;

Bezpieczeństwo

Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą (3)

Michał Rosiak

5 grudnia 2019

Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą
3

Święta już o krok! Jak tam, prezenty już zamówione u najbardziej lubianego świętego? Firmy kurierskie przeżywają oblężenie, pod paczkomatami kolejki, jak za dawnych, niekoniecznie miło wspominanych czasów, po parówki albo papier toaletowy. A przestępcy? Cóż, oni jak zwykle zacierają ręce, bo ten okres roku to dla nich szansa na wyjątkowe żniwa.

Stawiam bitcoiny przeciwko orzechom, że gdybym spojrzał wstecz przez całą historię bloga to może maksymalnie raz nie ostrzegałem w grudniu przed aktywnością cyberprzestępców. Jedni mogą powiedzieć, że się powtarzam. Możecie nawet mieć rację. Ale wtedy ja powiem, że nasze statystyki wskazują, iż nawet w wydające się najbardziej oczywistymi phishingowe pułapki regularnie wpadają internauci. Dlatego tak, co roku warto przypominać, na co trzeba uważać i jakie aktualnie panują przestępcze trendy.

Kto by chciał spędzać święta pod paczkomatem?

„Panie, teraz już nie ma szczytu świątecznego! Zaczyna się po Czarnym Piątku i już tak zostaje, do końca roku!” – usłyszałem ostatnio od kuriera Inpost, stojącego pod zapełnionym paczkomatem, z kilkuset paczkami w samochodzie, szukającego w tym stogu siana przesyłek dla kolejnych z dłuuugiej kolejki ludzi. Firma Rafała Brzóski, mimo rozbudowy sieci paczkomatów, rok do roku na święta staje się ofiarą własnego sukcesu i wiedzą o tym również przestępcy. Gdybym miał stawiać na jeden rodzaj ataku, jakiego niebawem zaczniemy doświadczać, byłyby to właśnie SMSy „na paczki”.

SMSy od przestępców można rozpoznać po sugestii dopłaty drobnej kwoty i zawartym w nich linku. Przyczyny mogą być różne – czy to dopłata do paczki, czy jej „zwolnienie” z magazynu, bądź też spowodowanie, by szybciej (czyż nie każdy z nas o tym marzy?) do nas dotarła. Co gorsza, przestępcy wysyłając je z tzw. nadpisu (czyli tego, co pokazuje się zamiast numeru nadawcy) „Inpost” powodują, że nasze telefony wrzucają je do tego samego wątku, co faktyczne informacje od kuriera. W efekcie odruchowo możemy kliknąć.

Nie róbcie tego. Przestępcy przekierują Was wtedy na stronę podszywającą się pod witrynę operatora płatności, przejmą Wasz login i hasło, by następnie przekonać Was do „akceptacji przelewu”, który tak naprawdę okaże się dodaniem rachunku zaufanego do Waszego konta. Tak, tego samego rachunku „słupa”, na który chwilę później trafią ukradzione Wam pieniądze.

My oczywiście będziemy trzymać rękę na pulsie, by każdego potwierdzonego nadawcę takich SMSów blokować, a witryny, do których będą prowadzić linki z wiadomości, od razu dodawać do CyberTarczy.

Uważaj na swoje pieniądze

O ile niemal przez cały rok się spieszymy, święta to w mojej opinii okres, gdy wreszcie na trochę możemy zwolnić. Wspomóżmy Mikołaja pomysłami odpowiednio wcześnie, nie spinajmy się, że świąteczna impreza ma wyjść wzorcowo, bo to nie konkurs piękności, a nawet jeśli nie uda się przygotować 12 wigilijnych potraw – nikomu krzywda się nie stanie. Dlatego zwolnij, przynajmniej na te kilka dni, i nie daj się przestępcom:

  • jeśli zakupy jeszcze przed Tobą, kupuj online tylko w zaufanych, sprawdzonych sklepach
  • podchodź z dużym dystansem do wszelkich okazyjnych, ogromnych promocji, chyba, że pochodzą z zaufanych, sprawdzonych sklepów
  • jeśli odbierasz przesyłki w paczkomatach, zainstaluj aplikację i po prostu nie zwracaj uwagi na SMSy 🙂
  • jeśli dostaniesz wiadomość z wymaganiem jakiejkolwiek zapłaty i podanym linkiem – zadzwoń do jej domniemanego nadawcy i upewnij się, czy na pewno ją nadał
  • uważaj przy bankomatach – szczególnie w miejscach odludnych sprawdź, czy moduł klawiatury i slot na kartę nie robią wrażenia, jakby ktoś przy nich operował; jeśli masz wątpliwości, nie wypłacaj
  • przy transakcjach kartowych zasłaniaj klawiaturę, wpisując PIN
  • a najlepiej płać i wypłacaj przy użyciu BLIKa, sam robię tak, kiedy tylko mogę 🙂
  • jeśli trafi do Ciebie jakikolwiek podejrzany mail, czy SMS, wyślij go do nas, na cert.opl@orange.com – wtedy pomożesz innym internautom

Święta to dla wielu najpiękniejszy okres w roku. Sprawmy, by był szczęśliwy dla nas i dla naszych najbliższych, a przestępcy niech spróbują zarobić na życie uczciwie.

Udostępnij: Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Łukasz 12:29 07-12-2019
    Tak to prawda że coraz bliżej święta a przestępcy o tym wiedzą - bardzo dobry artykuł.Ostatnio bodajże 5 grudnia ściągałem aplikacje ze sklepu Google Play aktualizacje oczywiście i rano 6 grudnia sprawdzam pocztę mailową a tam informacją mailowa że mam 1 zł 69 groszy na koncie w sklepie GOOGLE PLAY i trzeba opłacić przez dot-pay oczywiście wszystkie te aplikacje były darmowe wiec uważałem że ten mail to podpucha oszustwo ale powiem Wam że mail widać napisany jakby był prawdziwy.Naprawdę uważajcie na podobne sytuacje.
    Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 21:56 07-12-2019
    Właśnie ludzie często tracą w tym okresie "głowę", ale po takich wpisach człowiek staje się naprawdę roztropny w tym co robię.
    Odpowiedz
    • komentarz
      pablo_ck 20:55 11-12-2019
      Ach te literówki.....w tym co robi powinno być ;p ;p
      Odpowiedz

;

Oferta

[WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange (28)

Kasia Barys

5 grudnia 2019

[WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange
28

Niedawno informowaliśmy o pół milionie użytkowników światłowodu, a dziś możemy świętować… pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange (IPTV) i 100 tys. korzystających z usługi Multiroom!

Z tej okazji, oraz zbliżających się świąt, odkodowaliśmy dostęp do Pakietu Komfortowego, który będzie otwarty dla wszystkich od dziś do 7 stycznia 2020 r.

Co ma Pakiet Komfortowy?

Znajdują się w nim 43 kanały w tym 28 HD m.in. kanały filmowe takie jak np AXN Black, który proponuje serial – Agenci NCIS opowiadący o grupie dochodzeniowej, która rozwiązuje zagadki kryminalne dotyczące Marynarki Wojennej i Korpusu Marines. Na AXN White natomiast możemy oglądać „Jednostkę do zadań specjalnych 11”- francuski serial kryminalny. Kanał Epic Drama HD, gdzie możemy zobaczyć kolejny sezon „Poldarka- Wichry losu”. A na FOX Comedy HD znajdziemy najlepsze świąteczne odcinki naszych ulubionych seriali, takich jak: Różowe Lata Siedemdziesiąte, Wszyscy Kochają Raymonda, Jim wie lepiej, czy  Simsonowie.  Z kategorii wiedza dostępny jest min. kanał: Discovery  Historia, który oferuje  widzom możliwość spojrzenia na fakty historyczne z różnych stron oraz kanał National Geographic Wild HD gdzie znajdziemy najlepsze programy poświęcone dzikiej przyrodzie.  Znajdzie się też coś dla najmłodszych widzów, w tym Cbeebies, Boomerang HD, Nicktoons HD – najnowszy kanał z rodziny Nickelodeon. Na antenie tej stacji widzowie będą mogli zobaczyć takie produkcje jak: „Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości” oraz „Pingwiny z Madagaskaru”.  Nie może też zabraknąć muzyki w tym pakiecie a szczególnie takich kanałów jak MTV Dance, MTV Rock, Classic 1 oraz VH1.

Telewizja Orange to nie tylko tradycyjne kanały telewizyjne.

To także wypożyczalnia filmów w serwisach VOD oraz mobilny dostęp do treści w Orange TV Go. Pod względem liczby programów oferta telewizji Orange jest bardzo szeroka. Już w najtańszym Pakiecie Optymalnym jest dostępnych ponad 100 kanałów, w tym ponad 50 w jakości HD. Rozbudowując ofertę o dostępne pakiety dodatkowe, lista kanałów w Telewizji Orange może liczyć nawet 180 pozycji.

Konkurs z Pakietem Komfortowym

[AKTUALIZACJA]: W zastępstwie Kasi, która właśnie się kuruje, rozstrzygnęłam konkurs. Gadżety lecą do: pablo_ck, lumay, Marek_POPak, Emilia, Marcin, ewanna. Gratuluję!

Mam dla was mały konkurs. 6 osób, które napisze jakie programy telewizyjne lubi oglądać i dlaczego otrzyma pakiet gadżetów od National Geografic, kanału History czy Disney Chanel Junior m.in. koszulki polo, notesy czy kolorowanki. Piszcie do końca dnia 6.12.

 

Udostępnij: [WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 15:18 05-12-2019
    W wolnych chwilach oglądam głownie National Geografic :) Uwielbiam tą stację, ponieważ dostarcza mi ona dużo cennej wiedzy. Takie programy jak DNA maszyn, Katastrofa w przestworzach, Fabryki smaku czy Europa z powietrza naprawdę wciągają. Dzięki nim być może kiedyś odpowiem na trudne pytania, które będzie zadawał mi mój syn :)
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 10:51 10-12-2019
      pablo, gratuluję, gadżety lecą do Ciebie. Przyślij adres wysyłki na mój mail marta.cieslak at orange.com
      Odpowiedz
      • komentarz
        pablo_ck 23:28 10-12-2019
        Dziękuję :)
        Odpowiedz
  • komentarz
    Matt 16:54 05-12-2019
    Jeśli już uda mi się zasiąść wygodnie przed telewizorem, lubię celebrować tę nieczęstą chwilę, oglądając kanały z serii HBO czy Canal+, na których zawsze znajdę emocjonujące filmy czy trzymające w napięciu seriale z plejadą najznamienitszych polskich i zagranicznych gwiazd ruchomego obrazu. Moim swojego rodzaju „rytuałem” jest także oglądanie angielskojęzycznych kanałów takich jak BBC i CNN, dzięki którym mogę otaczać się pięknym brzmieniem języka Shakespeare’a, który to wraz z ojczystą mową jest dla mnie niczym tlen i woda.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Krzysiek 19:38 05-12-2019
    Ja uwielbiam oglądać filmy dokumentalne. Pokazują świat takli jakim jest, jego problemy. Akurat te problemy są pokazane w szerszym ujęciu: ich geneza, rozwój oraz (dlaczego) szanse (są małe na ich rozwiązanie).
    Odpowiedz
  • komentarz
    Mk. 21:50 05-12-2019
    Tak się składa, że z programów popularnonaukowych to właśnie Nat Geo i History zdarza mi się "klikać" na pilocie najczęściej. Najogólniej mówiąc pokazują szeroki przekrój interesujących programów, lubię sobie włączyć "Anatomię głupoty" by poćwiczyć mózg czy "Starożytnych kosmitów", żeby poznać całkiem prawdopodobne teorie. A dla dużo młodszej siostrzenicy czasem włączę Disney Junior - w ten sposób mogę ją zapoznać z klasycznymi postaciami w myszce Miki i rajdowcach.
    Odpowiedz
  • komentarz
    lumay 09:52 06-12-2019
    Siadam w fotel, biorę pilot i w najdalsze świata strony z Notional Geographic lecę jak szalony. Chcę przyrody, mam przyrodę, chce oglądać z lotu ptaka niedostępny rejon dżungli – siup i jestem w tropikalnym lesie – bez walizki, na najmniejszym w życiu stresie... Ptaki, ryby, płaszczki czy też dziki zwierz – tak, tak imponują mi też!
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 10:54 10-12-2019
      gratuluję, gadżety lecą do Ciebie. Przyślij adres wysyłki na mój mail marta.cieslak at orange.com
      Odpowiedz
  • komentarz
    mariopeiro 10:16 06-12-2019
    Uwielbiam oglądać "świat z góry" na kanale Planete +
    Odpowiedz
  • komentarz
    netka 13:21 06-12-2019
    Są to te programy, które poszerzają moja wiedzę o świecie. Przede wszystkim historyczne, bowiem doświadczenia z przeszłości mają jak najbardziej zastosowanie dzisiaj, w myśl zasady "wszystko już było" a natura człowieka jest cały czas taka sama. Na drugim miejscu wybieram programy popularno-naukowe, chociaż czasami razi mnie powierzchowność tematyki i szukanie niezdrowej sensacji (UFO, kosmici). No i wreszcie programy przyrodnicze, chociaż już mi się trochę przejadły. Same filmy są może i ciekawe, ale ile razy można oglądać lwa polującego na antylopę?
    Odpowiedz
  • komentarz
    wicher 14:05 06-12-2019
    najczęściej oglądam wlaśnie kanaly national geografic , history, discovery, planete+, focus tv, przynajmniej coś prawdziwego, ciekawostki naukowo-przyrodniczo-historyczne to mnie najbardziej interesuje, w sumie to i całą rodzinkę, więc super że więcej będzie do obejrzenia, dziękuję za to :)
    Odpowiedz
  • komentarz
    OrangeFan 14:38 06-12-2019
    National Geographic, Planete+, Travel Channel, Ale kino+, FOX. Moje TOP5 pośród wszystkich kanałów. Po włączeniu telewizora w pierwszej kolejności sprawdzam zawsze ich program. Lubię oglądać dokumenty a wymienione stacje oferują ich bogaty wybór. Ponadto własne serie jak np. „Sukces nie zna granic” czy „Jestem z Polski” w Travel Channel, „Geniusz” i „Strefa skażenia” nadawane w NatGeo jak również moje ulubione „Niezwykłe podróże koleją” oraz „Travel Man” w Planete+. Dodatkowo cykl Kino Mówi na kanale Ale kino+ każdego miesiąca posiadający inny temat przewodni. Projekcje poprzedzają rozmowy z gośćmi a samo pasmo prezentuje najciekawsze filmy prosto z międzynarodowych festiwali. Oglądając je w zaciszu domowym czuję się niczym w sali dobrego studyjnego kina. Te pięć programów oferuje produkcje nieszablonowe, alternatywne, spoza tak zwanego mainstreamu, czyli wszystko to czego szukam i na co czekam z wypiekami na twarzy w telewizji.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Marek_POPak 16:38 06-12-2019
    Bardzo lubię oglądać serie programów na National Geografic, a szczególnie te o tematyce lotniczej, bo z racji że boję się latać to te programy uspokajają mnie jak słyszę ekspertów, że wszystkie wcześniejsze tragedie pomagają zrozumieć przyczyny i je eliminować. To taka dla mnie mantra i uspokajacz przed lotami ;-)
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 10:52 10-12-2019
      Marek, gratuluję, gadżety lecą do Ciebie. Przyślij adres wysyłki na mój mail marta.cieslak at orange.com
      Odpowiedz
  • komentarz
    Emilia 16:47 06-12-2019
    Bardzo lubię oglądać programy na National Geographic Wild HD, które przybliżają mnie do dzikiej przyrody. Kocham zwierzęta i chce dla nich jak najlepiej dlatego te programy to dla mnie istna wyprawa do ich azylu i podglądanie po cichu, z boku by im nie przeszkadzać...
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 10:55 10-12-2019
      gratuluję, gadżety lecą do Ciebie. Przyślij adres wysyłki na mój mail marta.cieslak at orange.com
      Odpowiedz
  • komentarz
    Marcin 17:04 06-12-2019
    Uwielbiam oglądać kanał extreme i wszystko co się wiąże ze sportami extremalnymi. Sam skaczę po rurach na rolkach, jeżdżę na freebrdzie, bockerze i MTB Downhill. W zimie z rolek przeskakuję na narty freestylowe i snowboard. Uwielbiam skateparki, snowparki i wszystkie spoty w których kipi od adrenaliny. Ten kanał wręcz przeładowany jest wszystkimi zajawkami, relacjami z zawodów i wywiadami ze sportowcami. Uwielbiam ten kanał który jak najbardziej wspiera wiele dyscyplin sportowych nie znanych szerszej publiczności. Niestety to nie są sporty tak znane jak piłka nożna czy futbol amerykański, jednak uważam że są o wiele bardziej widowiskowe. Dzięki temu kanałowi coraz więcej dzieciaków wsiada na rower górski lub zaczyna jeździć na deskorolce. Zawsze oglądam ten kanał jak chcę się naładować pozytywną energią, często świetnym klipom towarzyszy super muzyka dzięki której mogę się pobudzić i nakręcić do przyszłej jazdy. Pozdrawiam Marcin Kusterka mkusterka@wp.pl Rzeczka 26 58-320 Walim
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 10:53 10-12-2019
      Marcin, gratuluję, gadżety lecą do Ciebie. Przyślij adres wysyłki na mój mail marta.cieslak at orange.com
      Odpowiedz
  • komentarz
    ekpyrosis@onet.eu 19:14 06-12-2019
    Uwielbiam programy o miłości typu np. Miłość od kuchni, Sanatorium miłości etc. Dlatego tak je lubię bo miłość to najpiękniejsze uczucie na świecie. „Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy” jak pisał Dante Alighieri i „by miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród”, jak dodawał Henry Bordeaux. Bułhakow napisał kiedyś z kolei następujące słowa:”Któż to ci powiedział, że nie ma już na świecie prawdziwej, wiernej, wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy język!” i całkowicie się zgadzam z nimi wszystkimi. Bułhakow twierdził także, ze „Ten, który kocha, powinien dzielić los tego, kogo kocha” i celebrując miłość,powinniśmy robic wszystko by być z naszym partnerem, pamiętając, że, jak uważał de Saint-Exupery, „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”. „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku” - mówił pan Exupery i to właśnie staram się robić z moim partnerem. „Prawdziwa miłość zaczyna się tam, gdzie niczego już w zamian nie oczekuje” - jak dodawał i dlatego, celebrując to najpiękniejsze ze wszystkich uczuć, nie powinniśmy oczekiwać zbyt wiele od mojego partnera. Anna Ficner-Ogonowska napisała, że „w życiu to wszystko lepiej smakuje, jak jest przyprawione miłością. Trzeba jej dodawać wszędzie. Gdzie się tylko da” i to tez powinnismy starać się robić, kochając wszystkich, a nie tylko te jedną osobę, miłością siostrzano – przyjacielska. Powinniśmy robić wszystko, by partner kochał nas przez całe życie i powinnismy starać się czynić, wszystko by u schyłku życia móc powiedzieć sobie, ze kochaliśmy tego samego mężczyznę czy te samą kobietę przez całe życie. Irena Jurgielewiczowa wiedziała z kolei, ze „miłość to uczucie, którego żądać nie można; jest darem, nie osiągnięciem” i dar ten trzeba sobie wypracować swoim czułym zachowanie względem partnera. Już Anna Kamieńska mawiała, że „miłość zmienia oblicze świata, a świat zorganizowany przez miłość zmienia nas samych”. Jak najbardziej jest to prawda, miłość bowiem bardzo potrafi nas zmienić i wiemy to, celebrując to uczucie, z poczuciem, ze od kiedy pokochaliśmy szczerze, nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi co wcześniej, zmieniliśmy się bowiem na lepsze. Już Guillaume Musso wiedział, ze „ miłość może być jednocześnie bardzo prosta i bardzo skomplikowana”, a Jodi Picault – że „ ludzi nie kocha się za to, że są doskonali, tylko pomimo to, że tacy nie są”. Pamiętajmy o drobnych niedoskonałościach u naszych partnerów, by celebrować nasza miłość, by uczucie to tylko wzrastało. Nawet jednak jeśli coś rozłączy nas z naszym partnerem – czy to czas czy to śmierć – pamiętajmy jednak, słowa Milana Kundery”miłość jest tęsknotą po utraconej połowie nas samych” i Milne'a „kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”. Robię wszystko by spedzać jak najwięcej czasu z druga osobą bowiem – tu zacytuję słowa Nicholasa Sparksa „Człowiek wie, że to miłość, kiedy chce przebywać z druga osobą i czuje, że ta druga osoba chce tego samego”. Celebrujemy miłość w drobnych gestach i rozmowach gdy ze sobą jesteśmy bo staramy się spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. William Wharton napisał raz w jednej ze swych książek, że „miłość to pomieszanie podziwu, szacunku i namiętności. Jeśli żywe jest choć jedno z tych uczuć, to nie ma o co robić szu­mu. Jeśli dwa, to nie jest to mistrzostwo świata, ale blisko. Jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest już niepotrzebna – trafiłaś do nieba za życia” i staram się celebrując miłość, robić wszystko by tylko zintensyfikować te uczucia, jakie żywię względem swego partnera. Już Szekspir wiedział, ze „miłość równie jest głęboka jak morze, równie jak ono bez końca.Im więcej Ci jej udzielam, tym więcej czuję jej w sercu” i dlatego też staram się udzielać memu partnerowi jak najwięcej miłości, a im więcej mu jej udzielam, tym mocniej się w nim zakochuję. Wharton dodawał również, że „Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać mu na to, żeby był, jaki jest” i to też staram się robić – pozwalam mojemu partnerowi na jego słabostki i nie wymagając od niego by się zmieniał. Dlatego też tak lubię oglądać programy o miłosci – to najpiękniejsze i najszlachetniejsze ze wszystkich uczuc i dlatego też taką przyjemność daje mi ogladanie programów o miłosci innych osób :) ekpyrosis@onet.eu
    Odpowiedz
  • komentarz
    ludzka_istota 20:07 06-12-2019
    Programy modowe i kuchenne- bo z nimi życie jest znamienne, Modowe dodają życiu smaku wiele, kuchenne - pomagają gotować z przyjacielem!
    Odpowiedz
  • komentarz
    mika19 21:16 06-12-2019
    animowane są dzieciństwem pisane!
    Odpowiedz
  • komentarz
    Muchowa 21:25 06-12-2019
    Chociaż już dorosła jestem, z synem Da Vinci oglądam. Ostatnio ulubiony program to seria Geniusz. O ludziach, którzy w znaczący sposób wpłynęli na rozwój świata. Takie Galileo dla dzieci.
    Odpowiedz
  • komentarz
    mike278 21:52 06-12-2019
    History. I to zarówno o życiu czy domniemanej ucieczce Hitlera, poprzez "Wykute w ogniu" historia broni białej czy mniej dla mnie poważne "Starożytni kosmici". Zdaję sobie sprawę że Ci którzy nie znają historii są skazani na jej powtarzanie.
    Odpowiedz
  • komentarz
    ewanna 22:55 06-12-2019
    Gdybym nie zanurzyła się w pasjonującym i bardzo rozrywkowym świecie edukacji - zostałbym "wnętrzarką". Najlepszą na świecie. Pasjami oglądam wszystko, co się przemeblowuje, odnawia, wyburza, żeby budować. Jestem, normalnie, jak wnętrzarska rewolucja, lepsza od wszystkich innych prowadzących ;) . Do tego dorzucam te cuda, która można kupić w amerykanskich lombardach (głęboko wierzę, że któregoś dnia i ja znajdę krzesło z Bauhausu, pop-artowy obraz Warhola, czy najlepsze prl-owskie szkło)... W każdym razie, one day... Kiedy ktoś się mnie pozbędzie z edukacji, będę wiedziała, co robić... Przynajmniej teoretycznie. I wtedy będę mogła spokojnie przerzucić się na kanał History ;) dla przyjemności...
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 10:53 10-12-2019
      Ewanna, gratuluję, gadżety lecą do Ciebie. Przyślij adres wysyłki na mój mail marta.cieslak at orange.com
      Odpowiedz
  • komentarz
    Astis 11:49 07-12-2019
    No i super :) Oferta na bogato do 7 stycznia :) Wow :)
    Odpowiedz
  • komentarz
    Uczestniczka 17:27 07-12-2019
    Kiedy wyniki? :)
    Odpowiedz

;

Sieć

Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange (3)

Piotr Domański

5 grudnia 2019

Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange
3

Temat 5G jest bardzo gorący, lecz cały czas trwają prace, analizy i badania, które mają określić, jak sieć radiowa za kilka bądź kilkanaście lat będzie działać. W moje ręce wpadła książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Nieprzypadkowo, gdyż jej drugi rozdział dotyczy eksperymentu, który przeprowadziliśmy w Polsce kilka lat temu.

Światłowód wewnątrz radiolinii?

Cel był taki, by stworzyć technologię, która pozwala sygnał sieci światłowodowej, takiej samej jak ta, która dociera już do ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce przełożyć na fale radiolinii, a następnie ponownie na sygnał GPON. Miało się to odbyć tak, by radiolinia była z perspektywy sieci optycznej „przeźroczysta” – dla sygnału biegnącego światłowodem miała być niezauważalna.

Było to pionierskie rozwiązanie, które wymagało stworzenia kilku nowych urządzeń, a ich nazwy brzmią jak z filmów SF. Co powiecie na Coherent Photonic Mixer, czy Single Side Band Mach-Zehnder Modulator? Ostatecznie wszystko się udało, co relacjonowaliśmy na blogu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga… Prędkość radiolinii wyniosła 2,5 Gb/s w downloadzie i 1 Gb/s w uploadzie, czyli dokładnie tyle ile wynosi maksimum dla sieci GPON.

Zapytacie – dlaczego ta technologia znalazła się w książce związanej z 5G? Powód jest prosty – cały czas trwają prace na zapewnieniem odpowiedniego zaplecza (backhaul) dla sieci kolejnej generacji. Wykorzystanie w tym celu systemów PON może okazać się jednym z najlepszych (i najbardziej efektownych kosztowo) metod podłączenia rozbudowywanej sieci 5G do rdzenia. Zaś takie radiolinie – przeźroczyste dla sieci optycznej, bardzo wydajne i łatwe do zastosowania mogą być uzupełnieniem sieci światłowodowej w miejscach gdzie nie jest ona w pełni dostępna.

Artykuł na ten temat koledzy z Rozwoju Sieci Dostępowej – Mateusz Lech i Andrzej Banach przygotowali wspólnie z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Izraela.

Światłowodowe zaplecze dla sieci 5G i sieć we mgle

Jednak to tylko mały wycinek tego, o czym książka jest. Autorzy kolejnych artykułów, zastanawiają się także choćby nad tym, w jaki sposób budować sieci rdzeniowe i dystrybucyjne mogące jednocześnie zapewniać transport dla sieci mobilnej 5G do codziennych zastosowań, rozwiązań Internetu Rzeczy, sieci światłowodowej biegnącej do domu czy też łącz przeznaczonych dla wielkich serwerowni. Z kolei naukowcy z Universitat Politechnica de Valencia rozważają zastosowanie światłowodów wielordzeniowych do zapewnienia zaplecza dla sieci 5G.

Więcej o testach 5G w Warszawie i Lublinie, w czasie których przygotowujemy się do uruchomienia komercyjnej sieci.

Jeszcze ciekawszą koncepcję można znaleźć w tekście dwóch naukowców zza wielkiej wody, dokładnie z Nowego Meksyku i Montrealu. Zastanawiają się oni nad zastosowaniem rozwiązania, które nazywa się fog computing. Chodzi o bardzo rozproszoną chmurę, znajdującą się bardzo blisko centrum sieci. Ma ona zapewnić niższe opóźnienia i zredukować ilość danych transmitowanych na zapleczu sieci.

Okładka książki o 5G

Oczywiście, nie jest to książka dla wszystkich, ale jeżeli chcecie zobaczyć, jak skomplikowana jest praca inżynierów, dzięki którym macie internet „ze ściany” i z „powietrza”, a także jak niezwykłe są technologie, dzięki którym telekomunikacja działa – zapraszam do lektury. Optical and Wireless Convergence for 5G Networks wydawnictw Wikey i IEEE Press jest dostępna także jako e-book, jeżeli macie wolne około 100 dolarów.

Udostępnij: Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 15:10 05-12-2019
    Wolne 100 dolarów i pewnie angielski w jednym palcu ;p
    Odpowiedz
  • komentarz
    olekr 15:55 05-12-2019
    Dajcie sobie spokój z tym 5G .Mniej zachorowań będzie.10W/m2
    Odpowiedz
  • komentarz
    PAWEŁ 18:46 05-12-2019
    Kiedy PEM podniesiecie ????
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej