;

Bezpieczeństwo

Android pod ogniem (5)

Michał Rosiak

13 kwietnia 2017

Android pod ogniem
5

Michał Rosiak

Przeglądając sobie różne strony w sieci trafiłem na ciekawe statystyki. Nie tylko CERT Orange Polska publikuje swój raport 🙂 W tej grupie jest także Nokia, która m.in. od 2012 śledzi infekcje złośliwym oprogramowaniem w sieci mobilnej. Jej statystyki dotyczące bezpieczeństwa systemu Android jeżą włos na głowie, jednocześnie potwierdzając trend opisany w naszym raporcie.

81% celów cyberataków w 2016 stanowiły smartfony i tablety z Androidem. Tu działa oczywiście efekt skali, komputery mogą ze smutkiem patrzeć jak ilościowo zostają w tyle za smartfonami, tym niemniej wrażenie jest spore. W sieci mobilnej w październiku zainfekowanych było 1,35% urządzeń. Mało? Obecnie jest ich w sieci ok. 3,5 miliarda, co zgrubnie licząc daje ok. 50 milionów sztuk sprzętu kontrolowanego przez przestępców. Mimo wszystko to chyba jednak sporo. W stosunku do 2015 roku liczba ataków na smartfony wzrosła o 400 procent, a same infekcje – w 2. połowie 2016 o 63% w stosunku do pierwszej części roku.

Co się może stać jeśli „łykniemy” infekcję? W wersji najbardziej optymistycznej reklamy z aplikacji, których używamy, będą podmieniane na te, z których zysk czerpie przestępca. Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, gdy zarażony telefon bez naszej wiedzy wysyła SMSy Premium, a to już może zaboleć, no i oczywiście – last but not least – złośliwe oprogramowanie może podsłuchiwać nasz ruch sieciowy i wykradać dane.

Co robić? Cóż, to akurat warto powtarzać do znudzenia.

 • Instalować aplikacje wyłącznie z Google Play.
 • Unikać aplikacji nowych, z małą liczbą niskich ocen.
 • Nie ściągać podróbek, cheatów, map, kodów, itd.
 • Analizować uprawnienia, o które prosi aplikacja – nowsze wersje Androida pozwalają przydzielać je selektywnie, a nie zero-jedynkowo.

A w ogóle to najlepiej rzucić telefon w kąt i spędzić czas z rodziną. W końcu święta idą 🙂 Spokojnych Świąt Wam życzę.

PS: Raport Nokii ściągnięcie stąd.

Photo by Blogtrepreneur

Udostępnij: Android pod ogniem
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 10:37 13-04-2017
  Puenta wyśmienita! :D Również zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych!!!
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 16:15 13-04-2017
  Najgorsze że do ludzi nie dociera że smartfon to też komputer, że ma system operacyjny i swoje zagrożenia. Przecież to tylko telefon, więc czego ja chcę ciągle trujac żeby przestrzegać PODSTAWOWYCH zasad bezpieczeństwa. Ale portfela jakoś nikt nie chce zostawić na wierzchu, a przecież to mała różnica.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 17:15 13-04-2017
  Warto by w tym miejscu napisać o braku aktualizacji dla telefonów z Androidem brandowanych przez Orange
  Odpowiedz
  • komentarz
   Orange Ekspert 11:59 17-04-2017
   Co dokładnie masz na myśli?
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 13:54 15-04-2017
  Również zdrowych i wesołych świat dla całej redakcji Blogów Orange.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

MegaMisja – wybór jest tylko jeden (3)

Bartosz Rymkiewicz

12 kwietnia 2017

MegaMisja – wybór jest tylko jeden
3

To mój pierwszy wpis na tym blogu. Trzymajcie proszę kciuki – przede mną ambitne zadanie, aby w możliwie jak najbardziej przystępny sposób opowiedzieć Wam o fascynującej działalności Fundacji Orange.

Jest rok 1999 rok. Właśnie kończą się wakacje. A ja siedzę na premierowym pokazie „Matrixa”, który – co pokazał czas – zyskał status kultowego. Żadne dzieło filmowe wcześniej w tak przekonujący sposób nie ostrzegało nas przed zagrożeniami płynącymi z rozpowszechnienia nowoczesnych technologii. Co zmieniło się od tego czasu? Mnóstwo. Dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z edukacją szkolną, w przedziale: 6-10 lat (będące zarazem grupą docelową MegaMisji, czyli jednego z flagowych programów Fundacji Orange), nie mają takiego wyboru jak moje pokolenie (jestem rocznikiem 1986) i starsi. W znakomitej większości przypadków nie mogą zdecydować pomiędzy niebieską lub czerwoną pigułką, parafrazując znamienną scenę z filmu. Dla nich wybór jest jeden: życie od najmłodszych lat w otoczeniu nowoczesnych technologii, internetu i social mediów.

Mimo gigantycznych korzyści płynących z tego stanu rzeczy wielkim wyzwaniem, zwłaszcza dla Fundacji Orange, jest edukowanie najmłodszych, jak wykorzystać olbrzymi potencjał płynący ze zdobyczy nowoczesnej cywilizacji – przede wszystkim w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Dlaczego w przypadku małych dzieci jest to aż tak istotne? Bo to pierwsze kroki w świat edukacji cyfrowej są kluczowe. I właśnie dlatego powołaliśmy do życia MegaMisję.

MegaMisja – na czym to właściwie to polega?

To całkowicie bezpłatny program edukacyjny, który stworzyliśmy w 2015 roku z myślą o szkołach podstawowych i świetlicach szkolnych. Wybrane przez nas placówki otrzymują wsparcie, między innymi w postaci sprzętu oraz gotowych scenariuszy zajęć. Aby „lekcje” (cudzysłów nieprzypadkowy) były dla dzieci maksymalnie angażujace, nadaliśmy im kształtu gry edukacyjnej. Ich wspólnym mianownikiem są postaci animowanych bohaterów oraz cel: mądre, krok po kroku, oswajanie najmłodszych ze światem nowoczesnych technologii.

Do tej pory, w jednej pilotażowej i pierwszej pełnej edycji MegaMisji, odbyło się w sumie aż 10 tysięcy takich zajęć (sic!). W programie uczestniczy obecnie 350 szkół i nie zamierzamy się na tym zatrzymywać – właśnie trwa rekrutacja do kolejnej, startującej w roku szkolnym 2017/2018 odsłony akcji.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko również mogło skorzystać z korzyści, jakie wiążą się  z udziałem w programie oraz rozwinęło swój potencjał jeszcze efektywniej, koniecznie zapytaj jego nauczyciela lub wychowawcę, czy słyszał o MegaMisji (gwarantuję, że na pewno udzieli twierdzącej odpowiedzi :)) i zmobilizuj go – proces rekrutacyjny zakończy się już 30 kwietnia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.MegaMisja.pl

Miłego dnia,
Bartosz Rymkiewicz

Mediateka

Udostępnij: MegaMisja – wybór jest tylko jeden
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Francesco 17:22 12-04-2017
  Gdyby taka MegaMisja była w szkołach wtedy, kiedy my byliśmy uczniami, to pewnie poziom wagarów znacznie by się obniżył ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Lalilu 17:24 12-04-2017
  Świetny program i do tego bardzo dobrze napisany tekst! I oczywiście zamierzam zachęcić wychowawczynię ze szkoły mojego dziecka :) P.s. czekamy na kolejne wpisy na blogu
  Odpowiedz
 • komentarz
  Lizardman 13:27 13-04-2017
  Ciekawa inicjatywa i dobry pierwszy tekst. Wygląda na interesujący program i ciekaw jestem jak będzie dalej realizowany. W polskich uczniach z pewnością jest duży potencjał, ważne jest żeby go właściwie rozwijać. Może któryś z waszych podopiecznych będzie w przyszłości kolejnym Zuckerbergiem albo Jobsem. Trzymam kciuki i pozdrawiam
  Odpowiedz

;

Innowacje

Premiery i zaskoczenia na Innovation Gardens Summit – cz. 2 (16)

Marta Krajewska

10 kwietnia 2017

Premiery i zaskoczenia na Innovation Gardens Summit – cz. 2
16

Marta Cieślak-Krajewska

W piątek pokazaliśmy Wam pierwszą część relacji z Innovation Gardens Summit  Prelegenci opowiedzieli o tym, co czeka nas w perspektywie wdrożenia 5G.

Dzisiaj mamy dla Was z Piotrkiem drugą część relacji z IGS – tym razem w praktycznym ujęciu. Częścią IGS była wystawa rozwiązań, które przyjechały z Mobile World Congress oraz zupełnie nowych, wcześniej nieprezentowanych, jak nowy flagowiec S8 – było ich  sumie 30. Przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych rozwiązań – według nas.
Wypróbowaliśmy okulary Virtual Reality w kilku wariantach (sprawdźcie w relacji, co zobaczył w nich Piotrek:-)), przepłynęliśmy się kajakiem, sprawdziliśmy, jak działa sztuczna inteligencja obsługująca klienta, zajrzeliśmy do wnętrza nowoczesnego miasta, przetestowaliśmy breloczki – trackery i zmierzyliśmy się z robotem Eugeniuszem, który chciał za nas zrobić relację na blog 🙂

Zobaczcie, jak wygląda druga odsłona IGS. Oczywiście, czekamy na Wasze komentarze na blogu 🙂

Udostępnij: Premiery i zaskoczenia na Innovation Gardens Summit – cz. 2
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:21 10-04-2017
  Szkoda że nie miałem w ten dzień wolnego ;p Ale.......relacja z wydarzenia super :) Jesteście super "parą" ;p ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 11:08 11-04-2017
   dzięki pablo :-) uściślę tylko, że parą prowadzących na blogu, żeby nikogo nie wprowadzać w błąd (i nie denerwować Piotrka ;-))
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 22:46 11-04-2017
    Owszem Marciu :) Dlatego napisałem "parą" w cudzysłowie :) Parą prezenterów Blogów Orange :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  karo 10:29 11-04-2017
  Takiemu maluszkowi gogle zakładać to już przesada...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 11:15 11-04-2017
   karo, dla najmłodszego pokolenia VR to będzie codzienność, więc trening trzeba zacząć od kołyski ;-) a tak serio, okulary VR założył maluchowi tata, i to na chwilę, więc wszystko było pod kontrolą.
   Odpowiedz
   • komentarz
    kuba 00:04 12-04-2017
    Pani Marto jaki jest tytuł utworu muzycznego wykorzystanego w materiale filmowym.
    Odpowiedz
 • komentarz
  robert 12:09 11-04-2017
  Fajny ten robot, który ma Was zastąpić... Póki co ma w jednym nad Wami przewagę - potrafi ruszać uszami ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 13:17 11-04-2017
   nie chwaląc się, ja też potrafię :-))
   Odpowiedz
   • komentarz
    robert 13:23 11-04-2017
    Taaak? Wiedziałem, że jesteś idealną prowadzącą :-) P.S. W kolejnym odcinku poproszę abyś pomachała do mnie uchem ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 18:09 12-04-2017
  Czy przewidujecie dla klientów Orange Finanse wprowadzenie płatności smartfonem poprzez Android Pay?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:26 12-04-2017
   Pracujemy nad tym dość intensywnie, więc tak - przewidujemy ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    kuba 22:25 12-04-2017
    panie piotrku jaki jest tytuł utworu muzycznego wykorzystanego w materiale filmowym.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Pan Pikuś 08:36 13-04-2017
     Klienci będą Wam wdzięczni. Bardzo duża wygoda :-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  sd 21:24 12-04-2017
  Robot najlepszy. ;) widac, doskonała zabawa :) pozdrawiam.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 12:55 13-04-2017
  Jak można oczekiwać od operatorów poprawy oferty skoro Play serwuje takie potworki jak dziś :-/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kajka 14:30 13-04-2017
   Play akurat zaserwował fajną ofertę na kartę, jest coś czego brakowało bardzo, a mianowicie pakiety ważne po wieki ;-) poczekam aż orange coś w tym kierunku zrobi, a jak nie to przechodzimy z Rodzinką do Play, bo chce mieć komfort korzystania z pakietów kiedy chce, a nie na siłę, bo ogranicza mnie ważność i wyzerowanie!
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej