
Dynamiczny rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej osób używa większej liczby urządzeń, które korzystają z sieci. Nie jest to żadnym odkryciem, bo zewsząd możemy usłyszeć, że ruch mobilny rośnie o kilkadziesiąt procent rok do roku. Obsłużenie go jest niemałym wyzwanie dla sieci. Dlatego dostawiamy nowe stacje bazowe, modernizujemy istniejące i wdrażamy na nich nowsze technologie. Dziś kilka słów o tym jak rozwijamy sieć mobilną RAN i co dzięki temu zyskujemy.
Pierwszym co przychodzi do głowy w kontekście rozwoju sieci jest budowanie nowych stacji bazowych. I dobrze nas tutaj prowadzi intuicja. To jedno z podstawowych działań, które poprawiają pojemność i zasięg. W niecały rok, od ubiegłego września, uruchomiliśmy ponad 170 nowych stacji bazowych, z których nadajemy sygnał Orange. Są to zarówno stacje obsługujące 5G, jak i poprzednich generacji telefonii komórkowej. To sporo, ale znacznie więcej dzieje się na stacjach eNodeB, które obsługują technologię 4G LTE.
Przede wszystkim modernizujemy te stacje, których sprzęt i technologia tego wymagają. Stacje rejestrują na bieżąco stan obciążenia sieci i kontrolują dostępne zasoby radiowe. Dzięki temu wiemy, że w konkretnym miejscu powinniśmy wzmocnić sieć. W trakcie modernizacji wymieniamy na stacjach m.in. moduły sterujące BBU (ang. Baseband Units), moduły radiowe RRU (ang. Remote Radio Units), anteny i wszystkie inne kable oraz światłowody.
Nowsze technologie
Modernizując stację bazową przygotowujemy ją na wyłączenie sieci 3G i refarming, czyli uruchomienie LTE w paśmie 900 MHz. Wyższa generacja sieci daje możliwość przesłania większej liczby danych przy tych samych zasobach częstotliwości, a o to właśnie chodzi. Wymiana sprzętu pozwala też na uruchomienie nowszych technologii.
Dzięki modernizacji możemy zastosować na stacjach MIMO 4×4 w pasmach 1800, 2100 i 2600 MHz. MIMO 4×4 to skrót od angielskiej nazwy „Multiple-Input Multiple-Output 4×4”. W takim systemie stosujemy cztery anteny nadawcze i cztery anteny odbiorcze, stąd to 4×4. Mamy więc cztery kanały transmisyjne między nadajnikiem a odbiornikiem, które mogą być wykorzystane jednocześnie do przesyłania i odbierania danych. Oznacza to, że technologia ta pozwala na równoczesne przekazywanie większej ilości danych, co przekłada się na wyższą przepustowość i lepszą jakość sygnału. W starszej wersji korzystaliśmy z MIMO 2×2. Jak więc łatwo policzyć, możemy osiągnąć dwukrotnie większą szybkość transmisji, nawet do 600 Mb/s. To tak w telegraficznym skrócie. A jeśli interesuje Was temat MIMO 4×4, to zapraszam do tego wpisu na blogu.
Modernizacja sieciowej infrastruktury oznacza także dokładanie nowych systemów LTE. Jakiś czas temu użyłam na blogu właśnie tego sformułowania i dostałam komentarz z pytaniem: „Co to konkretnie oznacza, że dokładamy systemy LTE?”. Spieszę z wyjaśnieniem. Obecnie nadajemy sygnał LTE na czterech częstotliwościach: 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. Ale oczywiście nie wszędzie. Są lokalizacje, w których nie było do tej pory konieczności wykorzystywać wszystkich czterech pasm. Do tej pory, bo wiemy, że jedną z niewielu pewnych rzeczy w życiu jest zmiana. Tam gdzie zwiększają się potrzeby użytkowników i mamy taką możliwość, dokładamy dodatkowe warstwy LTE. Dotychczas stacja mogła korzystać na przykład z dwóch częstotliwości, a po modernizacji – trzech lub czterech.
Na koniec dwa słowa o sieci 5G – montujemy odpowiednie moduły i szykujemy stację do aktywacji usługi 5G DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Pozwala ona dzielić częstotliwość 2100 MHZ między sieć 4G, a sieć 5G. W sposób dynamiczny, czyli na bieżąco w zależności od tego jakie są aktualne potrzeby użytkowników i z jakich korzystają telefonów. Takie przedbiegi zanim 5G ruszy w Polsce w swoich pełnych możliwościach, czyli na docelowych częstotliwościach, które zostaną przydzielone w ramach aukcji.
Wspomniałam, że skala jest większa niż przy stawianiu zupełnie nowych stacji? Zdecydowanie, bo w tym samym czasie gdy uruchomiliśmy 170 nowych stacji bazowych, zmodernizowaliśmy ponad 3000 tych już istniejących.
Cel: poprawa jakości
Modernizacja infrastruktury zwiększa przepływność w sieci RAN, a jednocześnie zmniejsza przeciążenia. Zgodnie z naszymi analizami średni wzrost przepływności poprawił się o ok. 10%, z kolei średni spadek przeciążeń zmniejszył się o blisko 25% w okresie od początku 2022 r. do maja 2023 r. Można pomyśleć, że to niewiele, ale biorąc pod uwagę kilkudziesięcioprocentowy wzrost ruchu mobilnego w każdym roku, wartości są dla sieci znaczące. Największy wpływ na taką poprawę ma uruchamianie sygnału na warstwach LTE oraz dodawanie modułów MIMO4x4. Koniec końców, za wszystkimi tymi nazwami kryje się główny cel modernizacji sieci, czyli poprawa jakości usług, większa pojemność, szybszy internet i większy komfort korzystania z sieci.
Modernizacja sieci poprawia też efektywność energetyczną sieci LTE. Przy takim samym wydatku energetycznym uzyskujemy wyższą pojemność lub większy zasięg. W końcu #OrangeGoesGreen więc i nasza sieć ma ambicję być bardziej zielona.
Komentarze
-
Zapraszamy do miejscowości Bralin, woj. Wielkopolskie, na 3000 mieszkańców tylko LTE800...
-
Nie pojmuję jak można się chwalić takimi modernizacjami kiedy jeszcze w większości kraju są lokalizacje i są takich lokalizacji setki gdzie na stacji jest tylko LTE 800 który wieczorem nie wyrabia nawet żeby osiągnąć 1 Mbps... Weźcie się w końcu do roboty, bo Play was goni w wielu miejscach już dawno przegonił, a tymczasem wielkie i cudowne NetWorkS! które miało być kopem do rozwoju stoi w miejscu. Powiem więcej. Są już nawet miejsca gdzie Plus ma o wiele lepszą jakość sieci niż NetWorkS! co jest w ogóle już absurdem. Naprawdę weźcie się do roboty bo tutaj jest masa tych rzeczy do zrobienia w skali całego kraju, chwalić będziecie się później jak będzie czym.
-
A ja jestem na takim obszarze w którym LTE1800 nie wyrabia. Też Plus ma więcej pasma na 1800 dlatego ma szybszy net
-
-
-
Dzień dobry, pytanie moje, kiedy planujecie dopiąć się do masztu Play w miejscowości Nowy Borek, numer masztu RZE7013, jest to miejsce gdzie obecnie tylko Play ma zasięg a nadajnik jest w bardzo dobrej lokalizacji.
-
W tym przypadku to działania naszego partnera biznesowego. Wiemy, że nad tym pracują.
-
Dziękuję
-
-
-
Fajnie jakby była mapa, kiedy dany obszar/ stacja będzie modernizowana, jakoś w 2017 jak była duza modernizacja sieci Orange to wysyłali smsy że przez najbliższe 2 tygodnie na twoim obszarze będzie przeprowadzana modernizacja sieci w związku z tym mogą pojawić się problemy z dostępem do usług.
-
Nadajnik w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 nadal nadaje na przeciążonym jednym pasmie lte 800 mh kiedy można spodziewać się modernizacji?
-
Planujemy tam modernizację jesienią i wtedy będą dodatkowe pasma LTE. O takie kwestie można zawsze zapytać obsługę klienta. Mają dostęp do informacji czy i kiedy konkretne stacje będą modernizowane.
-
Dziękuję za informację 🙂A czy stacja oprócz nowych warstw LTE będzie posiadała moduł MIMO4x4? Pozdrawiam
-
-
-
Po komentarzach widzę że jest jeszcze sporo do zrobienia. Orange 💪💪💪
-
Jest i działamy 💪
-
-
Bardzo fajny artykuł. Cieszę się, że oswajacie czytelników (tych, których, np. nie wiedzą, co to eNodeB, a nie tylko BTS (stacja bazowa obsługująca 2G) albo MIMO. Zresztą sam nie do końca rozumiałem działanie tego MIMO. Także bardzo miło, że o tym też piszecie w tym, jak i innym artykule. Więcej takich technologicznych artykułów bym prosił. Jeszcze raz dziękuję za ten i podobne artykuły :-)
-
Dzięki! ☺️
-
-
Kiedy rozpocznie się budowa stacji Orange ID: 29530 - Mogilany ul. Skawińska. Od dwóch lat wisi pozwolenie na budowę a ruchu na działce nie widać :/
-
Cześć fajnie że jest temat modernizacji sieci dlatego prosiłbym o zajęcie się masztami w Radlinie Korfantego 4 , ID 50693 oraz Górnośląska 21 ID 50361 bo zasięg słabiutki,internet wolny , najbardziej dokucza ten drugi , to masz N! Orange tu nie ma żadnego innego i z tego właśnie masztu jest najgorzej.Da się coś z tym zrobić?Pozdrawiam
-
Górnośląska 21 ID 50361 to Rybnik , 44-270
-
-
Szukam zasięgu sieci w całym domu. Dzieje się tak już od 6 miesięcy. Królewskie miasto Kraków, os. Lesisko.
-
Piastów ul. Bolesława Prusa - zasięgu sieci trzeba szukać, nikt się nie może się dodzwonić a co dopiero LTE... Ile lat można czekać? i jeszcze takie artykuły, 3000 tysiace nadajników w skali ilu?
-
Bzdura, przeciążone BTS o ułamkowej sprawności, byle sprzedać abonament. W taryfach internetowych brak możliwości korzystania z 5G, czyli w praktyce transfer 1-2Mbit/s a czasem mniej, na internecie domowym LTE (router stacjonarny). Konkurenci problem z zapchanym LTE rozwiązują przez domyślna aktywację 5G i działa , moze nie tak jak mówią ale zadawalająco ( w szczycie jest nadal 15-30Mbit). Orange - znowu śpi, albo udaje że jest dobrze. No nie jest. Po kilkunastu latach muszę zrezygnować. I nie dotyczy to odoosobnionej lokalizacji. Karta SIM Orange leży w szufladzie, korzystam z konkurencji i działa , dobrze że zaraz umowa się konczy.
-
Ciekawe kiedy "zmodernizujecie" sieć w Rożnowie, gdzie w okolicy macie 2 lub 3 nadajniki na krzyż. Owszem przed sklepem to i 5G już jest, ale wystarczy wejść do sklepu i mamy czarną dziurę. O zasięgu w okolicach zapory można pomarzyć. Czasem coś nawieje że udaje się SMS wysłać.
-
W m.Wąsosz,woj. podlaskie brak zasięgu orange wewnątrz budynków. Bardzo szybko postawili maszt Play. Może Orange dostawi swoje anteny na maszcie Playa?W końcu to sieć nr1 a zasięgu w Wąsoszu brak-działa tylko neostrada w kablu. Do nadajnika orange w Szczuczynie jest za daleko,poza tym Wąsosz leży w dole i to uniemożliwia dobry sygnał sieci. Prosimy o wzięcie tej liczącej 1300 osób miejscowości pod uwagę,bo wyłączycie 3G i zostanie tylko 2G,bo sygnał Lte nie dochodzi.
-
W m.Wąsosz,woj. podlaskie brak zasięgu orange wewnątrz budynków. Bardzo szybko postawili maszt Play. Może Orange dostawi swoje anteny na maszcie Playa?W końcu to sieć nr1 a zasięgu w Wąsoszu brak-działa tylko neostrada w kablu i rozmowy po wifi. Do nadajnika orange w Szczuczynie jest za daleko,poza tym Wąsosz leży w dole i to uniemożliwia dobry sygnał sieci. Prosimy o wzięcie tej liczącej 1300 osób miejscowości oraz kilku tysięcy mieszkańców gminy Wąsosz pod uwagę przy rozbudowie sieci, bo wyłączycie 3G,Lte nie dociera i zostanie 2G-czyli lata 90-te znowu powrócą.
-
W m.Wąsosz,woj. podlaskie brak zasięgu orange. Bardzo szybko postawili maszt Play. Może Orange dostawi swoje anteny na maszcie Playa?W końcu to sieć nr1 a zasięgu w Wąsoszu wewnątrz budynków brak-działa tylko neostrada w kablu i trzeba po wifi calling dzwonić. Do nadajnika orange w Szczuczynie jest za daleko-ponad 6km w linii prostej,poza tym Wąsosz leży w dole i to uniemożliwia dobry sygnał sieci. Prosimy o wzięcie tej liczącej 1200 osób miejscowości i kilkutysięcznej gminy pod uwagę przy rozbudowie sieci,bo wyłączycie 3G,a Lte nie odbiera i cofniecie gminę Wąsosz do telekomunikacyjnych lat 90-tych z zasięgiem 2G/edge.
-
Mieszkam w miejscowości Bojany. Nie gdzieś na krańcach Polski, ale 70km od stolicy. Praktycznie zasięg jest tu szczątkowy. Żeby porozmawiać trzeba biegać po ogrodzie, a zasięg łapie na 1-2 kreski i to zwykle tylko 2G. O 4G można zapomnieć. Nie ma zasiegu, kabla, światłowodu, jednym słowem biała plama. W niektórych miejscach nad samą rzeką łapie 4G z prędkością w porywach do 1Mb. Od 10-ciu lat piszemy z sąsiadami do wszystkich instytucji, a zwłaszcza do Orange jako następcy TPSA, z prośbą o podciągnięcie światłowodu (jest 2km od nas), albo chociaż postawienie BTSa. Przez pierwsze lata nawet nie było odpowiedzi. Teraz dostałem z informacją że na razie nie ma takiej możliwości, ale może w przyszłości... Ja straciłem klientów i musiałem zamknąć firme, bo nikt się nie mógł dodzwonić. Ciekaw jestem co na to piewcy propagandy sukcesu, bo jeżdżę po Polsce i wiem że takich miejsc jest dużo więcej
-
Ja od 23 lat nie mogę się doprosić o bts orange,wcześniej Idea. Najlepiej powiedzieć,że w tej okolicy nie ma planów rozbudowy zasięgu.
-