Nagroda dla Orange Polska za najlepszy raport zintegrowany
Monika Kulik
30 października 2024
Orange Polska otrzymał nagrodę za najlepszy raport zintegrowany w 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju.
Jury doceniło nasz Raport za „ukazanie współzależności między rożnymi rodzajami kapitałów organizacji oraz czytelne opisanie modelu tworzenia wartości. Za zdefiniowanie strategii uwzględniającej obok celów biznesowych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. A także mierzenie śladu węglowego w zakresie 3. Dodatkowo rzetelność Raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację”.
Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju to najstarszy i najważniejszy konkurs doceniający raportowanie w zakresie społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Oceny raportów dokonuje niezależne jury złożone z ekspertów ESG z instytucji naukowych, organizacji społecznych i izb branżowych.
To nasza czwarta nagroda za raport zintegrowany – w 2022 i 2018 r. otrzymaliśmy nagrodę główną, w 2019 wyróżnienie. Wcześniej wielokrotnie byliśmy nagradzani za raporty społecznej odpowiedzialności biznesu, które przygotowywaliśmy oddzielnie od raportów finansowych. Od 2016 roku przygotowujemy już raporty integrujące część finansową i nie-finansową, co jest najwyższym standardem rynkowym.
Nagrody przyznano także w kategoriach: raport zrównoważonego rozwoju, raport w sektorze finansowym, najlepszy debiut, nagroda internautów oraz najlepszy raport organizacji pozabiznesowej. Do 18. edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 87 raportów.
Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji GREENPACT European ESG Summit.
Organizatorem konkursu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Partner: Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Patroni honorowi to: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministrostwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Giełda Papierów Wartościowych, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Nadzoru Audytowego.
Za nami drugie Forum Fundacji Orange. Spotkanie to raz do roku gromadzi blisko 300 uczestniczek i uczestników naszych programów, aby mogli wymieniać się doświadczeniami i podnosić swoje kompetencje. Program wypełniają wystąpienia plenarne i szereg warsztatów tematycznych. W tym roku hasłem przewodnim była sprawczość. Gościnią specjalną - Martyna Wojciechowska. Ogłosiliśmy też start nowej inicjatywy dla przedszkoli.
Drugie forum naszej Fundacji zgromadziło w Warszawie blisko 300 osób z całej Polski. To nasi partnerzy, nauczyciele(lki), lokalni liderzy(rki) i wolontariusze(szki), z którymi współpracujemy na co dzień w naszych programach. W wydarzeniu udział wzięli także finaliści i finalistki konkursu Nauczyciel Jutr@. Spotkaliśmy się, aby wymieniać się doświadczeniami i inspirować do działania.
W kierunku sprawczości
Wystąpienia i warsztaty połączyło hasło przewodnie tegorocznego forum: sprawczość. To ona, według ekspertek i ekspertów, będzie kluczową kompetencją dzieci i młodzieży, kończących edukację szkolną w 2030 roku. To ona, według raportu OECD, jest kompetencją przyszłości.
Poczucie wpływu na swoje życie i otoczenie, wiara we własne możliwości i proaktywność to cechy, które łączą też uczestników i uczestniczki naszych inicjatyw i sprawiają, że działają na rzecz innych – dzieci, młodzieży i osób potrzebujących.
Tegoroczne Forum poruszało temat sprawczości z wielu różnych perspektyw. Martyna Wojciechowska, podróżniczka, działaczka społeczna, założycielka Fundacji UNAWEZA i projektu Młode Głowy, podkreślała to, jak małe kroki prowadzą do wielkich zmian. O tym, jak dawać pole do samodzielności w szkole i przedszkolu mówiły: Anna Szulc, pedagożka, nauczycielka w 1 LO im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli, autorka książek oraz Aleksandra Janicka, wicedyrektorka ZSP Nr 1 w Strzyżowicach, lauretka naszego konkursu Nauczyciel Jutr@ 2023. Wystąpienie pt. „Nastawienie na siebie, na świat, na ludzi - jakiej postawy potrzebujemy dziś najbardziej?” wygłosił także Konrad Ciesiołkiewicz, do niedawna prezes Fundacji, dziś Członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Spotkanie otworzyła Liudmila Climoc, przewodnicząca Rady naszej Fundacji.
Szereg warsztatów tematycznych dotyczył tego, jak zachować sprawczość w świecie pełnym wyzwań cyfrowych: rozwijających się narzędzi AI, aktywności internetowych sterowanych algorytmami, narastającej dezinformacji, czy cyberprzemocy. Była też mowa o tym, jak wspierać młodych ludzi w budowaniu ich poczucia wpływu, szczególnie w obliczu narastającego kryzysu psychicznego młodzieży. Wystąpienie i warsztaty poprowadził także dr Marek Kaczmarzyk, prof. Uniwersytetu Śląskiego mówiąc, jak na kształtowanie poczucia sprawczości wpływają doświadczenia etapu dzieciństwa.
Sprawczość od najmłodszych lat
Na Forum Fundacji ogłosiliśmy też start naszego nowego programu MegaMisja dla Przedszkoli. Przygotowaliśmy go z myślą o najmłodszych dzieciach i wsparciu ich w rozwijaniu kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz w budowaniu poczucia sprawczości. Wszystko to stanowi ważne przygotowanie, także na wyzwania środowiska cyfrowego. Założenia programu zaprezentowała Maja Gruszczyńska, jego koordynatorka. Więcej informacji w aktualności.
Forum Fundacji Orange było wyjątkową okazją do spotkania, wymiany doświadczeń, inspiracji i dobrej energii, a także ważnych dyskusji. To wydarzenie, które tworzymy przede wszystkim z myślą ouczestniczkach i uczestnikach naszych programów. Chcemy im podziękować i docenić ich działania na co dzień. To wspaniałe, że mogliśmy spędzić czas razem.
Bardzo dziękujemy także wszystkim prelegentom i prelegentkom, osobom prowadzącym warsztaty tematyczne za podzielenie się swoim doświadczeniem wiedzą i za ogromną dawkę inspiracji do pielęgnowania sprawczości w małych i dużych działaniach.
Dwa dni pełne wrażeń
Dziękujemy w imieniu całego zespołu Fundacji za wspaniałe spotkania oraz za możliwość wzajemnej inspiracji. A co będzie tematem Forum Fundacji w przyszłym roku? Będziemy o tym intensywnie myśleć. Bądźcie z nami i śledźcie nasze social media: Facebook, Instagram, X.
Konsole do gier służą graczom przez wiele lat. Na przestrzeni generacji stały się multimedialnymi kombajnami, domowymi centrami rozrywki. Zagramy na nich w ulubione gry, ale również obejrzymy seriale, czy przejrzymy najważniejsze wiadomości. Wielu użytkowników nadal korzysta z PS3 czy nawet Xboxa 360 (!) jako odtwarzaczy filmów lub machin do grania w stare produkcje. Nie potrzebują przesiadki na nowsze sprzęty, które pojawiają się co kilka lat.
Konsole do gier to nie smartfony. Nowe "generacje" nie następują co roku. Historia pokazuje jednak, że zmiana przychodzi po około 8 latach. To oznacza, że obecna generacja jest już w połowie swojego cyklu. Producenci powoli przygotowują się na kolejny technologiczny przeskok w grach komputerowych. Czego możemy się spodziewać?
Następca Nintendo Switch
To nie do końca kolejna generacja konsol, ponieważ Nintendo idzie swoim własnym szlakiem. Po następcy hybrydowej konsoli możemy spodziewać się lepszych podzespołów i mocy obliczeniowej podobnej do Playstation 4 Pro. To oznacza, że najnowsze produkcje nadal będą ustępować jakością względem obecnej generacji. Mimo tego faktu możemy spodziewać się wsparcia silnika Unreal Engine 5, który jest znany z realistycznej grafiki oraz wykorzystywania nawet w produkcjach filmowych, bądź serialowych, jak Diuna, czy Mandalorianin. Oprócz tego nie zabraknie wsparcia technologii ray-tracingu (realistycznego odwzorowania zachowania promieni świetlnych). Grafika ma być napędzana przez układ Tegra T239.
Na ten moment znamy jedynie przybliżoną datę premiery - pierwsza połowa 2025. Termin wydania nowej konsoli był wielokrotnie przesuwany. Producent boi się braku dostępności następcy Switcha na półkach sklepowych, jak miało już miejsce w przypadku Playstation 5 czy Xbox Series X. Być może nie będzie problem na poziomie octu w czasach PRL, nie zmienia to jednak faktu, że Nintendo Switch 2 od kilku lat wzbudza duże zainteresowanie.
Co z kolejnym Xboxem
Czyżby miało go... zabraknąć? Takie plotki krążą w branży gamingowej. Microsoft od wielu lat inwestuje w technologię grania w chmurze, a ich produkcje wychodzą równocześnie na komputerach osobistych. W związku z tym w wielu głowach pojawia się pytanie - czy Xbox Series X doczeka się swojego następcy? Okazuje się, że jest to bardzo możliwe, ale następna generacja Xbox'a nie będzie zwykła konsolą. Ma korzystać z technologii hybrydowej, co oznacza, że część obliczeń będzie wykonywanych na urządzeniu gracza, ale większość będzie przetwarzana w chmurze. Czy to dobrze? Na pewno takie rozwiązanie wpłynie na jakość wyświetlanej grafiki. Możemy spodziewać się wysokiego przeskoku generacyjnego. Łączy się to jednak z koniecznością stałego połączenia z internetem. W tym przypadku światłowód będzie niezwykle przydatną usługą, która zapewni stabilność rozgrywki. Pozostaje jednak pewne "ale". Co w przypadku gdy serwery nie wytrzymają wysokiego obciążenia? Wtedy będziemy zdani jedynie na lokalną moc obliczeniową.
Jak potężny będzie nowy Xbox? Za około 4 lata sytuacja na rynku podzespołów może ulec diametralnej zmianie, szczególnie że trwa technologiczny przewrót, związany z rozwojem sztucznej inteligencji. Na ten moment plotki mówią o zastosowaniu procesorów w technologii ARM (znanych z Macbooków z serii M) czy mobilnych procesorów od Qualcomm.
Playstation 6 czyli tradycyjne podejście
Mam wrażenie, że marka Playstation nie przepada za wprowadzaniem innowacji. W zamian woli "cichaczem" udoskonalać swoje produkty. Tak było w przypadku dostosowania oferty PS+ do dzisiejszych standardów abonamentowych, czy publikowaniem swoich gier na rynku PC.
To firma z tradycjami, a jedną z nich jest wydawanie nowej generacji co około 7 lat. W związku z tym platformy PS6 możemy spodziewać się za około 3 lata. Z plotek krążących po internecie można dowiedzieć się o kontynuacji współpracy Sony z AMD. Co za tym idzie, wydaje się, że procesory tego producenta znajdą się na pokładzie nowej "plejki". Największą zmianą tak jak w przypadku Xboxa ma być integracja gry lokalnej z cloud gamingiem. Na pokładzie PS6 ma znaleźć się znacznie szybszy dysk SSD, który przyśpieszy czasy ładowania, czy zapis plików w pamięci konsoli.
Ewolucja, czy rewolucja
Za mojego życia największy przeskok graficzny nastąpił pomiędzy konsolami PS2/3 oraz Xbox/Xbox 360. Wtedy gracze zachwycali się piękną grafiką 3D w rozdzielczości HD oraz grą przez internet. Dzisiaj na rynku konsol obserwujemy raczej ewo-, niż rewolucję. Może dlatego Playstation coraz śmielej udostępnia swoje gry na wyłączność na komputerach osobistych? Przyszłością wirtualnej rozrywki może okazać się rozwój sztucznej inteligencji oraz gra w chmurze. To dzięki tym rozwiązaniom będziemy mogli liczyć na immersyjne środowiska, NPC rozmawiających z nami niczym prawdziwi ludzie, czy fotorealistyczną grafikę. Oczywiście tego typu rozwiązania są na ten moment, a nawet za 4 lata nadal marzeniami graczy, ale rozwój tego typu rozwiązań coraz bardziej zbliża świat wirtualny do realnego.
Odpowiedź:
(anulować)
Scroll to Top
Komunikat dotyczący plików cookies
Ta witryna używa plików cookies (małych plików tekstowych, przechowywanych na Twoim urządzeniu). Są one stosowane dla zapewnienia prawidłowego działania strony oraz do zbierania informacji o Twoich preferencjach i nawykach użytkowania witryny.
Pliki cookies niezbędne do działania strony używamy do zapewnienia podstawowych funkcji, takich jak logowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa witrynie. Ich wykorzystanie nie wymaga Twojej zgody.
Pliki cookies funkcyjne. Pozwalają nam zbierać informacje na temat zalogowanych sesji oraz przechowywać dane wpisane przez Ciebie w formularzach znajdujących się na stronie takich jak: czas trwania zalogowanej sesji , nazwę użytkownika.
Pozostałe kategorie wykorzystywania plików cookies, które wymagają Twojej zgody na używanie
Pliki cookies statystyczne/analityczne. Pozwalają nam zbierać anonimowe informacje o ruchu na stronie (liczba odwiedzin, źródło ruchu i czas spędzony na witrynie). Te dane pomagają nam zrozumieć, jak nasi użytkownicy korzystają z witryny i poprawiają jej działanie.
Możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w każdej chwili. W celu zarządzania plikami cookies lub wycofania zgody na ich używanie, prosimy skorzystać z ustawień przeglądarki internetowej.
Komentarze
gratulacje
Odpowiedz