Odpowiedzialny biznes

Czy już czas na edukację o sztucznej inteligencji?

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
17 lutego 2021
Czy już czas na edukację o sztucznej inteligencji?

Co widzisz, kiedy myślisz „Sztuczna Inteligencja”? Robota, który podaje ci kawę i sprząta w domu? Odpowiedzi z chatbota? Inteligentnego asystenta? Autonomiczny samochód? A może odwiedziłeś/aś Pinacoteca de Sau Paulo, gdzie jest możliwość wchodzenia w interakcje z dziełami sztuki?

Sztuczna Inteligencja + inteligencja młodych

Myśląc o AI, my w Fundacji Orange widzimy…wiadomo…: konieczność edukacji w tym zakresie. Od lat uczymy dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa w internecie, programowania i twórczego korzystania z technologii. Czas na AI. Tym bardziej, że nie jest to już sfera zarezerwowana tylko dla naukowców, a zastosowania AI są coraz bardziej powszechne. Młode pokolenie w naszej części świata dorasta w epoce smartfonów, nieograniczonego dostępu do internetu i technologii open source w zakresie AI.

Za kilka lat to oni projektować będą świat, a zatem warto, żeby wiedzieli, czym jest sztuczna inteligencja, jakie ma zastosowania i już dziś inspirowali się tym, w jaki sposób może pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych.

AI For Youth

I takie są w sumie cele projektu AI For Youth, którego od jakiegoś czasu jesteśmy partnerem (a który to realizuje Intel). Ta (jeszcze w fazie pilotażowej) inicjatywa pozwala młodym ludziom poznawać sztuczną inteligencję w teorii i w praktyce.

Jak to działa? W listopadzie zakończył się siedmiotygodniowy kurs dla nauczycieli, który prowadzili specjaliści z Intela i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). Nauczyciele po ukończonym cyklu szkoleń na coacha programu realizują zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (także bez doświadczenia technicznego), korzystając ze scenariuszy lekcji i pomocy dydaktycznych. Uczniowie poznają możliwości sztucznej inteligencji, potencjalne pułapki, rozwijają świadomość etycznych i społecznych konsekwencji stosowania AI. Nabywają przy tym obycia z gromadzeniem i opracowaniem danych statystycznych, rozpoznawaniem obrazów czy przetwarzaniem języków, a także trenowaniem modeli czy modyfikacją kodu. Rozwijają umiejętności konieczne do realizacji własnego projektu AI.

Youth For AI

Co dalej? Na bazie tych zajęć i zgromadzonej na nich wiedzy uczniowie opracują projekty społeczne, w których zastosują pomysły na wykorzystanie sztucznej inteligencji w wybranym temacie. Będą też uczestniczyć w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” w tym roku.

Projekt Intel® AI For Youth działa też w 7 innych krajach europejskich. Zobaczcie już kilka przykładów projektów:

- z Singapuru: automatyczna pielęgniarka przypominająca starszym osobom o zażyciu leków, recykling usprawniony dzięki funkcji rozpoznawania obrazów;

- z Polski: program umożliwiający obsługę komputera za pomocą wzroku bez używania klawiatury i myszki, aplikacja pozwalająca ocenić poziom stresu maturzystów bazując m.in. na czasie poświęconym na sen, na naukę oraz ilości spożywanych płynów.

Trzymajcie kciuki za uczestników i mądre, dobre projekty. Będziemy dawać znać „z frontu”.

Partnerami tej edycji Intel® AI For Youth oprócz naszej Fundacji Orange jest Fundacja Zwolnieni z Teorii. W organizację szkoleń włączyli się m.in. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 14:15 18-02-2021

To trzymamy kciuki 🙂

Odpowiedz

Oferta

Flex Nocą i końcówki serii do 45% taniej w Sklepie Flex

Kasia Barys Kasia Barys
16 lutego 2021
Flex Nocą i końcówki serii do 45% taniej w Sklepie Flex

Nocne marki będą miały dziś co robić. Tradycyjnie po 18:00 w Sklepie Flex rusza akcja Flex Nocą, a w niej urządzenia OPPO z rabatami do 45% taniej. Zniżki można upolować tylko do 6:00 rano w środę. Taniej kupicie słuchawki OPPO Enco W31 za 189 zł (wcześniej za 349 zł) oraz smartfon OPPO A53 za 549 zł (było 799 zł).

Końcówki serii w Sklepie Flex

A od jutra do 20 lutego użytkownicy Orange Flex będą mieć szansę na zamówienie urządzeń Xiaomi i Samsung z końcówek serii. To idealna okazja, by zaopatrzyć się w sprytną opaskę, oczyszczacz powietrza, czy flagowe smartfony z rabatami do 45% taniej. Poniżej znajdziecie listę, co jest dostępne.

 • Xiaomi Mi Body Scale 2 za 77 zł
 • Xiaomi MiBand 5 za 99zł
 • Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor za 109 zł
 • Xiaomi Mi Air Purifier 3C za 349 zł
 • Xiaomi Mi 10T Lite 5G za 999zł
 • Xiaomi Redmi 9 za 449 zł
 • Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6 za 799 zł
 • Xiaomi Mi 10 Lite 5G za 999 zł
 • Samsung A21S za 669 zł
 • Samsung A41 za 899 zł
 • Samsung A51 za 1049 zł

Promocja jest ograniczona czasowo, dlatego warto zamawiać jak najwcześniej – to tylko parę kliknięć w aplikacji Orange Flex. Kurier dowiezie paczkę w ciągu kilku dni roboczych. Więcej informacji w aplikacji Orange Flex lub na stronie flex.orange.pl/sklep

 

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Senior bezpieczny w sieci

Monika Kulik Monika Kulik
16 lutego 2021
Senior bezpieczny w sieci

Ostatnio obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak zwykle mówiliśmy o bezpieczeństwie dzieci w sieci. Ale nie powinniśmy zapominać także o starszych użytkownikach internetu – seniorach. Szczególnie teraz, kiedy z uwagi na pandemię wielu z nich przeszło szybki kurs cyfryzacji.

Senior w sieci

Jak wynika z badań konsumenckich UKE prowadzonych w 2019 roku – największą motywacją osób starszych do wejścia do cyfrowego świata jest poczucie sensu. Szybkie zdobywanie informacji (62,9%) oraz ciekawość świata (61,3%) to najczęstsze powody dla których decydują się na korzystanie z internetu. Dla jednej trzeciej internautów powyżej 60 r.ż. znaczenie ma także korzystanie z bankowości internetowej oraz oszczędność czasu. Wiele osób przekonuje się do komunikatorów, dzięki którym mogą połączyć się z bliskimi, zobaczyć ich na swoim telefonie czy laptopie i porozmawiać twarzą w twarz.

Najczęściej wykorzystywanymi usługami internetowymi wśród konsumentów 60+ są: przeglądanie stron internetowych, odbieranie/wysyłanie poczty email, jak również używanie komunikatorów i portali społecznościowych. Co najmniej kilka razy w miesiącu korzystają z bankowości internetowej oraz płacą rachunki przez internet. Osobami, które najczęściej pomagają seniorom w korzystaniu z internetu są dzieci (64,5%) oraz wnuki (39,7%).

Według danych za 2019 rok 69,8 proc. osób powyżej 60 r.ż. nie korzystało z internetu. Najczęściej wskazywanymi powodami niekorzystania z internetu są brak umiejętności jego obsługi (54,6%) i poczucia użyteczności (47,1%) oraz nieposiadanie odpowiedniego sprzętu (26,8%).

Główną obawą seniorów związaną z używaniem internetu jest możliwość stania się ofiarą oszustwa (39,9%). Istotne znaczenie ma również wyciek danych i haseł (32,1%) oraz brak przekonania o możliwości nauczenia się obsługi przeglądarki internetowej, które wydaje się być w tym przypadku kluczowe (29,7%). Nieco rzadziej seniorom towarzyszy również obawa dotycząca wchodzenia na szkodliwe strony, zagrożenia dla zdrowia oraz uzależnienie od internetu.

Pandemia – żniwa dla oszustów

W 2020 roku wszystko się zmieniło. Internet okazał się w wielu przypadkach niezbędny – aby umówić się na wizytę u lekarza, opłacić rachunek, załatwić sprawy urzędowe. Seniorzy zaczęli się uczyć tych aktywności, aby nadal być … samodzielnymi. To bardzo ważna dla nich potrzeba - chcą jak najdłużej być samodzielni, sprawni i nie prosić innych o pomoc.

Pandemia sprawiła, że oszustwa seniorów się nasiliły. W 2019 roku ofiarą przestępców padło 3821 seniorów, a oszukani stracili 72 mln złotych. Przestępcy dostosowali się do nowych warunków, a koronawirus i obawy z nim związane stały się dobrym pretekstem do nowych metod. W 2020 roku 5289 osób zostało oszukanych metodą "na wnuczka" i podobnymi na kwotę 86 mln złotych. Należy pamiętać, że problem może być poważniejszy, bo takie przestępstwa nie zawsze są zgłaszane.

Wielu oszustów przeniosło się do sieci, aby tu spotkać się z seniorami. W sieci nasz „wnuczek” prosząc o pieniądze korzysta z mediów społecznościowych czy maila, ale mechanizm jest ten sam – nagła sytuacja, emocje – wypadek samochodowy, zagrożenie życia i prośba o przekazanie pieniędzy. Czasem to może być też prośba od bliskiej osoby o niewielkie wsparcie poprzez kod do płatności bankowej, a potem okazuje się, że kwota, która zniknęła z naszego konta wcale nie jest taka mała. Seniorzy lubią poznawać nowe osoby, także w sieci. Po jakimś czasie nasz dobry – cyfrowy znajomy prosi nas o pożyczkę, wsparcie czy ratunek w trudnej sytuacji i potem okazuje się, że kontakt z nim się urywa.

Jest jeszcze sposób na ZUS lun inne ważne instytucje – senior dostaje urzędowy mail, a nadawca podaje się za Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W wiadomości zaszyte są niebezpieczne linki lub załączniki z jasnym wskazaniem, że należy w nie kliknąć lub pobrać je na swoje urządzenie. Groźnie brzmi na przykład krajowa kontrola skarbowa, a oszuści w przesyłanych wiadomościach zachęcają do pobrania i otworzenia załączników, informując, że jest to urzędowy formularz do wypełnienia.

Oszuści wykorzystują też zaufanie seniorów do usług bankowych – co widać w metodzie „SPYWINDOW” (ang. „okno szpiegowskie”). Oszust, podając się za pracownika banku, zachęca do otworzenia teoretycznie bezpiecznego dokumentu. Żeby to zrobić, musimy podać nasze dane logowania do konta bankowego. SpyWindow przesyła te dane oszustowi, a do nas przychodzi fałszywe potwierdzenie autoryzacji.

Przestępcy mogą też podawać się za znane osoby i zachęcać do wejścia na strony, na których ukryte jest złosliwe oprogramowanie. Starsze osoby padają też często ofiarami fałszywych aukcji, e-sklepów i sprzedawców i płacą za nieistniejący produkt.

I oczywiście jest oszustwo na koronawirusa i na przykład wiadomość o konieczności zapłaty za szczepionkę.

To tylko niektóre z niebezpieczeństw, na które narażeni są seniorzy. Jak sobie z nimi radzić, jak nie dać się oszukać? Podpowiedzi można znaleźć publikacji „Metoda na... czyli metody oszustw w sieci, na które trzeba uważać”. Jest to poradnik dla seniora wydany w ramach programu „Seniorze – spotkajmy się w sieci”. Przestudiujcie go ze swoimi rodzicami lub dziadkami.

starsza kobieta z telefonem na kanapie, dalej starszy mężczyzna na krześle

Komentarze

Scroll to Top