oki. Milionowe odtworzenia jego utworów w serwisach Youtube czy Spotify mówią same za siebie – schafter to poważny gracz na polskim rynku hip-hopu. W listopadzie 2020 doczekaliśmy się jego drugiego albumu "FUTURA".

OIO

OIO to sceniczna supergrupa, stworzona przez trzy wyjątkowe indywidualności: Otsochodzi, Young Igiego i Okiego. Niebanalne połączenie zaowocowało albumem, który jest prawdziwą koncertową mieszanką wybuchową. Podczas specjalnie przygotowanego show OIO na Open’er Park będziecie mogli usłyszeć wszystkie największe bangery ze wspomnianej płyty oraz solowe hity artystów.

Start sprzedaży biletów w środę 26 maja na www.opener.pl.

Do tej pory potwierdzone koncerty Open’er Park: Brodka (15.07), The Dumplings (16.07), Quebonafide (17-18.07).

Kontakt: media@alterart.pl

Mediateka

Scroll to Top