;

Bezpieczeństwo

2FA, czyli jak nie stracić konta (2)

Michał Rosiak

30 listopada 2017

2FA, czyli jak nie stracić konta
2

Zaskakujące dane znalazły się w opublikowanych niedawno na blogu Naked Security wynikach badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Naukowcy szukali po całej sieci baz danych z wykradzionymi hasłami, by poddać je analizie, również pod kątem tego w jaki sposób wpadły w ręce przestępców. Wyniki? Najciekawszy wydaje się fakt, iż spośród zbadanych rekordów zaledwie 0,6 procenta zostało zdobytych dzięki atakom phishingowym! W liczbach bezwzględnych te 0,6% to jednak wciąż niemal 12,5 miliona haseł. Skąd zatem reszta? Ponad 99%, 1,9 miliarda haseł, to bazy wykradzione bezpośrednio od firm, czy z aplikacji. Pozostałe 4 setne procenta, przekładające się na dane 788 tysięcy osób, to efekt działania keyloggerów.

Kto zmienia hasło w Gmailu?

Co to znaczy? Przede wszystkim potwierdza, że nie ma czegoś takiego jak wystarczające wydatki na bezpieczeństwo. Problemy w tym zakresie mogą się zdarzyć niezależnie od wielkości firmy. Nie świadczy jednak o tym, że ryzyka związane z phishingiem należy bagatelizować – wręcz przeciwnie! Przyglądając się bowiem podczas dalszych prac odkrytym w badanej grupie 751 tysiącom konto Gmail, okazało się, że stanowili oni zaledwie 7 procent wycieków z wykradzionych baz danych, ale aż 1/4 ofiar phishingu! Różnice związane z ryzykiem ponownego wykorzystania danych logowania do konta firmowego i prywatnego Gmaila są oczywiste. Firmowe dobre praktyki (a najczęściej regulaminy) zabraniają, bądź stanowczo nie zalecają używania służbowego adresu w celach prywatnych, zaś hasła w dużych firmach zazwyczaj muszą być zmieniane co 30 dni. Gmail natomiast… Cóż, można postawić dolary (albo i bitcoiny) przeciwko orzechom, że odsetek użytkowników zmieniających co 30 dni hasła do prywatnego maila nawet nie zbliża się do opisanego na początku 0,6 procenta.

Na ratunek – 2FA

Co zatem zrobić? Jeśli nie chcemy zmieniać przyzwyczajeń na pewno trzeba włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2 Factor Authentication, 2FA). W takiej sytuacji przy zalogowaniu na nowym urządzeniu nawet po wpisaniu poprawnego hasła system poprosi nas o wpisanie sześciocyfrowego, zmieniającego się co minutę kodu. W przypadku konta Google można również autoryzować się, potwierdzając logowanie na telefonie komórkowym. Informacje dotyczące włączania 2FA znajdziecie na stronie Google. Regularnie aktualizowaną listę stron wspierających uwierzytelnianie dwuskładnikowe znajdziecie tutaj – jeśli w rubryce Software Token znajduje się „ptaszek”, z dużym prawdopodobieństwem będziecie mogli użyć najpopularniejszego Google Authenticatora.

Udostępnij: 2FA, czyli jak nie stracić konta
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 11:38 30-11-2017
  A czemu tylko w gmailu? Chyba ważniejsze konto w banku... Jak już zmieniać to wszędzie na każdej stronie czyli kilkaset haseł co miesiąc. Czyli w sumie nic więcej nie robimy w życiu tylko zmieniamy hasła, bo zanim pozmieniamy wszędzie to akurat minie miesiąc i od nowa. I tak w kółko :-D
  Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrekk85 20:53 30-11-2017
  A kiedy w Orange będzie w serwisie www dwuetapowa weryfikacja?
  Odpowiedz

;

Oferta

No-limit i 15 GB za 24,50 w Orange na kartę (10)

Piotr Domański

29 listopada 2017

No-limit i 15 GB za 24,50 w Orange na kartę
10

Czasami newsy o promocji nie trafiają we właściwy moment. Bywają także źle napisane.  Potem okazuje się, że informacja o bardzo fajnej promocji dociera do bardzo małej grupy. A szkoda! Tak też chyba było w tym przypadku.

W końcu 24,50 zł za nielimitowane rozmowy, sms oraz 15 GB internetu przez miesiąc w Orange na kartę to kawał dobrej promocji i aktualnie chyba najlepsza oferta na rynku!

