
Dostałam od znajomego zrzut ekranu z wiadomością od Orange dotyczącą modernizacji sieci i pytaniem: „O co chodzi? Co Wy tam robicie?”. Spieszę z odpowiedzią i to udzieloną publicznie. Dla kolegi i wszystkich innych, którzy podobną wiadomość dostali albo chcą się dowiedzieć, czym jest modernizacja sieci i co daje.
Żeby nie być gołosłowną, zacznę od wspomnianej wiadomości.

Prace modernizacyjne - obok uruchamiania nowych stacji bazowych - to jeden ze sposobów na zwiększenie pojemności i wzmocnienie zasięgu sieci, co przekłada się na poprawę jakości usług. Od początku roku modernizację przeszło 1670 stacji bazowych Orange. Dołożyliśmy na nich ponad 820 warstw sieci LTE. W tym roku w planach mamy zmodernizowanie łącznie 2100 nadajników. To mocny rok, który przybliża nas do końca tego procesu w 2025 roku. Od początku trwania programu unowocześniania sieci mobilnej prace przeprowadziliśmy na ponad 4140 stacjach bazowych.
Modernizacja - krok w kierunku refarmingu i 5G
Co dzieje się podczas modernizacji i dlaczego jest tak ważna? Wymieniamy moduły sterujące i radiowe, anteny oraz aktualizujemy oprogramowanie. Niekiedy towarzyszy temu zmiana dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. Wiąże się to z chwilową niedostępnością usług telekomunikacyjnych, ale warto to "przecierpieć". Dzięki modernizacji możemy na danej stacji m.in. uruchomić dodatkowe warstwy sieci LTE w pasmach 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. O tym, które pasma uruchamiamy, decydują przede wszystkim lokalne potrzeby sieciowe, lokalizacja stacji i topografia terenu. Jeśli interesują Was techniczne szczegóły modernizacji stacji bazowych, zapraszam do wpisu Zmodernizowana sieć = lepsza jakość usług, w którym je opisałam.
Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć. Modernizując stację bazową przygotowujemy ją na wyłączenie sieci 3G i refarming, czyli uruchomienie LTE w paśmie 900 MHz, a przyszłościowo także na włącznie sieci 5G w paśmie C. Jeśli jest to możliwe i zasadne uruchamiamy 5G w technologii DSS. Nowy sprzęt daje możliwość wykorzystania nowszych technologii i generacji sieci komórkowej. Na obecnym etapie modernizacji sieci mobilnej jest to szczególnie ważne dla terenów południowej Wielkopolski, województwa dolnośląskiego oraz południowej części województwa lubuskiego. Wymiana sprzętu na stacjach w tych lokalizacjach pozwoli nam w znacznym stopniu poprawić zasięg sieci 5G.
Komentarze
Cieszą inwestycję w sieć ale czasem trzeba też naprawiać to co kiedyś działało 🙂 Od pół roku dostaję informację o ,, długotrwałych utrudnieniach nie związanych z siecią Orange ,,. Mógł bym się dowiedzieć co to oznacza i czym jest spowodowane językiem technicznym ? Nie ma LTE 800 a wyższe częstotliwości nie istnieją wewnątrz budynków . Krosno Odrzańskie ul. Gubińska
OdpowiedzPanie Dawidzie, w tej lokalizacji, z przyczyn niezależnych od Orange Polska, zlikwidowana została stacja bazowa T-Mobile, z której korzystali również klienci sieci Orange. Trwają prace nad rozwiązaniem zastępczym, czyli nad postawieniem nowej stacji, ale jest jeszcze za wcześnie, aby deklarować konkretne terminy.
OdpowiedzPani Kingo chciałbym jeszce raz zapytać o nadajnik Orange (26003) ID: 1923 (N!)
OdpowiedzStarachowice, ul. Martenowska 2 – maszt TSR Emitel mianowicie są już anteny na owym nadajniku pod pasmo C, ale nie działają można wiedzieć kiedy zostaną uruchomione? Pozdrawiam Pozdrawiam
Mamy to w planach na grudzień tego roku. Również pozdrawiam!
OdpowiedzOd września 2023 roku znacznie pogorszyła się jakość internetu w Jedzbark wieś w warmińsko mazurskie. Raz został wyłączony internet na 3 dni w przeciągu ostatniego tygodnia 2x na 1 dzień. Nie dostaję żadnych powiadomień, zgłaszam awarię. Pracuję zdalnie w domu, jest to strasznie uciążliwe, rozważam zmianę dostawcy.
OdpowiedzNie mieliśmy w tej lokalizacji w ostatnim czasie awarii, więc nie jestem w stanie określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Dokładniejszą analizę można przeprowadzić dla konkretnego numeru telefonu i usługi, więc zachęcam do zgłoszenia problemu oficjalną drogą. Mogę za to powiedzieć, że mamy w planach na pierwsze półrocze 2025 uruchomienie nowej stacji bazowej w okolicy. Powinna ona wzmocnić sieć i poprawić jakość usług.
Odpowiedz18-19 grudnia modernizacja była zaplanowana w Czeladzi. Niestety po tych „ulepszeniach” jest tylko gorzej, internet ledwo ładuje strony i aplikacje. Czy proces „ulepszeń” już się zakończył, czy jeszcze trwa?
OdpowiedzCzy jest jakaś mapa nadajników przeznaczonych do modernizacji, czy też takie informacje tylko na infolinię ?Chodzi mi o to czy w miejscowości Klempicz gm.Lubasz. można się spodziewać zmian, bo Lte jest na 800 dość przeciętny a na 900 mega słabe.
OdpowiedzNie ma takiej mapy, takie informacje najlepiej przez obsługę klienta.
OdpowiedzDzień dobry,czy w planach jest modernizacja nadajnika w miejscowości Trąbki Wielkie woj pomorskie?
OdpowiedzJest to jeden bts(kilku operstorów) na całą miejscowość .
W godzinach szczytu prędkość spada bardzo mocno,wskazuje to na przeciążony bts.