Dziś dzieci zamiast na podwórku spotykają się w przestrzeni wirtualnej. Konta na portalach społecznościowych zakładają coraz młodsi. 58 % dzieci w Polsce w wieku 9-12 lat ma swoje profile na portalach społecznościowych, to o wiele więcej niż średnia w EU, która wynosi 38%. Przeciętny wiek, kiedy dzieci zaczynają u nas swą aktywność na takich portalach to 9 lat. Tymczasem, aby mieć konto np. na Facebooku – trzeba mieć 13 lat, a więc większość z tych dzieciaków zakładając konto kłamie i podaje inną datę urodzenia. Co więcej, jedna czwarta dzieci korzystających z portali społecznościowych zakłada profil publiczny, nie stosuje zabezpieczeń, a część z nich przyznaje, że w profilu znajduje się ich adres lub numer telefonu.
To dla nas duże wyzwanie - jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników mediów elektronicznych, którzy mają mniejszą świadomość czekających na nie zagrożeń i mniejszą zdolność do krytycznej oceny informacji zawartych w sieci.
Pisaliśmy już wielokrotnie o naszej aktywności na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszych – lekcjach dla dzieci i nauczycieli, ale też o „Porozumieniu na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie”. Również operatorzy portali społecznościowych, w tym Facebook, MySpace, Nasza-Klasa podpisali podobne dobrowolne Porozumienie dotyczące wdrażania zasad bezpieczniejszego korzystania z mediów społecznościowych. Czekamy na raport Komisji Europejskiej oceniający wdrażanie zawartych w nim zasad.