Jedyne co trzeba zrobić, żeby skorzystać z tej okazji to wysłać SMS o treści RBL31GB na 80106 i doładować konto kwotą co najmniej 5 zł. I gotowe!

Wydaje mi się, że w porównaniu z rynkiem to bardzo dobra cena. Szczególnie, że pakiet danych jest duży, a kwota, którą płacicie – niewielka. Z drugiej strony – jeżeli korzystacie z naszej oferty dla przenoszących numer do Orange (tej za 28 zł) i minęło więcej niż 12 miesięcy od momentu przeniesienia, przynajmniej moim zdaniem lepiej zostać przy aktualnym rozwiązaniu. Promocja trwa bowiem do 31 stycznia

Jeżeli wejdziecie na stronę rabatypodoladowaniu.pl, gdzie piszemy więcej o akcji, znajdziecie znacznie więcej rabatów. Obecnie możecie zgarnąć 10% rabatu na część asortymentu Euro RTV AGD, niedługo będzie to obniżka cen w sklepie Astratex.pl. Informacje o rabacie otrzymacie także w formie SMS po każdym doładowaniu telefonu. W promocji biorą udział także Wittchen i PizzaPortal, więc szczególnie jeżeli chcecie kupić w najbliższym czasie artykuły skórzane warto regularnie doładowywać konto i śledzić co dzieje się na stronie!

Udostępnij: No-limit i 15 GB za 24,50 w Orange na kartę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Koolo 11:39 30-11-2017
  Pozytywne że ostrzegacie korzystających z warunków dla przenoszących numer, mniej że dla lojalnych nadal oferta pozostaje kiepska , szczególnie po likwidacji RWK ... ps. przynajmniej wydłużcie ważność konta (do 365dni) po doładowaniu za 100zł
  Odpowiedz
  • komentarz
   wgw828 14:45 04-12-2017
   Tak jest! Absolutnie popieram. 50 GB za 100 zł. i rok ważności tego bonusowych MB! 100GB za 200 zł i tez rok ważności bonusowych MB. Please! To takie proste. Zapewniam drogie Orange Polska, iż znajdą sie chętni wsrod nas, Klientów! No to jak będzie?! Święta idą! Dla Wszystkich w OFnK, od pomarańczowego Mikołaja! :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    kolejna "dobra zmiana" oszuswtow2 18:48 15-04-2018
    oszukuja nie ma w sprzedazy pakietu doladowanie za 25zl trzeba doladowac za 30 zl lub korzystac z salonu orang lub doladowania przez internet
    Odpowiedz
 • komentarz
  Selim 21:26 30-11-2017
  Szanowny'Orange pragnę poinformować'iz drogie orange powinniście dac pełny no limit za300zł ważne 12miesięcy'czyli 365dni:) czyli wychodzi 25zł miesięcznie:)'włączyć na rok i mieć zgłowy na rok gdyż jest to świetne rozwiązanie o zapominalskich:)'i dac no limit też za600zł też pełny no limit i również no'limit poza'granicami pl:) to'moje'zdanie i innych:)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:58 01-12-2017
  Oferta, a raczej promocja bardzo fajna. Chociaż obecnie mało korzystam z prepaidów - a mam ich 3, ale....może kiedyś wrócę do starego POPa, mhm....razem już jakieś.......15 lat w jednej taryfie :) I pozostanę jej wierny przez kolejne 15 lat ;p I ta żółta karta SIM z logo IDEA. Ale net w technologi LTE już na niej nie pociągnie ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   htz 01:48 25-12-2017
   siema. też miałem do niedawna żółtą "simkę" z pięknym napisem "Idea" :D w styczniu tego roku zbiegły się dwie sytuacje. zmiana telefonu na taki co wymaga karty micro sim i to że od dłuższego czasu moja karta sim traciła wszystkie kontakty. (ale moja niegdyś nokia N8 miała zawsze gotową kopię kontaktów ;D ). Poszedłem do salonu orange w którym przed laty kupiłem pierwszą ofertę od Idei i pierwszy "kolorowy" telefon. Jaki widok jak obsłudze dosłownie kopary opadły jak przyszedłem prosić o nową kartę sim i rzuciłem na stół mój starter z Idei z kodem PUK to putali gdzie to wykopałem i szkoda że ludzie dziś o takie rzeczy nie dbają :DD Dostałem za free nową karcioche i od razu gotową do aktywacji. Za to szacun wielki. Ale nie ma kolorowo. Po ponad 10 latach bycia w mixie zabrali mi dużo rzeczy. Miałem np. płatność 25zł/m-c plus liczne pakiety plus drugie tyle na karcie co płaciłem. I po latach proponują mi (a to już prawie dwa lata temu było)zaledwie abonament (a ja nie chciałem)lub mixa bez żadnych bajerów dodatków pakietów w cenie i próbowali mnie przekupić jakimś tanim huaweiem czy czym innym z niskiej półki kiedy ja trawię tylko konkretne telefony(SPV E 650->Nokia N82->N86->N8->L1020). Podziękowałem i przesiadłem się ze swoim numerem na POP. Jako że nie jestem uzależniony od marnowania czasu przy FB i pierdołach mam za 24/m-c pakiety 2GB+sms i 120min do wszystkich. I w t-Mobile potrafią za tyle samo dać jednak więcej. A orange....hmm . olewka totalna dla klienta już chyba 15letniego.
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 20:35 02-12-2017
  A gdzie są regulaminy tych super pakietów? Jakoś nie mogę ich znaleźć na podanej stronie.. :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 11:05 04-12-2017
  Kody rabatowe nietrafione , no ale darowanemu ....
  Odpowiedz
 • komentarz
  Piotr 16:41 19-12-2017
  Witam! Próbuję włączyć tę usługę na 31 dni z rozmowy i smsy bez limitu + 15 GB, ale dostaję odp., że rejestracja nieudana, spróbuj ponownie. Więcej rabatów na rabaty po doładowaniu.pl Czy pomoże ktoś? Pozdrawiam!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Asia 00:24 11-01-2018
   Mam ten sam problem, ale znikąd pomocy.
   Odpowiedz

;

Oferta

Rozświetliliśmy miasto – Orange Smart Light (16)

Piotr Domański

29 listopada 2017

Rozświetliliśmy miasto – Orange Smart Light
16

Pierwszych szesnaście „inteligentnych” lamp miejskich od Orange rozświetliło podwarszawski Piastów. Powstały dzięki współpracy Orange Polska ze start-upem Quantron oraz firmami BioSolution i JT Weston i działają w ramach bezpiecznego i otwartego środowiska API IoT.

„Proekologiczne i proekonomiczne”

Lampy pozwalają zaoszczędzić co najmniej 60% kosztów związanych z energią elektryczną, w porównaniu z tradycyjnymi lampami sodowymi. Zapewniają także szereg nowych możliwości – zdalne włączanie i wyłączanie, czy też możliwość dołączania nowych elementów tj. dedykowanych sensorów np. zanieczyszczenia powietrza.

W mieście jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.  Dlatego sformułowaliśmy cel, jakim jest poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulic. To działanie proekologiczne i proekonomiczne. Zdecydowaliśmy się zainstalować 16 lamp przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego.

Tak o przyczynach, dla których miasto zdecydowało się na zainstalowanie nowych energooszczędnych lamp mówił Grzegorz Szuplewski, Burmistrz Piastowa. O lampach opowiedział nam także Michał Ciemiński, Dyrektor Marketingu Rynku Biznesowego w Orange Polska.

Smart City ma sens!

Rozwiązania, które pozwalają na budowę inteligentniejszych miast są w Polsce coraz popularniejsze. Powodów jest kilka – po pierwsze mamy tutaj sporo do zrobienia, bo miasta w których żyjemy bardzo rzadko są „smartne”. Po drugie większość „inteligentnych” rozwiązań pozwala także oszczędzić energię elektryczną. To w naszym kraju bardzo ważne, bo choć energochłonność naszej gospodarki spada systematycznie, to nadal jest dość wysoka na tle innych krajów Europy. Dlatego rozwiązania, pozwalające znacznie ograniczyć zużycie energii są w cenie. Równie ważna jest oszczędność w miejskim budżecie. W materiale padają dość konkretne liczby. Wynika z nich, że rachunek za prąd w choćby w przypadku Piastowa może spać o ponad 2/3.

