Bezpieczeństwo

Anubis chce okraść Twoje konto

Michał Rosiak Michał Rosiak
02 sierpnia 2018
Anubis chce okraść Twoje konto

Statystyki naszych sond z ostatnich dni pokazują znaczący wzrost ruchu, związanego ze złośliwym oprogramowaniem Bankbot.Anubis. To kolejne potwierdzenie rosnącej aktywności przestępców, wykorzystujących to złośliwe oprogramowanie. Robią to w ramach podstawionych aplikacji dla systemu Android, również takich udających prawdziwe aplikacje banków.

41 procent całości

Aktywność oprogramowania Bankbot.Anubis w ostatnim czasie dochodzi do 41 procent całej złośliwej aktywności w sieci mobilnej Orange Polska. Przekładając to na wartości bezwzględne, próby odwołań do infrastruktury sieciowej cyberprzestępców. sięgają kilkunastu milionów. Oczywiście w przypadku sieci Orange Polska adresy serwerów Command&Control botnetu są sinkholowane, co oznacza, że dopóki pozostajecie w naszej sieci, nawet jeśli daliście się zainfekować, Wasze dane nie trafią do przestępców.

Anubis, czyli banker

Bankbot.Anubis to oprogramowanie na urządzenia z systemem Android. Udaje niegroźną aplikację. Następnie usiłuje przekonać ofiarę do udzielenia jej dodatkowych uprawnień w zakresie ułatwień dostępu. W końcu często i tak klikamy "ok" w tych wszystkich okienkach. Niby nic - ale to właśnie one pozwalają w niewidoczny dla nas sposób sczytywać wpisane przez nas znaki (np. loginy i hasła) a także wykonywać zrzuty ekranu i wszystko to wysyłać do przestępców. Jak wskazuje nazwa złośliwego oprogramowania, jest to tzw. banker. Specjalizuje się ono w kradzieży danych, związanych z aplikacjami bankowymi.

Ciekawostka - urządzenie/a rekordzisty w zakresie prób kontaktu z serwerem C&C, klienta indywidualnego Neostrady, w ciągu ostatnich 30 dni usiłowały łączyć się z serwerami Anubisa... niemal 130 tysięcy razy!

Co robić?

Jeśli nie jesteście pewni, czy nie padliście przypadkiem ofiarą Anubisa, otwórzcie w urządzeniu z Androidem menu Ustawienia/Ułatwienia Dostępu. Jeśli wśród aplikacji z dostępem do ułatwień dostępu znajdziecie jakąś nieznaną - odbierzcie jej prawa, usuńcie ją, a najlepiej zmieńcie również hasło dostępu do swojego banku. I pamiętajcie, że używamy wyłącznie oryginalnych, oficjalnych aplikacji naszego banku, ściąganych z oficjalnego sklepu.

Komentarze

mike278
mike278 16:31 02-08-2018

I automatycznie zabieramy uprawnienia wszystkim aplikacjom które nie są im niezbędne do działania.

Odpowiedz
vdsl2
vdsl2 10:01 04-08-2018

Ostatnio jest głośno o aplikacji mbanku

Odpowiedz

Oferta

Smartfony od LG z prezentami

Piotr Domański Piotr Domański
02 sierpnia 2018
Smartfony od LG z prezentami

O nowych smartfonach od LG, które niedawno weszły do naszej oferty już pisałem. Teraz razem z LG dorzucamy do nich fajne gadżety – uchwyty samochodowe, ładowarki, torby na siłownie, nawet koszulka z Gwiezdnych Wojen. Do każdego inne, więc czas na krótką listę.

Zaczynamy od LG G7, dla niepoznaki z przydomkiem ThinQ ;-). Tutaj, jak na flagowiec przystało, lista dobra, którą dostaniecie kupując go jest długa: uchwyt samochodowy, ładowarka samochodowa, elastyczny selfie stick, oryginalna koszulka Star Wars z filmu SOLO, a na koniec – dodatkowa roczna gwarancja na ekran. W sumie te wszystkie dodatki na rynku kosztowałyby blisko 900 zł.

Kupując LG Q7 także dostaniecie w prezencie dodatkową roczną gwarancję na ekran. Do tego dochodzą bezprzewodowe słuchawki.

LG przy modelu K11 postanowiło poradzić sobie nieco inaczej niż gwarancją na wyświetlacz. Do smartfona dorzuca bowiem silikonowe etui i szkło ochronne. I jeszcze torbę sportową od Nike, byście mieli miejsce, w którym będziecie mogli ten smartfon nosić.

Podobny zestaw trafi w Wasze ręce, gdy zdecydujecie się na LG K9, tylko że zamiast torby w wasze ręce trafi wodoodporna saszetka, zwana także w niektórych kręgach „nerką”… albo „kołczanem”.

Jeżeli Was przekonałem zajrzyjcie na Orange.pl (to już link do właściwej podstrony) 

Komentarze


Rozrywka

[WYNIKI] Kraków Live Festival – konkurs

Kasia Barys Kasia Barys
01 sierpnia 2018
[WYNIKI] Kraków Live Festival – konkurs

[Aktualizacja]: Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia konkursowe. Przeczytaliśmy je z uwagą (i z uśmiechem:). Po naradzie zdecydowaliśmy, że karnet na Kraków Live Festival trafi do Karoliny. Gratulujemy! Karolina, odezwiemy się do Ciebie mailowo, żeby dopełnić formalności związanych z przekazaniem nagrody.

Kraków Live Festival to trzeci w tym roku festiwal obok Orange Warsaw Festival oraz Open’er Festival Powered by Orange, na który zaprasza Orange. Wystąpią na nim m.in. Jessie Ware, Die Antwoord, Kendrick Lamar i Martin Garrix. Mam dla Was konkurs. Napiszcie jak powinien wyglądać idealny, festiwalowy dzień. Konkurs rozpoczyna się dzisiaj, a zgłoszenia możecie wysyłać do końca dnia 8 sierpnia. Wygrywa jedna osoba, która otrzyma od nas podwójny karnet na Kraków Live Festival, który już niedługo! Piszcie w komentarzach pod tym wpisem. Ważna rzecz: dla aktywnych czytelników bloga. Nie mogą wziąć w nim udziału osoby, zaproszone na tegoroczny zlot blogowy.

3...2...1... konkurs wystartował. Powodzenia.

[runcontest edition="krakow-live-festiwal-konkurs" start="2018-08-01 16:00:00" end="2018-08-08 23:59:59" regulations="https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2018/08/blog/Regulamin-konkursu-Krakow-Live-Festival-2018-na-blogu-Orange_31.07.2018.pdf"]

Kraków Live Festival – konkurs"]
Scroll to Top