Bezpieczeństwo

Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 grudnia 2019
Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą

Święta już o krok! Jak tam, prezenty już zamówione u najbardziej lubianego świętego? Firmy kurierskie przeżywają oblężenie, pod paczkomatami kolejki, jak za dawnych, niekoniecznie miło wspominanych czasów, po parówki albo papier toaletowy. A przestępcy? Cóż, oni jak zwykle zacierają ręce, bo ten okres roku to dla nich szansa na wyjątkowe żniwa.

Stawiam bitcoiny przeciwko orzechom, że gdybym spojrzał wstecz przez całą historię bloga to może maksymalnie raz nie ostrzegałem w grudniu przed aktywnością cyberprzestępców. Jedni mogą powiedzieć, że się powtarzam. Możecie nawet mieć rację. Ale wtedy ja powiem, że nasze statystyki wskazują, iż nawet w wydające się najbardziej oczywistymi phishingowe pułapki regularnie wpadają internauci. Dlatego tak, co roku warto przypominać, na co trzeba uważać i jakie aktualnie panują przestępcze trendy.

Kto by chciał spędzać święta pod paczkomatem?

"Panie, teraz już nie ma szczytu świątecznego! Zaczyna się po Czarnym Piątku i już tak zostaje, do końca roku!" - usłyszałem ostatnio od kuriera Inpost, stojącego pod zapełnionym paczkomatem, z kilkuset paczkami w samochodzie, szukającego w tym stogu siana przesyłek dla kolejnych z dłuuugiej kolejki ludzi. Firma Rafała Brzóski, mimo rozbudowy sieci paczkomatów, rok do roku na święta staje się ofiarą własnego sukcesu i wiedzą o tym również przestępcy. Gdybym miał stawiać na jeden rodzaj ataku, jakiego niebawem zaczniemy doświadczać, byłyby to właśnie SMSy "na paczki".

SMSy od przestępców można rozpoznać po sugestii dopłaty drobnej kwoty i zawartym w nich linku. Przyczyny mogą być różne - czy to dopłata do paczki, czy jej "zwolnienie" z magazynu, bądź też spowodowanie, by szybciej (czyż nie każdy z nas o tym marzy?) do nas dotarła. Co gorsza, przestępcy wysyłając je z tzw. nadpisu (czyli tego, co pokazuje się zamiast numeru nadawcy) "Inpost" powodują, że nasze telefony wrzucają je do tego samego wątku, co faktyczne informacje od kuriera. W efekcie odruchowo możemy kliknąć.

Nie róbcie tego. Przestępcy przekierują Was wtedy na stronę podszywającą się pod witrynę operatora płatności, przejmą Wasz login i hasło, by następnie przekonać Was do "akceptacji przelewu", który tak naprawdę okaże się dodaniem rachunku zaufanego do Waszego konta. Tak, tego samego rachunku "słupa", na który chwilę później trafią ukradzione Wam pieniądze.

My oczywiście będziemy trzymać rękę na pulsie, by każdego potwierdzonego nadawcę takich SMSów blokować, a witryny, do których będą prowadzić linki z wiadomości, od razu dodawać do CyberTarczy.

Uważaj na swoje pieniądze

O ile niemal przez cały rok się spieszymy, święta to w mojej opinii okres, gdy wreszcie na trochę możemy zwolnić. Wspomóżmy Mikołaja pomysłami odpowiednio wcześnie, nie spinajmy się, że świąteczna impreza ma wyjść wzorcowo, bo to nie konkurs piękności, a nawet jeśli nie uda się przygotować 12 wigilijnych potraw - nikomu krzywda się nie stanie. Dlatego zwolnij, przynajmniej na te kilka dni, i nie daj się przestępcom:

 • jeśli zakupy jeszcze przed Tobą, kupuj online tylko w zaufanych, sprawdzonych sklepach
 • podchodź z dużym dystansem do wszelkich okazyjnych, ogromnych promocji, chyba, że pochodzą z zaufanych, sprawdzonych sklepów
 • jeśli odbierasz przesyłki w paczkomatach, zainstaluj aplikację i po prostu nie zwracaj uwagi na SMSy :)
 • jeśli dostaniesz wiadomość z wymaganiem jakiejkolwiek zapłaty i podanym linkiem - zadzwoń do jej domniemanego nadawcy i upewnij się, czy na pewno ją nadał
 • uważaj przy bankomatach - szczególnie w miejscach odludnych sprawdź, czy moduł klawiatury i slot na kartę nie robią wrażenia, jakby ktoś przy nich operował; jeśli masz wątpliwości, nie wypłacaj
 • przy transakcjach kartowych zasłaniaj klawiaturę, wpisując PIN
 • a najlepiej płać i wypłacaj przy użyciu BLIKa, sam robię tak, kiedy tylko mogę :)
 • jeśli trafi do Ciebie jakikolwiek podejrzany mail, czy SMS, wyślij go do nas, na cert.opl@orange.com - wtedy pomożesz innym internautom

Święta to dla wielu najpiękniejszy okres w roku. Sprawmy, by był szczęśliwy dla nas i dla naszych najbliższych, a przestępcy niech spróbują zarobić na życie uczciwie.

Komentarze

Łukasz
Łukasz 12:29 07-12-2019

Tak to prawda że coraz bliżej święta a przestępcy o tym wiedzą – bardzo dobry artykuł.Ostatnio bodajże 5 grudnia ściągałem aplikacje ze sklepu Google Play aktualizacje oczywiście i rano 6 grudnia sprawdzam pocztę mailową a tam informacją mailowa że mam 1 zł 69 groszy na koncie w sklepie GOOGLE PLAY i trzeba opłacić przez dot-pay oczywiście wszystkie te aplikacje były darmowe wiec uważałem że ten mail to podpucha oszustwo ale powiem Wam że mail widać napisany jakby był prawdziwy.Naprawdę uważajcie na podobne sytuacje.

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:56 07-12-2019

Właśnie ludzie często tracą w tym okresie „głowę”, ale po takich wpisach człowiek staje się naprawdę roztropny w tym co robię.

Odpowiedz
  pablo_ck
  pablo_ck 20:55 11-12-2019

  Ach te literówki…..w tym co robi powinno być ;p ;p

  Odpowiedz

Oferta

[WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange

Kasia Barys Kasia Barys
05 grudnia 2019
[WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange

Niedawno informowaliśmy o pół milionie użytkowników światłowodu, a dziś możemy świętować… pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange (IPTV) i 100 tys. korzystających z usługi Multiroom!

Z tej okazji, oraz zbliżających się świąt, odkodowaliśmy dostęp do Pakietu Komfortowego, który będzie otwarty dla wszystkich od dziś do 7 stycznia 2020 r.

Co ma Pakiet Komfortowy?

Znajdują się w nim 43 kanały w tym 28 HD m.in. kanały filmowe takie jak np AXN Black, który proponuje serial - Agenci NCIS opowiadący o grupie dochodzeniowej, która rozwiązuje zagadki kryminalne dotyczące Marynarki Wojennej i Korpusu Marines. Na AXN White natomiast możemy oglądać „Jednostkę do zadań specjalnych 11”- francuski serial kryminalny. Kanał Epic Drama HD, gdzie możemy zobaczyć kolejny sezon „Poldarka- Wichry losu”. A na FOX Comedy HD znajdziemy najlepsze świąteczne odcinki naszych ulubionych seriali, takich jak: Różowe Lata Siedemdziesiąte, Wszyscy Kochają Raymonda, Jim wie lepiej, czy  Simsonowie.  Z kategorii wiedza dostępny jest min. kanał: Discovery  Historia, który oferuje  widzom możliwość spojrzenia na fakty historyczne z różnych stron oraz kanał National Geographic Wild HD gdzie znajdziemy najlepsze programy poświęcone dzikiej przyrodzie.  Znajdzie się też coś dla najmłodszych widzów, w tym Cbeebies, Boomerang HD, Nicktoons HD - najnowszy kanał z rodziny Nickelodeon. Na antenie tej stacji widzowie będą mogli zobaczyć takie produkcje jak: „Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości” oraz „Pingwiny z Madagaskaru”.  Nie może też zabraknąć muzyki w tym pakiecie a szczególnie takich kanałów jak MTV Dance, MTV Rock, Classic 1 oraz VH1.

Telewizja Orange to nie tylko tradycyjne kanały telewizyjne.

To także wypożyczalnia filmów w serwisach VOD oraz mobilny dostęp do treści w Orange TV Go. Pod względem liczby programów oferta telewizji Orange jest bardzo szeroka. Już w najtańszym Pakiecie Optymalnym jest dostępnych ponad 100 kanałów, w tym ponad 50 w jakości HD. Rozbudowując ofertę o dostępne pakiety dodatkowe, lista kanałów w Telewizji Orange może liczyć nawet 180 pozycji.

Konkurs z Pakietem Komfortowym

[AKTUALIZACJA]: W zastępstwie Kasi, która właśnie się kuruje, rozstrzygnęłam konkurs. Gadżety lecą do: pablo_ck, lumay, Marek_POPak, Emilia, Marcin, ewanna. Gratuluję!

Mam dla was mały konkurs. 6 osób, które napisze jakie programy telewizyjne lubi oglądać i dlaczego otrzyma pakiet gadżetów od National Geografic, kanału History czy Disney Chanel Junior m.in. koszulki polo, notesy czy kolorowanki. Piszcie do końca dnia 6.12.

 

Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange"]

Komentarze


Sieć

Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

Piotr Domański Piotr Domański
05 grudnia 2019
Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

Temat 5G jest bardzo gorący, lecz cały czas trwają prace, analizy i badania, które mają określić, jak sieć radiowa za kilka bądź kilkanaście lat będzie działać. W moje ręce wpadła książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Nieprzypadkowo, gdyż jej drugi rozdział dotyczy eksperymentu, który przeprowadziliśmy w Polsce kilka lat temu.

Światłowód wewnątrz radiolinii?

Cel był taki, by stworzyć technologię, która pozwala sygnał sieci światłowodowej, takiej samej jak ta, która dociera już do ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce przełożyć na fale radiolinii, a następnie ponownie na sygnał GPON. Miało się to odbyć tak, by radiolinia była z perspektywy sieci optycznej „przeźroczysta” – dla sygnału biegnącego światłowodem miała być niezauważalna.

Było to pionierskie rozwiązanie, które wymagało stworzenia kilku nowych urządzeń, a ich nazwy brzmią jak z filmów SF. Co powiecie na Coherent Photonic Mixer, czy Single Side Band Mach-Zehnder Modulator? Ostatecznie wszystko się udało, co relacjonowaliśmy na blogu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga… Prędkość radiolinii wyniosła 2,5 Gb/s w downloadzie i 1 Gb/s w uploadzie, czyli dokładnie tyle ile wynosi maksimum dla sieci GPON.

Zapytacie – dlaczego ta technologia znalazła się w książce związanej z 5G? Powód jest prosty – cały czas trwają prace na zapewnieniem odpowiedniego zaplecza (backhaul) dla sieci kolejnej generacji. Wykorzystanie w tym celu systemów PON może okazać się jednym z najlepszych (i najbardziej efektownych kosztowo) metod podłączenia rozbudowywanej sieci 5G do rdzenia. Zaś takie radiolinie – przeźroczyste dla sieci optycznej, bardzo wydajne i łatwe do zastosowania mogą być uzupełnieniem sieci światłowodowej w miejscach gdzie nie jest ona w pełni dostępna.

Artykuł na ten temat koledzy z Rozwoju Sieci Dostępowej - Mateusz Lech i Andrzej Banach przygotowali wspólnie z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Izraela.

Światłowodowe zaplecze dla sieci 5G i sieć we mgle

Jednak to tylko mały wycinek tego, o czym książka jest. Autorzy kolejnych artykułów, zastanawiają się także choćby nad tym, w jaki sposób budować sieci rdzeniowe i dystrybucyjne mogące jednocześnie zapewniać transport dla sieci mobilnej 5G do codziennych zastosowań, rozwiązań Internetu Rzeczy, sieci światłowodowej biegnącej do domu czy też łącz przeznaczonych dla wielkich serwerowni. Z kolei naukowcy z Universitat Politechnica de Valencia rozważają zastosowanie światłowodów wielordzeniowych do zapewnienia zaplecza dla sieci 5G.

Więcej o testach 5G w Warszawie i Lublinie, w czasie których przygotowujemy się do uruchomienia komercyjnej sieci.

Jeszcze ciekawszą koncepcję można znaleźć w tekście dwóch naukowców zza wielkiej wody, dokładnie z Nowego Meksyku i Montrealu. Zastanawiają się oni nad zastosowaniem rozwiązania, które nazywa się fog computing. Chodzi o bardzo rozproszoną chmurę, znajdującą się bardzo blisko centrum sieci. Ma ona zapewnić niższe opóźnienia i zredukować ilość danych transmitowanych na zapleczu sieci.

Okładka książki o 5G

Oczywiście, nie jest to książka dla wszystkich, ale jeżeli chcecie zobaczyć, jak skomplikowana jest praca inżynierów, dzięki którym macie internet „ze ściany” i z „powietrza”, a także jak niezwykłe są technologie, dzięki którym telekomunikacja działa – zapraszam do lektury. Optical and Wireless Convergence for 5G Networks wydawnictw Wikey i IEEE Press jest dostępna także jako e-book, jeżeli macie wolne około 100 dolarów.

Komentarze

Scroll to Top