Lampy (a właściwie „oprawy”, jak się o nich mówi w specjalistycznym języku), które zamontowaliśmy w Piastowie są wodoodporne, radzą sobie z chemią, a także mają wbudowane czujniki GPS, na wypadek, gdyby ktoś chciał je „pożyczyć”, a mówiąc bardziej dosadnie – ukraść. To także podstawa dla innych urządzeń – czujników pozwalających sprawdzać jakość powietrza, kamer monitoringu, czy czujników ruchu. O wszystkim mówi Michał Ciemiński  w nagraniu. Mamy także w ofercie lampy, które można włączać choćby SMS-em lub gdy w pobliżu ktoś przebywa. Dzięki modułowej budowie naszej platformy API IoT wszystko to można nie tylko połączyć, ale także zadbać o bezpieczeństwo i spójność całego rozwiązania.

A te „oprawy” do tylko jedno z wielu  naszych rozwiązań dla inteligentnych miast. Pracujemy nad kolejnymi, które dzięki „modułowości” w budowie platformy będzie mogli szybko wdrażać.

Dlaczego piszemy o tym na blogu? Po pierwsze dlatego, że takie rozwiązania stają się bardzo szybko ważnym elementem naszej oferty. Po drugie – to temat ważny nie tylko dla burmistrzów czy prezydentów miast, lecz także dla biorących w pracach nad budżetami obywatelskimi, czy radnych. To już znacznie większe grono.

 

Udostępnij: Rozświetliliśmy miasto – Orange Smart Light
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 10:06 29-11-2017
  Operator telekomunikacyjny bierze się za oświetlanie ulic oferując własne oprawy, dobre dobre :-D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:21 29-11-2017
   Oprawy nie są nasze. Reszta jest, choć też nie do końca ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Gosia 22:39 01-12-2017
    Orange kupuje podzespoły komponentów, płytki elektroniczne, plastiki etc. i montuje całość. To chyba tak w skrócie wygląda. O ile całości nie montuje jakiś podwykonawca.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Jacek 16:43 29-11-2017
   Orange nie oferuje opraw, a kompleksowy, bezpieczny system zarządzania oświetleniem ulicznym, z wieloma bardzo interesującymi funkcjami
   Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 10:37 29-11-2017
  Jeszcze bardziej eko były by lampy z panelem słonecznym .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Jacek 16:46 29-11-2017
   No cóż, dziś mogę powiedzieć tylko tyle, że to nie jest ostatnie słowo Orange w zakresie Smart Lights i Smart City :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 17:00 29-11-2017
    Jacek wie co pisze ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  robert 13:42 29-11-2017
  A po jakim czasie zwraca się koszt zakupu i wymiany lampy? Wiem, że pieniądze to nie wszystko, bo oprawy umożliwiają wprowadzenie w życie nowych pomysłów, ale jednak też są ważne.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr 08:03 01-12-2017
   Wszystko zależy od indywidualnego modelu kalkulacji (różne ceny za wiele składników wchodzący w jego skład). Zapraszamy do kontaktu z Państwa opiekunem handlowym - z chęcią zrobimy indywidualne wyliczenie :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    robert 09:39 01-12-2017
    Dziękuję, przemyślę i umówię na spotkanie :-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr 08:51 07-12-2017
     Zapraszamy :)
     Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 18:31 29-11-2017
  O Mamusiu. To u mnie! W imieniu własnym i mieszkańców bardzo dziękuję ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:41 29-11-2017
   Podziękuj burmistrzowi ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:53 29-11-2017
  Smart lampy - czemu nie....chociaż ja wolałbym byście przysiedli jeszcze nad nowymi funkcjami inteligentnego domu :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 19:49 01-12-2017
  Nie rozumiem działania w takich kwestiach prze orange. Po co się pchacie w kwestie wam nie znane? Jest tyle firm z tematyki energo, że nie sposób je nawet zliczyć, które znają się na rzeczy!!! Wystarczy być RAZ w roku na targach w Bielsku Białej - toż to cały "świat" oferujący "wszystko" w tematyce energo-+wszystko! :D Ps. Swego czasu sam Wojtek Jabczyński pisał, że orange "pozbywa się usług", które nie są związane z telekomunikacją; a teraz banki, energia i inne "pierdoły"...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr 15:33 06-12-2017
   Orange Polska zna się na bezpiecznej komunikacji - to jest właśnie ten wyróżnik, dla którego łącznie wraz z naszymi Partnerami - ekspertami w pozostałych zagadnieniach - wspólnie zrobiliśmy wyjątkowy produkt. Potwierdzenie tego stanowi nominacja w kategorii Cyfrowy produkt/usługa prze Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w tym roku.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej