Bezpieczeństwo

Czy to jest fałszywy sklep

Michał Rosiak Michał Rosiak
21 września 2023
Czy to jest fałszywy sklep

Fałszywy sklep... W ostatnich miesiącach obserwujemy w CERT Orange Polska zalew witryn, udających internetowe sklepy. W zaledwie dwa wakacyjne miesiące do naszych systemów bezpieczeństwo trafiło ponad 2000 takich domen!

Nie znam się na handlu, ale nie trzeba być Sherlockiem, żeby dojść do tego, że w tej branży są różne okresy. Po wakacjach, gdy pieniądze wydajemy przede wszystkim na wypoczynek, nadchodzi czas powrotu do szkoły, potem uzupełniania garderoby w jesienno-zimowe ciuchy, wreszcie święta Bożego Narodzenia. A ponieważ przedostatnia z wymienionych faz już ma miejsce, na drugą zaś pora nadejdzie zanim mrugniemy okiem - oszuści też już są gotowi.

DajSieOszukac.shop

Na początku bardzo ważne zastrzeżenie. Nie sugeruję, że każda witryna w domenie .shop to fałszywy sklep. Jednak moje doświadczenia z analizą phishingu wskazują, że prawdopodobieństwo jest bardzo duże.

Gdy nie było internetu, na zakupy chodziło się do kilku osiedlowych sklepów i mało kto zastanawiał się, czy gdzieś jest taniej. Dzisiaj z jednej strony jest łatwiej - z drugiej dużo prościej być oszukanym. Człowiek to inteligentne, wprawione w trudach życia przez wieki ewolucji, stworzenie. Nasz mózg lubi jednak ułatwiać sobie życie. I dlatego wielu z nas widząc strony:

www.moj-sklep.pl
www.moj-sklep.shop
www.moj-skleppl.xyz

na poziomie podświadomości może nie zobaczyć między tymi adresami... żadnej różnicy! Tym bardziej, gdy będziemy się spieszyć albo otworzymy stronę w telefonie, gdzie po przewinięciu pasek adresu szybciutko się schowa. Ważne jest pierwsze wrażenie! Zaspokoi je znana nazwa, a że .shop? No przecież shop to po angielsku sklep, weźcie pokażcie mi te promocje!

I faktycznie, znaczna większość zagrożeń, rozpoznawanych przez CyberTarczę jako fałszywy sklep, znajduje się w domenie .shop. Dość często zdarza się, że oszuści podszywają się, nawet w formie kopii 1:1!, pod istniejące, legalne sklepy.

Fałszywy sklep - na co uważać

Nasza CyberTarcza robi co może. Bywają przypadki, że któraś z fałszywych stron trafi w jej sidła nieco później. Na co więc patrzeć, gdy robimy zakupy na nowych stronach?

Cena. Zdecydowanie zacznijcie od tego. Jeśli na ekranie widzimy np. cenę 15€, a obok niej przekreślone 50€ (i tak przy całej ofercie) - prawdopodobieństwo, że "zakup" okaże się przelewem na konto złodzieja jest niemal pewne. Poważnie bym się zastanawiał też, czy chcę kupować w nieznanym miejscu, które nie ma cen w mojej walucie.

Regulamin/polityka prywatności. Wystarczy spojrzeć, czy serwis:

1) posiada je,
2) czy są w nich nazwy i adresy, czy są to dokumenty generyczne,
3) a jeśli informacje faktycznie są - czy tyczą się faktycznie tej witryny.

To zajmuje chwilę i błyskawicznie weryfikuje rzetelność sklepu.

Skąd pochodzi sklep? Zakupy z Europy - jeśli sklep jest prawdziwy - obwarowane są przepisami unijnymi. Z serwisami azjatyckimi bywa różnie. Choć faktycznie towary ostatecznie docierają do odbiorcy, może to "trochę" potrwać. W przypadku sklepów spoza Europy problemem może się okazać procedura reklamacyjna.

Adres strony. O tym było na początku i naprawdę do witryn, kończących się na .shop, .xyz, czy coś podobnego warto podchodzić z zasadą BARDZO ograniczonego zaufania. Można też spróbować pewnego tricku - zamienić znaki po ostatniej kropce na .pl, .com, czy .co.uk. Może okazać się, że traficie na faktyczny sklep, a pod dziwną domeną była bezczelna, teoretycznie niczym się nie różniąca, podróbka.

Właściciel strony. Koniecznie, ale to bardzo koniecznie chcecie coś kupić. To możecie jeszcze zajrzeć na tzw. wpis WhoIs domeny. Dla domeny .pl zrobicie to na stronie https://dns.pl/whois, dla .eu - https://whois.eurid.eu/pl/ zaś dla większości pozostałych - https://www.whois.com/whois/. Jeśli nie ma informacji - to bardzo poważna czerwona flaga. Skoro ktoś ukrywa swoje dane pod pozorem RODO/GDPR, a tym bardziej, gdy korzysta z usług firmy anonimizującej... Cóż, ja bym nie kupował.

Co robić, by nie dać się oszukać

Najlepiej po prostu nie robić eksperymentów. Jeśli jednak macie na nie ochotę, nie zamawiać za wielkie pieniądze, nie logować się na dziwnej stronie na konto swojego banku. Wtedy Wasz login i hasło mogą trafić do przestępców. Płacić najlepiej kartą prepaid albo wirtualną kartą do zakupów online. No i liczyć się z tym, że jeśli chcieliście poczuć przypływ adrenaliny, może się tak faktycznie stać.

A wchodząc w rolę Świętego Mikołaja, najlepiej kupować w zaufanych, sprawdzonych miejscach na przykład w naszym sklepie!


Odpowiedzialny biznes

Równość i różnorodność

Monika Kulik Monika Kulik
19 września 2023
Równość i różnorodność

Jednym z tematów, w który od lat jesteśmy zaangażowani, jest różnorodność. Jako opiekunowi i sygnatariuszowi Karty Różnorodności w Polsce zależy nam na tym, aby w praktyce dobrze zarządzać różnorodnością w firmie, ale też propagować tę ideę w biznesie i wśród społeczeństwa. Dlatego jesteśmy tam, gdzie dzieje coś ważnego w tej sprawie.

Celem Fundacji Razem dla Różnorodności jest propagowanie i rozwijanie najlepszych praktyk w zarządzaniu różnorodnością w dynamicznie zmieniającej się gospodarce. Temu celowi służy między innymi konferencja ,,Różnorodność ma moc” organizowana przez fundację 27 września. Na uczestników czeka wiele inspiracji, dobrych praktyk z firm, wymiana doświadczeń i networking.

Razem dla różnorodności

Też tam będziemy. O tym, jak ważne jest zarządzanie różnorodnością w firmie w panelu prezesów/ek „Czy DE&I jest siłą naszych przedsiębiorstw?” opowie Bożena Leśniewska, Wiceprezeska Zarządu ds. Rynku Biznesowego. A o programie „Razem” opowie w części inspiracyjnej Sylwia Bogucka, Dyrektorka Transformacji B2B i jednocześnie liderka programu „Razem”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy interesują się tematem zarządzania różnorodnością. Na pewno będzie ciekawie i inspirująco.

Różnorodność ma moc - zaproszenie ja konferencję

Dołącz online: https://konferencja-razemdlaroznorodnosci.inwenta.pl/

Korony Równości

Korona należy się temu, kto odważnie i otwarcie broni praw innych ludzi. Dlatego nagrody Kampanii Przeciw Homofobii, którymi wyróżniane są osoby angażujące się w działania na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce, to właśnie korony.

Wśród 24 osób czy organizacji nominowanych przez kapitułę sami możemy wybrać w plebiscycie, komu należy się Korona Równości. Głosujemy w kategoriach: zaangażowanie społeczne, równe traktowanie, życie polityczne, prawo, media, ludzie internetu, świat kultury i biznes. Głosowanie trwa do 24 września. Laureatów poznamy 26 września podczas uroczystej Gali.

logo Korony Równości i zaproszenie do głosowania

Międzynarodowa Grupa Orange wsparła to wydarzenie. Wierzymy, że takie działania tu w Polsce są szczególnie potrzebne, aby każdy był traktowany równo i sprawiedliwie, z poszanowaniem swojej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, bez względu na różnice społeczne, polityczne i religijne.


Rozrywka

Na iPhone 15 Pro zagrasz w nowe gry z PS5 i XSX

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
18 września 2023
Na iPhone 15 Pro zagrasz w nowe gry z PS5 i XSX

iPhone to flagowy produkt Apple. Od premiery pierwszej serii minęło już 16 lat. To smartfony premium, cechujące się wysoką jakością, wykończeniem i bardzo dobrymi podzespołami. Mimo to nie kojarzyły się z potężnymi maszynami gamingowymi, choć dobrych gier na platformie iOS nie brakowało. Nowy produkt Apple ma być pod tym względem rewolucyjny.

Granie na smartfonach w konsolowe gry to żadna nowość. W końcu od paru lat można wesprzeć się chmurą. W taki sposób skorzystamy ze smartfona jako przenośnej konsoli. Przypadek iPhone 15 Pro jest jednak rewolucyjny. Urządzenie ma uruchamiać najnowsze produkcje na bazie mocy samego sprzętu, bez wsparcia internetu.

Granie na premium smartfonie

Gdy w trakcie trwania konferencji Apple zobaczyłem Death Stranding na prezentacji smartfona, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. W końcu to gra, która wyciskała ostatnie poty z poprzedniej generacji konsol, a niektóre komputery do dziś mają problem by móc swobodnie odpalić ten tytuł! To gra autorstwa Hideo Kojimy, zawierająca w sobie ogromny, mroczny świat i realistyczną grafikę. Na dodatek, choć waży sporo gigabajtów - ma być dostępna na urządzeniach przenośnych. Po prostu szok i niedowierzanie.

To jednak nie wszystko. Dowiedzieliśmy się również, że na urządzeniu będziemy mogli odpalić tegoroczne premiery np. Assassin's Creed Mirage. Czy to oznacza, że branża gier komputerowych przechodzi rewolucję i niedługo na premierę będziemy uruchamiać nowości na telefonach, a nie na komputerach czy konsolach? Jak na razie nie trzeba się tego obawiać. Port na iPhone 15 otrzymamy dopiero w następnym roku. Deweloperzy potrzebują więcej czasu na zakodowanie gry pod urządzenie mobilne. Co ciekawe Nintendo Switch, czyli obecnie najpopularniejsza konsola mobilna nie otrzyma takiego portu! Trendy w świecie gier zmieniają się na naszych oczach.

Co oprócz tego? Na iPhone 15 uruchomimy również produkcje od CAPCOM, takie jak Resident Evil Remake, czy Resident Evil Village.

resident evil village iphone 15 pro

Jak będą działać nowe gry na iPhone 15 Pro

Nie wiemy jakie parametry graficzne zostaną zastosowane w przypadku mobilnych wersji przedstawionych powyżej gier. Wiemy, że będą dostępne tylko na modelach od iPhone 15 Pro wzwyż. To dlatego, że urządzenia z ultracienkim procesorem 3nm A17 Bionic będą w stanie je uruchomić. To oznacza, że użytkownicy poprzednich iPhone w wersji Pro mogą obejść się smakiem (a w tym niestety ja).

Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie portu USB-C. W zwiastunie urządzenia dowiadujemy się, że będziemy mogli korzystać z dysków zewnętrznych w celu rejestracji filmów w formacie Apple Prores RAW. Gry zajmują przestrzeń dyskową w dziesiątkach, a czasem nawet setkach gigabajtów. Wydaje mi się, że ta funkcja może być wykorzystana również do zapisu gier. Inaczej by zagrać w ulubione produkcje będziemy zmuszeni do usunięcia całej galerii i wszystkich aplikacji lub zakupu wersji o największej przestrzeni dyskowej.

death stranding iPhone 15 pro

Uważam, że ruch Apple wpłynie pozytywnie na branżę gier komputerowych i popchnie ją do przodu. To naturalna ewolucja gamingu. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem nowego iPhone 15 Pro, tutaj znajdziesz więcej informacji.

Komentarze

Scroll to Top