;

Bezpieczeństwo

Bitcoiny za darmo? Nie daj się złapać! (2)

Michał Rosiak

7 stycznia 2021

Bitcoiny za darmo? Nie daj się złapać!
2

Bitcoiny! Wielkie bogactwo, najlepiej bez przesadnie dużego wkładu czasu i energii. Taka perspektywa wielu kusi. Szczególnie w czasach pandemii, gdy wielu traci pracę, bądź staje przed innymi problemami. W takiej sytuacji danie nadziei na błyskawiczny zysk z kryptowalut jest… Cóż, jest przede wszystkim podłe, ale pada na podatny grunt

Bitcoiny dla każdego?

Kiedyś celebryci, a w ostatnich czasach zwykli ludzie. Kasjerka w Biedronce, wielodzietna rodzina, zdarzył się nawet przykład prostytutki. Oni wszyscy potrafili wyjść z życiowych tarapatów, gdy dowiedzieli się o genialnym pomyśle na zainwestowanie niewielkich pieniędzy i milionowych zyskach. Zainwestowanie w bitcoiny, rzecz jasna.

przykład strony z fake news naciągającej na inwestycję w bitcoiny

Na czym to polega? Oczywiście mamy do czynienia z klasyczną socjotechniką, która w dzisiejszych czasach szczególnie ma szansę paść na podatny grunt. Najpierw świecimy w oczy będącym na wyciągnięcie ręki bogactwem na tyle, bo ofiary pewnym krokiem podążyły za latarnią. Następnie pokazujemy już konkretne potencjalne zarobki. Najlepiej wysokie, ale nie ekstremalnie wysokie, tak żeby ostatkiem możliwości poznawczych uwierzyli, że to samo może się zdarzyć również im. A na koniec pokażmy, że wystarczy zainwestować zaledwie kilkaset złotych, by efektywnie pomnożyć je co najmniej w dziesiątki tysięcy.

Chociaż nie, to nie na koniec. Na koniec orientujemy się, że strona zniknęła, firma przestała istnieć, a nasze pieniądze… cóż, jakie pieniądze? A potem firma pojawia się kolejny raz, na stronie z nieco zmienionym adresem. Zdarza się nawet, że „firma” nie zmieniła jeszcze nazwy! Pisałem o tym szerzej jakiś czas temu.

Prowizja za bitcoiny, których nie było?

Opisywanych wyżej stron z fake newsami o metodach na szybkie wzbogacenie widziałem setki, a przez nasze systemy przez miniony rok przewinęły się ich – tak myślę – tysiące, może nawet pięciocyfrowe liczby. W ostatnich dniach dzięki jednemu z internautów trafił do nas jednak jeszcze bardziej wyrafinowany pomysł.

No bo w zasadzie radzenia sobie z fake newsami można się nauczyć. Niektórym przychodzi to wyjątkowo trudno, są tacy, którzy wciąż się łapią nawet na najbardziej prostackie tricki. A co byście powiedzieli na sytuację, gdy oszust do Was… zadzwoni?

Taka sytuacja zdarzyła się jednemu z internautów, który skontaktował się z nami. Do niego po prostu zadzwonił rzekomy „konsultant działu finansów”, przedstawiając się polskim imieniem i nazwiskiem, ale mówiąc z wyraźnym, wschodnim akcentem. Z nie byle powodu – dzwonił ze wspaniałą informacją, jakoby potrzebował tylko numeru konta, by przelać „prowizję za obrót pańskimi kryptowalutami” w wysokości 0,93 BTC. Ktoś z Was by wzgardził? Wg. kursu na dzisiaj to przeszło 135 tysięcy złotych!

Na swoje nieszczęście oszust trafił na programistę. Człowieka, który był świadom, że nie ma żadnego konta w firmie Bitcoin IG, a już na pewno wiedział, że zlecenie przelewu wymaga po prostu adresu konta BTC, a nie… instalacji aplikacji AnyDesk. Aplikacji, która daje atakującemu pełen dostęp do komputera ofiary, włącznie z widokiem tego, co zaatakowany aktualnie robi. Może więc albo namawiać nieświadomego użytkownika do aktywności, związanych z finansami, bądź też po prostu zainstalować złośliwe oprogramowanie pod pozorem rzekomo niegroźnego pliku.

Co zrobić?

Przede wszystkim jeśli chcecie inwestować w bitcoiny, róbcie to samemu. Z własnej woli, sami poczytajcie poradniki lub spytajcie ekspertów (ja się nie na tym np. totalnie nie znam…). Jeśli ktoś usiłuje Wam wcisnąć, że w jego firmie czeka specjalnie dla Was 135 tysięcy… No kurczę, naprawdę byście uwierzyli? No i pamiętajcie, jak przy każdym phishingu – nie łapcie się na prostą socjotechnikę.

I zaglądajcie regularnie na stronę CERT Orange Polska (tam w piątek bardziej szczegółowo opiszę drugą z powyższych historii), a także na naszego CERTowego Twittera. Tam piszę o bezpieczeństwie częściej, niż co czwartek :), a jeśli coś złego się dzieje – ostrzegam na bieżąco.

Bądźcie bezpieczni.

Udostępnij: Bitcoiny za darmo? Nie daj się złapać!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 17:15 08-01-2021
    Ja tam wolę inwestować w syna i jego rozwój. Bitcony......jesli miałbym inwestować to w nieruchomości lub złoto.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Łukasz 09:32 10-01-2021
    Niestety jest coraz więcej takiego dziadostwa fałszywe smsy za prąd, gaz paczkomaty itp - uważajmy
    Odpowiedz

;

Oferta

Filmowe hity w styczniu w Orange VOD (1)

Beata Giska

7 stycznia 2021

Filmowe hity w styczniu w Orange VOD
1

W Nowym Roku w Orange VOD na dekoderach Telewizji Orange i w aplikacji Orange TV Go możecie oglądać mnóstwo filmowych przebojów. Nie przegapcie takich produkcji, jak: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Mulan”, „Pętla”, „Banksterzy” i „Skłodowska”.

 

Domowe kino, na które czekaliśmy

Od 30 grudnia w naszej ofercie możecie znaleźć thriller science-fiction pt.: „Songbird. Rozdzieleni” o przerażającej wizji świata, w którym trwa walka z pandemią. Czy miłość w czasach zarazy ma szansę przetrwać? W filmie wystąpiła Demi Moore.

Od 1 stycznia możecie obejrzeć jeden z największych polskich hitów ostatnich miesięcy – „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. W produkcji zagrali Agata Kulesza, Jan Frycz, Magdalena Różczka i Piotr Trojan. Poznajcie prawdziwą historię chłopaka, który spędził w więzieniu 18 lat za przestępstwo, którego nie popełnił. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania: jak to mogło się wydarzyć i dlaczego niewinny człowiek musiał tak długo czekać w celi na sprawiedliwość?

Od 2 stycznia w naszej ofercie znajdziecie dramat pt.: „Banksterzy”, w którym wystąpili Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Tomasz Karolak, Jan Frycz i Małgorzata Kożuchowska. To historia o mechanizmach funkcjonowania systemu bankowego w Polsce, niejasnych zasadach postępowania niektórych osób z krajowej finansjery oraz o dramatach ludzi, którzy zmagają się z instytucjami finansowymi.

Od 4 stycznia polecamy doskonałą produkcję biograficzną pt.: „Skłodowska”. Zobaczcie opowieść o jednej z najsłynniejszych Polek w historii, dwukrotnej laureatce nagrody Nobla, która zrewolucjonizowała konserwatywny i „bardzo męski” świat nauki. W rolę tytułową wcieliła się Rosamund Pike.

8 stycznia obejrzyjcie inspirującą, wzruszającą i pełną genialnego humoru produkcję „Babyteeth”. To historia o poważnie chorej dziewczynie, która zakochuje się w drobnym przestępcy. Jej świat zostaje wywrócony do góry nogami. Wkrótce bohaterka zaczyna przekraczać kolejne granice… rozsądku.

Mamy także propozycję dla fanów mocnego kina. 8 stycznia obejrzyjcie mroczny horror o przerażającym obliczu matczynej miłości, pt.: „Gniazdo zła”. Młody chłopiec zostaje uwięziony w domu przez swoją matkę. Kobieta zabrania mu wychodzenia na zewnątrz, a każdy przejaw buntu, tłumi w okrutny sposób. Jakie skrywa tajemnice i dlaczego traktuje syna, jak więźnia?

13 stycznia polecamy doskonałą komedię pt.: „Małe szczęścia”. To inspirująca opowieść o prawdziwej przyjaźni oraz poszukiwaniu tych krótkich chwil, które często mogą dać nam ogromny zastrzyk pozytywnej energii na całe życie.

15 stycznia obejrzyjcie polską produkcję biograficzną pt.: „Zieja”, w której wystąpili Andrzej Seweryn i Zbigniew Zamachowski. Poznajcie dramatyczne losy księdza Jana Ziei, kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

15 stycznia zobaczcie także doskonały film akcji pt.: „Uczciwy złodziej”. W produkcji Liam Neeson wciela się w złodzieja, który postanawia zerwać ze swoim fachem i rozpocząć nowe życie u boku ukochanej. Jednak na drodze do szczęścia stają mu skorumpowani agenci FBI. Czy bohater poradzi sobie z taką przeszkodą?

20 stycznia w Orange VOD obejrzyjcie najnowszy hit w reżyserii Patryka Vegi – „Pętla”. Tym razem twórca przedstawia kulisy kryminalno-seksualnego skandalu, w którym brali udział przedstawiciele służb specjalnych, celebryci, sportowcy, biznesmeni, policjanci, duchowni i politycy z pierwszych stron gazet.

23 stycznia w naszej ofercie znajdziecie filmową wersję jednej z najsłynniejszych animacji Disneya – „Mulan”. To epicka opowieść o młodej dziewczynie – Hua Mulan, która aby ratować niedomagającego już ojca, przywdziewa zamiast niego męską zbroję i staje do walki w obronie ojczyzny. Dzięki swojej determinacji, poświęceniu i odwadze, kobieta staje się jedną z największych bohaterek w historii Chin.

25 stycznia polecamy także doskonały film biograficzny pt.: „Droga Glorii”, w którym główną rolę zagrała Julianne Moore. Poznajcie historię Glorii Steinem, ikony amerykańskiego feminizmu, pisarki, aktywistki i obrończyni praw kobiet.

Jak Wam się podobają nasze filmowe propozycje na styczeń?

 

Udostępnij: Filmowe hity w styczniu w Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 21:08 08-01-2021
    Styczeń zapowiada się naprawdę fajnie, sporo polskiego kina :)
    Odpowiedz

;

Inne

Okiem mamy: czy ferie online to dobry pomysł? (1)

Kasia Barys

4 stycznia 2021

Okiem mamy: czy ferie online to dobry pomysł?
1

Najbliższe dwa tygodnie to chyba pierwsze takie ferie w historii edukacji. Zapowiedziane obostrzenia dla wielu dzieci i młodych ludzi oznaczają konieczność spędzania czasu w domu. Nikt nie ma wątpliwości, że dzieci ciężką pracą w minionych miesiącach, także w formie nauki zdalnej jak najbardziej zasłużyły na odpoczynek. Kłopot mają rodzice, którzy nie mogą zorganizować dzieciom  wolnego czasu, tak jakby chcieli. Kłopot mają dzieci, które tak bardzo czekały na wyjście na  narty, lodowisko, czy choćby półkolonie.  A dzieciaki potrzebują dobrego jakościowo odpoczynku. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła w czasie lockdownu badania, które pokazały, że w wiosną jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. 63 proc. doskwierała przymusowa izolacja, a 53 proc. – konieczność pozostania w domu. Co więc zrobić, by dzieci do nauki wróciły wypoczęte?

Długie spacery i krótki czas przed ekranem

Wyzwanie jest naprawdę duże. Tym bardziej, gdy rodzic jest odpowiedzialny i nie chce, by dziecko każdą wolną chwilę spędzało bezproduktywnie w smartfonie czy przed ekranem komputera. Nadużywanie internetu to duży problem, który w czasie pandemii wzrósł jeszcze bardziej. Orange wspiera rodziców w tym, jak zachować w cyfrowym świecie równowagę

Jaki ja mam pomysł na ferie? Na pewno jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Na szczęście Minister Zdrowia wycofał się z wprowadzonego obostrzenia. Od jutra dzieci do 16 roku życia mogą samodzielnie wychodzić na dwór. Hulajnoga, rowery (póki co nie ma śniegu), spacer w lesie. Róbmy cokolwiek, by się ruszać. A jeśli pomysły na inne aktywności mamy ograniczone, lub musimy pracować zdalnie skorzystajcie z gotowych pomysłów na ferie … online. Zróbcie warsztat w domu! Tworzenie daje wielką satysfakcję i ujście dla wyobraźni. Dzieciom tej ostatniej nie brakuje, ale często nie posiadają umiejętności albo pomysłów, żeby z niczego zrobić coś. W takiej sytuacji pomysły daje FabLab Twarda powered by Orange, Fundacja Orange oraz stowarzyszenie Robisz.to. Uczestnicy mogą wybrać dowolne zajęcia bez potrzeby uczestnictwa we wszystkich.

Pierwszy dzień ferii z FabLab za nami

Dzisiaj był pierwszy dzień zimowych warsztatów. Zalogowaliśmy się bez problemów. W trakcie edukacji cyfrowej dzieci bardzo dobrze poznały różne platformy do spotkań online i nie było żadnych trudności, by połączyć się dzisiaj. Podczas samych zajęć uczestniczyły zupełnie samodzielnie. Wystarczy kliknąć w link https://us02web.zoom.us/j/86997892430… o 10.00 każdego dnia. Warsztaty prowadzone są przez chłopaków z FabLab Twarda powered by Orange. Można zadawać pytania na czacie lub online, włączyć kamerkę i aktywnie uczestniczyć. Dzisiaj dzieciaki wykonały makietę starego telewizora, jutro będą tworzyć storyboardy do historii, którą będą chcieli opowiedzieć w „swojej telewizji”.

ferie online

Terminy i tematy ferii online

Serdecznie zapraszam na feryjne zajęcia w tym i kolejnym tygodniu. Moim zdaniem, w sytuacji jakiej jesteśmy wszyscy (i rodzice i dzieci), ferie online to dobry pomysł. Nie trwają one długo, ok 2,5 godzin. Dzieciom czas mija szybko i bardzo kreatywnie. W tym czasie rodzice mogą spokojnie pracować w domu i nie martwić się, że podopieczni buszują w necie za długo. Po warsztatach jest jeszcze widno i można spędzić czas na dworzu. Nie martwcie się, że dzieci spędzają podczas tych ferii czas przed ekranem. Komputer co prawda znajduje się gdzieś pod ręką na „stole warsztatowym”, chłopaki z Fablabu są jedynie (lub aż) wsparciem technicznym, ale sam komputer jest tylko narzędziem, aby się słyszeć i widzieć. Tak naprawdę dzieci pracują samodzielnie z kartonem, nożyczkami, klejem i… własną wyobraźnią. 

Poniżej znajdziecie kolejne terminy i tematy zajęć. Na większość z nich potrzeba takich materiałów, które każdy ma w domu m.in klej, nożyczki, karton. Żadne dodatkowe zakupy czy sprzęt techniczny nie jest konieczny. Jedynie dobre chęci i kreatywność.

6 i 7 stycznia: Niesamowity świat latających domów. Ruchomy zamek Hauru.

Podczas zajęć dzieci wkroczą w magiczny świat studia Ghibli, robiąc animację pt “Ruchomy zamek Hauru”. Dowiedzą się, jak zamienić przedmioty znajdujące się niemal w każdym domu w makietę zamku marzeń. Potrzebne materiały: karton, klej, nożyczki, nożyk, podkładka, kartka papieru, ołówek.

8 i 11 stycznia: Teatr cieni. Opowiedz historię bez słowa.

W trakcie zajęć dzieci przekonają się, jak łatwo opowiadać ciekawe historie z perspektywy bohaterów teatru cieni. Karton daje nieograniczone możliwości w tworzeniu nowych bohaterów i postaci. Potrzebne materiały: karton, klej, nożyczki, nożyk, podkładka, kartka papieru, ołówek, papier śniadaniowy.

12 i 13 stycznia: Szach i mat! Gra planszowa z domowych materiałów.

W wakacje zrobiliśmy własną planszówkę. Świetna zabawa, dlatego polecam te warsztaty, podczas których można dowiedzieć się, jakie mechaniki rządzą światem gier planszowych oraz zręcznościowych. Potrzebne materiały: karton, klej, nożyczki, nożyk, podkładka, kartka papieru, długopis/ołówek.

14 i 15 stycznia: Stwórz swój zeszyt. Własnoręcznie wykonany zeszyt – metodą japońską.

Świat introligatorstwa jest niesamowity. Podczas warsztatu dzieci nauczą się, w jaki sposób kartki papieru, karton i nici zamienić w niepowtarzalny notatnik. Potrzebne materiały: klej, nożyczki, nożyk, podkładka do cięcia, kartki papieru, ołówek, materiał na okładkę (kartka techniczna), nić, pinezka.

Miłej zabawy.

 

 

Udostępnij: Okiem mamy: czy ferie online to dobry pomysł?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 18:05 04-01-2021
    Jaka fajna tematyka zajęć, chyba sam skorzystam ;p
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej