Odpowiedzialny biznes

Cyberprzemoc

Monika Kulik Monika Kulik
03 lutego 2010
Cyberprzemoc

Przedwczoraj newsem w mediach było nagranie internetowe nastolatki, którego konsekwencje okazały się bardzo poważne - samobójstwo chłopaka, o którym opowiadała w nagraniu. Dziś w "Polityce" można przeczytać raport Co czyha w Sieci Edwina Bendyka (dziś o 13.20 dyskusja o raporcie w TOK FM). Cyberprzemoc to nowy i coraz poważniejszy problem społeczny.

Złudne poczucie anonimowości, zwykła bezmyślność, działanie pod wpływem emocji – i w jednej sekundzie wiadomość czy zdjęcie wysyłane są do tysiąca internautów i żyją w Sieci wiecznie. Z badań zrealizowanych w 2007 roku wynika, że 52% dzieci miało do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub poprzez telefon komórkowy, 21%, doświadczyło poniżania i upokarzania, 16% straszenia i szantażowana, a 29% zgłasza, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli. Ponad połowa (57%) osób w wieku 12-17 lat była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli.

Kampania społeczna Fundacji Dzieci Niczyje „Stop cyberprzemocy”, którą wspiera Fundacja Orange mówi właśnie o tym problemie. Elementem kampanii są nie tylko spoty telewizyjne, ale także specjalne materiały dydaktyczne – poradnik „Jak reagować na cyberprzemoc” i scenariusze zajęć lekcyjnych.  Na podobny temat pisał Wam też ostatnio Rysiek. Uczmy dzieci mądrze korzystać z nowych technologii.


Oferta

Avila z nawigacją wiosennym hitem

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
02 lutego 2010
Avila z nawigacją wiosennym hitem

W tym tygodniu wprowadzamy do oferty Samsunga Avila z nawigacją. W Orange dla firm jest dostępny od dzisiaj, a dla klientów indywidualnych będzie od czwartku. Moim zdaniem to może być wiosenny hit, biorąc pod uwagę jaką popularnością cieszył się jego starszy brat. Dołożenie nawigacji, czyli według badań marketingowych jednej z najbardziej pożądanych dodatkowych usług, zdecydowanie podniesie jego atrakcyjność. W telefonie będzie fabrycznie "zaszyta" Nawigacja Orange. Wszyscy klienci biznesowi i indywidualni, którzy kupią Samsunga Avilę będą mogli z niej korzystać bezpłatnie przez 2 miesiące. Potem będzie trzeba się zdecydować tj. korzystać dalej płacąc abonament za usługę, czy zrezygnować.

samsung-avila


Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo klientów najważniejsze

Paweł Jagora Paweł Jagora
01 lutego 2010
Bezpieczeństwo klientów najważniejsze

Komentarz „thorna” pod postem o modemach nasunął mi pomysł na kontynucję. Chodzi o wpis na temat modemu Option Icon 515, który pozwala na uruchamianie aplikacji oraz łączenie się z Internetem mobilnym Orange bez konieczności instalowania czegokolwiek na komputerze. Dzięki temu teoretycznie działa również na komputerach z ograniczonymi prawami administratora. Zgadzam się, że taki modem mógłby stać się bohaterem czarnych snów wielu administratorów i specjalistów od bezpieczeństwa. Nie byliśmy jednak tak niefrasobliwi, stąd bez zainstalowania naszego oprogramowania Orange nie ma mowy o dostępie do Internetu z poziomu aplikacji zainstalowanych na komputerze. Konkretniej dostęp do sieci mają jedynie aplikacje uruchomione z pamięci modemu. Nie jest to zatem ewidentny „wytrych” umożliwiający podpięcie dowolnych rzeczy czy nieskrępowane korzystanie z gadu-gadu bez wiedzy działu IT. Umówmy się, że nie jest bardziej niebezpieczny niż przeciętny pendrive. Być może rozwiązanie nie jest do końca idealne, ale w tym przypadku to co dobre dla jednych musi być brane pod uwagę jako potencjalne zagrożenie przez innych.

Skoro jesteśmy przy urządzeniach USB, nieco zrehabilituje mnie opis innego pendrive, który dla odmiany oprócz przenoszenia plików i danych jest narzędziem służącym jedynie bezpieczeństwu. Chodzi o rozwiązanie opracowane dla nas przez firmę Arcabit, czyli pendrive 2 GB podzielony na dwie nieusuwalne partycje. Pierwsza (większa) umożliwia przenoszenie plików, jak zwyczajny pendrive. Na drugiej znajduje się nieusuwalny pełny pakiet Arcabit System Protection, będący jednocześnie zaawansowanym narzędziem pozwalającym na odzyskanie systemu w razie ataku wirusowego. Posiada bowiem własny, niezależny system ArcaNix, pod kontrolą którego można awaryjnie uruchomić komputer w celu przeskanowania na obecność wirusów z poziomu napędu USB, a następnie można posłużyć się nim do usunięcia problemów z systemem lub ewentualnie sporządzenia kopii zapasowych ważnych danych z komputera na pamięć USB. To jest co prawda rozwiązanie dalekie od interface`u graficznego Windows, ale w sytuacji podbramkowej może okazać się zbawieniem. Pozwala na zabezpieczenie systemów MS Windows w wersjach 32 i 64 bitowych. Dlaczego o nim piszę? Ponieważ niewielu wie, że od ponad roku jest dostępny za darmo dla klientów Orange, którzy aktywują nasz Business Everywhere.

Scroll to Top